Zus

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czym jest?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, zgodnie ze swoją nazwą stanowi państwową jednostkę organizacyjną (posiadającą osobowość prawną), której celem jest realizacja szeroko pojętych zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. W świadomości Polaków kojarzony jest głównie poprzez emerytury i renty, których rozliczaniem się zajmuje. W przypadku choroby bądź innej niezdolności do pracy możemy ubiegać się o zasiłek z ZUS (zasiłek choroby), a także szereg innych, pomniejszych świadczeń.

Składki na ZUS musi opłacać każdy przedsiębiorca, prowadzący w Polsce działalność gospodarczą – zarówno w swoim imieniu, jak i zatrudnionych przez siebie pracowników. Rzeczone składki ZUS zawierają w sobie składki na ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie chorobowe, oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ponadto, za pośrednictwem ZUS przedsiębiorcy przekazują również składki na NFZ (ubezpieczenie zdrowotne), Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

ZUS został utworzony 24 października 1934 roku, a jego aktualnym Prezesem jest Gertruda Uścińska. Strukturę organizacyjną ZUS-u tworzy także liczący od 2 do 4 członków Zarząd (powoływany przez Prezesa ZUS), oraz Rada Nadzorcza.

Jak zarejestrować się w ZUS?

Aby zarejestrować się w ZUS pracując na podstawie umowy o pracę, nie musisz robić nic – wszelkich formalności w Twoim imieniu dopełni za Ciebie Twój pracodawca. Jeżeli natomiast planujesz zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej, to będziesz musiał zarejestrować się w ZUS. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Rejestracja firmy w ZUS polega na złożeniu odpowiedniego formularza – ZUS ZUA (najczęściej), lub ZUS ZZA. Dokumenty musisz złożyć w ciągu 7 dni od złożenia formularza CEiDG-1, co de facto możesz zrobić natychmiast w oddziale organu ewidencyjnego. W innych przypadkach możesz to zrobić za pośrednictwem poczty, kuriera, lub elektronicznie, w systemie e-Płatnik na PUE (Platforma Usług Elektronicznych) 

ZUS – logowanie online krok po kroku

Korzystanie z ZUS online jest szybkie i wygodne. Aby zalogować się w ZUS, wystarczy wejść na stronę ZUS i wybrać jedną z dostępnych metod logowania. Do Twojej dyspozycji znajduje się Profil Zaufany, e-Dowód, oraz mojeID (bankowość elektroniczna). Później wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie.

Ile wynosi składka ZUS?

Składka ZUS określana jest w procentach i jest zależna od podstawy wymiaru składek, która każdorazowo stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W roku 2023 jest to 4 161 złotych. Od tej kwoty należy odliczyć 19,52% ubezpieczenie emerytalne, 8% na ubezpieczenie rentowe, 1,67% na ubezpieczenie wypadkowe,2,45% na ubezpieczenie chorobowe, oraz tyle samo na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Finalnie wynika stąd, że składka na ZUS w roku 2023 wynosi 1 418 złotych – do tego musi jednak zostać doliczona składka na NFZ, stanowiąca 9% podstawy wymiaru, którą jest dochód przedsiębiorcy. 

ZUS – ulga na start. Czym jest?

Jedną z możliwości z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcieliby nieco zaoszczędzić przy zakładaniu swojej pierwszej działalności, jest program „Ulga na start”. Jest on kierowany do osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub nie prowadziły takowej w ciągu ostatnich 5 lat. 

„Ulga na start” zwalnia podatnika z konieczności opłacania jakichkolwiek składek na ubezpieczenie społeczne, oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – wyjątek stanowią ubezpieczenia społeczne, które i tak trzeba opłacać. Z ulgi możesz korzystać przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności – po tym czasie, przez 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania niższych składek.

Pokaż więcej

ZUS
21.05.2024 12:33 Ważny komunikat z ZUS, może zawiesić świadczenie. Emeryci mają czas do końca maja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina emerytom o konieczności złożenia dokumentów do końca maja. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy mają inne źródła dochodu obok emerytury. Nieprzesłanie wymaganych informacji może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczeń.

ZUS
25.02.2024 10:11 Poważne problemy z systemami ZUS-u. Chodzi o bezpieczeństwo danych

Odnalezione zostały ważne braki funkcjonalności systemu PUE-ZUS, które mogą stanowić problem w sytuacji, gdy dochodzi do naruszenia danych. Przykład jednej ze spółek grupy BNP Paribas pokazał, że z oprogramowania ZUS-u nie można uzyskać szczegółowych logów, kluczowych podczas ustalania, czy doszło do incydentu w bezpieczeństwie danych.

zus
20.02.2024 21:21 ZUS ostrzega: Oszuści próbują wyłudzić pieniądze Polaków

Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), używając fałszywego profilu na Facebooku. Rzecznik ZUS ostrzega przed tym oszustwem, podkreślając, że oszuści próbują wyłudzić dane osobowe i pieniądze Polaków. Co więcej, wykorzystują nowoczesne narzędzia, takie jak deepfake, aby uwiarygodnić swoje działania. Oto szczegóły i ostrzeżenia dotyczące tego niebezpiecznego procederu.

smartfon
26.01.2024 17:03 Polacy dostają telefony z ZUS. Wyjaśniamy, czy to oszustwo

Rosnąca liczba oszustw dokonywanych za pośrednictwem połączeń telefonicznych wielu nauczyła ostrożności wobec każdego kontaktu ze strony osób podających się za przedstawicieli urzędów czy banków. Warto w tym kontekście zwrócić w najbliższych tygodniach na telefony związane z ZUS-em – choć mogą sprawiać wrażenie podejrzanych, to tym razem nie ma się czego obawiać.

None
23.10.2023 14:18 Nowy obowiązek dla osób fizycznych w ZUS-ie. Nadchodzi ostateczny termin

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nowym obowiązku, któremu już od 1 stycznia będą podlegali wszyscy płatnicy składek. Chodzi o konieczność założenia konta na prowadzonej przez ZUS Platformie Usług Elektronicznych. Wyjaśniamy, jak przebiega ten proces.

list z ZUS
20.10.2023 16:42 ZUS już rozesłał pisma. Wielu Polaków trafi na dywanik, ruszają kontrole

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podda kontroli ogrom Polaków. Urząd rozesłał już pisma. W przypadku niektórych osób może chodzić o nawet kilka tysięcy złotych niedopłaty, którą muszą jak najszybciej uregulować.

ZUS
02.07.2023 09:14 Ważny komunikat dotyczący ZUS. Chodzi o odbiór świadczeń

Każdy, kto oczekuje na przyznanie pomocy rządowej w postaci np. 500+ lub dodatku pielęgnacyjnego może się teraz mocno zawieść. Sprawa dotyczy nawet tych osób, które nie składały jeszcze wniosków.