Rząd pracuje nad reformą zwolnień lekarskich. Wiemy już, że mają zajść zmiany w wysokości wypłacanego na L4 wynagrodzenia, zliberalizowane mają zostać zasady wykorzystania zwolnienia. Zanim do tego dojdzie, jeszcze w tym roku w życie mogą wejść nowy model finansowania wynagrodzeń wypłacanych chorującym pracownikom. Przychylnym okiem spojrzą na nie zwłaszcza pracodawcy.
Sieć Auchan wydała komunikat nawołujący do natychmiastowego zaprzestania korzystania z jednego produktów, które można było kupić w jej sklepach. W innym przypadku klientom grożą poważne konsekwencje zdrowotne. Sprawa jest tym bardziej wrażliwa, że produkt adresowany jest do dzieci. Spółka wydała już zalecania, jakie kroki mogą podjąć klienci.
Polska niedługo może niedługo sięgnąć po rozwiązanie z USA, które spędza sen z powiek tamtejszym obywatelom? Kandydat na prezydent z ramienia partii Razem Adrian Zandberg uważa, że najgorszy scenariusz właśnie zaczął się dziać i rząd zmierza do prywatyzacji służby zdrowia. Kandydat na prezydenta przedstawił kilka dowodów na swoją teorię.
Rafał Trzaskowski dał się poznać jako zwolennik obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, jednak na tym się nie zatrzymuje. Na jego wyniku wyborczym może zaważyć wypowiedź dotycząca wydatków na służbę zdrowia. Oto, co zadeklarował kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta.
Prognoza pogody dawno nie była tak przydatna: niewiele miesięcy w roku zaskakuje bowiem tak bardzo, jak marzec. Bieżący, ostatni tydzień miesiąca, będzie na to dowodem; zarówno atmosferycznym, jak barometrycznym. Analitycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzegają wybrane regiony kraju.
Zapadła długo wyczekiwana decyzja o zmianie zasad orzekania o niepełnosprawności, która kończy przynajmniej część absurdów szkodzących osobom niepełnosprawnym. Choć wiele jest jeszcze do zrobienia, to można mówić o przełomie, który przełoży się na podwyższenie standardu życia osób cierpiących na blisko 150 chorób. Szymon Hołownia przekazał w sieci świetne wieści. Nie zabrakło jednak mocnych słów.
Wchodzimy w kolejny etap walki z uzależnieniem od tzw. innowacyjnych produktów nikotynowych. Podwyżki cen już stały się faktem, ale teraz w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się ustawa, która stanowi o całkowitej delegalizacji jednego z rodzajów urządzeń.
Coraz więcej Polaków korzysta z krótkich zwolnień lekarskich, co jako swoisty trend widać w statystykach ZUS. Pracodawcy doszukują się mechanizmu, w ramach którego system pozwala na wykorzystywanie L4 jako alternatywy dla urlopu.
Zmiany w wynagrodzeniach za zwolnienia lekarskie mogą okazać się rewolucyjne. Rząd rozważa nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego, a niektórzy pracownicy mogą liczyć na nawet 100% podstawy wynagrodzenia. Kiedy mogą wejść w życie? Kto zyska najwięcej? Szczegóły poniżej.
Pielęgniarki domagają się wprowadzenia w Polsce powszechnej praktyki APN (eng. Advanced PracticeNurse), tym samym wnioskując o nowe przywileje i prawo. Lekarze zrzeszeni w Naczelnej Izbie Lekarskiej, na czele z Prezydium, wyrażają stanowczy sprzeciw.
W obliczu rosnących kosztów utrzymania i inflacji, pacjenci korzystający z leczenia sanatoryjnego mogą wkrótce stanąć przed koniecznością ponoszenia wyższych opłat za pobyt. Sanatoria zrzeszone w Unii Uzdrowisk Polskich apelują o podwyżki cen, argumentując to wzrostem kosztów działalności. Co na to Ministerstwo Zdrowia?
Dla części seniorów trudno o bardziej atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu niż pobyt w sanatorium. W ostatnim czasie odnotowano jednak, że zainteresowanie topnieje. Przyczyn jest wiele i są one nie tylko sezonowe.
Kiedy najlepiej udać się na badania profilaktyczne? Na pewno wtedy, gdy nie trzeba będzie za nie płacić! Taką możliwość już po raz kolejny oferuje pacjentom Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest jednak pewien haczyk — skierowania będą wystawiane tylko przez określony czas. Znamy ostateczny termin. Kto i z jakich badań będzie mógł skorzystać jeszcze w 2025 roku?
W ostatnich tygodniach inspektorzy zintensyfikowali działania kontrolne, koncentrując się na pewnym środku, którego nieuprawnione posiadanie lub używanie może skutkować wysokimi mandatami. O co chodzi i dlaczego temat budzi tak duże emocje?
