Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Paula Drechsler
Paula Drechsler 02.06.2023 19:17

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł

Janusz Piechociński
Ministerstwo Cyfryzacji

Podczas wspólnej konferencji prasowej minister cyfryzacji Janusz Piechociński oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformowali o zamiarze rozszerzenia zasięgu sieci internetowej na całą Polskę.

Szybki internet we wszystkich domach i przedsiębiorstwach

Dzisiaj tj. 2 czerwca odbyła się konferencja, podczas której wypowiadali się minister cyfryzacji i minister funduszy i polityki regionalnej. Ogłosili oni konkursy na budowę szybkiej sieci internetowej. Na Twitterze Ministerstwa Cyfryzacji możemy przeczytać o planowanych wydatkach w postaci 10 mld zł na inwestycje, a także o tym, że w planach jest budowa infrastruktury na terenach, które dotychczas nie miały dostępu do szybkiej sieci.

Rząd zamierza zapewnić dostęp do szybkiego internetu o prędkości min. 300 Mb/s wszystkim domom i przedsiębiorstwom w Polsce, podaje Telepolis.

Ponad 1,7 mln nowych gospodarstw w zasięgu sieci

Jak informuje serwis, rząd zakłada, że do 2026 r. w zasięgu szybkiej sieci internetowej ma się znaleźć ponad 1,7 mln nowych gospodarstw domowych. Ambicje sięgają zapewnienia dostępu do światłowodu wszystkim, którzy dotychczas nie mieli możliwości skorzystanie z takiej sieci.

Plan zakłada budowę infrastruktury w miejscach, gdzie do tej pory nie było zasięgu szybkiej sieci internetowej. Dzięki takim założeniom za trzy lata szybka sieć ma objąć swym zasięgiem 100 proc. gospodarstw domowych z każdego województwa. Konkursy dotyczą też objęcia zasięgiem szkół, placówek zdrowia i urzędów, które do tej pory go nie miały. 

Skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Aby móc zrealizować te plany, rząd pozyskuje środki z dwóch źródeł finansowania. Są to Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021 - 2027 (FERC) oraz Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), podaje Telepolis. Kwoty, które mają zostać przeznaczone na konkursy, to ok. 10 mld złotych, pozyskane dofinansowanie zamknie się między 7 a 10 mld.

152 obszary Polski zostały wydzielone jako finansowane w ramach FERC. Tutaj dostęp do szybkiej sieci ma zyskać prawie 700 tys. gospodarstw. Natomiast 250 obszarów kraju zostanie objętych finansowaniem KPO. Na tym terenie dostęp do szybkiego internetu ma zyskać 1050 tys. gospodarstw domowych.

W konkursach na dofinansowanie budowy sieci światłowodowych mogą wziąć udział tak wielkie korporacje, jak i mali operatorzy. Dla tych drugich przygotowane zostały preferencyjne warunki.

Powiązane