Polska

PayPal
15.07.2024 09:55 PayPal jak "wymiar sprawiedliwości". UOKiK o bulwersujących praktykach. Potężna kara

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał decyzję, by ukarać popularną internetową usługę fintechową PayPal karą w wysokości ponad 106 mln zł. W ocenie urzędu naruszenia są bardzo poważna, a ich charakter - bezprecedensowy.

szymon hołownia
12.07.2024 18:55 Awaria witryny Sejmu. Hołownia: atak DDoS. A może zwykła niekompetencja?

Dzisiejsze obrady sejmu miały być przyczynkiem do zaatakowania jego strony internetowej. Marszałek sejmu Szymon Hołownia jest zdania, że ta padła ofiarą ataku DDoS, który poskutkował utratą dostępności. Pytania dziennikarzy o to, czy nie jest to kwestią braku przygotowania odpowiedniej infrastruktury, Hołownia skwitował krótkim: “nie wydaje mi się”.

smartfony
12.07.2024 16:34 Prawo Komunikacji Elektronicznej przyjęte. Nowe umowy, o tym pamiętaj, zanim podpiszesz

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm przyjął nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Oznacza to wiele ważnych zmian na polskim rynku telekomunikacyjnym, a duża ich część bezpośrednio będzie dotyczyć konsumentów. Jednym ze skutków będzie konieczność zawarcia z operatorami nowych umów.

programowanie
08.07.2024 21:09 Fatalne wieści z branży IT. Ofert pracy jest coraz mniej

Opublikowane zostały dane dotyczące ofert pracy w branży w IT w I połowie 2024 r. Wieści są mało optymistyczne dla osób pragnących zmienić pracę lub planujących rozpocząć karierę w IT. Utrzymuje się negatywny trend, liczba ogłoszeń maleje i to błyskawicznie.

archiwum
08.07.2024 16:28 Dane tysięcy osób pozostawione na korytarzu. Poważny incydent w Wielkopolsce

Powiat turecki zawiadomił o nietypowym incydencie w bezpieczeństwie danych osobowych tysięcy osób. Tym razem nie doszło jednak do włamania na serwery władz w Turku, lecz do… pozostawienia części archiwum bez nadzoru w miejscu publicznym podczas przeprowadzki. Konsekwencje mogą być jednak równie poważne.

intel
05.07.2024 20:02 Co z inwestycją Intela w Polsce? “Firma jest głęboko niesprawna”

Gdy w Polsce politycy przerzucają się oskarżeniami o zaniedbania we współpracy z Intelem nad budową pod Wrocławiem zakładu testowego procesorów, w USA analitycy przyglądają się kondycji korporacji. A ta, mimo ogromnych środków z budżetu federalnego w ramach CHIPS Act, ma być bardzo zła.

dying light
05.07.2024 17:38 Techland notuje rekordową stratę. Nie minął rok, odkąd firmę kupili Chińczycy

Techland, spółka akcyjna ze ścisłej czołówki polskiego gamedevu, wykazała rekordowe straty. Dwa lata po premierze dobrze przyjętym sequelu gry “Dying Light” i rok po przejęciu przez chińskie Tencent Techland zamknęła rok 2023 z 90 mln zł na minusie.

rower elektryczny
04.07.2024 09:28 Będą dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych. Znamy wstępne kwoty i warunki

Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu “Mój rower elektryczny” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu Polacy będą mogli otrzymać dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych, co przełoży się na obniżenie zużycia paliw emisyjnych.

lotnisko
01.07.2024 13:50 Paszporty tymczasowe do wyrobienia na polskich lotniskach. Trzy nowe lokalizacje

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji poinformowało uruchomienie trzech nowych punktów paszportowych na polskich lotniskach. Dzięki nim możliwe jest błyskawiczne wyrobienie przed podróżą paszportu lotniczego uprawniającego do podróży poza strefę Schengen.

haker
30.06.2024 20:56 Wyciek z trzech sklepów internetowych. Dane Polaków w rękach hakerów

