Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Polska w ścisłej czołówce rankingu cyberbezpieczeństwa. Za nami m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.09.2023 18:36

Polska w ścisłej czołówce rankingu cyberbezpieczeństwa. Za nami m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy

None
domena publiczna

„MIT Technology Review” to czasopismo wydawane przez Massachusetts Instute of Technology, która uznawana jest za najlepszą uczelnię techniczną na świecie. Redakcja opublikowała już najnowszą odsłonę badań „The Cyber Defense Index 2022/23”, w której sklasyfikowano stan cyberbezpieczeństwa w 20 największych gospodarkach świata. W tym roku, oprócz nich, w rankingu ujęta została także Polska.

Polska w czołówce państw z grupy G20

Badanie „The Cyber Defense Index” uwzględnia od wielu lat grupę G20, niemniej w najnowszej odsłonie obejmującej lata 2022-23 dokonano korekty metodologii. Z rankingu wykluczono Rosję, zaś do stawki dodano Polskę.

Wszystko to oczywiście za sprawą wojny w Ukrainie, w wyniku której Polska stała się państwem frontowym, także w kategoriach cyberwojny. Według badań możemy mieć powody do zadowolenia – Polska plasuje się w rankingu w ścisłej czołówce państw najlepiej przygotowanych pod względem cyberbezpieczeństwa do bieżącej sytuacji.

Nie dość bowiem, że zmodyfikowana metodologia poskutkowała uwzględnieniem naszego państwa, to jeszcze plasuje je na bardzo wysokim 6. miejscu rankingu. Oznacza to, że nasze cyberbezpieczeństwo oceniane jest lepiej niż w przypadku Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Chin czy Niemiec. 

Doceniona rola Polski w cyberwojnie

Polska musiała ustąpić jedynie Australii, Holandii, Korei Południowej, Stanom Zjednoczonym i Kanadzie. Otwieramy zatem grupę tzw. challengers, czyli państw, które czynią w G20 ważne postępy w obszarze cyberbezpieczeństwa i ustępuje pod tym względem tylko pięciu wspomnianych państw sklasyfikowanym jako grupa światowych liderów.

Twórcy badania zaznaczają, że swoje wysokie miejsce Polska zawdzięcza przede wszystkim swojemu zaangażowaniu w pomoc służbom ukraińskim. Jest ono możliwe na mocy zawartego w sierpniu porozumienia, dzieki któremu polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni są zaangażowane we współpracę z Ukrainą w zakresie odpierania rosyjskich ataków na tamtejszą infrastrukturę. Jak czytamy w raporcie z badania:

Trwające działania wojenne Rosji przeciwko Ukrainy spowodowały wzrost cyberprzestępczości na całym świecie, co skłoniło rządy do zacieśnienia współpracy porozumień obronnych. Polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (siódme miejsce w tym filarze i siódme miejsce ogółem) są znane ze swojego wsparcia dla Ukrainy i pracują nad porozumieniem w celu wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w regionie.

We wnioskach podkreślono także rolę położenia geopolitycznego Polski. Nasza sytuacja porównywana jest do sytuacji Korei Południowej, która plasuje się na 3. miejscu rankingu i klasyfikowana jest jako jeden z największych liderów globalnej cyberobrony. Podobnie jak Polska musi odpowiadać na działanie rosyjskie, tak Koreańczycy zbudowali efektywną obronę przed atakami z Korei Północnej.
 

Cztery filary cyberbezpieczeństwa

Badanie „The Cyber Defense Index 2022/23” składało się z analizy dwóch zestawów danych: pierwszy z nich obejmował takie czynniki jak statystyki adopcji nowych technologii w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz dane pochodzące od regulatorów, głównie instytucji międzynarodowych. Ponadto o opinię zbadano 1 tys. wyższych dyrektorów wykonawczych, z czego 43% stanowili CIO, CTO i CSO.

Na tej podstawie tak zebranych informacji opracowano cztery obszary kluczowe dla cyberbezpieczeństwa: infrastruktura krytyczna, zasoby przeznaczane na cybesecurity, zdolności organizacyjne oraz skuteczność regulacji