Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Sposób na przyśpieszenie urządzeń o ponad 30%. Niezbędny element znajdziesz w kuchni
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.11.2023 16:22

Sposób na przyśpieszenie urządzeń o ponad 30%. Niezbędny element znajdziesz w kuchni

procesor
Fot. Jeff Jackowski na licencji CC BY-NC-SA 2.0 Deed

Miniaturyzacja tranzystorów, choć postępuje, nie utrzymuje już takiego tempa, jak jeszcze dwie dekady temu. To skłania, by tak potrzebnej dziś mocy obliczeniowej szukać gdzie indziej. Jednym z najświeższych pomysłów są systemy chłodzenia, które mogą przyśpieszyć jednostki obliczeniowe dzięki… soli.

Nowe badania nad systemami chłodniczymi

Zespół badaczy z City University of Hong Kong opracował sposób, dzięki któremu poprzez ochronę poszczególnych komponentów sprzętowych przed wilgocią można uzyskać znaczne wzrosty ich wydajności. Nie chodzi tu tylko o procesory w komputerach, ale też pozostałą elektronikę, baterie czy fotowoltaikę.

Naukowcy dostrzegli bowiem, że za starty w wydajności komponentów obliczeniowych wpływają znacznie niedoskonałości systemów chłodzenia wykorzystujących wodę. Wzrosty temperatury poszczególnych komponentów wynikające z nieefektywnego odprowadzania ciepła wpływają zresztą nie tylko na redukcję mocy obliczeniowej, ale też na żywotność systemu. 

Analogowe procesory ze szkła. Nowy pomysł na sztuczną inteligencję zwiększy wydajność i ograniczy zużycie energii

Wzrosty wydajności o 32% dzięki soli

Dlatego to systemów chłodzenia cieczą naukowcy z Hong Kongu postanowili wykorzystać do chłodzenia wodę z dodatkiem soli oraz bromkiem litu, który jest wykorzystywany do chłodzenia przez swoją właściwość pochłaniania pary wodnej. Sól do systemu wprowadzano z użyciem higroskopnijnej igły nasyconej solą i otoczonej specjalną membraną. Tak skonstruowany radiator poskutkował wzrostem wydajności procesora ODROID-XU4 o 32%.

Przewagą tak skonstruowanego systemu, która przełoży się na wzrosty wydajności, jest większa trwałość za sprawą odporności na przecieki i korozję, które prowadzą do zwiększania się temperatury i akumulacji ciepła wewnątrz układu. Dodanie do wody z bromkiem litu soli prowadzi do zwiększonej absorpcji wilgoci i ma być znacznie bardziej efektywne niż stosowane dziś hydrożele.

Słone chłodzenie dla mas

Szef zespołu badawczego przestrzega, że jest jeszcze kilka wyzwań, którym trzeba będzie sprostać przed komercjalizacją przedsięwzięcia. Jeśli jednak rezultaty badań zespołu z Hong Kongu okażą się skalowalne i będą miały tak kolosalny wpływ na wydajność systemów chłodzenia, a w konsekwencji urządzeń, to mamy do czynienia z niemałym przełomem. Jego owoce prędzej czy później trafi do serwerowni, a potem, kto wie, być może pod strzechy. 

Źródło: Tech Radar