Myśląc o finansach niemalże automatycznie do głowy przychodzą nam pieniądze. Jest to dobry kierunek myślenia, jednak co do zasady finanse definiowane są w nieco inny sposób. W wykładni akademickiej pojęcie to dotyczy wszelkich stosunków ekonomicznych, zasadnych dla gromadzenia i wydatkowania kapitału (wraz z jego podziałem i możliwościami bezstratnego przechowywania).
Teoria finansów to element nauki o teorii pieniądza, która stanowi fundament rozumienia funkcji pieniądza w obrocie gospodarczym, a także czynników, które wpływają na jego wartość czy stabilność. Jest to także podstawa dla tłumaczenia rozmaitych zjawisk gospodarczych (cena aktywów giełdowych, inflacja), czy kreowania rozmaitych strategii w określonych kategoriach finansowych (kredyt, deficyt czy emisja akcji).
W mowie potocznej jednak, finanse stanowią po prostu synonim dla określenia zasobności materialnej społeczeństwa. Rozumiemy przez nie pieniądze które zarabiamy i oszczędzamy, oraz sposób, w jaki przeznaczamy je na istotne dla siebie cele.
Nieodłącznym elementem rozpraw o finansach jest oszczędzanie – szczególnie w czasach niepewnych, gdzie inflacja staje się coraz poważniejszym problemem, umniejszającym realnej wartości zarobionych środków. Oszczędność finansowa dla wielu osób jest istotna także w kontekście zapewnienia lepszego bytu swoim dzieciom lub wnukom.
Jedną z popularniejszych metod oszczędzania w krótkim terminie są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Obie opcje mogą jednak być wykorzystywane także w okresie długoterminowym, choć jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy przez dekady, to wartość naszych finansów lepiej zabezpieczymy dzięki inwestycji w metale szlachetne – na przykład złoto.
Zasobność finansowa czy możliwości danych podmiotów względem zdobycia kapitału, nie dotyczą wyłącznie bieżących tendencji na rynku pracy czy relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Rząd może w znaczącym stopniu wpływać na gospodarkę kraju poprzez rodzaj prowadzonej polityki finansowej.
Nieodpowiedzialna polityka finansowa rządu, na przykład względem popytu i podaży pieniądza, doprowadza do inflacji – jej rezultatem są topniejące finanse Polaków. Z kolei pomijanie fundamentalnych dla ekonomii praw w trakcie komponowania ustaw dotykających gospodarkę, może doprowadzić nie tylko do zubożenia społeczeństwa, ale także wyraźnego wzrostu bezrobocia.
Pokaż więcej
Przejście na emeryturę to ważny moment w życiu niemal wszystkich Polaków. Aktywność zawodowa się kończy, a nadchodzi błogi i zasłużony odpoczynek. Żeby jednak był on tak spokojny, jak byśmy chcieli, warto wcześniej zadbać, aby świadczenie było jak najwyższe. Istotny jest tu nawet moment, w którym decydujemy się na złożenie wniosku. Czasem lepiej przepracować jeszcze kilka miesięcy dłużej.
Polacy uprawnieni do otrzymania środków w ramach specjalnego programu powinni działać szybko. Nie każdy wie, że aby zachować ciągłość wypłat świadczenia 800 plus, konieczne jest spełnienie jednego istotnego warunku. Termin na złożenie wymaganych dokumentów jest ograniczony, a brak wiedzy w tym zakresie może skutkować przerwą w otrzymywaniu pieniędzy. Jakie kroki należy podjąć i kto powinien się pospieszyć?
Wielkie emocje po losowaniu Eurojackpot. Choć główna nagroda nie padła, jeden z graczy z Polski wygrał fortunę. Niewielka inwestycja przyniosła mu miliony, ale ostateczna kwota, którą otrzyma, nie jest tak oczywista. Fiskus również ma powody do radości. Gdzie padł szczęśliwy zakład i ile naprawdę dostanie zwycięzca?
W marcu jedno z kluczowych świadczeń zostało zwaloryzowane, co oznacza wyższe kwoty wsparcia dla wielu beneficjentów. To istotna zmiana, która może znacząco poprawić sytuację życiową tysięcy osób w Polsce. Kto może się o nie ubiegać? Dochód nie ma znaczenia, ale trzeba spełnić szereg innych warunków. Nie każdy otrzyma świadczenie w takiej samej wysokości. Przedstawiamy szczegóły.
31 marca 2025 r. to przełomowa data dla wielu osób w Polsce. Tego dnia wygasają przedłużone na czas pandemii orzeczenia o niepełnosprawności oraz karty parkingowe. Dla setek tysięcy Polaków oznacza to ryzyko utraty ważnych świadczeń i ulg. Jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć problemów? Sprawdź, co możesz zrobić, zanim będzie za późno.