Po komunikatach o wycieku danych klientów sklepu dla dorosłych oraz dużego sklepu meblowego mamy kolejne doniesienia o konsekwencjach ataku na selly.pl. Tym razem naruszenie zgłosił właściciel aż trzech sklepów z artykułami sportowymi i rowerowymi.

urząd skarbow
30.06.2024 20:55 Fiskus przypomina o zmianach. Komunikacja drogą cyfrową już od jutra

Ministerstwo finansów opublikowało komunikat przypominający o zmianach w komunikacji z urzędami skarbowymi, jakie wchodzą w życie już jutro. Część informacji będzie od 1 lipca dostarczana tylko w postaci cyfrowej. Dotyczy to także składania odwołań i zażaleń.

komety, nocne niebo
27.06.2024 18:12 Apogeum czerwcowych Bootydów lada chwila. Kosmiczne widowisko na polskim niebie

Pasjonaci nocnego nieba i widowiskowych przedstawień będą zadowoleni. Czerwcowy rój właśnie zbliża się do apogeum swojej widoczności. Miłośnicy astronomii muszą wiedzieć, kiedy warto zadrzeć głowę do góry i podziwiać widok roju meteorytów podążający za kometą 7P/Pons-Winnecke.

komornik
27.06.2024 11:35 Komornik już nie wyśle do Ciebie listu. Ważne zmiany od 1 lipca

Krajowa Rada Komornicza poinformowała, że już 1 lipca rozpocznie się wdrażanie w kancelariach komorniczych usługi e-Doręczeń. Dzięki temu komornicy będą przechodzić na cyfrową komunikację i docelowo w ten sposób dostarczać korespondencje stronom postępowania. Co zmieni się w przebiegu postępowań?

mapa
26.06.2024 14:39 Policja zaprezentowała nową mapę. Powinien ją znać każdy kierowca

Polska policja opublikowała mapę drogową, która okaże się szczególnie przydatna latem, kiedy wyjeżdżamy na wakacje i narażeni jesteśmy na szczególne niebezpieczeństwa drogach. Mapa przedstawia wypadki śmiertelne, przez co powinien znać ją każdy kierowca.

naprawa samochodu
26.06.2024 12:43 430 zł zamiast 98 zł za przegląd auta? Minister uspokaja kierowców

Media społecznościowe zalała informacja o tym, że już za kilka dni, od 1 lipca, wielokrotnie ma wzrosnąć opłata za badanie techniczne samochodu. Z aktualnych 98 zł miała rzekomo zostać podniesiona aż do 430 zł. Doniesienia zdementował właśnie minister infrastruktury.

autobus
24.06.2024 13:19 Polacy zadłużeni na setki miliardów. Wszystko przez jazdę bez biletu

Krajowy Rejestr Długów opublikował raport dotyczący zaległości Polaków w zakresie opłacania kar za korzystanie z transportu publicznego bez ważnego biletu. Ogólna liczba zadłużonych spadła, jednak w jednej grupie odnotowano ogromny, 60-procentowy wzrost.

lotnisko
24.06.2024 11:47 Zmora polskich lotnisk. Za to grozi ogromna kara, podróżni muszą wiedzieć

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, a przez wielu jest on już uważany za oficjalnie otwarty. Niestety swawolny nastrój ma nierzadko przykre konsekwencje - lotniska borykają się problemami fałszywych alarmów bombowych. Przed podróżą warto wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje tak pojmowanego “humoru”.

akumulatory
24.06.2024 11:09 Chciał zarobić na fotowoltaice w Polsce. Grozi mu do 10 lat pobawienia wolności

Bolesławscy policjanci wydziału kryminalnego zatrzymali mężczyznę, który postanowił zbudować swój domowy magazyn energii. W tym celu ukradł wcześniej akumulatory ze stacji bazowych sieci komórkowej, które następnie przechowywały nadwyżki energii z fotowoltaiki

Zakupy online
22.06.2024 17:01 Skarbówka w handlu internetowym. Allegro uprzedza użytkowników

Z początkiem lipca w życie wchodzą przepisy, które nakładają nowe obowiązki na handlujących w internecie. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych. Regulacje są konsekwencją unijnej dyrektywy, której calem jest walka z szarą strefą. Zmiany dotyczą zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Co z osobami handlującymi prywatnie? 

