Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – co to jest?

Cyberbezpieczeństwo to odpowiedź rynku na stale rozwijającą się i ewoluującą gałąź nowoczesnych technologii i sektora IT. Zgodnie ze swoją nazwą, jest to szereg technik i praktyk stosowanych przez specjalistów z tej dziedziny w celu ochrony systemów teleinformatycznych przedsiębiorstw, czy struktur państwowych i wojskowych. Aktualnie jest to jedna z najszybszych rozwijających się dziedzin w informatyce, gdzie popyt na przeszkolonych pracowników jest ogromny.

Jako nauka, cyberbezpieczeństwo zajmuje się wieloma aspektami ochrony systemów informatycznych, budowaniem odpowiednich zabezpieczeń, oraz testowaniem wdrożonych rozwiązań. Zasadniczo cyberbezpieczeństwo można podzielić na dwie kategorie – defensywną i ofensywną. W przypadku tej pierwszej, główny nacisk kładzie się na działania prewencyjne i tworzenie kompleksowych zabezpieczeń. W przypadku tej drugiej, przeszkolony specjalista będzie mógł jeszcze sprawniej wykorzystywać swoje umiejętności w audytach bezpieczeństwa, a nawet będzie mógł pokusić się o karierę wojskową na tym stanowisku.

W praktyce można podsumować, że cyberbezpieczeństwo kompleksowo zajmuje się bezpieczeństwem w sieci, bezpieczeństwem programów, aplikacji, infrastruktury sieciowej, chmury i baz danych, ochroną danych osobowych czy odzyskiwaniem danych po awarii systemów. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa kreuje odpowiednie strategie defensywne, wdraża odpowiednie technologie i procedury działania, a także przeprowadza audyty bezpieczeństwa już działających systemów.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – jak nim zostać? 

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to jeden z zawodów przyszłości. Już dziś obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na pracowników w tej dziedzinie, gdzie podaż jest stosunkowo niewielka. W pewnym stopniu wpływa to również na zarobki w branży cybersecurity, gdzie mediana wynagrodzeń wynosi obecnie aż 15 000 złotych brutto miesięcznie „na start” – w zależności od doświadczenia i umiejętności, poziom wynagrodzenia może się jeszcze bardziej zwiększyć.

Pracę w cyberbezpieczeństwie można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszą z metod na zdobycie niezbędnej wiedzy i uprawnień, jest oczywiście udanie się na studia na takim kierunku. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na tak długą edukację. Rozwiązaniem dla takich osób są kompleksowe szkolenia, których czas trwania przekracza 600 godzin. Ich koszt jest dość duży (ok. 25 000 złotych), jednak w wielu przypadkach można liczyć na rozmaite dofinansowania czy komfortowe rozłożenie płatności na raty.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Cyberbezpieczeństwo to ważna dziedzina nie tylko w kontekście możliwości zarobkowania i ewolucji rynku pracy. W dobie postępującej cyfryzacji, dbałość o bezpieczeństwo w sieci leży w interesie każdego z nas, bo każdy z nas może paść ofiarą ataku hakerskiego czy złośliwego oprogramowania, czego konsekwencją może być na przykład utrata środków z konta bankowego.

Podstawą tzw. „cyberhigieny” jest ochrona swoich danych osobowych – nie podawaj ich na stronach, do których nie masz zaufania. Nie klikaj w podejrzane linki, a logując się na stronie banku, upewnij się, że na pasku przeglądarki widnieje właściwy adres. Aktualizuj oprogramowanie, zadbaj o program antywirusowy i korzystaj z mocnych haseł.

