Tech.BiznesINFO.pl Cyberbezpieczeństwo Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Czy wiesz, co oznacza?
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Czy wiesz, co oznacza?

29 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

Zastanawialiście się kiedyś, jakie informacje ukrywa w sobie wasz dowód osobisty? Wiele na ten temat może zdradzić wam szary znaczek ukryty po lewej stronie od liter PL namalowanych na niebieskim tle w logo Unii Europejskiej. Niektóre polskie dowody wydane od 2019 roku mają tzw. elektroniczną warstwę. Co możemy sprawdzić dzięki tej funkcji?

Jakie funkcje ma elektroniczny dowód osobisty?

Dowód osobisty to ważny dla każdego Polaka dokument, który nie tylko potwierdza tożsamość i obywatelstwo, ale też uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej można używać do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Funkcja elektroniczna dowodu osobistego umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej i elektroniczne podpisywanie dokumentów.

Dowody osobiste w Polsce różnią się w zależności od roku wydania. Dokumenty wprowadzone w 2019 roku są wyposażone w warstwę elektroniczną. Ci, którzy otrzymali lub wymieniali dowody od listopada 2021 roku posiadają dodatkowo zapisane w niej odciski palców właściciela.

PKO BP wprowadza przełomową funkcję. Chodzi o bezpieczeństwo klientów - każdy powinien to wiedzieć

Czy dowód osobisty, który nie ma funkcji elektronicznych, jest nadal ważny?

Czym jest warstwa elektroniczna polskich dowodów osobistych? To funkcja, która sprawia, że stają się tzw. e-dowodami. Najnowsze dowody mają więc wbudowany chip, który działa podobnie do chipów z płatniczych kart zbliżeniowych. Za pomocą tej funkcji można logować się do portali urzędowych oraz składać podpisy elektroniczne. Więcej szczegółów na temat sposobów wykorzystana dowodów dowodu z warstwą elektroniczną można znaleźć na stronie gov.pl.

Nie wszyscy mogą jednak wykorzystać elektronicznego dowodu osobistego do potwierdzenia tożsamości. Z tej funkcji mogą korzystać tylko osoby, które mają do dyspozycji odpowiednie oprogramowanie oraz telefon z łącznością NFC.

Choć coraz więcej osób korzysta z elektronicznych dowodów, wielu Polaków wciąż posługuje się starszymi wersjami tego dokumentu. Wszystkie dowody są ważne do czasu upływu daty podanej na dokumencie i jeżeli ich nie zgubimy lub nie zostaną skradzione, nie ma powodu, aby je wymieniać. Pamiętajmy, że dowody osobiste wydawane od 7 listopada 2021 r. są ważne przez 10 lat dla osób od 12 roku życia, przez pięć lat do 12 roku życia i przez 12 miesięcy dla osób, od których nie można pobrać odcisków palców.

Jak sprawdzić, czy mój dowód osobisty jest dowodem elektronicznym?

Warto zwrócić uwagę na prawy górny róg awersu naszego dokumentu. Obok symbolu PL znajduje się tam unikatowy szary znak wydrukowany farbą optycznie zmienną. Jeżeli zauważymy na naszym dokumencie taki znak, oznacza to, że mamy e-dowód.

E-dowód osobisty to nie jedyne rozwiązanie, dzięki któremu potwierdzimy swoją tożsamość w sieci. W tym celu możemy skorzystać także z Profilu Zaufanego lub aplikacji mObywatel. Za pomocą tej aplikacji można także aktywować mDowód, co pozwala wykorzystywać wyłącznie telefon do potwierdzania tożsamości np. w banku lub podczas kontroli policji.

(Źródło: Dobre Programy)

Polski miliarder zaskoczył. Miał sprzedać biznes, a wsadzi miliony w pustostan
Nowy podatek dla właścicieli mieszkań? Ekspertka zwraca uwagę na jeden ważny szczegół
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech