Polska

lotnisko
22.04.2024 15:20 Kraków. Lotnisko kończy z osobną kontrolą elektroniki i płynów

Lotnisko w Krakowie zapowiedziało wprowadzenie ważnych zmian w kontroli bezpieczeństwa bagażu pasażerów. Dzięki instalacji skanerów CT na pokłady samolotów odlatujących z Krakowa procedury będą znaczenie wygodniejsze dla pasażerów.

pismo
21.04.2024 18:06 Testament nagrany smartfonem? Ministerstwo pracuje nad zmianami

Ministerstwo sprawiedliwości jest na etapie uzgodnień wewnątrz resortu, które mają poskutkować zmianami w prawie spadkowym. W planach jest umożliwienie w szczególnych przypadkach sporządzenia testamentu w formie audiowizualnej, czyli po prostu nagrania wideo.

banknot
20.04.2024 10:25 Masz uszkodzone banknoty? Oto, co można z nimi zrobić

O ile raz wyprodukowane polskie banknoty i monety nie tracą swojej ważności, tak mogą ulec uszkodzeniu, które sprawia, że powinny zostać wycofane z obiegu. Nie oznacza to jednak, że musimy spisać pieniądze na straty. Uszkodzone środki można wymienić, choć czasem ze stratą.

monitor
18.04.2024 17:34 CERT potwierdził. Doszło do rosyjskiego cyberataku na polską oczyszczalnię

CERT Polska potwierdził, że w marcu doszło do cyberataku na polską infrastrukturę. Zaatakowane zostały systemy oczyszczalni ścieków Wydminy. To element większej kampanii, która jednak nie wyrządziła poważnych szkód. Analitycy podkreślają, że ma ona przede wszystkim funkcję propagandową.

lekarz
17.04.2024 13:06 Do lekarza zarejestrujemy się przez internet. Znamy termin startu systemu

Już w czerwcu ma ruszyć pierwsza faza wdrożenia systemu e-rejestracja. Pozwoli on na rejestrowanie się na wizyty do lekarzy za pośrednictwem internetu. Ma to usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia przez eliminację przestojów.

lidl
17.04.2024 09:58 Nowe urządzenia w sklepach Lidla. Wydały klientom już 100 tys. zł

Choć system kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce dopiero od 1 stycznia 2025 r., to już teraz w kolejnych sklepach pojawiają się automaty umożliwiający zdawanie butelek. Tak jest w Lidlu, który postawił już w Polsce kilkadziesiąt takich urządzeń.

pilot do telewizora
16.04.2024 17:41 Nowy darmowy kanał w polskiej telewizji. Tak można go oglądać

Pojawił się nowy darmowy kanał w polskiej telewizji - Didaskalia TV. Jego zawartość obiecuje fascynujące dyskusje na tematy społeczne, gospodarcze i polityczne, dostarczane przez doświadczonych dziennikarzy i ekspertów. Jak można go oglądać?

telewizor
15.04.2024 22:39 Likwidacja abonamentu RTV. Opłata audiowizualna jednak do kosza?

Pojawiły się nowe doniesienia na temat planów zmiany modelu finansowania mediów publicznych. Te zakładają m.in. likwidację abonamentu RTV. Rozważana jest opłata audiowizualna, jednak pojawia się wokół niej coraz więcej wątpliwości. Nie wyklucza się rozwiązania łączącego różne źródła finansowania.

GG
15.04.2024 21:46 Stare numery Gadu-Gadu można odzyskać. Wiemy, jak

Popularność współczesnej odsłony komunikatora Gadu-Gadu może zaskakiwać - w dobie Messengera, WhatsAppa, Telegrama czy Signala z GG korzysta około miliona użytkowników. Tych może wkrótce przybyć. Twórcy poinformowali, że dostępna jest możliwość odzyskania starych numerów, a nawet archiwum rozmów.

linia produkcyna
15.04.2024 16:44 Kolejna fabryka w Polsce zamknięta. Pracę stracą setki osób

Kolejny zakład produkcyjny w Polsce zostanie zlikwidowany. Specjalizująca się w robotyce fabryka TE Connectivity Industrial Poland zlokalizowana w Nowej Wsi Lęborskiej zostanie zamknięta, a wszyscy zatrudnieni w niej pracownicy zwolnieni. Firma zdecydowała się przenieść produkcję do Maroka. 

