Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wysyłasz SMS-y z polskimi znakami? Musisz to wiedzieć
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.06.2024 10:18

Wysyłasz SMS-y z polskimi znakami? Musisz to wiedzieć

telefon, wiadomość SMS
Fot. Pixabay.com/niekverlaan

Wiadomości SMS wysyłane są w codziennie w niemal niezliczonej liczbie. Niewiele osób jednak pamięta, że długość wiadomości tekstowej jest ograniczona. Polskie znaki skracają maksymalną ilość znaków dostępnych w ramach jednej wiadomości SMS. Urząd Komunikacji Elektronicznej tłumaczy, dlaczego tak się dzieje.

Wysyłamy SMS-y codziennie, ale o tym nie wie niemal nikt

Telefony komórkowe oraz wiadomości SMS stały się powszechne. Chociaż kiedyś zdecydowanie bardziej dbano o to, by nie przekroczyć dopuszczalnej długości wiadomości SMS, to ten limit nadal obowiązuje. Niemal nikt nie pamięta o tym, że wpływ na to mają polskie znaki.

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat PGNiG. Dotyczy wszystkich Polaków

Wiadomości SMS będą krótsze, gdy używasz polskich znaków. Centrum Informacji Konsumenckiej działające w ramach Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) tłumaczy, że nie jest to przypadek. Wynika to z prostych zasad dotyczących przekazywania informacji drogą telekomunikacyjną.

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Polskie znaki w wiadomości SMS skracają jej długość

Dlaczego polskie znaki skracają długość wiadomości SMS? Kluczowe jest tutaj zrozumienie, że wysyłane przez nas wiadomości tekstowe to tak naprawdę zaszyfrowane dane. Każda wiadomość SMS mieści maksymalnie 1120 bitów. Polskie znaki są “cięższe” i ważą więcej niż zwykłe litery.

Standardowo stosowane jest kodowanie 7-bitowe (1 znak = 7 bitów), co daje do dyspozycji 160 znaków na wiadomość SMS. Użycie polskich znaków skraca jej długość, gdyż automatycznie zmieniane jest w nich kodowanie na 16-bitowe (1 znak = 16 bitów), co daje 70 znaków na wiadomość SMS - tłumaczy UKE.

Jednoznaczny komunikat UKE ws. długości wiadomości SMS

Wiadomość SMS z polskimi znakami lub bez nich nie mogę być dłuższa niż 160 znaków. Jest to ustalony standard w sieciach GSM, który stoi w zgodzie z normami technologicznymi Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych ETSI (European Telecommunications Standards Institute).

ZOBACZ TAKŻE: Poszedł do sklepu z ukrytą kamerą. Nagranie trafiło do sieci

Obecnie większość osób korzysta z oferty gwarantującej nielimitowane SMS-y, toteż wiele osób zapomniało, iż nadal obowiązuje limit długości wysyłanych wiadomości. UKE jest w tym temacie jednoznaczne.

Nie można wysłać wiadomości SMS dłuższej niż 160 znaków. stnieje jednak możliwość wydłużenia wiadomości maksymalnie nawet do 2295 znaków (w zależności od modelu telefonu). Wówczas wiadomość przesyłana jest w oddzielnych SMS’ach, z których każdy rozliczany jest jako osobny SMS - czytamy w specjalnym informatorze.