Pokaż więcej

mObywatel
28.05.2024 18:46 Nowe funkcje mObywatel. Czeka na nie wielu Polaków

W ostatnich miesiącach aplikacja mObywatel wyraźnie wzbogaca swoją funkcjonalność. Ministerstwo Cyfryzacji ostatnio informowało o usłudze - “Firma”. W kolejce czekają już kolejne funkcje, które pozwolą nam załatwić szereg spraw, za pomocą swojego smartfona. Czego możemy się spodziewać? 

telefon
28.05.2024 12:20 Hakerzy podszywają się pod Google Chrome. Polacy powinni uważać

Fałszywa aplikacja imitująca Google Chrome wysyła SMS-y na serwery w Rosji – ostrzega firma AG Data. Jak rozpoznać ten szkodliwy program i na co zwracać uwagę? Objawy ataku są dość charakterystyczne.

bankomat
28.05.2024 10:30 Nowy komunikat na bankomatach. Klienci muszą o tym wiedzieć

Na części polskich bankomatów zaczął pojawiać się nowy rodzaj komunikatów, które dla części użytkowników mogą być zaskoczeniem. Nie należy się jednak niepokoić, wręcz przeciwnie - ostrzeżenia mogą zapobiegać oszustwom i utracie pieniędzy.

człowiek, komputer
27.05.2024 19:19 Szukał pracy i stracił fortunę. Z jego konta zniknęło 187 tysięcy złotych

Internet, miejsce pełne możliwości, może stać się również pułapką dla nieświadomych użytkowników. 28-letni mieszkaniec Rzeszowa, poszukujący pracy, padł ofiarą sprytnych cyberprzestępców, którzy wyłudzili od niego ponad 187 tysięcy złotych.

pieniądze, pendrive
27.05.2024 18:49 Zgubił pendrive’a. Musi zapłacić ponad 200 000 zł

W dobie cyfryzacji, zabezpieczenie danych osobowych staje się priorytetem dla każdej firmy. Nawet najmniejszy błąd, jak zgubienie pendrive'a, może prowadzić do surowych kar, jak pokazuje przypadek firmy Res-Gastro. Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył na firmę karę 238 345 zł za zgubienie nośnika z danymi jednego pracownika.

telefon
26.05.2024 18:46 Zadzwonił pracownik banku i poprosił o tę rzecz? Natychmiast się rozłącz

Czy odebrałeś kiedyś telefon od osoby podającej się za pracownika banku? Zanim przekażesz jakiekolwiek informacje, zastanów się, czy nie masz do czynienia z oszustem. W dobie zaawansowanych technologii przestępcy potrafią podszywać się pod autentyczne numery infolinii banków, aby wyłudzić od Ciebie pieniądze.

Facebook, telefon
26.05.2024 18:01 Nowe oszustwo na Facebooku. Wydano specjalny komunikat

Użytkownicy Facebooka muszą uważać. Trwa kampania phishingowa wykorzystująca wizerunek popularnego aktora. Oszuści wykupili reklamy w największych polskich serwisach informacyjnych i to za ich pośrednictwem zachęcają do przekazywania ich pieniędzy. Oczywiście żadne inwestycje nie istnieją, a pieniądze nigdy nie zostają oddane. 

telefon, pieniądze
26.05.2024 16:03 Masz tę aplikację na swoim telefonie? Lepiej szybko ją usuń, możesz stracić pieniądze

Jedna konkretna aplikacja na twoim telefonie może doprowadzić do dużych problemów. Szkodliwy klon Google Chrome dla Androida udaje oryginał, a jego prawdziwym celem jest kradzież Twoich danych i pieniędzy. Dowiedz się, jak rozpoznać zagrożenie i chronić swoje oszczędności.

komputer
25.05.2024 15:03 Potężny wyciek danych z polskiego urzędu. Poszkodowani mogą żądać odszkodowania

Starostwo Powiatowe w Świebodzinie poinformowało o ataku na swoje serwery, który miał miejsce od 11 do 13 maja br. Nie mamy dobrych wieści - po włamaniu napastnikom udało się uzyskać dane osobowe mieszkańców powiatu, łącznie z ich numerami PESEL. Wyjaśniamy, jakie kroki podjąć w związku z incydentem.

kobieta ze smartfonem
25.05.2024 10:19 Lepiej sprawdź telefon. Jeśli zainstalowałeś te pliki, możesz mieć duże kłopoty

W Sieci pojawiły się fałszywe instalatory programów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa smartfonów i pecetów. Choć na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z instalatorami popularnych antywirusów, to w praktyce programy kradną dane i nadużywają uprawnień.

haker
24.05.2024 14:40 NASK pilnie ostrzega studentów. Uważaj na takie wiadomości

Analitycy Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej wydali ostrzeżenie adresowane przede wszystkim do studentów i pracowników uczelni wyższych. Trwa kampania wymierzona w ich cyberbezpieczeństwo, co nie zdarza się często, niemniej może być bardzo groźne w skutkach.

dowód osobisty
24.05.2024 13:53 PESEL zastrzegło już 2,7 mln Polaków. Ważne zmiany od 1 czerwca

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przypomniał o możliwości zastrzeżenia PESEL oraz podzielił się nowymi statystykami. Termin nie jest przypadkowy - już 1 czerwca wejście w życie prawo zobowiązujące podmioty finansowe do weryfikacji zastrzeżenia.

telefony
24.05.2024 09:39 Polacy robią to nagminnie. Szkodliwy nawyk telefoniczny może słono kosztować

Przeprowadzone w ostatnim czasie badania wykazały, że wciąż wiele osób pada ofiarami schematu wangiri. Polega on a wykorzystaniu przez cyberprzestępców numerów premium do obciążania na własną korzyść rachunku telefonicznego osób, do których wykonują połączenia. Ofiarą wangiri padło 35 proc. badanych.

posiedzenie rządu
23.05.2024 13:15 Minister cyfryzacji ostrzega. Kluczowe będą najbliższe 2 tygodnie

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ostrzega przed cyberatakami i atakami informacyjnymi, jakie Federacja Rosyjska ma przeprowadzić w najbliższym czasie w związku z nadchodzącymi wyborami do Europarlamentu. Ma to być największa kampania od 5 lat, która prowadzona będzie na dwóch frontach.

telefon
23.05.2024 10:16 Zadzwoni do ciebie robot. Nawet nie będziesz tego wiedział

Odróżnienie automatów od prawdziwych osób będzie jeszcze trudniejsze niż dziś. Podczas trwającej konferencji deweloperskiej Ignite Microsoft zaprezentował rezultaty partnerstwa z izraelską firmą Truecaller. Dzięki niej firmy będą mogły klonować głosowy prawdziwych osób i wykorzystywać je w np. kampaniach telemarketingowych.

BLIK
22.05.2024 22:01 Blik odświeży ważną funkcję. Jest zgoda NBP

Narodowy Bank Polski wydał zgodę, by operator Blika - Polski Standard Płatności, zaoferował klientom jedną ze swoich usług w nowej, nieco odświeżonej formie. O czym mowa?

Smartfon
22.05.2024 14:53 Te aplikacje wykradają dane i pieniądze. Lepiej szybko je usuń

Ogromna popularność smartfonów niesie za sobą także pewne zagrożenia. Powinniśmy zwracać uwagę na to, co instalujemy na swoich urządzeniach i unikać oprogramowania z niepewnych źródeł. Czasem jednak i w tych z pozoru pewnych można trafić na niebezpieczne aplikacje, których pobranie naraża nas na utratę danych i pieniędzy. Jeżeli masz je na swoim smartfonie, to szybko je usuń.

Bank PKO BP
20.05.2024 18:33 Bank PKO BP wydał ważny komunikat. Każdy klient powinien to wiedzieć

PKO BP opublikowało ważny komunikat. Bank informuje o wprowadzeniu dodatkowego zabezpieczenia podczas logowania do serwisu bankowości internetowej iPKO. Ma to wzmocnić ochronę klientów przed zagrożeniami cyberprzestępczości. 

programowanie
19.05.2024 14:55 Groźne oprogramowanie w Polsce. Można stracić duże pieniądze

Trojan Grandoreiro wraca i atakuje polskie konta bankowe. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić oszczędności. Złośliwe oprogramowanie, które już wcześniej spowodowało ogromne straty finansowe na całym świecie, teraz ponownie zagraża użytkownikom, tym razem również w Polsce. Jak działa ten niebezpieczny trojan i jak można się przed nim zabezpieczyć?

smartfon sms
18.05.2024 20:33 Podszywają się pod Pocztę Polską. Zaczyna się od SMS-a

Do Polaków zaczęły trafiać SMS-y stanowiące bezpośrednie zagrożenia dla ich bezpieczeństwa finansowego. Oszuści podszywający się pod Pocztę Polską wykorzystują fikcyjną stronę spółki do wyłudzenia danych, które pozwalają ogołocić rachunki bankowe ofiar. Wyjaśniamy, jak rozpoznać oszustwo. 