sieć elektryczna
14.04.2024 22:34 NIK alarmuje. Sieć elektryczna w Polsce jest w fatalnym stanie

Gdy mówi się wiele o polskiej transformacji energetycznej i odnawialnych źródłach energii, często zapomina się o infrastrukturze. Tymczasem sieć elektryczna w kraju ma być w bardzo złym stanie. Uwagę na to zwraca Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie - liczne błędy i niedopatrzenia ostatnich dekad wymuszają pilną konieczność inwestycji w modernizację.

pkp intercity
14.04.2024 21:58 PKP Intercity zwiększa punktualność. Wystarczyła jedna zmiana

Modernizacja taboru przełożyła się na to, że dziś podróżujący PKP Intercity na ogół nie mogą narzekać na komfort przejazdów. Wciąż jednak problemem pozostaje punktualność. Spółka poinformowała, że i w tym obszarze udało się dokonać ulepszeń.

ładowanie samochodu
14.04.2024 20:56 Euro 7 zatwierdzone. Nowe wymogi UE wobec aut jeszcze surowsze

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wprowadzenie nowej europejskiej normy Euro 7. Stanowi ona nowe limity emisji m.in. gazów cieplarnianych przez pojazdy oraz surowsze wymogi wobec producentów samochodów elektrycznych. Był to ostatni krok przed wejściem Euro 7 w życie.

skrzynka pocztowa
14.04.2024 17:39 Polacy masowo dostają takie listy. Lepiej od razu go wyrzuć

Choć podszywanie się pod znane instytucje w celu wyłudzenia pieniędzy kojarzymy przede wszystkim z działalności internetowej, to od czasu do czasu mamy także obserwować swoisty phishing w wydaniu analogowym. Do skrzynek pocztowych Polaków zaczęły trafiać fałszywe mandaty od Inspektora Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Auschwitz
13.04.2024 20:14 Facebook wymazuje historię? Ukryli treści Muzeum Auschwitz

Przez Facebooka przetoczyła się fala decyzji o ukrywaniu treści. Wiele wskazuje na to, że jest to efekt zautomatyzowanych działań, gdyż brakowało im elementarnego wyczucia kontekstu. W rezultacie zablokowane zostały także treści edukacyjne wydawane przez Muzeum Auschwitz.

Poczta Polska
11.04.2024 12:37 Poczta Polska wydała komunikat. Będą podwyżki dla klientów

To już pewne – Poczta Polska podnosi ceny swoich usług, także najbardziej podstawowych przesyłek. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie wniósł sprzeciwu wobec nowego cennika, co oznacza, że na poczcie będziemy wydawać nawet kilka złotych więcej za jeden list. 

samochód
11.04.2024 10:23 Kolejne ograniczenie dla kierowców. Chcą wprowadzić mandaty na jedną rzecz

Do sejmu trafiła petycja w sprawie całkowitego zakazu korzystania ze słuchawek podczas jazdy dla kierowców i rowerzystów. Po udanych próbach ze zmianą pierwszeństwa na pasach i podwyższeniem wysokości mandatów wprowadzone ma zostać kolejne ważne ograniczenie, które zwiększy bezpieczeństwo na drogach.

senior
11.04.2024 09:00 Seniorzy mogą mieć problem z rozliczeniem PIT. Znamy rozwiązanie

Zbliża się termin składania rozliczeń rocznych PIT - termin na to upływa wraz z końcem kwietnia. Część podatników może jednak napotkać problemy ze złożeniem dokumentu za pośrednictwem usług cyfrowych. Seniorzy nie powinni czekać do ostatniego dnia - może się okazać, że system odmówi im dostępu.

prawo jazdy
10.04.2024 13:42 Wyrobienie prawa jazdy będzie droższe? Samorządy chcą wyższych opłat

Aktualnie wyrobienie dokumentu prawa jazdy kategorii B kosztuje 100 zł, do czego doliczane jest 50 gr opłaty ewidencyjnej. Wkrótce może się to jednak zmienić. Samorządy w związku z podwyższeniem kosztów produkcji chcą, by za wydanie potwierdzenia uprawnień kierowcy płacili więcej.

