Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Paula Drechsler
Paula Drechsler 02.06.2023 20:04

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów

pies
domena publiczna

Studenci z krakowskiej uczelni wpadli na pomysł, jak ochronić psy przed przykrymi dla nich dźwiękami. Specjalny projekt ma pomóc zwierzakom m.in. podczas burzy, remontów czy imprez z fajerwerkami.

Nowoczesne technologie pomogą zwierzętom

Liderką projektu studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest Emilia Stefanowska. W komunikacie przekazanym przez uczelnię studentka tłumaczy, jak nowoczesne technologie mogą pomóc w projekcie wspierającym psie nerwy.

- Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie wielu różnych połączeń materiałowych, w tym takich jak kompozyty, granulaty gumowe, płyty z recykling itd. Mamy więc szansę zastosować materiały nie tylko skuteczne, ale też innowacyjne i ekologiczne — powiedziała liderka projektu.

Specjalna izolacja akustyczna dla psów

Projekt studentów z AGH to specjalne schronienie dla psów, które będzie miało podwyższoną izolacyjność akustyczną. Takie schrony będą miały szerokie zastosowanie nie tylko wśród właścicieli wrażliwych czworonogów, ale także np. w schroniskach i lecznicach dla zwierząt.

W komunikacie uczelni można przeczytać, że dźwięki impulsowe, takie jak np. fajerwerki czy odgłosy burzy powodują u zwierząt występowanie symptomów silnego lęku. Ponadto taka sama reakcja u czworonogów występować może nawet podczas głośnych rozmów tłumów ludzi, dźwięków remontu, syren alarmowych, etc. Wszystko zależy od poziomu wrażliwości zwierzęcia i przebytych do tej pory traum. Zastosowanie schronień z wysoką izolacją akustyczną ma wspomóc psy w sytuacjach takiego dźwiękowego „zagrożenia”.

Jak będzie wyglądać schron dla psów?

Studentów AGH wspomoże także studentka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dziewczyna zajmujące się behawiorystyką pomoże zespołowi z AGH dopracować kwestie kształtu schronienia oraz doboru odpowiednich materiałów do jego budowy.

Istotny w kwestii kształtu ma być podział modułowy schronienia. Będzie się ono składać z co najmniej 2 części w postaci korytarza oraz komory głównej. Analiza studentów wykazała bowiem, że dodanie tunelu ułatwi zwierzęciu stopniowe przyzwyczajanie się do sytuacji oraz obiektu.

Dodatkowo studenci rozważają instalację drzwi automatycznych, które wspomogą zachowanie szczelności akustycznej we wnętrzu azylu. Jest też brane pod uwagę zamontowanie kurtyn dźwiękochłonnych.

Prototyp kryjówki dla czworonożnych wrażliwców będzie poddawany testom i pomiarom w Laboratorium Akustyki Technicznej.

Powiązane