Tech.BiznesINFO.pl > Ekologia

Ekologia

ładowanie samochodu
14.04.2024 20:56 Euro 7 zatwierdzone. Nowe wymogi UE wobec aut jeszcze surowsze

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wprowadzenie nowej europejskiej normy Euro 7. Stanowi ona nowe limity emisji m.in. gazów cieplarnianych przez pojazdy oraz surowsze wymogi wobec producentów samochodów elektrycznych. Był to ostatni krok przed wejściem Euro 7 w życie.

Pralka
12.04.2024 16:54 Po cichu zużywają w łazience masę prądu. Lepiej zwróć na to uwagę

Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej uciążliwe dla każdego gospodarstwa i sprawiają, że większość z nas uważniej przygląda się zużyciu energii przez sprzęty domowe. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w łazience?

pompa ciepła
10.04.2024 11:17 Ostrzeżenie przed pułapką pomp ciepła. Trzeba zachować ostrożność

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostrzega przed ryzykiem nieuczciwych praktyk związanych z zakupem pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze". Zmiany regulacji, które wejdą w życie wkrótce, mają na celu ochronę beneficjentów przed niskiej jakości urządzeniami oferowanymi na rynku.

pieniądze
02.03.2024 18:41 To urządzenie pożera najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Sprzęty elektryczne znajdujące się w naszych domach mogą pobierać znacznie więcej prądu, niż myślimy. Wiele osób nie jest świadomych, co tak naprawdę generuje wysokie rachunki za energię elektryczną. Odpowiedź może zaskoczyć.

fotowoltaika
28.02.2024 12:08 Rekord wydajności paneli fotowoltaicznych. Kolejna granica przekroczona

Producenci paneli fotowoltaicznych prześcigają się w pracach nad zapewnieniem ich jak największej wydajności. Choć przez lata branża tkwiła w pewnym zastoju, to jednak wzrost zainteresowania fotowoltaiką doprowadził w zeszłym roku do bicia kolejnych rekordów. Cóż, właśnie ustanowiono kolejny, znaczący.

pieniądze
25.02.2024 13:41 Niedługo nowe opłaty dla kierowców

Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.

Turbiny wiatrowe na dachu Urzedu Dzielnicy Ursynow
14.02.2024 11:48 Nowy program rządu. Można dostać duże pieniądze

Polska stoi na progu nowej ery energetycznej, gdy rząd przygotowuje się do wprowadzenia ambitnego programu wspierającego rozwój energii odnawialnej. Z ogłoszenia Ministra Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloska wynika, że miliony złotych zostaną przeznaczone na instalację przydomowych wiatraków oraz inne innowacyjne rozwiązania. To zapowiada rewolucję w polskim sektorze energetycznym, kierując go w stronę większej samowystarczalności i zrównoważonego rozwoju.

autobus
22.01.2024 21:54 Polski wodorowy autobus wyjechał na ulice Warszawy. Gdzie można go spotkać?

Nikogo nie dziwi, że coraz częściej floty tradycyjnych autobusów zastępowane są pojazdami napędzanymi elektrycznie, a niektóre miasta zdołały już dokonać całkowitej transpozycji. Trwają jednak testy jeszcze nowszych rozwiązań – po warszawskich ulicach kursuje już autobus napędzany wodorem.

samochody
22.01.2024 16:56 Policja ma nowy "bat" na kierowców. Nie masz jednej naklejki? Zapłacisz nawet 500 zł

W tym roku w polskich miastach uruchomione zostaną pierwsze strefy czystego powietrza. W rezultacie dostęp do nich zostanie ograniczony dla części pojazdów. To nie jedyna rzecz, o jakiej należy pamiętać w kontekście nowych regulacji. Wprowadzony zostanie też nowy rodzaj mandatu.

pompa ciepła
21.01.2024 10:33 Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane

Jednym z problemów transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych jest niska jakość pomp ciepła, które zalały rodzimy rynek. Niskie ceny przełożyły się na masowy import chińskich pomp, awaryjnych i pozbawionych profesjonalnego serwisu. Jest nadzieja, że już od kwietnia zaczniemy rozwiązywać część tego problemu.

tankowanie
26.12.2023 11:54 Od stycznia duże zmiany na stacjach paliw. Kto będzie miał problem z zatankowaniem?

Już 1 stycznia na stacjach benzynowych zacznie pojawiać się nowy rodzaj paliwa. Będzie to tzw. benzyna E10, czyli benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów. Zastąpi ona benzynę silnikową E5. Konsekwencje tej zmiany mogą być decydujące dla posiadaczy starszych samochodów.

