Dla wielu kierowców nadal nie jest jasne już, przy bieżącym tempie eksploatacji paliw kopalnych konieczne będą zasadnicze zmiany na rynku motoryzacyjnym, ale też w stylu życia milionów Europejczyków. Pomysł na ich kształt ma Międzynardowa Agencja Energetyczna, która w 10 punktach przedstawiła nową wizję mobilności. Niektóre postulaty mogą szokować.
Od 1 lipca w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Nie mogą do niej wjeżdżać starsze samochody z silnikami spalinowymi, które nie spełniają określonych przez włodarza miasta norm. Ma się to przełożyć na poprawę jakości powietrza, komfort i zdrowie mieszkańców, ale też zmniejszyć liczbę pojazdów w centrum. Od uruchomienia Strefy Czystego Transportu minął już miesiąc, a to okazja do pierwszego podsumowania. Dane płynące z Warszawy są jednak dla środowisk aktywistów miejskich oznaką tego, że ambitny plan okazał się w dużej mierze fikcją.
Tego lata nie możemy narzekać na niskie temperatury, nie brakuje jednak opadów i burz. Naprzemienność występowania skrajnych zjawisk pogodowych wiąże się ze zmianami klimatycznymi, podobnie jak gwałtowność zachodzących w pogodzie zmian. To obniża skuteczność prognoz pogody. Jak się jednak okazuje, nawet jeśli prognozy się sprowadzają, to nie każdy zdaje sobie sprawę, jak je odczytywać. W serwisie X zdobył popularność wątek, w którym wielu użytkowników przyznaje, że przed zapoznaniem się z nim błędnie odczytywało informacje dotyczące opadów. Jak zatem rozumieć prognozę pogody i co oznacza “prawdopodobieństwo opadów”?
Wolniejsze poruszanie się po autostradach, współdzielenie samochodów oraz zakaz jazdy w niedzielę – to tylko niektóre z pomysłów mających na celu dekarbonizację sektora transportowego. Jak Polska odnosi się do tych rekomendacji?
Państwo będzie dopłacać Polakom do rowerów elektrycznych. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. W ramach programu ”Mój rower elektryczny” na zakup jednośladu będzie można otrzymać nawet 5 tys. złotych. Na jeszcze więcej będzie można liczyć kupując rowery cargo oraz wózki. Kiedy program zacznie działać i co trzeba będzie zrobić, by dostać pieniądze?Z tego tekstu dowiesz się: ● Jakie będą dofinansowania do zakupu rowerów,● Kiedy ruszą zapisy,● Kto za to zapłaci,● O co chodzi w programie ”Mój rower elektryczny”.
Polskie Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało nowe rozporządzenie, które ma na celu wprowadzenie standardu ładowania USB-C dla większości urządzeń elektronicznych. Rozporządzenie to jest zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2022 roku, dotyczącą harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w zakresie urządzeń radiowych. Czy możemy spodziewać się zmian? Jeśli tak, to kiedy?
Realizowany przez Komisję Europejską program Copernicus pozwolił ustalić, że 24 lipca br. mógł być najcieplejszym dniem na Ziemi od dziesiątek tysięcy lat. Pobił tym samym rekord… z poprzedniego dnia, niedzieli. O ile odczyty temperatur z pojedynczych dób nie powinny stanowić punktu wyjścia dla rozbudowanych analiz, tak już średnie z kolejnych miesięcy i lat jednoznacznie wskazują na tempo ocieplania się planety w tempie, które w porozumieniach paryskich zostało określone jako wywołujące trwałe niszczycielskie dla życia skutki.
Odruchowe odłączenie od prądu nieużywanych urządzeń elektrycznych może nas sporo kosztować. Choć w większości przypadków taki gest, motywowany oszczędnością lub ekologią, może mieć sens - w tych kilku nie ma.
Wysokie temperatury latem sprawiają, że klimatyzacja staje się coraz bardziej pożądana w polskich domach. Na szczęście, istnieją programy rządowe, które oferują znaczne dopłaty do zakupu i montażu systemów klimatyzacyjnych. Kto może skorzystać z tych środków i jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać dofinansowanie.
Gdy rynek samochodów elektrycznych boryka się ze spadkiem sprzedaży, Toyota zaskakuje świat ogłoszeniem przełomu. Japoński producent zapewnia, że skonstruował bezemisyjny silnik spalinowy, który wydziela wyłącznie parę wodną, a parametrów mogą mu pozazdrościć zaawansowane jednostki elektryczne.
W 2007 r. Google pochwaliło się historycznym osiągnięciem. Korporacja stała się wówczas neutralna węglowo. Dziś wiemy już, że był to tylko greenwashing, a zysk zawsze jest najważniejszy, bo z deklarowania zerowego śladu węglowego korporacja właśnie wycofuje się rakiem.
Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu “Mój rower elektryczny” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu Polacy będą mogli otrzymać dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych, co przełoży się na obniżenie zużycia paliw emisyjnych.
Doświadczyliśmy już fali ogromnych upałów, które odczuć można było w całym kraju. Każdorazowo jest to okazja do tego, by szukać ochłody dzięki urządzeniom elektrycznym, co część z nas odczuje wkrótce także w portfelu. Jakich rachunków się spodziewać i ile kosztuje działanie domowych wentylatorów i klimatyzacji?
Już 1 lipca wchodzi w życie ustawa o czasowym ograniczeniu cen energii, gazu i ciepła systemowego oraz regulacje dotyczące bonu energetycznego. Nie umknęło to uwadze cyberprzestępców - ministerstwo klimatu i środowiska wydało komunikat przestrzegający przed ich działalnością.
Wielkimi krokami zbliża się uruchomienie w Polsce systemu kaucyjnego. Ministerstwo klimatu i środowiska wydało pozwolenie dla jego nowego operatora. Będzie nim Polska Kaucja (PolKa). Co to oznacza dla wdrożenia i jak będzie ono przebiegać?
Krajowa Administracja Skarbowa wraz z Inspekcją Handlową przeprowadziła kontrole importowanych na rynek polski pomp ciepła. Łącznie skontrolowano 463 przewożone przez granicę urządzenia. Wyniki są zatrważające - zaledwie 101 z nich zostało dopuszczonych do obrotu.
Wiele osób ma nawyk wyłączania światła, gdy wychodzi z pomieszczenia. Czy takie działanie naprawdę ma sens i generuje realne oszczędności?
Jednym z nieoczywistych skutków globalnego ocieplenia jest negatywny wpływ na bezpieczeństwo lotów pasażerskich. Badania wykazują, że większe amplitudy temperatur w stratosferze powodują wzrost liczby najsilniejszych turbulencji. Problem jest na tyle poważny, że należy odzwyczajać się od podróży samolotem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Były astronauta, ostatni z ”ludzi Księżyca”, nie żyje. Bill Anders zginął w katastrofie lotniczej. NASA wydało oświadczenie w tej sprawie. ”Będzie nam go brakowało”.
Już od 1 lipca polskich kierowców czekają duże zmiany. Z początkiem przyszłego miesiąca zacznie bowiem obowiązywać pierwsza Strefa Czystego Transportu. Brak przestrzegania nowych przepisów skutkować będzie wysokim mandatem. Co trzeba wiedzieć?
Perspektywa wzrostu cen energii skłania do poszukiwania sposobów na oszczędności prądu. Nie zawsze wymaga to inwestycji, często wystarczy niewielka zmiana przyzwyczajeń i uważność, by mniejsze zużycie energii elektrycznej odczuć także w portfelu.
Wczoraj rząd zatwierdził rewizję Krajowego Planu Odbudowy, dzięki której uruchomiony zostanie program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Tymczasem do ich większej liczby nie są przystosowane polskie drogi. Wykorzystywane dziś zabezpieczenia sprawdzają się dla samochodów spalinowych, jednak nie dla EV.
Rząd zatwierdził projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Tym samym ostatecznie zapadła decyzja, aby w Polsce nie wprowadzać podatku od rejestracji aut spalinowych, lecz dopłatę do zakupu aut z napędem elektrycznym. Nowe informacje w tej kwestii przekazała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska.
Rachunki za wodę można obniżyć w bardzo prosty sposób. Polacy, szukając oszczędności, zapominają o najprostszych rozwiązaniach. Jeden, drobny i niepozorny gadżet zainstalowany w łazience i kuchni sprawi, że faktura za wodę będzie znacząco niższa. Mowa o perlatorze.
Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o prawie do naprawy, która zmieni sposób, w jaki konsumenci korzystają z urządzeń AGD. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie napraw sprzętów domowych, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zmniejszyć ilość elektrośmieci.
Zmywarki pozostają sprzętem kuchennym zużywającym duże ilości zasobów, mimo wprowadzonych na przestrzeni lat optymalizacji. Stosowanie dobrych praktyk może jednak przełożyć się na znaczące oszczędności wody i prądu, a dzięki temu - pieniędzy.
Ekspresy wykorzystujące kapsułki z kawą zdobyły dużą popularność - wygoda i dobry marketing przyniósł świetną sprzedaż, ale nie odpowiadają na pytania o szkodliwość kapsułek. Opublikowane badania wykazują, że bilans korzyści i strat w przypadku ekspersów kapsułkowych nie jest oczywisty.
Budując dom, czy też remontując stoimy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór sposobu ogrzewania. W ostatnich latach dużą popularnością cieszyły się pompy ciepła. Jak wybrać tą odpowiednią i na co zwrócić uwagę?