programowanie
10.04.2024 12:08 Polska branża IT zwalnia. Spadają zarobki i liczba ofert pracy

Widoczne są kolejne skutki zmian zachodzący na rynku pracy w IT. Po boomie zatrudnienia w czasie pandemii nadszedł czas redukcji i zaciskania pasa. Nie tylko trudniej jest znaleźć pracę, rzecz jasna zwłaszcza najmniej doświadczonym, wyhamowały także place. Na niektórych stanowiskach zarobki są nawet niższe niż w poprzednich latach.

smartfon
03.04.2024 18:54 Zakaz używania smartfonów w szkołach? Ministra nie pozostawiła złudzeń

Pod koniec lutego z inicjatywy Instytutu Spraw Obywatelskich do rządu wpłynął list otwarty, którego sygnatariusze chcą wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów w polskich szkołach. Powodem ma być negatywny wpływ na zdrowie uczniów i ich zdolności do uczenia się. Dziś wiemy już, jak na tę propozycję zapatruje się ministra edukacji Barbara Nowak.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
29.03.2024 19:13 RCB ostrzega Polaków. "Bądźcie gotowi na każdą ewentualność"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło udostępnienie nowej strony internetowej z licznymi materiałami dotyczącymi zachowania w obliczu zagrożeń. Mowa przede wszystkim o zagrożeniach, do których może dojść podczas działań wojennych: biologicznych, chemicznych czy radiacyjnych.

Telefon, logo Plusa
28.03.2024 16:16 Wielka awaria Plusa. Tysiące Polaków bez internetu i sieci komórkowej

Trwa wielka awaria w jednej z najpopularniejszych sieci komórkowych w Polsce. Tysiące użytkowników zgłosiło problemy z internetem, wykonywaniem połączeń, a także wysyłaniem SMS-ów. Przedstawiamy szczegóły.

kobieta przy komputerze
28.03.2024 15:05 Przelewy bankowe w Wielkanoc. Planowane są przerwy

Przypominamy, że warto pośpieszyć się z przelewami – Wielkanoc część sesji nie będzie realizowanych, przez co odbiorcy przekazów mogą otrzymywać je później, niż by sobie tego życzyli. Kluczowy jest zwłaszcza jeden dzień.

Amazon Hub
28.03.2024 14:49 Wielomilionowa kara UOKiK dla Amazonu. Jest reakcja korporacji

Jest reakcja Amazona na opublikowane wczoraj zarzuty sformułowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Przypomnijmy, że korporacja została ukarana grzywną sięgająca blisko 32 mln zł za stosowanie tzw. dark patterns i wprowadzanie klientów w błąd. Amazon jednak nie ma zamiaru jej płacić.

lekarz i komputer
28.03.2024 11:09 Wyciek danych pacjentów DGC. Sprawa jest znacznie poważniejsza, niż sądzono

We wtorek poinformowano o wycieku danych z wrocławskiego DGC Centrum Medycznego. Wówczas sądzono, że to lokalny incydent o niewielkiej skali, jednak wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z bardzo poważnym naruszeniem bezpieczeństwa danych pacjentów w całe Polsce.

sieć energetyczna
28.03.2024 10:37 Pierwsze takie wyłączenie fotowoltaiki. Prosumenci mogą żądać rekompensat

Po raz pierwszy w historii spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczna zdecydowała o wyłączeniu instalacji fotowoltaicznych w dzień powszedni. Podobne przypadki zdarzały się już wcześniej, jednak tylko w weekendy. To przykład poniekąd kuriozalnej sytuacji kiedy OZE wyłącza się na rzecz ciągłości działania elektrowni węglowych.

mobywatel
25.03.2024 22:42 Bezpłatny podpis cyfrowy dla każdego? Nadchodzi eIDAS 2.0

Trwają prace nad eIDAS 2.0 – jednolitą, unijną tożsamością cyfrową. Aktualnie w wielu państwach Wspólnoty, także w Polsce, są one na etapie koncepcyjnym. Jednym z elementów finalnych ustaw, które zaimplementują w polskim prawie europejskie rozporządzenie, jest umożliwienie obywatelom bezpłatne wytworzenie podpisu kwalifikowanego.