Tech.BiznesINFO.pl > Edukacja

Edukacja

szkoła
12.07.2024 13:45 Koniec z dotychczasowymi legitymacjami szkolnymi. Zmiany od 13 lipca

Tradycyjne papierowe legitymacje szkolne odchodzą do historii. Od 13 lipca wszystkie nowe legitymacje będą wydawane wyłącznie w formie plastikowej, zgodnie z nowymi przepisami.

szkoła
03.07.2024 09:45 Koniec z papierowymi legitymacjami. Zmiany już od 12 lipca

Już 12 lipca w życie wchodzi rozporządzenie, które znosi obowiązek wydawania przez szkoły tradycyjnych papierowych legitymacji szkolnych. Uczniom wydawane będą za to dokumenty plastikowe, przypominające formatem dowód osobisty. 

egzamin
12.06.2024 12:36 Uczeń używał GPT-4o do oszukiwania na egzaminie. Czekają go poważne konsekwencje

W Turcji doszło do nietypowego incydentu podczas egzaminu kończącego szkołę średnią. Uczeń postanowił wykorzystać zaawansowaną technologię AI, aby uzyskać przewagę na egzaminie. Dzięki multimodalnemu modelowi GPT-4o, w połączeniu z ukrytymi kamerami i urządzeniami Wi-Fi, próbował oszukać system edukacyjny.

chatgpt
02.06.2024 16:32 OpenAI prezentuje ChatGPT Edu. Model trafi do szkół i na uczelnie

OpenAI ogłosiło premierę ChatGPT Edu - dużego modelu językowego skrojonego na miarę potrzeb szkół i uczelni. Całość bazuje na GPT-4o i ma zaoferować możliwości nie tylko przetwarzania różnych rodzajów danych, ale też budowania własnych LLM-ów. Edu ma być wyjątkowe także za sprawą ochrony danych użytkowników.

haker
24.05.2024 14:40 NASK pilnie ostrzega studentów. Uważaj na takie wiadomości

Analitycy Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej wydali ostrzeżenie adresowane przede wszystkim do studentów i pracowników uczelni wyższych. Trwa kampania wymierzona w ich cyberbezpieczeństwo, co nie zdarza się często, niemniej może być bardzo groźne w skutkach.

atmosfera
18.05.2024 18:15 Odkryto wyjątkową planetę. Ma gęstość waty cukrowej

Niezwykłego odkrycia dokonali astronomowie z uniwersytetu w Liege (Belgia). Udało im się odkryć egzoplanetę, której gęstość można porównać do waty cukrowej. Mimo, że WASP-193b jest o połowę większa od Jowisza, to jest od niego siedmiokrotnie mniej masywna. W tekście opublikowanym w ”Nature Astronomy” odkrywcy piszą, że tak niskiej gęstości nie da się wytłumaczyć standardowymi modelami. 

matura
14.05.2024 14:08 Robot zdał maturę z języka polskiego. Przełomowy eksperyment AI

Prymus, specjalnie przygotowany model językowy AI, zdał maturę z języka polskiego w zaledwie pół godziny. Fundacja Zwolnieni z Teorii zorganizowała ten innowacyjny eksperyment, który uwidacznia potrzebę zmian w systemie edukacji.

komputer
03.05.2024 20:09 Rekord cyberataków w Polsce. CERT publikuje dane

CERT, organizacja monitorująca ruch w internecie, zespół specjalistów reagujących na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo, publikuje raport zbiorczy za 2023 r. W minionym roku w Polsce odnotowano rekordową liczbę fałszywych stron internetowych. W linki oszustów kliknęło ponad 5 milionów Polaków.

telewizor, pilot
29.04.2024 11:10 Nowy darmowy kanał w polskiej telewizji. Jest oficjalna decyzja

W polskim krajobrazie telewizyjnym szykuje się nowy dodatek, który przybliży widzom sekrety podróży i kulinarnych odkryć. Ta intrygująca propozycja, która niedługo zagości wśród dostępnych kanałów, obiecuje bogactwo treści dla miłośników zarówno podróży po Polsce, jak i eksploracji kulinarnych specjałów.