Większość osób słysząc o alimentach myśli o obowiązku utrzymywania dzieci przez rodziców. Jednak prawo przewiduje też sytuację odwrotną – to dorosłe dzieci mogą zostać zobowiązane do wsparcia finansowego swoich rodziców. W jakich okolicznościach to się dzieje i czy można się przed tym uchronić?
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska poparła wprowadzenie w Polsce podatku od nadmiarowych zysków banków. Przedstawiła dane, które świadczą, że zyski sektora są w jej ocenie "kuriozalne", podobnie jak mity, jakimi obrósł rzekomy wkład banków w rozwój Polski. Otwartym pozostaje pytanie o to, co wydarzy się pierwsze – wprowadzenie tzw. podatku od manny z nieba czy dymisja Pełczyńskiej?
Dziedziczenie spadku po zmarłym nierzadko wywołuje w rodzinie wiele konfliktów. Oprócz podstawowego majątku czy nieruchomości, po zmarłym często zostają jeszcze gromadzone oszczędności, o których nie każdy zdaje się pamiętać. Okazuje się, że po śmierci bliskiej nam osoby, wcale one nie przepadają, jednak w jaki sposób można je otrzymać? Już wyjaśniamy.
13. emerytura to dodatkowe wsparcie dla milionów seniorów, jednak nie każdy będzie mógł się nim cieszyć. Choć dla wielu emerytów jest to nieoceniona pomoc, okazuje się, że niektórzy mogą stracić do niej prawo. Co więcej, część osób, które już ją otrzymały, może zostać zobowiązana do zwrotu pieniędzy. Kogo to dotyczy i na co należy uważać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji?
Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów na oszczędzanie prądu. Wiele osób uważa, że najwięcej energii zużywa lodówka, pralka czy telewizor. Tymczasem w rzeczywistości istnieje jedno urządzenie, które bije na głowę wszystkie inne pod względem zużycia energii. Jeśli chcesz obniżyć swoje rachunki, koniecznie sprawdź, które sprzęty są największymi “pożeraczami energii”.
Zmiana czasu z zimowego na letni to nie tylko krótsza noc, ale i istotne wyzwanie dla systemów bankowych. Wiele banków przeprowadza wtedy prace serwisowe, które mogą skutkować czasową niedostępnością kluczowych usług finansowych. Klienci mogą napotkać problemy z realizacją przelewów, wypłatami z bankomatów oraz płatnościami kartą. W artykule sprawdzisz, które banki zapowiedziały przerwy techniczne, jakie usługi będą niedostępne oraz jak odpowiednio przygotować się na ten czas, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Postać Rafała Brzoski jest na ustach całej Polski odkąd szef firmy InPost stanął na czele państwowego zespołu ds. deregulacji. Niedawno spółka, którą zarządza Rafał Brzoska, opublikowała raport z danymi finansowymi, w tym informacją na temat jego zarobków. Wiele osób mogłoby pozazdrościć królowi paczkomatów takiej pensji.
Nie tylko wysokie transakcje wzbudzają zainteresowanie Urzędu Skarbowego. Również regularne przelewy na mniejsze sumy mogą przykuć uwagę fiskusa. Co sprawia, że twoje operacje bankowe trafiają pod lupę Krajowej Administracji Skarbowej? Dowiedz się, jakie limity obowiązują i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Sezon komunijny 2025 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim rosnące zainteresowanie trendami oraz kosztami organizacji przyjęć. Rodzice rezerwują lokale z ogromnym wyprzedzeniem, a ceny talerzyka osiągają niebotyczne kwoty. Pojawiają się też zupełnie nowe elementy w menu i wystroju, które w tym roku robią prawdziwą furorę. Co króluje na tegorocznych przyjęciach i jakie nowości wzbudzają największe zainteresowanie? Wiadomo, co jest na topie i ile trzeba za to zapłacić.
Nadchodzi rewolucja w planowaniu przestrzennym, która może wpłynąć na tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Jeśli nie podejmą odpowiednich działań na czas, ich działki mogą stracić na wartości. Co dokładnie się zmienia i jakie kroki warto podjąć, by nie zostać na lodzie?
28 i 29 marca 2025 roku odbędzie się jedenasta edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. To największe tego typu wydarzenie w Polsce, które każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące osób. Znane nazwiska, aktualne tematy i praktyczna wiedza na temat inwestowania — to wszystko znajdziecie na tegorocznej edycji wydarzenia.
