Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Jak obserwować zorzę polarną w Polsce? Przydatne aplikacje dla każdego
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.11.2023 22:42

Jak obserwować zorzę polarną w Polsce? Przydatne aplikacje dla każdego

zorza polarna
Fot. Henrik Heitmann

W ciągu ostatnich dni doszło do aktywności słonecznej, dzięki której zjawisko zorzy polarnej można było zaobserwować także w Polsce. Na tym nie koniec – również dziś i jutro będzie ono widoczne z naszego kraju, nie tylko w jego północnej części. Jak się do tego przygotować?

Zorza polarna widoczna z Polski

Według danych zgromadzonych na stronie Polski AstroBloger do rozbłysku słonecznego doszło do 9 listopada. Ze względu na to, że jego rozbłysk skierowany był w stronę ziemi dojść może do burzy magnetycznej, której skutki będzie można zaobserwować dzisiejszego i jutrzejszego wieczoru.

Koronalny wyrzut masy na Słońcu sprawi, że dojdzie do burzy magnetycznej klasy G2. Oznacza to, że zorzę polarną będzie można nie tylko w najbardziej oddalonych na północ regionach kontynentu, ale też m.in. w Polsce. Co więcej, aurorę będzie można przy sprzyjających okolicznościach zobaczyć nie tylko w północnych regionach kraju.

Ślady substancji organicznych na największym księżycu Jowisza. Ciekawe odkrycie sondy Juno

Jak oglądać zorzę polarną?

Jak się przygotować na to widowisko? Przede wszystkim należy oddalić się od wszelkich źródeł zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Podróż kilkanaście kilometrów poza granice miasta to w zasadzie minimum, a im bardziej oddaleni jesteśmy od ośrodków ludzkich, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się zaobserwować zorzę.

Zrzut ekranu z 2023-11-11 21-54-24.png

Przydatne są także witryny oraz aplikacje mobilne, dzięki którym na bieżąco możemy otrzymywać informacje o tym, kiedy i gdzie będzie można dostrzec zorzę. W tym celu można wykorzystać np. mapkę Aurora Forecast dostępną na stronie amerykańskiego Centrum Przewidywania Pogody Kosmicznej. 

Przydatne aplikacje mobilne

Alternatywę może stanowić aplikacja mobilna My Aurora Forecast & Alerts dostępna na Androida i iOS-a. Tam również znajdziemy dane z CPPK, niemniej są one wzbogacone o dodatkowe informacje i alerty, dzięki którym możemy być pewni, że jeśli tylko zorza polarna będzie widoczna w naszym regionie, to nie umknie naszej uwadze.

Dodatkowo w orientacji na nocnym niebie, zwłaszcza dla mniej zaawansowanych, może być aplikacja mobilna Stellarium. Dzięki nim będziemy w stanie zidentyfikować część nieba, zorientować się w gwiazdozbiorach i kierunkach, co może być ułatwieniem w poszukiwaniach zorzy na nocnym niebie.

Źródło: Polski AstroBloger, nocneniebo.pl