Laptop
23.04.2024 17:35 Wiadomo co z podatkiem od laptopów dla ucznia. Jest rozporządzenie

Do upływu terminu na składanie rocznych rozliczeń podatkowych pozostał tylko tydzień. A jednak dopiero teraz ukazało się rozporządzenie w sprawie zapłaty podatku PIT komputerów i bonów na zakup komputerów w ramach programów realizowanych przez poprzednią władzę. Urządzenia będą zwolnione z PIT.

pieniądze
22.04.2024 17:51 To koniec 800 plus dla niektórych rodzin? Nadchodzą rewolucyjne zmiany

Projekt nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej zmienia zasady wypłacania świadczenia 800 plus. Prawo do niego będą miały tylko te rodziny, których dzieci uczą się stacjonarnie w polskich szkołach. Pozbawi to prawa doświadczenia rodziców uczniów, którzy uczą się online w szkołach ukraińskich. 

sala lekcyjna
17.04.2024 11:01 Ważny komunikat dla nauczycieli, wielkie zmiany. Jest nowy wzór legitymacji

W życie weszła rozporządzenie wprowadzające nową legitymację służbową nauczyciela. Odtąd dokument będzie miał format zbliżony do karty kredytowej oraz zyska nowe funkcje. Nowy wzór ma także utrudnić fałszerstwa. 

laptop dla ucznia
08.04.2024 21:56 Rodzice zapłacą podatek od laptopa dla ucznia? Znamy szczegóły

W lutym minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zawiesił program „Laptop dla ucznia” i zawiadomił prokuraturę w sprawie ewentualnych naruszeń prawa podczas jego realizacji. Również rodzice uczniów, którzy otrzymali w zeszłym roku laptopy borykają się z problemami - nie jest jasne, czy nie powinni zapłacić podatku od darowizny.

smartfon
03.04.2024 18:54 Zakaz używania smartfonów w szkołach? Ministra nie pozostawiła złudzeń

Pod koniec lutego z inicjatywy Instytutu Spraw Obywatelskich do rządu wpłynął list otwarty, którego sygnatariusze chcą wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów w polskich szkołach. Powodem ma być negatywny wpływ na zdrowie uczniów i ich zdolności do uczenia się. Dziś wiemy już, jak na tę propozycję zapatruje się ministra edukacji Barbara Nowak.

facebook
24.03.2024 21:03 Blokada Facebooka od 23:00. Zaskakujący pomysł

Negatywny wpływ internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych, na młodszych sprawia, że rozważa się takie pomysły, jak wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach. Według wielu ekspertów jest to jednak chybiony pomysł, który nie rozwiązuje problemu. Nowy pomysł ma szwedzka partia Liberalerna, która proponuje cyfrową godzinę policyjną.

laptop
17.03.2024 12:46 Robisz przelew? Uważaj, co wpisujesz w jego tytule

Robiąc standardowy przelew bankowy, zazwyczaj nie zastanawiamy się zbyt długo nad jego tytułem. Zwłaszcza gdy wysyłamy pieniądze bliskiej nam osobie. Niekiedy może to być błąd. Nieodpowiedni tytuł może zwrócić uwagę banku i doprowadzić do poważnych konsekwencji.

chłopak
09.03.2024 19:10 Zakaz używania smartfonów w szkołach. Ekspertka nie ma złudzeń

Pod koniec lutego do Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Cyfryzacji wpłynął list Instytutu Spraw Obywatelskich, w którym zaproponowano wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania ze smartfonów już od 1 września br. Pomysł nie wszystkim się spodobał i jest żywo krytykowany. Nie tylko przez uczniów.

szkoła
25.02.2024 12:49 Zakaz smartfonów w szkołach od 1 września? Propozycja trafiła do rządu

Do ministerstwa edukacji oraz ministerstwa cyfryzacji trafił list, który może znacząco wpłynąć to, jakie prawa będą mieli uczniowie w placówkach oświatowych. Zawarto w nim apel, aby już od 1 września 2024 r. wprowadzony został całkowity zakaz używania w szkołach smartfonów i innych indywidualnych urządzeń elektronicznych.

laptop
20.02.2024 21:13 Program „Laptop dla nauczyciela”. Wiadomo, ilu uczących skorzystało z dopłat

Od października zeszłego roku nauczyciele w całym kraju mogli skorzystać z rządowego dofinansowania zakupu laptopa w ramach programu „Laptop dla nauczyciela”. Równolegle realizowany był program „Laptop dla ucznia”, który – jak już wiemy – nie będzie kontynuowany. Na dalszych losach „Laptopa dla nauczyciela” może zaważyć jego popularność.