Użytkownicy jednej z największych instytucji finansowych w Polsce mogą w najbliższym czasie napotkać utrudnienia i ograniczenia w dostępie do niektórych usług. Choć bank zapewnia, że większość funkcji pozostanie dostępna, zaleca klientom, by zaplanowali swoje transakcje na czas przed planowaną przerwą.
Rafał Trzaskowski dał się poznać jako zwolennik obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, jednak na tym się nie zatrzymuje. Na jego wyniku wyborczym może zaważyć wypowiedź dotycząca wydatków na służbę zdrowia. Oto, co zadeklarował kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta.
Ministerstwo Finansów umożliwia składanie wniosków o rekompensaty dla osób, które w latach 80. dokonały przedpłat na zakup samochodów marki Fiat. Resort rozważa jednak zakończenie programu. Powodem niskie zainteresowanie.
Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami zespołu ds. deregulacji pod przewodnictwem Rafała Brzoski i ogłosił wprowadzenie przepisu, który już istnieje, ale nie działa? Zespół Rafała Brzoski wyjaśnił, jak mają wyglądać nowe zasady załatwiania spraw w urzędach, które ułatwią życie Polakom, jednak słowa szefa rządu po spotkaniu wywołały zakłopotanie.
Program dopłat do kredytów mieszkaniowych "Pierwsze klucze" rodzi więcej obaw i nadziei. Różne środowiska są jak rzadko zgodne, że przyczyni się on do wzrostu cen nieruchomości i zamiast rozwiązać, pogłębi kryzys mieszkaniowy. Mimo to resort rozwoju zawnioskował wczoraj o wpisanie projektu do wykazu prac rządów, co dość nieoczekiwanie skończyło się porażką. Padły stwierdzenia o przekazywaniu obywatelom nieprawdziwych informacji.
Już tylko kilka miesięcy zostało na złożenie wniosku o rentę wdowią, by otrzymać świadczenie od lipca. Zainteresowanie maleje, a wielu seniorów wciąż nie skorzystało z tej możliwości. Tymczasem waloryzacja sprawia, że wypłaty będą wyższe, niż początkowo zakładano. Co to oznacza dla emerytów?
Czy wyższa płaca minimalna to szansa na lepsze życie dla pracujących seniorów? Okazuje się, że od stycznia 2025 roku zmiany w wynagrodzeniach przynoszą konkretne korzyści nie tylko młodszym pracownikom, ale także osobom, które zbliżają się do emerytury. Jakie efekty ma podwyżka pensji minimalnej dla emerytów, którzy nie rezygnują z pracy zawodowej?
W kryzysie mieszkaniowym w Polsce trwa impas. Mimo prób maskowania spadku cen sprzedaż maleje, a nastroje spekulantów są nietęgie. Rząd pracuje nad programem kolejnych dopłat, jednak wcześniej w życie może wejść ustawa, która znów zdetonuje ceny nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce po wprowadzeniu tzw. bezpiecznego kredytu 2 proc.
Portal deweloperuch.pl przebojem wdarł się do polskiego internetu. Oddolna, niezależna inicjatywa powinna być powodem do wstydu kolejnych rządów, które nadal nie uruchomiły i jeszcze długo nie uruchomią Portalu Danych o Obrocie Mieszkań. BiznesINFO dotarło do twórców deweloperuch.pl, którzy podzielili się informacjami o projekcie i odpowiedzieli na pytania, które mogły nurtować użytkowników.
Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła dziś nową funkcję w swoich usługach cyfrowych powiązanych z rozliczeniem PIT. Po wdrożeniu wcześniej systemu BLIK w obsłudze transakcji przyszedł czas na kolejne udogodnienie, które będzie przydatne przed majowym upływem terminu składania 30 kwietnia.
Osoby uprawnione do pobierania świadczeń ZUS mogą skorzystać z wielu zniżek po okazaniu legitymacji emeryta. Jest jeszcze drugi program, który upoważnia do podobnych benefitów i jest nim Ogólnopolska Karta Seniora. To inicjatywa skierowana do osób, które ukończyły 60 rok życia. Aby móc otrzymać kartę, trzeba spełnić kilka warunków.
Powszechną wiedzą jest, że ustawiając łatwy PIN do karty płatniczej, otwieramy oszustom drogę do odebrania nam środków pieniężnych. Niestety, okazuje się, że nie tylko najprostsze kombinacje stanowią zagrożenie. Wśród wymienianych niebezpiecznych kodów, wymienia się również te bardziej nieoczywiste. Jak zaszyfrować kartę, aby móc czuć się spokojnie?