 Santander Bank Polska
18.05.2024 19:35 Duży bank pilnie ostrzega klientów. Można stracić wszystkie pieniądze

Klienci banku Santander powinni zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z mediów społecznościowych. Pojawiają się tam reklamy emitowane przez oszustów przekonujące do skorzystania z fikcyjnych ofert banku. Ich cel jest tylko jeden - kradzież pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym ofiary.

PIN
17.05.2024 16:25 Masz taki PIN? Lepiej szybko go zmień, zanim będzie za późno

Czterocyfrowy kod, który służy do zabezpieczania telefonu, kart bankowych czy choćby elektronicznego podpisu w dowodzie osobistym. Korzystają z niego niemal wszyscy, a na zbadanie jakie kody PIN są najpopularniejsze, zdecydował się portal ”Information is beautiful”. Wynik może zaskakiwać – okazuje się bowiem, że aż 27% wszystkich kodów PIN to… zaledwie 20 haseł. 

cyberwojsko
16.05.2024 22:54 Wielka bitwa w cyberprzestrzeni. Polacy w czołówce NATO

Chodzi o największe na świecie ćwiczenia cybernetyczne Locked Shields 2024. Brało w nich udział ponad 4000 ekspertów z kilkudziesięciu państw, a organizatorem było NATO. Mimo, że decydująca bitwa rozegrała się w rzeczywistości wirtualnej, należy ją więc traktować jak najbardziej serio. Szczególnie, że Polacy znów poradzili sobie wyjątkowo dobrze.

WhatsApp
16.05.2024 21:47 Dostałeś takiego SMS-a? Użytkownicy WhatsAppa powinni mieć się na baczności

Z WhatsAppa korzystają miliardy użytkowników na całym świecie, ten internetowy komunikator bardzo popularny jest również w Polsce. Niestety powszechność WhatsAppa sprawia, że jego użytkownicy stają się celem niebezpiecznych oszustów. Komunikat w tej sprawie wydała agencja CERT Polska.  

kobieta ze smartfonem
16.05.2024 20:39 Dzwoni nieznajomy numer? Na to musisz uważać

Phishing to najszerzej rozpowszechnione zagrożenie dla przeciętnego użytkownika smartfonu, także w Polsce. Do jednej z jego odmian, vishingu, nie trzeba nawet korzystać z komputera - całość oszustwa odbywa się za pośrednictwem rozmów telefonicznych. To naraża najbardziej podatne na oszustwo osoby - nietechniczne czy starsze.

PKO BP
16.05.2024 19:34 Ważny komunikat PKO BP. Klienci powinni uważać

Fałszywe strony i wiadomości SMS to codzienność. Przestępcy znów zaatakowali klientów PKO BP, tworząc fałszywą stronę internetową przypominającą oryginał. Jeden drobny błąd w adresie może skutkować utratą wszystkich środków. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed oszustwem?

Bank Pekao
16.05.2024 19:09 Uwaga na fałszywą aplikację Banku Pekao. Można stracić pieniądze

Natrafiono na nowe oszustwo, które odbiega od wytartych schematów, przez co może zebrać tym większe żniwo. Celem są przede wszystkim klienci Banku Pekao. Oszuści wykorzystują fałszywą aplikację mobilną, która jest tak naprawdę mobilną stroną internetową służącą do kradzieży.

komputer ręce
15.05.2024 22:35 Masowy wyciek danych polskich pacjentów. Chodzi m.in. o numery PESEL

Doszło do wycieku danych pacjentów z centrów medycznych All-Med w Łodzi i Nowa 5 w Gorzowie Wielkopolskim. Jak poinformowała już w kwietniu pierwsza z placówek, źródłem wycieku ma być spółka Medily, czyli twórca wykorzystywanego przez nie oprogramowania. Powiadomienia dostawały również osoby, które nigdy nie leczyły się w tych miejscach. Jak poradzić sobie z wyciekiem danych?