None
26.12.2023 09:17 Posiadacze pomp ciepła w tarapatach: problemem awarie i nieuczciwi sprzedawcy

Pompy ciepła spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem Polaków. Wpływ na ten stan rzeczy miały państwowe dopłaty oraz preferencyjne ceny energii. Te nie będą już oferowane w nadchodzącym roku, a to nie jedyne problemy posiadaczy pomp ciepła. Użytkownicy zgłaszają też problemy z awariami i serwisem.

pompa ciepła
21.12.2023 11:43 Posiadacze pomp ciepła wystrychnięci na dudka. W przyszłym roku zapłacą więcej

Pompy ciepła spotkały się w Polsce z dużym zainteresowaniem m.in. za sprawą państwowych dopłat. Niestety, już od 1 stycznia ci, którzy zdecydowali się na ekologiczne zasilanie gospodarstw domowych, zapłacą więcej.

reaktor
02.12.2023 18:28 Największy reaktor fuzyjny na świecie uruchomiony. JT-60SA to przełomowe osiągnięcie

Sukcesem zakończyło się uruchomienie reaktora JT-60SA, największego reaktora fuzyjnego na świecie, który znajduje się w Japonii. To krok milowy w pracach nad wykorzystywaniem tego rodzaju jednostek w systemach energetycznych – choć na razie nie są one wystarczająco efektywne, w przyszłości mogą zastąpić inne rodzaje reaktorów jądrowych.

góra lodowa
20.11.2023 22:54 Granica 2 stopni Celsjusza przekroczona. Co to oznacza dla zmian klimatu?

17 listopada 2023 roku może przejść do historii, ale niestety nie z powodów, które mogłyby napawać nas optymizmem. Był to bowiem pierwszy w historii dzień, w którym średnia temperatura na Ziemi była wyższa o więcej niż dwa stopnie Celsjusza niż tego samego dnia w czasie poprzedzającym skutki rewolucji przemysłowej. 

beyond burger
14.11.2023 15:01 Gdzie się podziały burgery Beyond? Producent boryka się z poważnymi problemami

Czy to się komuś podoba, czy nie, rezultaty wielu badań są zbieżne w tym, że ze względów na zmiany klimatyczne prędzej czy później powinniśmy ograniczyć ilość spożywanego mięsa. Tym bardziej ważna jest każda inicjatywa, która dostarcza przynajmniej częściowego jego zamienniki. Jedną z nich była działalność firmy Beyond Meat, jednak wszystko wskazuje, że w ostatnich miesiącach sporo się w tej kwestii zmieniło. 

stacja
30.10.2023 19:43 Pierwsza stacja wodorowa na Śląsku właśnie ruszyła. To drugi taki obiekt w Polsce

W Rybniku powstała nowoczesna inwestycja, a mianowicie stacja tankowania wodorem. Można tu zatankować zarówno autobusy, jak i samochody. To pierwsza taka stacja na Śląsku i druga w Polsce. Inwestycja ma być rozwijana o kolejne punkty.

śmieci w lesie
27.10.2023 17:14 Wyrzucił do lasu 90 kg śmieci. Policja odnalazła go dzięki kodom kreskowym

Wyrzucanie śmieci na tereny zielone, przede wszystkim do lasów, to praktyka, dla której nie sposób znaleźć usprawiedliwienia. Mimo to lasy pełne są odpadów, z czym trudno walczyć. Może w tym pomóc trochę sprytu i… kody kreskowe. 

Ptak reliktowiec mały
21.10.2023 14:13 Ten ptak właśnie został uznany za gatunek wymarły. Można posłuchać jego niezwykłego śpiewu

Tak naprawdę nie wiemy, ile gatunków wymiera każdego roku na Ziemi. Według różnych szacunków jest ich od 5 do aż 500 tysięcy, co pokazuje, że biosferę znamy w stopniu dalece mniejszym niż mogłoby się to wydawać antropocentrystom. Do listy wymarłych gatunków właśnie dołączył kolejny.

prąd
13.10.2023 09:46 Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką. Dziś Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Z szacunków ONZ wynika, że w 2023 r. każda osoba na świecie wygeneruje średnio 8 kg elektroodpadów. Warto się na ten temat doedukować. 13 października już po raz szósty w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Z tej okazji organizacja ElektroEko zaprezentowała w Centrum Prasowym PAP raport na temat wiedzy i postaw Polaków względem elektroodpadów.

elektrownia
05.10.2023 14:00 Zbudowali wyjątkową instalację bezemisyjną. Zrobili to jako pierwsi w Polsce

Konstrukcja mieści się w województwie lubuskim. Jest położona na obszarze 57 hektarów. Jak podaje wykonawca, na tej powierzchni zmieściłyby się 82 boiska do piłki nożnej. „Zakończyliśmy budowę tej instalacji zgodnie z harmonogramem, a teraz rozpoczynamy kolejny etap prac”

dominika kulczyk
23.08.2023 08:32 Spółka Dominiki Kulczyk z nową inwestycją. Piekło zlokalizowane jest w Wielkopolsce

Grupa Polenergia, spółka kierowana przez Dominikę Kulczyk, uruchomiła właśnie kolejną potężną inwestycję. Biznes otrzymał nazwę Piekło i jest usytuowany w Wielkopolsce. Na działalności projektu skorzystać ma nawet 20 tys. gospodarstw domowych.

flaga polski
16.05.2023 14:10 Polska na czele innowacyjnych rozwiązań. Pierwsza na świecie tego typu instalacja działa właśnie u nas

Ta „zielona” instalacja powstała w Elblągu i jest pierwszym tego typu zrealizowanym projektem na świecie. Ma być kamieniem milowym dla rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W planach jest także budowa samowystarczalnego, ekologicznego osiedla.