Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dzwoni nieznany numer? W prosty sposób sprawdzisz, czy warto odebrać
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.12.2023 10:36

Dzwoni nieznany numer? W prosty sposób sprawdzisz, czy warto odebrać

telefon
Pixabay/Firmbee

Nie ma chyba takiej osoby, która będąc posiadaczem telefonu komórkowego nie zastanawiała się, kto kryje się pod dzwoniącym nieznanym numerem. W większości przypadków nasza wiedza pozostawała jednak niezaspokojona i długo spędzała sen z powiek. A co, gdyby okazało się, że za pomocą łatwych narzędzi da się ustalić, z kim mamy do czynienia, bez konieczności odbierania połączenia? Tak właśnie jest, pod warunkiem, że znamy kilka przydatnych metod zaspakajania ciekawości.

Numer telefonu nie taki prywatny

Co prawda czasy, gdy nasz numer telefonu był czymś bardzo osobistym minęły, bowiem szereg osób chwali się nim obecnie w mediach społecznościowych czy umieszcza na platformach, pozwalających dokonywanie internetowych zakupów, są jednak osoby, dla których ciąg zindywidualizowanych cyfr pozostaje daną wrażliwą.

Niekiedy zdarza się, oczywiście, że mimo chronienia prywatności, nasze numery wyciekają w wyniku działań cyberprzestępców, kradnących informacje o nas z różnych firm i zasobów, a to potrafi prowadzić do wielu nieszczęść. Oszuści uwielbiają wykorzystywać bowiem coraz bardziej perfidne metody, by wyłudzić od nas pieniądze. Czy to poprzez podszywanie się pod zaufane instytucje, czy też prowadząc telemarketing. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak łatwo spacyfikować tych, z którymi po prostu rozmawiać nie chcemy, a nawet nie powinniśmy.

Ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym w Polsce? Kwota może zaskoczyć

Jak sprawdzić, kto do nas dzwoni?

Zacznijmy najpierw od kwestii sprawdzenia lokalizacji nieznanego numeru, co oferują obecnie różne serwisy internetowe. Niestety, w tym przypadku także mamy do czynienia z oszustwem. Oferowane przez nie płatne raporty to zagrożenie dla naszych portfeli, a nie źródło rzetelnej wiedzy, o czym pisze portal Dobre Programy.

ZOBACZ: Edycja wiadomości w Messengerze już możliwa. Jak korzystać z nowej funkcji?

Tak naprawdę, możliwość geolokalizacji numerów pozostaje przywilejem służb posiadających odpowiednie, zaawansowane narzędzia, ale i te mają ograniczony zasięg działania.

Nic straconego, bo naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi masa wyszukiwarek, dysponujących głównie bazą firm. Nie posiadają one informacji na temat wszystkich numerów, ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że akurat natrafimy w nich na wiedzę, jakiej poszukujemy. W takich wyszukiwarkach sami możemy też ocenić i skomentować niektórych dzwoniących.

Serwisy i aplikacje, które warto znać

Jeśli więc chodzi o polskie serwisy, Dobre Programy polecają m.in. nieznany-numer.pl, ktoto.info, infonumer.pl, numerytelefonu.com, czyjtonumer.net oraz czyjnumerek.pl.

Spośród propozycji zagranicznych, warto natomiast wyróżnić Truecaller i Sync.me. Posiadają one bardziej bogate bazy niż serwisy krajowe, ale zdobywają te dane dzięki wymogowi dostępu do kontaktów przypisanych do danego konta Google lub Microsoft.

ZOBACZ: Natychmiast usuń to ze swojego telefonu. Kradnie dane do banku

Bardziej atrakcyjne zatem mogą wydać się aplikacje mobilne, w tym mobilna wersja Truecaller na Androida oraz iOS albo też Whoscall, działający nawet w trybie offline.

Poza tym, przydatna może być aplikacja Showcaller, pokazująca nazwiska i zdjęcia dzwoniących osób i blokująca spam. Jeżeli zależy nam na polskojęzycznych narzędziach, wybierzmy “Czyj to numer?” na Androida.

Źródło: Dobre Programy

Tagi: Aplikacje