Meta, czyli właściciel popularnego komunikatora, poinformowała, że już wkrótce jej aplikacje zyskają funkcjonalność, która dla wielu osób może się okazać nielichym zaskoczeniem. Zarówno WhatsApp, jak Messenger, zyskają możliwość odbierania wiadomości od innych komunikatorów, takich jak Signal, Telegram, czy nawet iMessage. Obie aplikacje od Meta będą mogły odbierać wiadomości również od siebie nawzajem. Jak się okazuje, odpowiedzialna za to jest Unia Europejska, a chodzić ma o… wyrównywanie szans.
Aplikację mObywatel zdecydowanie warto mieć w swoim telefonie. Potrafi ona nie tylko znacznie ułatwić życie polskiemu obywatelowi, ale i pomoże zabezpieczyć swoje finanse oraz zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Już wkrótce jednak zyska ona funkcjonalność, która ułatwi życie wszystkim, którzy zmagają się z urzędowymi formalnościami, a zwłaszcza płatnościami. O co dokładnie chodzi?
Czy wiesz, co zrobić, gdy policjant każe Ci odblokować telefon? W dobie smartfonów przechowujących nasze najbardziej prywatne dane, odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć. Poznaj swoje prawa i dowiedz się, jak chronić swoje interesy w trudnej sytuacji.
Przyzwyczailiśmy się już, że biometria - wzory linii papilarnych, a coraz częściej twarz - stały się zabezpieczeniem dla najbardziej wrażliwych danych. Nie tylko odblokowujemy z jej użyciem smartfony, ale też tak ważne aplikacje, jak bankowość mobilną. Z czasem producenci wprowadzili innowacje, dzięki którym biometrię trudniej jest oszukać, ale gdzie pojawia się udoskonalenie, tam pojawia się nowy pomysł cyberprzestępców. Tym razem analitycy ostrzegają przed nową metodą wykorzystującą mechanizmy deep fake, którymi skutecznie można ominąć zabezpieczenia sporej części smartfonów.
Internet co jakiś czaj obiegają doniesienia o przypadkach samozapłonu smartfonów, które rzecz jasna mają miejsce, jednak za sprawą nośności tematyki można odnieść wrażenie, że pożarów spowodowanych przez urządzenie mobilne jest więcej niż w rzeczywistości. Ryzyka nie należy jednak bagatelizować, zwłaszcza że już stosowanie kilku prostych praktyk może niemal całkowicie zniwelować zagrożenie. Swoje zalecenia publikują też sami producenci smartfonów, robi tak m.in. Samsung, którego urządzenia od lat są najlepiej sprzedającymi się smartfonami z Androidem.
Za sprawą prawodawstwa Unii Europejskiej iPhone’y możemy już ładować za pomocą ładowarek USB. Apple w zasadzie powinno dziękować UE, bo była to największa nowość ostatniej generacji. Przegłosowane zostały też rozporządzenia mające zagwarantować Europejczykom prawo do naprawiania - szereg regulacji, które wymuszą na producentach nie tylko projektowanie urządzeń tak, aby były one łatwe do naprawienia, ale też skłonią ich do rozszerzania opieki serwisowej, także świadczonej przez firmy trzecie. To ciekawy moment, bo badania wykazują, że jak dotąd takie możliwości nie budzą zainteresowania konsumentów. Dzięki zmianom w prawie dowiemy się, czy faktycznie są to ich preferencje, czy może skutek zasad arbitralnie i jednostronnie narzucanych latami przez producentów.
Choć w ostatnich latach zostało w Polsce wprowadzonych co najmniej kilka narzędzi, które ograniczają liczbę oszustw i wyłudzeń dokonywanych za pośrednictwem połączeń telefonicznych, to problem nadal jest palący. Różne formy vishingu nagminnie skutkują wyłudzeniami niekiedy setek tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że w przypadku pozostałej części vishingu, które nie udało się dotąd wyeliminować, nie mamy już środków ochrony. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wystarczy zachować szczególną ostrożność wobec konkretnych numerów oraz ich grup i najlepiej ignorować lub odrzucać przychodzące z nich połączenia.
Pojemność akumulatora i czas pracy na jednym ładowaniu pozostaje jednym z najważniejszych parametrów, na które zwraca się uwagę podczas wyboru smartfonu. Tymczasem często zdarza się, że do ich obniżenia przyczyniają się sami użytkownicy tak przez profil eksploatacji, jak i zwyczaje w ładowaniu. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było oczywistością i realnie przekładało się na żywotność baterii, dziś im szkodzi. Przypominamy, na co zwracać uwagę, a które z niegdysiejszych porad mogą dziś skracać czas pracy smartfonów.
YouTube Music dostanie kolejną nową funkcję. Google nie szczędzi środków na zmniejszenie dystansu dzielącego jego platformę od czołówki streamingowego peletonu muzycznego, na której czele wciąż znajdują się Spotify oraz Apple Music. YouTube Music tym razem zaproponuje użytkownikom własną wizję radia. To jednak nie wszystko.
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że cyfrowe wersje dokumentów dostępne w aplikacji mObywatel są pełnoprawnymi odpowiednikami tradycyjnych dokumentów fizycznych. Tak jest z dowodem osobistym czy legitymacjami zawodowymi lub potwierdzającymi status np. emeryta czy studenta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby legitymować się z użyciem mObywatela w urzędach czy środkach transportu. Są jednak wyjątki, o czym można boleśnie przekonać się w drodze na urlop. Wiadomo już, że przed wylotem na wyczekiwane wakacje lepiej zabrać ze sobą tradycyjny dowód osobisty. Inaczej może się okazać, że nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu, nawet jeśli nie zamierzamy opuszczać Polski.
Telefony towarzyszą naszej codzienności niemal na każdym kroku i coraz trudniej jest wskazać osobę, która nie potrafiłaby dziś, choćby w stopniu podstawowym, obsłużyć smartfon. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że urządzenia, które nosimy w kieszeni skrywają swoje tajemnice. Jedną z nich możesz odkryć już teraz, a jest nią sekretna, sprytnie ukryta gra. Z tego tekstu dowiesz się:● Jaką grę skrywa twój telefon.● W jaki sposób ją uruchomić.● Jak w nią grać.
Skandaliczne praktyki i nieprzestrzeganie przepisów zarzucił amerykański Departament Sprawiedliwości popularnej na całym świecie aplikacji TikTok. Kilka lat temu wydawcy aplikacji zobowiązali się do wprowadzenia konkretnych zmian, które między innymi miały na celu ochronę prywatności dzieci. Okazuje się, że najwyraźniej do tego nie doszło. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego TikTok może być niebezpieczny.● Jakie dane może gromadzić aplikacja o twoim dziecku.● Jakie zarzuty usłyszeli wydawcy TikToka.
Wszystko wskazuje na to, że Apple postanowiło stanąć do walki o rynek składanych urządzeń mobilnych. Pozycji Samsunga trudno będzie zaszkodzić, jednak niedocenienie możliwości i ambicji giganta z Cupertino, byłoby wielkim błędem. Według ostatnich przecieków, Apple przygotowuje już dwa składane urządzenia. Z tego tekstu dowiesz się: ● Nad jakimi składanymi urządzeniami pracuje Apple,● Dlaczego jedno jest ciekawsze od drugiego,● Kiedy można się ich spodziewać na sklepowych półkach.
Google zaprezentowało ważne nowości w aplikacji Mapy Google. Są one adresowane przede wszystkim do kierowców i są już falowo udostępniane użytkownikom. Dzięki nowościom możliwe będzie pośrednio zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, bo Mapy wzbogacą się w funkcje, które znamy choćby z polskiego Yanosika. Ponadto udoskonalone zostaną mechanizmy nawigacji, co będzie szczególnie przydatne zwłaszcza podczas poruszania się po miastach czy poszukiwania miejsca parkingowego.
Dziesięć lat temu smartfony Xiaomi zaczęły podbijać serca Polaków połączeniem trzech cech: niską ceną, wysoką jakością i dopracowaną nakładką systemową MIUI. Po dekadzie z każdej z tych cech zostało niewiele. W pierwszych dwóch aspektach znajdziemy już na rynku urządzenia bardziej atrakcyjne, a MIUI przeszło do historii, zastąpione przez HyperOS, który ma swoje przywary w postaci dużej liczby zbędnego preinstalowanego oprogramowania i reklam. Producent planuje to zmienić, ale korzyści otrzymają tylko klienci, którzy przy zakupie smartfonu zechcą głębiej sięgnąć do kieszeni.
Analitycy firmy Kaspersky odnaleźli w sklepie Google Play aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie. Co ciekawe, jest to popularne niegdyś oprogramowanie szpiegujące Mandrake - trojan, który nie dawał o sobie znać od 2020 r. Wygląda jednak na to, że Mandrake cały czas był wykorzystywany przez cyberprzestępców, tylko umykał uwadze firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem mobilnym. Przedstawiono listę aplikacji, które zawierały spyware - jeśli masz je na swoim smartfonie, natychmiast je usuń, przeskanuj telefon antywirusem, a w razie potrzeby zresetuj go do ustawień fabrycznych, choć i to może nie stanowić gwarancji bezpieczeństwa.
