Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, zgodnie ze swoją nazwą stanowi państwową jednostkę organizacyjną (posiadającą osobowość prawną), której celem jest realizacja szeroko pojętych zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. W świadomości Polaków kojarzony jest głównie poprzez emerytury i renty, których rozliczaniem się zajmuje. W przypadku choroby bądź innej niezdolności do pracy możemy ubiegać się o zasiłek z ZUS (zasiłek choroby), a także szereg innych, pomniejszych świadczeń.
Składki na ZUS musi opłacać każdy przedsiębiorca, prowadzący w Polsce działalność gospodarczą – zarówno w swoim imieniu, jak i zatrudnionych przez siebie pracowników. Rzeczone składki ZUS zawierają w sobie składki na ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie chorobowe, oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ponadto, za pośrednictwem ZUS przedsiębiorcy przekazują również składki na NFZ (ubezpieczenie zdrowotne), Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.
ZUS został utworzony 24 października 1934 roku, a jego aktualnym Prezesem jest Gertruda Uścińska. Strukturę organizacyjną ZUS-u tworzy także liczący od 2 do 4 członków Zarząd (powoływany przez Prezesa ZUS), oraz Rada Nadzorcza.
Aby zarejestrować się w ZUS pracując na podstawie umowy o pracę, nie musisz robić nic – wszelkich formalności w Twoim imieniu dopełni za Ciebie Twój pracodawca. Jeżeli natomiast planujesz zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej, to będziesz musiał zarejestrować się w ZUS. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Rejestracja firmy w ZUS polega na złożeniu odpowiedniego formularza – ZUS ZUA (najczęściej), lub ZUS ZZA. Dokumenty musisz złożyć w ciągu 7 dni od złożenia formularza CEiDG-1, co de facto możesz zrobić natychmiast w oddziale organu ewidencyjnego. W innych przypadkach możesz to zrobić za pośrednictwem poczty, kuriera, lub elektronicznie, w systemie e-Płatnik na PUE (Platforma Usług Elektronicznych)
Korzystanie z ZUS online jest szybkie i wygodne. Aby zalogować się w ZUS, wystarczy wejść na stronę ZUS i wybrać jedną z dostępnych metod logowania. Do Twojej dyspozycji znajduje się Profil Zaufany, e-Dowód, oraz mojeID (bankowość elektroniczna). Później wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie.
Składka ZUS określana jest w procentach i jest zależna od podstawy wymiaru składek, która każdorazowo stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W roku 2023 jest to 4 161 złotych. Od tej kwoty należy odliczyć 19,52% ubezpieczenie emerytalne, 8% na ubezpieczenie rentowe, 1,67% na ubezpieczenie wypadkowe,2,45% na ubezpieczenie chorobowe, oraz tyle samo na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Finalnie wynika stąd, że składka na ZUS w roku 2023 wynosi 1 418 złotych – do tego musi jednak zostać doliczona składka na NFZ, stanowiąca 9% podstawy wymiaru, którą jest dochód przedsiębiorcy.
Jedną z możliwości z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcieliby nieco zaoszczędzić przy zakładaniu swojej pierwszej działalności, jest program „Ulga na start”. Jest on kierowany do osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub nie prowadziły takowej w ciągu ostatnich 5 lat.
„Ulga na start” zwalnia podatnika z konieczności opłacania jakichkolwiek składek na ubezpieczenie społeczne, oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – wyjątek stanowią ubezpieczenia społeczne, które i tak trzeba opłacać. Z ulgi możesz korzystać przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności – po tym czasie, przez 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania niższych składek.
Pokaż więcej
Debaty wokół składki zdrowotnej dla przedsiębiorców trwały długo, a konflikty pomiędzy parlamentarzystami narastały. Nie tak dawno temu projekt ustawy opuścił komisję i wylądował w Sejmie. Wiadomo, co dalej z tym zagadnieniem, właśnie podjęto decyzję.
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski powołany przez Donalda Tuska przedstawia kolejne propozycje działań. Do tej pory pojawiło się ich ponad niemal 200, wiele wskazuje na to, że do czerwca liczba ta stanie się jeszcze większa. Media donoszą o wniosku, który ma dotyczyć emerytur. Szykuje się ułatwienie dla pobierających świadczenie.