Masz mniej niż miesiąc na wykonanie kompleksowych badań zdrowotnych całkowicie za darmo. Rządowy program profilaktyczny dobiega końca wraz z 31 grudnia 2024 roku. W ramach inicjatywy dostępne są aż trzy pakiety badań diagnostycznych. Dlaczego tak wielu z nas ignoruje zdrowotne przywileje, które mogą uratować życie?
Wielu marzy o tanim pobycie w ośrodku uzdrowiskowym. Okazuje się, że wybrani pracownicy borykający się z problemami zdrowotnymi mogą otrzymać wsparcie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ramach programu prewencji rentowej ZUS finansuje 24-dniowe turnusy rehabilitacyjne w sanatoriach. Do tej grupy zaliczają się nie tylko seniorzy. Co zrobić, by mieć darmowe wczasy w sanatorium?
Zima w Polsce, szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych, to nadal spore wyzwanie dla organizmu. W czasach, gdy nawet 50 tys. Polaków rocznie umiera z powodu smogu, kwitnie palenie odpadami w piecach i przydomowych ogniskach. Badania pokazują, że hipokryzji w tej kwestii jest równie wiele, co wielotysięcznych grzywien.
Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym nasilił się będący dla wielu utrapieniem problem. Posypały się pierwsze pozwy o brak skutecznych działań ze strony władz. Rodzice 5-letniego chłopca spod Torunia oraz 55-letni mieszkaniec Rybnika żądają gigantycznej sumy odszkodowania za to, że ich zdrowie w tym czasie mocno podupada.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał pilne ostrzeżenie dotyczące jednej z często kupowanej przez Polaków herbaty. Spożycie jej może stwarzać zagrożenie dla konsumentów - powiedział, powołując się na ocenę ryzyka przeprowadzoną przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.
Od stycznia do połowy listopada 2024 roku w Polsce odnotowano ponad 26 tysięcy przypadków zachorowań na jedną z ostrych zakaźnych chorób układu oddechowego - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Skąd taki nagły wzrost?
Podczas gdy Rada Ministrów przyjęła już projekt nowej ustawy, zwalniającej przedsiębiorców z odprowadzania składki zdrowotnej od części dochodu od środków trwałych, wciąż niejasny jest los samej składki zdrowotnej w 2025 i 2026 r. W środę 13 listopada podczas posiedzenia Rady Ministrów rozwiązania przedstawiono i… przełożono.
Rząd ogłosił zmiany, które zrewolucjonizują dostęp do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Dzięki nowym regulacjom recepty będą mogli wystawiać także lekarze prywatni, pielęgniarki oraz farmaceuci. Kto na tym skorzysta?
W ostatnim czasie koszty pobytu w sanatoriach uległy zmianom, co ma istotne znaczenie dla osób planujących leczenie uzdrowiskowe. W zależności od sezonu oraz standardu zakwaterowania, ceny różnią się zauważalnie, co nie pozostaje bez wpływu na wybory pacjentów dotyczące terminów turnusów i preferowanych warunków.
Do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który rewolucjonizuje polski system orzecznictwa i kontroli zaświadczeń lekarskich. Procedury mają zostać ujednolicone, zmienią się metody organizacji pracy orzeczników. Zniknąć mają też trzyosobowe komisje lekarskie.
Pokusa łatwych odpowiedzi udzielanych na trudne pytania sprawiła, że zmagamy się z kryzysem zaufania wobec osiągnięć współczesnej medycyny. Nasiliło się to podczas pandemii, ale też jest cynicznie rozgrywane m.in. przez celebrytów. Walkę cudownymi terapiami oferowanymi przez “ekspertów" bez uprawnień zapowiada Rzecznik Praw Pacjentów. Bartłomiej Chmielowiec opowiedział, jak chce zablokować nieuczciwe procedury.
W Gorzowie Wielkopolskim zakończyła się konferencja “Medycyna końca życia”. Autorytety medycyny z całej Polski pochyliły się nad kwestią równie ważną, co trudną - jak rozmawiać z tymi pacjentami, dla których nie ma już nadziei. Jednym z rozważanych pomysłów było wprowadzenie swoistego testamentu, który określałby, jak pacjent chce być traktowany.
Po długim oczekiwaniu ruszyły szczepienia przeciwko nowemu wariantowi COVID-19. Choć pierwsze dawki są już dostępne, zainteresowanie nie jest duże. Co warto wiedzieć o najnowszej kampanii szczepień i kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza?
Zmiana czasu towarzyszy nam już od długiego czasu. Temat przestawiania zegarków budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa i coraz więcej osób uważa, że jest to zupełnie zbędne. Warto też wspomnieć, że zmiana czasu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wskazówki cofniemy o godzinę już w ten weekend. UE już jakiś czas temu planowała zniesienie tej praktyki. Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce?