Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, zgodnie ze swoją nazwą stanowi państwową jednostkę organizacyjną (posiadającą osobowość prawną), której celem jest realizacja szeroko pojętych zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. W świadomości Polaków kojarzony jest głównie poprzez emerytury i renty, których rozliczaniem się zajmuje. W przypadku choroby bądź innej niezdolności do pracy możemy ubiegać się o zasiłek z ZUS (zasiłek choroby), a także szereg innych, pomniejszych świadczeń.
Składki na ZUS musi opłacać każdy przedsiębiorca, prowadzący w Polsce działalność gospodarczą – zarówno w swoim imieniu, jak i zatrudnionych przez siebie pracowników. Rzeczone składki ZUS zawierają w sobie składki na ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie chorobowe, oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ponadto, za pośrednictwem ZUS przedsiębiorcy przekazują również składki na NFZ (ubezpieczenie zdrowotne), Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.
ZUS został utworzony 24 października 1934 roku, a jego aktualnym Prezesem jest Gertruda Uścińska. Strukturę organizacyjną ZUS-u tworzy także liczący od 2 do 4 członków Zarząd (powoływany przez Prezesa ZUS), oraz Rada Nadzorcza.
Aby zarejestrować się w ZUS pracując na podstawie umowy o pracę, nie musisz robić nic – wszelkich formalności w Twoim imieniu dopełni za Ciebie Twój pracodawca. Jeżeli natomiast planujesz zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej, to będziesz musiał zarejestrować się w ZUS. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Rejestracja firmy w ZUS polega na złożeniu odpowiedniego formularza – ZUS ZUA (najczęściej), lub ZUS ZZA. Dokumenty musisz złożyć w ciągu 7 dni od złożenia formularza CEiDG-1, co de facto możesz zrobić natychmiast w oddziale organu ewidencyjnego. W innych przypadkach możesz to zrobić za pośrednictwem poczty, kuriera, lub elektronicznie, w systemie e-Płatnik na PUE (Platforma Usług Elektronicznych)
Korzystanie z ZUS online jest szybkie i wygodne. Aby zalogować się w ZUS, wystarczy wejść na stronę ZUS i wybrać jedną z dostępnych metod logowania. Do Twojej dyspozycji znajduje się Profil Zaufany, e-Dowód, oraz mojeID (bankowość elektroniczna). Później wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie.
Składka ZUS określana jest w procentach i jest zależna od podstawy wymiaru składek, która każdorazowo stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W roku 2023 jest to 4 161 złotych. Od tej kwoty należy odliczyć 19,52% ubezpieczenie emerytalne, 8% na ubezpieczenie rentowe, 1,67% na ubezpieczenie wypadkowe,2,45% na ubezpieczenie chorobowe, oraz tyle samo na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Finalnie wynika stąd, że składka na ZUS w roku 2023 wynosi 1 418 złotych – do tego musi jednak zostać doliczona składka na NFZ, stanowiąca 9% podstawy wymiaru, którą jest dochód przedsiębiorcy.
Jedną z możliwości z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcieliby nieco zaoszczędzić przy zakładaniu swojej pierwszej działalności, jest program „Ulga na start”. Jest on kierowany do osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub nie prowadziły takowej w ciągu ostatnich 5 lat.
„Ulga na start” zwalnia podatnika z konieczności opłacania jakichkolwiek składek na ubezpieczenie społeczne, oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – wyjątek stanowią ubezpieczenia społeczne, które i tak trzeba opłacać. Z ulgi możesz korzystać przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności – po tym czasie, przez 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania niższych składek.
Pokaż więcej
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił nowy serwis, który ma zastąpić dotychczasowy PUE. Mowa o stronie eZUS, która ma być początkiem gruntownej (i potrzebnej) modernizacji. Na razie jednak nowości widać tylko na pierwszy rzut oka - wystarczy zajrzeć nieco dalej, by zdać sobie sprawę, że zmiany to na razie głównie kosmetyka.