Polacy uprawnieni do otrzymania środków w ramach specjalnego programu powinni działać szybko. Nie każdy wie, że aby zachować ciągłość wypłat świadczenia 800 plus, konieczne jest spełnienie jednego istotnego warunku. Termin na złożenie wymaganych dokumentów jest ograniczony, a brak wiedzy w tym zakresie może skutkować przerwą w otrzymywaniu pieniędzy. Jakie kroki należy podjąć i kto powinien się pospieszyć?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do swoich płatników specjalne zawiadomienia z informacją o podwyższeniu kolejnego z oferowanych świadczeń. Nowe stawki weszły w życie 1 kwietnia i będą obowiązywać przez rok. Stawka, którą wypłaca ZUS, wzrosła o kilkaset złotych. Dla kogo jest przeznaczone to wsparcie finansowe i jak je uzyskać?
Czy zwolnienie lekarskie oznacza całkowity zakaz wychodzenia z domu? Wiele osób wciąż nie wie, jakie są granice dozwolonego zachowania podczas L4 i gdzie przebiega linia między odpoczynkiem a nadużyciem zwolnienia. Nowe przepisy oraz coraz częstsze kontrole sprawiają, że pracownicy powinni dokładnie wiedzieć, co wolno, a co może skutkować utratą świadczeń. Jakie działania są akceptowane, a które mogą doprowadzić do problemów? Oto najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę.
Tym razem seniorzy będą mieli znaczący powód do radości. Ci, którzy nie mogli doczekać się wypłat emerytur, odetchną z ulgą. Już w kwietniu ZUS wyśle należne pieniądze, jednak co ciekawe, w jednym dniu dojdzie do podwójnej wypłaty. Kto będzie mógł liczyć na nią liczyć i dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią. Na tym jednak nie koniec, w tym miesiącu zostanie też wypłacona 13. emerytura.
Osoby zbliżające się do wieku emerytalnego, które otrzymują świadczenie przedemerytalne, często obawiają się możliwego zajęcia przez komornika ich środków. Prawo jednak określa wyraźne limity zajęć, tak aby dłużnicy nie pozostawali bez środków do życia. Jakie są te ograniczenia i ile pieniędzy może faktycznie zarekwirować komornik?
Rząd pracuje nad reformą zwolnień lekarskich. Wiemy już, że mają zajść zmiany w wysokości wypłacanego na L4 wynagrodzenia, zliberalizowane mają zostać zasady wykorzystania zwolnienia. Zanim do tego dojdzie, jeszcze w tym roku w życie mogą wejść nowy model finansowania wynagrodzeń wypłacanych chorującym pracownikom. Przychylnym okiem spojrzą na nie zwłaszcza pracodawcy.
Renta wdowia to świadczenie mające na celu wsparcie finansowe osób, które straciły współmałżonka. Jednak nie każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji, może liczyć na dodatkowe środki. Istnieją konkretne kryteria, które należy spełnić, a pewne zapisy prawne mogą wykluczyć wiele osób z grona uprawnionych.
Ta sytuacja dotyczy nawet 95 tys. Polaków, którzy pobierają konkretne świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O problemie mówi się od lat i choć został częściowo naprawiony, to duże grono osób wciąż czuje się poszkodowane. Zapowiadane zmiany miały wejść w życie już w najbliższych miesiącach, teraz projekt ustawy natrafił na opór. ZUS nie chce się na to zgodzić.
Powołany przez Donalda Tuska zespół deregulacyjny działa w najlepsze. Rafał Brzoska przedstawił już ponad 100 propozycji zmian, z których niektóre mogą się doczekać szybkiej realizacji. Wśród nich znalazła się taka, która dotyczy milionów Polaków każdego roku. Zmiany w tym zakresie są uznawane za priorytetowe, prace rządu pozostaną pod opieką ekspertów.
Plany związane z finansowaniem Kościoła przez państwo pojawiały się już w kampanii przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Później temat ucichł na dłuższą chwilę, teraz jednak powrócił ze zdwojoną siłą. Właśnie usłyszeliśmy istotne propozycje związane z odprowadzaniem składek przez osoby duchowne. Wiele wskazuje na to, że nie będą tryskać radością.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych posługuje się tablicami średniego trwania życia w celu obliczania wysokości świadczeń z tzw. nowego systemu emerytalnego. Nowe tablice zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2025 r. To niedobre wiadomości dla seniorów.
Kto naprawdę dostaje zbyt niską emeryturę? Przy obecnych cenach wielu Polaków pobierających świadczenie z ZUS musi pilnować domowego budżetu. Jest jednak jedna grupa, której od lat wypłacane są zdecydowanie zbyt niskie kwoty. Teraz mogą odzyskać swoje pieniądze, ale kluczowe będzie złożenie wniosku. A na to będzie niewiele czasu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 5 maja zacznie wypłacać nowy dodatek. To świadczenie przewidziane dla osób, które zmagają się ze szczególnymi trudnościami. Na konta tych, którzy już posiadają uprawnienia do tego rodzaju wsparcia, wpłynie wyrównanie od stycznia 2025 roku. Jak zapowiada ZUS, ten dodatek dopełniający ma być co roku waloryzowany.