None
08.02.2024 14:54 Program "Laptop dla ucznia" zawieszony. Wkracza prokuratura

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że program „Laptop dla ucznia” w obecnym kształcie zostaje zawieszony. Już wcześniej sygnalizowano wątpliwości co do jego finansowania, ale teraz pojawiły się zastrzeżenia co do uczciwości procesów przetargowych. Resort chce przestawić nową propozycję – program „Cyfrowy uczeń”.

strych
01.02.2024 11:38 Wszedł na strych i dokonał zdumiewającego odkrycia. Niezwykła historia w polskim mieście

Gdy jedenastoletni Kuba zaczął przeszukiwać strych swojego domu, mało spodziewał się, że jego odkrycie zaprowadzi go w podróż przez czas i historię. Za belką podtrzymującą pokrycie dachowe, natrafił na sterty starych dokumentów, które okazały się być kluczem do zapomnianej historii bohatera wojennego. Dzięki jego wrażliwości historycznej i determinacji, światło dzienne ujrzały dokumenty majora Michała Kłosowskiego, które od lat skrywały się na strychu. 

laptop dla ucznia
22.01.2024 21:06 Czarne chmury nad programem „Laptop dla ucznia”. Może zabraknąć pieniędzy

Przyszłość programu „Laptop dla ucznia” stanęła pod znakiem zapytania. Negatywnie opinie ekspertów to jedno, jednak teraz rząd musi zmierzyć się ze znacznie poważniejszym problemem – Komisja Europejska po zmianie władzy w Polsce podtrzymuje swoje zastrzeżenia co do finansowania programu.

laptop dla ucznia
20.01.2024 15:15 „Laptop dla ucznia” do kosza? To może być koniec sztandarowego projektu PiS

Thinktank Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth opublikował dokument „Polityka cyfryzacji. Raport otwarcia”, gdzie sporządzono analizę stanu polskiej cyfryzacji oraz wydano rekomendacje, które maja przyczynić się do jej rozwoju. Eksperci chwalą część rzadowych inicjatyw, jednak inne uznają jednoznacznie za błędy. Wśród nich znalazł się program „Laptop dla ucznia”.

szkoła
25.12.2023 20:57 Rząd zapowiada nowy przedmiot w szkole. Zdumiewający plan

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, chce wprowadzić do polskich szkół lekcję cyfrową. Przedmiot ma przygotować uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w cyfrowym społeczeństwie. Czego się nauczą?

szkoła
29.11.2023 18:38 Zachodnie państwa wycofują się z cyfrowej edukacji. Spadek wyników w podstawowych kompetencjach

Gdy w Polsce realizowany jest program zapewniający laptopy czwartoklasistom, niektóre państwa zachodnie stopniowo ograniczają cyfryzację edukacji, zwłaszcza wczesnej. Wyniki badań m.in. ze Szwecji wskazują, że stosowania cyfrowych materiałów edukacyjnych może spowalniać niektóre procesy uczenia.

None
27.10.2023 18:51 Papież zachęca młodych do programowania. Za przedsięwzięciem „Code with Pope” stoi Polak

Papież Franciszek idzie z duchem czasu i dostrzegł potrzebę zachęcania młodych do nauki programowania. W ramach inicjatywy „Code with Pope” zapoczątkowanej przez polskiego programistę i przedsiębiorcę, Mirona Mironiuka, biskup Rzymu chce, by jak najwięcej młodych osób zainteresowało się tworzeniem oprogramowania.

plecak
05.10.2023 12:31 Pomorze: uczeń miał to w plecaku. Nikt się nie spodziewał, że wyniknie z tego tragedia

W jednej ze szkół podstawowych na Pomorzu doszło do tragedii. Ewakuowano setki osób, wiele dzieci jest poszkodowanych. Na miejsce przybyły straż pożarna i ratownictwo medyczne. Wszystko przez jedną rzecz, którą uczeń miał w plecaku.

studenci polska sukces
19.08.2023 11:43 Polscy studenci przekazali wspaniałe wieści. Spektakularny sukces na międzynarodowej arenie

Są pełni pasji, zdeterminowani i ciekawi świata – studenci z Polski tworzą rewolucyjne projekty i osiągają imponujące wyniki na międzynarodowych konkursach. Jednak za rzadko słyszymy o tym w przestrzeni publicznej. Tym razem ogromnego sukcesu dokonał zespół AGH Space Systems. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że młodzi Polacy “niemal całkowicie znokautowali rywali”.

  • 1
  • 2