Na bagatelizowanie negatywnego wpływu mediów społecznościowych na dobrostan młodszych internautów pozwalają sobie dziś już tylko korporacje, które czerpią z tego zyski. Eksperci są na ogół zgodni, że rozwiązaniem problemu nie jest pozbawianie młodych ludzi dostępu do internetu. Firma HMD Global, produkująca smartfony i telefony pod marką Nokia, a od niedawna także własną, ma odpowiedź na ten stan rzeczy: chce stworzyć “lepszy telefon”, który nie odcinałby młodych od zdobyczy telekomunikacji, a jednocześnie nie narażał ich na negatywne skutki ich nadużywania.
Palącym problemem sklepów z aplikacjami mobilnymi jest ogromna skala nadużyć. Choć wiele robi się, by odfiltrowywać potencjalne malware, to skala operacji sprawia, że skuteczność jest relatywnie niska. W efekcie Google wkrótce przeprowadzi ogromną czystkę w Google Play. Z Androida znikną miliony aplikacji.
W okresie wakacyjnym, kiedy częściej niż kiedykolwiek stawiamy na rozmaite aktywności oraz wycieczki, o uszkodzenie telefonu nietrudno. Ponieważ dla wielu osób smartfony za sprawą wbudowanego aparatu fotograficznego to skarbnica historii o sobie samym, jego uszkodzenie może być wyjątkowo dotkliwe i przekraczać koszty związane z koniecznością kupna nowego. Na szczęście nawet jeśli twój telefon doznał poważnych obrażeń, wciąż możesz odzyskać jego zawartość.
Komunikator WhatsApp, którego liczbę użytkowników szacuje się na ponad 2 mld, porzuca popularną zwłaszcza wśród seniorów platformę. Aplikacja przestanie działać na starszych funkcyjnych telefonach, z których korzystają osoby niechętne do używania smartfonów, choć nie tylko.
Ta aplikacja to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto planuje wyjazd na urlop. Dostępna na smartfony z Androidem apka Gdzie jest Tron służy do odnajdywania publicznych toalet. Na różne sposoby odnaleźć można najbliższy z kilku tysięcy punktów w całym kraju.
Operator sieci Plus poinformował, że wkrótce odetnie od sieci komórkowej wybrane smartfony marki LG. Są to starsze, choć w swoim czasie bardzo udane modele. Ich posiadacze będą musieli wymienić urządzenia na nowsze. I wybrać nowego producenta, bo LG wycofało się z rynku urządzeń mobilnych przed trzema laty.
Firma Baseus, producent popularnych w Polsce powerbanków, wycofuje ze sprzedaży dwa modele i uruchamia akcję serwisową. Urządzenia są wadliwe i podczas użytkowania może dojść do zapłonu. Na stronie Baseus można ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Smartfony są nieodłącznymi towarzyszami ludzi. Tym bardziej irytować może sytuacja, kiedy dzień zbliża się do półmetku, a urządzenie, które rano naładowane było ”do pełna”, właśnie rozpaczliwie domaga się dostępu do ładowarki. Radzimy jak wydłużyć działanie telefonu na jednym ładowaniu.
Dla wielu kierowców najważniejszą aplikacją mobilną pozostają Mapy Google, m.in. za sprawą tego, że są darmowe. Konkurencji nie brakuje, jednak zazwyczaj trzeba za nią słono płacić. Teraz jeden z takich produktów jest dostępny za rok za darmo, ale trzeba się pośpieszyć.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło prace serwisowe w systemie ePłatności, które spowodują niedostępność usługi przez pewien czas wieczorem 11 lipca. W tym czasie użytkownicy aplikacji mObywatel i serwisu mobywatel.gov.pl nie będą mogli realizować płatności.
Jeśli coś jest sprzedawane jako “inteligentne”, to przed zakupem warto się zastanowić, jakie konsekwencje będzie miało porzucenie produktu przez producenta. Taki wniosek można wysunąć po decyzji Nike, która zdecydowała, aby z “inteligentnych” butów z własną apką z dnia na dzień uczynić niemal zwykłe trampki.
Jest rok 2024 r. i hacking stosować można już nawet po to, by łamać zabezpieczenia biletów na koncerty i inne wydarzenia. Firma AXS wytoczyła w Kalifornii sprawę sądową tamtejszemu hakerskiemu podziemiu, które łamie zarówno kody na biletach, jak i monopol spółki na handel wejściówkami.