bank pekao
22.06.2024 16:12 Lato pod znakiem cyberataków. Bank ostrzega klientów

Lato to dla cyberprzestępców czas żniw. Jak przekonuje Bank Pekao, oszuści korzystają z całej palety możliwości, które oferuje sezon wakacyjny. Z jednej strony korzystają z mniejszej czujności potencjalnych celów, a z drugiej opierają swoje oszustwa na całkiem naturalnej chęci niedrogiego wypoczynku w atrakcyjnym miejscu. Wszystko zaczyna się najczęściej od mediów społecznościowych. 

PKO BP
22.06.2024 08:26 Bank PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni wiedzieć

PKO BP wydał ważny komunikat, który powinien dotrzeć do wszystkich klientów. Bank informuje o problemach, jakich można doświadczyć w najbliższych dniach. Lista utrudnień jest długa. - Jeśli możesz, prosimy wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej - czytamy w wiadomości wysłanej do klientów.

Max
21.06.2024 20:43 Pierwsze dziesięć dni platformy Max w Polsce. ”Radzi sobie dokładnie, tak jak chcieliśmy”

Minęło już dziesięć dni od kiedy plaftorma vod HBO Max zamieniła się po prostu w Max. Marka należąca do Warner Bros Discovery wzbogaciła się o nową zawartość, w tym o polskie produkcje ze stajni TVN. Zmianom uległy jednocześnie pakiety abonamentowe. Jak po transformacji radzi sobie Max?

ZUS
21.06.2024 16:27 ZUS wydał komunikat. W weekend przerwy w świadczeniu usług

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym zapowiada ograniczenie dostępu do niektórych usług. Chodzi o internetowe serwisy oraz aplikacje mobilne. Zakładasz, że utrudnień można spodziewać się w nocy, kiedy z usług korzysta najmniej osób? Zapominasz, że mowa o ZUS-ie.

komputer lekarz
17.06.2024 18:41 Dane medyczne nawet 10 mln Polaków podane jak na tacy. Niepokojące doniesienia

Pentester i audytor cyberbezpieczeństwa Jakub Staśkiewicz poinformował na blogu o bardzo poważnych lukach w oprogramowaniu stosowanym w polskich klinikach. W połączeniu z licznymi uchybieniami administracyjnymi naraziły one na szwank najbardziej wrażliwe dane medyczne milionów Polaków. W sprawie musiał interweniować CERT.

bankomat
14.06.2024 19:06 Weekendowe przerwy w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

W nachodzący weekend planowany jest szereg prac serwisowych w polskich bankach, co poskutkuje utratą dostępu do części usług przez klientów. Warto zawczasu upewnić się, że będziemy dysponować gotówką, bo przerwy planują największe banki w kraju.

nakrętki
12.06.2024 12:13 Wkrótce start systemu kaucyjnego w Polsce. Jak będzie działał?

Wielkimi krokami zbliża się uruchomienie w Polsce systemu kaucyjnego. Ministerstwo klimatu i środowiska wydało pozwolenie dla jego nowego operatora. Będzie nim Polska Kaucja (PolKa). Co to oznacza dla wdrożenia i jak będzie ono przebiegać?

flagi polski i ue
07.06.2024 19:27 Wybory parlamentarne 2024. NASK pilnie ostrzega przed dezinformacją

Już za dwa dni po raz kolejny wybierzemy eurodeputowanych. Nie brakuje ośrodków władzy, które chętnie wpłyną na nasze decyzje, stosując kłamstwa i szeroko zakrojone kampanie dezinformacyjne. Ostrzeżenie oraz zalecenia przed tym zagrożeniem wydała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.

Biedronka
07.06.2024 12:08 Ukryta funkcja aplikacji Moja Biedronka. Klienci o tym nie wiedzą

Aplikacja Moja Biedronka kryje w sobie nieoczywiste funkcje. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej pełnych możliwości, a szkoda, bo można dzięki niej sporo zaoszczędzić. Oczywiście, jak zawsze, są pewne warunki i pewne pułapki, na które warto uważać.