Nieruchomość w sensie prawnym, a więc w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, jest jedną z rzeczy, mogącą stanowić element obrotu cywilnoprawnego. Zgodnie ze słownikową etymologią, „nieruchomości” stanowią dobra „nieruchome”, a więc są to wszelkiego rodzaju budynki oraz grunty.
Nieruchomości mają nie tylko ważne, ale wręcz fundamentalne znacznie dla życia człowieka jako jednostki i dla całości gospodarki. Domy czy mieszkania służą nam za miejsce bytowania, biurowce, magazyny i zakłady pracy pozwalają nam na utrzymanie, a grunty wszelkiego typu rodzą dla nas podstawowe dobra, bez których nie moglibyśmy przeżyć. Z uwagi na te przymioty, nieruchomości mają także wymierną wartość inwestycyjną.
Co do zasady, polskie prawo wyróżnia trzy rodzaje nieruchomości, z których jedna może dzielić się na podrodzaje. Tą ostatnią stanowią nieruchomości gruntowe, a więc ziemia. Wyróżniamy nie tylko grunty właściwe pod zabudowę, ale także grunty rolne i grunty leśne. Kolejnym z rodzajów nieruchomości są nieruchomości budynkowe, a więc wszelkiego rodzaju bloki mieszkalne, domy, czy budynki użytkowe (magazyny, fabryki, sklepy, biurowce, etc.).
Ostatnim z typów nieruchomości stanowią części budynków, określane jako „nieruchomości lokalowe”. Mogą to być mieszkania w blokach czy wieżowcach, ale również prawnie i fizycznie wydzielone elementy innych nieruchomości, stanowiących niegdyś całość.
W przeciwieństwie do kupa rzeczy ruchomych lub zwierząt, nabycie nieruchomości jest nieco bardziej skomplikowane. Umowa sprzedaży nieruchomości każdorazowo wymagać będzie sporządzenia jej w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Cudzoziemcy mogą nabywać nieruchomości w Polsce wyłącznie za zgodą właściwego ministra (reguła ta nie dotyczy kupna mieszkań).
Nabywając nieruchomość trzeba przygotować się na dodatkowe koszty – między innymi taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych (2%) oraz opłatę sądową za wpis do Księgi Wieczystej (którą każda nieruchomość musi posiadać).
Inwestycja w nieruchomości, podobnie jak inwestycja każdego innego rodzaju, może wiązać się z ryzykiem. Niemniej, wielu ekspertów sugeruje, że inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych możliwości lokowania kapitału, a same nieruchomości wykazują dość dużą odporność na kryzysy gospodarcze. Inwestowanie w nieruchomości może ponadto uchronić nasze pieniądze przed inflacją.
Istnieją różne typy inwestowania w nieruchomości. Zdecydowanie najdroższą, choć przynoszącą największe zyski, jest po prostu budowa nieruchomości (na przykład mieszkań) i ich późniejsza sprzedaż. Można również kupować mieszkania do remontu lub mieszkania po niższej cenie, by po regulacji ich stanu odsprzedać je z zyskiem. Wiele osób jednak kupuje mieszkania na wynajem, sprzedaż traktując jako ostateczność – jest to inwestycja, która zwraca się zdecydowanie najdłużej.
Pokaż więcej
W wielu urzędach trwa prawdziwe oblężenie. Liczba wniosków rośnie lawinowo, a czas nagli. Powód? Nadchodząca zmiana prawa, która może znacząco ograniczyć możliwości inwestycyjne. Czy uda się zdążyć przed ostatecznym terminem?
Sytuacja na rynku pierwotnym nieruchomości stabilizuje się, ceny ofertowe stanęły, a ceny transakcyjne spadają. Jest to więc dobry czas na analizę, jaką zdolność kredytową mogą mieć młodzi Polacy i jaka oferta jest dla nich dostępna. W najnowszym badaniu pod uwagę wzięto sytuację przeciętnie zarabiających singli, par oraz par z jednym dzieckiem, by następnie zweryfikować dostępność mieszkań w 18 miastach wojewódzkich.