W ostatnich dniach nasiliły się przypadki oszustw, w których przestępcy podszywają się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawa stała się na tyle poważna, że instytucja postanowiła wydać oficjalny komunikat, w którym przestrzega przed działaniami przestępców.
Ważne informacje dla wszystkich pobierających świadczenia emerytalne i rentowe. Kwiecień będzie szczególnie ważnym miesiącem – nie tylko wypłacana będzie dodatkowa emerytura, ale zajdą także zmiany w harmonogramie przelewów. Znamy już szczegóły i daty.
Kiedy kontaktuje się z nami ZUS, lepiej tego nie ignorować. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje jednak, by w czasie rozmowy telefonicznej zachować ostrożność. Administracja przestrzega po otrzymaniu zgłoszeń od klientów urzędu.
Uzyskanie dowolnego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wymaga spełnienia całego szeregu warunków. Nie oznacza to jednak, że raz uzyskane nie może zostać odebrane. Co więcej, w takiej sytuacji beneficjentów mogą czekać wysokie kary. ZUS rozpoczął weryfikowanie małżeństw.
Popularność Otwartych Systemów Emerytalnych nie ulega wątpliwościom, szczególnie biorąc pod uwagę statystyki. Polacy gromadzą tam pokaźne środki, które później spoczywają na subkontach ZUS i czekają na wypłacenie. W niektórych przypadkach musi nastąpić specjalna procedura, dzięki której uzyskamy dostęp do pieniędzy. W tym celu należy złożyć ważny wniosek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w ściśle określonych terminach. Warto jednak mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach mogą one ulec zmianie. Taka sytuacja będzie miała miejsce w kwietniu, kiedy to do seniorów trafią nie tylko podstawowe świadczenia, ale także “trzynastki”. Kiedy dokładnie należy spodziewać się przelewów? Odpowiadamy.
W jaki sposób najlepiej przygotować się do emerytury? Odpowiedni kapitał w ZUS może nie wystarczyć. Okazuje się, że wielu polskich seniorów nadal jest narażonych na utratę swoich pieniędzy, a wszystkiemu jest winna jedna decyzja. Można ją zmienić w dowolnym momencie, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Rozwiązanie problemu jest naprawdę proste.
Dane demograficzne jasno wskazują na to, że liczba emerytów w Polsce stale rośnie. Obecnie świadczenia z tego tytułu pobiera nawet 6,3 mln osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wciąż umożliwia im wybór ścieżki pozyskiwania środków, nie każda z nich jest jednak w pełni bezpieczna. W tych przypadkach seniorzy są narażeni na wiele błędów.
Ceny energii elektrycznej w Polsce należą do najwyższych w Europie i raczej nie można spodziewać się obniżek w najbliższym czasie. Na ostateczną wysokość rachunku składają się cztery czynniki, co często może być sporym obciążeniem dla budżetu domowego. W takiej sytuacji warto pamiętać o furtce otwartej przez ZUS — można otrzymać ponad 300 zł miesięcznie na opłaty za prąd. Jakie trzeba spełnić warunki?
Emerytura to temat, który elektryzuje wielu Polaków. Niektórzy narzekają na zbyt niskie świadczenie, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak nie można zapominać, że trafiają się również prawdziwi rekordziści. Od marca senior, który otrzymuje najwyższą stawkę w kraju, będzie dostawał jeszcze więcej pieniędzy. Niejeden może mu pozazdrościć.
Złożenie wniosku do ZUS po latach ciężkiej pracy nie wydaje się już żadnym wyzwaniem. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak ważny może być nie tylko rok, ale nawet miesiąc, w którym zdecydujemy się przejść na emeryturę. Wysokość świadczenia może się zmienić o nawet kilkaset złotych.
Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że ich emerytura może być niższa niż powinna. Powodem mogą być braki w dokumentacji sprzed 1999 roku, które powodują, że ZUS nie uwzględnia wszystkich przepracowanych lat i odprowadzonych składek. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje sposób na odzyskanie tych danych, a tym samym – na zwiększenie swojej emerytury. Kluczowe jest odnalezienie właściwych dokumentów. Jak to zrobić? Gdzie ich szukać? Wyjaśniamy krok po kroku.
Co się dzieje z naszymi pieniędzmi? Czy nie zapomnieliśmy złożyć jakiegoś ważnego dokumentu? Czy nasze oszczędności są bezpieczne? Chyba każdy z nas chciałby znać odpowiedzi i spać spokojnie, dlatego każda wiadomość z instytucji takiej jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wywołać niepokój. Ta jedna rzeczywiście powinna.