Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Fintech to już nie zabawa. Revolut zaczyna oferować kredyty hipoteczne
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.01.2024 22:00

Fintech to już nie zabawa. Revolut zaczyna oferować kredyty hipoteczne

aplikacja
Fot. Revolut, mat. prasowe

Aplikacje fintechowe kojarzymy przede wszystkim z drobnym udogodnieniami, płatnościami internetowymi i mobilnymi, przydatną garścią innowacji w płatnościach, a w przypadku Revoluta – z łatwym płaceniem kartą za granicą. Gałąź ta jednak dawno już wyewoluowała poza te skromne zastosowania i oferuje tak duże produkty finansowe, jak kredyty hipoteczne.

Hipoteka w Revolucie

Jak informuje serwis cashless.pl to właśnie wspomniany Revolut otrzymał już zgodę na sprzedaż kredytów hipotecznych. Na razie wydał ją Bank Litwy, skąd Revolut operuje po przenosinach z Wielkiej Brytanii, gdy ta opuściła Unię Europejską.

W rezultacie kredyt hipoteczny z Revolut będzie można początkowo uzyskać tylko na Litwie, jednak docelowo ma on być oferowany także w innych państwach – na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To oznacza, kredyt hipoteczny w Revolucie najpewniej będzie można w przyszłości zaciągnąć również w Polsce.

Jedna z najpopularniejszych aplikacji finansowych podwyższa opłaty

Spełnienie obietnicy z 2022 r.

Na litewskim rynku Revolut funkcjonuje jako pełnoprawny bank dysponujący kompletem licencji. To znaczna ewolucja od czasu, gdy spółka funkcjonowała najpierw w klasie e-money providerów, a następnie jako bank z ograniczoną licencją. Teraz znajduje to odzwierciedlenie także w portfolio Revoluta, którego wzbogacenie o kredyty hipoteczne zostało zapowiadane już w 2022 roku.

Jak dotąd nie zostały opublikowane informacje o harmonogramie zwiększania dostępności nowych usług. Biorąc pod uwagę niebywale atrakcyjną pozycję banków na polskim rynku nieruchomości, gigantyczne marże deweloperów oraz rządowe programy windujące ceny, Polska może być dla Revoluta łakomym kąskiem.

Fintech z 35 mln użytkowników

Według danych zgromadzonych przez serwis Crowdfund Insider liczbę aktywnych użytkowników Revoluta można szacować na 35 mln. Do tego należy doliczyć ponad pół miliona klientów biznesowych. Większość z nich to nadal mieszkańcy Wielkiej Brytanii, jednak dzięki rozrostowi portfolio produktów finansowych oferowanych w EOG proporcje szybko mogą się zmienić.

Źródło: cashless.pl/crowdfundinsider.com