Zarówno ZUS, jak i pracodawcy mają prawo kontrolować, czy pracownicy korzystający ze zwolnienia lekarskiego spędzają czas zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie jest wcale przesądzone, że pracownik musi znajdować się w mieszkaniu czy przechodzić rekonwalescencję w łóżku - to zależy od rodzaju samego zwolnienia. Kwestią sporną może być, czy podczas L4 można korzystać z komputera. Kontrolerzy mogą się dopatrzyć w tym celów zarobkowych, a to stanowi naruszenie zasad i może poskutkować koniecznością zwrotu świadczeń. Właśnie zapadł wyrok sądu w tej sprawie, który potwierdza, że nie jest ona oczywista.
Nadchodzą spore zmiany dla użytkowników Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dotychczasowy model przestanie bowiem działać, a zastąpi go nowa, odświeżone wersja, która od tego czasu zyska też nową, bardziej intuicyjną nazwę - eZUS. Zmieni się wygląd platformy, ale i rozmaite zasady, w tym te dotyczące rejestracji i logowania. O czym powinni wiedzieć użytkownicy, których jest około 13 milionów?Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie zmiany czekają PUE ZUS,● Co nowego znajdzie się w eZUS,● na jakie kroki powinni przygotować się użytkownicy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o porzuceniu kompatybilności Płatnika ze starszymi wersjami systemów operacyjnych oraz oprogramowania bazodanowego. Nie powinno to być zaskoczeniem, gdyż chodzi o starsze, niewspierane już przez samych producentów wydania.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym zapowiada ograniczenie dostępu do niektórych usług. Chodzi o internetowe serwisy oraz aplikacje mobilne. Zakładasz, że utrudnień można spodziewać się w nocy, kiedy z usług korzysta najmniej osób? Zapominasz, że mowa o ZUS-ie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina emerytom o konieczności złożenia dokumentów do końca maja. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy mają inne źródła dochodu obok emerytury. Nieprzesłanie wymaganych informacji może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczeń.
Odnalezione zostały ważne braki funkcjonalności systemu PUE-ZUS, które mogą stanowić problem w sytuacji, gdy dochodzi do naruszenia danych. Przykład jednej ze spółek grupy BNP Paribas pokazał, że z oprogramowania ZUS-u nie można uzyskać szczegółowych logów, kluczowych podczas ustalania, czy doszło do incydentu w bezpieczeństwie danych.
Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), używając fałszywego profilu na Facebooku. Rzecznik ZUS ostrzega przed tym oszustwem, podkreślając, że oszuści próbują wyłudzić dane osobowe i pieniądze Polaków. Co więcej, wykorzystują nowoczesne narzędzia, takie jak deepfake, aby uwiarygodnić swoje działania. Oto szczegóły i ostrzeżenia dotyczące tego niebezpiecznego procederu.
Rosnąca liczba oszustw dokonywanych za pośrednictwem połączeń telefonicznych wielu nauczyła ostrożności wobec każdego kontaktu ze strony osób podających się za przedstawicieli urzędów czy banków. Warto w tym kontekście zwrócić w najbliższych tygodniach na telefony związane z ZUS-em – choć mogą sprawiać wrażenie podejrzanych, to tym razem nie ma się czego obawiać.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nowym obowiązku, któremu już od 1 stycznia będą podlegali wszyscy płatnicy składek. Chodzi o konieczność założenia konta na prowadzonej przez ZUS Platformie Usług Elektronicznych. Wyjaśniamy, jak przebiega ten proces.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podda kontroli ogrom Polaków. Urząd rozesłał już pisma. W przypadku niektórych osób może chodzić o nawet kilka tysięcy złotych niedopłaty, którą muszą jak najszybciej uregulować.
Każdy, kto oczekuje na przyznanie pomocy rządowej w postaci np. 500+ lub dodatku pielęgnacyjnego może się teraz mocno zawieść. Sprawa dotyczy nawet tych osób, które nie składały jeszcze wniosków.