W ostatnich latach Polacy zaczęli dominować na hiszpańskim rynku nieruchomości. Dziś obiektem ich zainteresowania stał się zupełnie inny kraj. Postęp gospodarczy poszybował, nie nadążyły za nimi ceny nieruchomości — to obecnie jedno z najatrakcyjniejszych miejsc pod tym względem. Jest jednak coś, na co trzeba zwrócić uwagę.
W obliczu rosnących cen materiałów budowlanych i usług remontowych wiele osób zastanawia się, czy przeprowadzenie odświeżenia mieszkania lub domu bez dużych wydatków jest jeszcze możliwe. Wpływ na rynek mogą mieć nadchodzące inwestycje i nowe programy rządowe, m.in. “Czyste Powietrze”. Czy da się znaleźć sposoby na tani remont, czy też czasy budżetowych metamorfoz wnętrz już minęły? Eksperci przedstawiają dynamikę cen poszczególnych materiałów w 2025 roku.
Zastanawiasz się, ile może kosztować remont mieszkania w 2025 roku? Przygotuj się na spory wydatek - ceny materiałów i robocizny rosną z roku na rok. Najdroższym pomieszczeniem wciąż pozostaje kuchnia, a najtańszym korytarz. Jak wyglądają szczegółowe koszty i na czym można zaoszczędzić?
Podczas trwających obrad Sejmu pierwsze czytanie będzie miał projekt ustawy ws. jawności cen ofertowych nieruchomości – akt, który ma szansę realnie wpłynąć na uzdrowienie rynku. Zanim do tego dojdzie, musimy polegać na danych firm trzecich, jednak nawet one wskazują, że dochodzi do cenowej stabilizacji. Skoro ceny ofertowe stoją w miejscu, ceny transakcyjne lecą na łeb na szyję.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska poparła wprowadzenie w Polsce podatku od nadmiarowych zysków banków. Przedstawiła dane, które świadczą, że zyski sektora są w jej ocenie "kuriozalne", podobnie jak mity, jakimi obrósł rzekomy wkład banków w rozwój Polski. Otwartym pozostaje pytanie o to, co wydarzy się pierwsze – wprowadzenie tzw. podatku od manny z nieba czy dymisja Pełczyńskiej?
Właściciele budynków mają już wiele obowiązków do spełnienia, za których niedopilnowanie mogą grozić poważne kary. Jedna z najnowszych regulacji prawnych nałożyła na nich kolejny, a czas na dopełnienie formalności mija już jutro. Kto zapomniał, jutro będzie wydłużał kolejkę w urzędzie. Trzeba to zrobić, celem jest podniesienie bezpieczeństwa.
Nadchodzi rewolucja w planowaniu przestrzennym, która może wpłynąć na tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Jeśli nie podejmą odpowiednich działań na czas, ich działki mogą stracić na wartości. Co dokładnie się zmienia i jakie kroki warto podjąć, by nie zostać na lodzie?
Tajemnicą poliszynela jest, że deweloperzy wyceniają nieruchomość w zależności od tego, na jaką kwotę według ich oceny będzie mógł się zadłużyć potencjalny kupiec. Praktyczny eksperyment przeprowadzony we Wrocławiu pokazał jednak, że skala manipulacji cenami metra kwadratowego jest gigantyczna. Kwota przyciągnęła uwagę nawet członkini rządu.
Ważą się losy Ukrainy i całej Europy. „Czuję, że Putin chce pokoju” — twierdzi wysłannik USA. Rząd pracuje nad pomysłem, który może wstrząsnąć rynkiem mieszkaniowym. Czy to pogłębi kryzys? Na polskie drogi wyjadą chińskie auta. Marka specjalizująca się w produkcji luksusowych samochodów wchodzi na nasz rynek. Chce zachęcać klientów cenami.
Program dopłat do kredytów mieszkaniowych "Pierwsze klucze" rodzi więcej obaw i nadziei. Różne środowiska są jak rzadko zgodne, że przyczyni się on do wzrostu cen nieruchomości i zamiast rozwiązać, pogłębi kryzys mieszkaniowy. Mimo to resort rozwoju zawnioskował wczoraj o wpisanie projektu do wykazu prac rządów, co dość nieoczekiwanie skończyło się porażką. Padły stwierdzenia o przekazywaniu obywatelom nieprawdziwych informacji.
W czasie, gdy kolejne listy ze spółdzielni mieszkaniowej o podniesieniu czynszu są tylko odwlekaną w czasie koniecznością, coraz więcej Polaków zastanawia się, jak związać koniec z końcem. Istnieje sposób na uzyskanie pomocy, dopłata należy się każdemu, kto spełni określone warunki. Złożenie wniosku może poprawić sytuację finansową wielu osób.
W kryzysie mieszkaniowym w Polsce trwa impas. Mimo prób maskowania spadku cen sprzedaż maleje, a nastroje spekulantów są nietęgie. Rząd pracuje nad programem kolejnych dopłat, jednak wcześniej w życie może wejść ustawa, która znów zdetonuje ceny nieruchomości, podobnie jak miało to miejsce po wprowadzeniu tzw. bezpiecznego kredytu 2 proc.
Kto nie marzy o tym, aby przenieść się, choć na jakiś czas do przepięknego, włoskiego miasteczka, niech pierwszy rzuci kamieniem. Teraz pojawia się ku temu okazja. Po ofertach za 1 euro przyszedł czas na kolejny krok naprzód, tym razem za przeniesienie się do innego kraju możemy dostać zastrzyk gotówki. Trzeba spełnić kilka istotnych warunków.
Portal deweloperuch.pl przebojem wdarł się do polskiego internetu. Oddolna, niezależna inicjatywa powinna być powodem do wstydu kolejnych rządów, które nadal nie uruchomiły i jeszcze długo nie uruchomią Portalu Danych o Obrocie Mieszkań. BiznesINFO dotarło do twórców deweloperuch.pl, którzy podzielili się informacjami o projekcie i odpowiedzieli na pytania, które mogły nurtować użytkowników.
„Ale po co się zarzynać, po co płacić bankowi 2/3 razy więcej, niż bank pożyczy na zakup mieszkania... Tylko przypomnę, gdybyśmy to samo mieszkanie mieli wynajmować, to spłacalibyśmy kredyt komuś. Sami po 25 czy 30 latach zostalibyśmy z niczym” — mówi Marek Wielgo, ekspert rynku nieruchomości portalu rynekpierwotny.pl. Ile mieszkań trzeba wynajmować, żeby być bezpiecznym finansowo? Jak zabezpieczyć się na emeryturę? Ceny mieszkań rosną, stoją czy maleją? Czy uruchomienie kolejnego programu dopłat do kredytów hipotecznych to dobry ruch ze strony rządu?
Czego nie potrafił rząd, zrobili obywatele. Frustracja nieudolnością władz ws. kryzysu mieszkaniowego narosła tak bardzo, że uruchomiony został właśnie portal deweloperuch.pl, oddolna inicjatywa na rzecz jawności cen nieruchomości. Władza tymczasem nadal nie uporała się z uruchomieniem analogicznego serwisu i w najbliższym czasie się to nie zmieni.
Jedno z włoskich miasteczek postanowiło podążyć za trendem sprzedawania nieruchomości za symboliczne 1 euro — tym razem bez żadnych ukrytych kosztów i kruczków w umowie. Już kupno samego terenu za tak niską cenę powinno być dobrą zachętą dla inwestorów, jednak burmistrz miasteczka wyraża nadzieję, że przyszli nabywcy wywiążą się z jednej formalnie niepisanej obietnicy.
Choć w przygotowaniu jest program dopłat "Pierwsze klucze", Polacy nadal nie mają dostępu do cen nieruchomości. Pewnym rozwiązaniem ma być ustawa o jawności cen ofertowych, do której uwagi przedstawił właśnie Polski Związek Firm Deweloperskich. Nomen omen uwagę przyciąga zwłaszcza jedna z nich.
Umówienie spotkania z prezesem spółdzielni mieszkaniowej trudniejsze niż prywatna audiencja u papieża? To może niezbyt elegancka uszczypliwość, ale mieszkańcy od lat skarżą się na utrudniony kontakt z władzami spółdzielni, które często są nieusuwalne ze swoich stanowisk. W grze jest nie tylko władza, ale i pieniądze – i to niemałe. Sprawdziliśmy, ile faktycznie zarabiają prezesi wybranych spółdzielni mieszkaniowych.
Ostatnie lata wyraźnie pokazały Polakom, że posiadanie pewnego sprzętu okazuje się niemal niezbędne, a już szczególnie w miesiącach letnich. Koszty samodzielnego zakupu i montażu potrafią przerosnąć wiele gospodarstw domowych, istnieją jednak liczne programy, które dopłacą do tej palącej potrzeby. W niektórych przypadkach można zyskać nawet 44 tysiące złotych dofinansowania.
Przedstawiciele polskiego środowiska przedsiębiorców są pogrążeni w żałobie po śmierci 70-letniego biznesmena. Prezes znanej w całej Polsce grupy deweloperskiej odszedł 14 marca 2025 roku. Był znany z działalności filantropijnej. Za życia lokalne media pisały o tym, że wspierał lokalne parafie, strażaków i kupował wyprawki szkolne dla dzieci. Koledzy z branży pożegnali go we wzruszających słowach.
Zakup mieszkania w Polsce w 2025 roku to prawdziwy wyczyn. Jednak osoby, które już cieszą się własnymi czterema ścianami powinny pamiętać, że na właścicielach nieruchomości spoczywają pewne obowiązki. Jeden z nich przypomina o sobie aż cztery razy w roku — chyba że spełnimy jeden warunek. Część właścicieli będzie musiała zapłacić jeszcze więcej.
Luksusowa willa z PRL umiejscowiona w sercu Warszawy właśnie została wystawiona na sprzedaż. Pełniła rolę planu filmowego w znanej komedii, miała wejść w posiadanie polityka. Ostatecznie nigdy nie została zamieszkana. Znana jest cena nieruchomości, internauci szeroko otworzyli oczy. Opinie są jednoznaczne.
Wyjście po zakupy w kapciach i piżamie to marzenie każdego, kto do najbliższego sklepu ma daleko i niejednokrotnie musi pokonać ten dystans np. podróżując samochodem. Jedna z dużych sieci marketów dostępnych na terenie Polski znalazła rozwiązanie tego problemu. Szykuje właśnie inwestycję, która będzie połączeniem supermarketu z deweloperką. Gdzie będą mogli zamieszkać klienci?
Program dopłat do kredytów "Pierwsze klucze" wzbudza nie mniej kontrowersji niż porzucony projekt tzw. bezpiecznego kredytu 0 proc. Zarzutów jest wiele i choć część podnoszą pominięci w dopłatach deweloperzy z rynku pierwotnego, to inne wyrażają obawę, że ponownie dojdzie do niekontrolowanego wzrostów cen.
Wielu Polaków marzy o zakupie własnego mieszkania, jednak wysokie ceny za metr w połączeniu w połączeniu z jednymi z najdroższych w Europie kredytów hipotecznych to często bariera nie do przejścia. Ci najbardziej zdeterminowani, którzy nie chcą płacić zawyżonych rat kredytu mogą zdecydować się na inne rozwiązanie — raty notarialne. Na czym polega taka forma zakupu mieszkania? Czy jest bezpieczna?