Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Czekasz na 500 plus, możesz się srogo zawieść. Jest ważny komunikat
Paula Drechsler
Paula Drechsler 06.07.2023 21:07

Czekasz na 500 plus, możesz się srogo zawieść. Jest ważny komunikat

500+
domena publiczna

Pojawiła się ważna przestroga skierowana do świadczeniobiorców 500 plus oraz osób korzystających z innych zapomóg dla rodzin. Polacy muszą mieć się na baczności i zwracać uwagę na otrzymywane powiadomienia.

Atak na rodziny

Media przestrzegają przed incydentem związanym z bezpieczeństwem. Można stracić pieniądze. Trzea być ostrożnym i nie ufać nieznanym źródłom w rozsyłane masowo komunikaty dotyczące m.in. 500 plus oraz innych świadczeń związanych z pomocą rządową.

Trwa gigantyczny atak na rodziny oraz osoby potrzebujące, w którym przestępcy podszywają się pod instytucje rządowe, takie jak ZUS. Oszuści żerują na ludziach czekających na wsparcie finansowe.

Rachunek wolny od zajęcia komorniczego. Tych pieniędzy komornik nie może tknąć

Fałszywe obietnice

Wiadomości kierowane do osób czekających na świadczenia informują o możliwości skorzystania z dodatkowych benefitów lub zachęcają do sprawdzenia, na jakim etapie jest rozpatrywany wniosek.

Niestety oszuści wykorzystują stres związany z zapotrzebowaniem na zapomogi oraz oczekiwaniem na przeanalizowanie wniosków i podszywają się pod instytucje zajmujące tymi kwestiami. Fałszywych obietnic w wiadomościach jest dużo, media informują o wielu różnych sposobach formułowania treści. Umieszczone w komunikatach linki prowadzą do podrobionych stron urzędów. Chodzi o wyłudzenie danych oraz pieniędzy. 

niebezpiecznik atak na rodziny

Fot. Niebezpiecznik

Okradanie potrzebujących

Przez takie działania w oczekiwaniu na zapomogę można stracić posiadane zasoby finansowe. Oszuści na fałszywych stronach gov.pl lub ZUS przedstawiają konieczność wybrania swojego banku i wypełnienia formularza. Tym sposobem osoby czekające np. na 500 plus, dodatek pielęgnacyjny czy inne świadczenie mogą paść ofiarą kradzieży danych do konta i znajdujących się na nim środków.

Należy być ostrożnym i nie klikać linków przesyłanych w takich wiadomościach, jak również nie wypełniać żadnych formularzy i nie przekazywać danych bankowych. Warto zwrócić uwagę, że często w takich komunikatach widnieją błędy.