Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Największe przejęcie tego roku w branży tech? Cisco kupuje Splunk za 28 mld dolarów!
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.09.2023 13:16

Największe przejęcie tego roku w branży tech? Cisco kupuje Splunk za 28 mld dolarów!

None
fot. Cisco

W mijającym roku próżno szukać dużych przejęć w branży tech. Zakup VMWare przez Broadcom został rozpoczęty w roku poprzednim, a Microsoft wciąż boryka się z organami antymonopolistycznymi analizującymi przejęcie Activsion/Blizzard. Tym samym na największy deal wyrasta ogłoszone właśnie kupno firmy Splunk przez Cisco.

Cisco przejmuje Splunk

Pozycja Cisco jako czołowego producenta sprzętu sieciowego od wielu lat jest niezachwiana, korporacja ma silną pozycję w zasadzie każdym segmencie rynku – od domowych routerów po kluczowe komponenty serwerowych w centrach danych. Teraz korporacja postanowiła przejąć przedsiębiorstwo Splunk, które produkuje oprogramowanie klasy SIEM.

Cisco zakupiło Splunk za 28 mld dolarów, co na Wall Street zostało już okrzyknięte mianem „megadealu”. Do końca roku nie oczekujemy już równie dużych akwizycji. Kwota, którą wyłoży Cisco jest wyższa od kapitalizacji Splunk, która wyniosła w szczytowym momencie 20 mld dolarów. Cisco zapłaciło za udział 157 dolarów, co, biorąc pod uwagę, że ceny akcji Splunk spadały w tym roku nawet do  65 dolarów, wysyła branży jasny sygnał, ze przejmujący bierze sprawę na poważnie. Zwłaszcza że od momentu 2003 roku, kiedy Splunk zostało założone, przedsiębiorstwo nie wykazało zysków.

Wielka ekspansja niemieckiej sieci. Przejęła blisko 400 supermarketów

Uzupełniające się portfolio i groźba vendor lock-in

Przejęcie jest uzasadnione wolą uzupełnienia portfolio Cisco o software. Najpewniej jednak to nie oprogramowanie klasy Securty Event Manager jest dla Cisco szczególnie łakomym kąskiem, lecz opracowana przez Splunk generatywna sztuczna inteligencja, którą inkorporowali w swoich produktach.

Potwierdza to zresztą Gary Steele, CEO Splunk, który stwierdził, że dla jego przedsiębiorstwa dostęp do zasobów takiego giganta jak Cisco pozwoli na dalsze rozwijanie autorskiego SI i rozwój jej funkcjonalności. W ten sposób w ofercie Cisco pojawi się zaawansowane oprogramowanie SIEM wspierane przez SI, które będzie można zaoferować najbardziej wymagającym klientem enterprise. Dość powiedzieć, że już teraz z produktów Splunk korzysta 92 ze 100 najbogatszych przedsiębiorstw indeksowanych w liście Fotrtune 100.

Analitycy zwracają jednak uwagę na duży tłok, jaki panuje na rynku rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, także oprogramowania pozwalającego na zarządzanie incydentami. Krytycy zwracają uwagę, że akwizycja może doprowadzić u końcowych klientów do vendor lock-in, czyli zjawiska uzależnienia się od jednego dostawcy do tego stopnia, że nie sposób z niego zrezygnować. Sprzedawanie sprzętu Cisco i oprogramowania Splunk w ramach jednego produktu może zniechęcać do tego, by na urządzeniach Cisco korzystać z innych dostawców oprogramowania i odwrotnie.

Ktoś odkorkowuje szampana

Możliwe jednak, że zanim przejęcie zostanie sfinalizowane, bliżej będą musiały się jednak przyjrzeć organy regulujące podobne transakcje. Na sprawę uwagę zwraca Niebezpiecznik: