Archiwum luty 2023

Elon Musk oraz Teslabot(Optimus)
26.02.2023 17:04 Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek pracy. Co nas czeka w najbliższych latach

Ostatnie miesiące przyniosły istotne zmiany w postrzeganiu przyszłości pracy, a tematem dominującym w mediach był rozwój sztucznej inteligencji i jej praktyczne zastosowania, takie jak np. model językowy o nazwie ChatGPT. 

Start rakiety New Shepard z 12 października 2020 roku. Tytuł: Blue Origin NS-13: New Shepard launch and landing, 13 October 2020
24.02.2023 21:24 Do sierpnia możesz zapisać się na lot w kosmos. Bilet kosztuje tyle, co mieszkanie

Osoby marzące o podróży w kosmos poza grami komputerowymi mają szansę na spełnienie swojego marzenia. Do sierpnia japońska firma prowadzi zapisy na loty w kosmos. Ich koszty są jednak nieironicznie astronomiczne.

Nord Stream
06.02.2023 16:58 Jeden punkt na Ziemi okazuje się surowcowym eldorado. Na szczęście jest daleko od Rosji

Dno Pacyfiku jest jednym z najbogatszych źródeł rud pożądanych przez światowy przemysł. Znajdują się tam gigantyczne zasoby pierwiastków takich jak kobalt, lit, molibden, mangan, miedź. Są one niezbędne w tysiącach różnego rodzaju procesów, np. przy produkcji szeroko pojętej elektroniki, czy baterii do samochodów elektrycznych.Kobalt w ostatnich latach jest szczególnie pożądany ze względu na jego zastosowanie w produkcji baterii litowo-jonowych, dzięki którym działają urządzenia elektroniczne. Lit jest tak samo ważny, gdyż jest głównym składnikiem tego rodzaju baterii.Miejsce pod oceanem, w którym znajdują się duże ilości tych złóż nosi nazwę strefy Clarion Clipperton (Clarion-Clipperton Fracture Zone).

Teslabot Elon Musk
01.02.2023 19:59 Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Rzeczywistość naszej cywilizacji nieustannie zmienia się pod wpływem niezliczonych czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia rozwijająca się technologia, a w kilku ostatnich latach, w szczególności sztuczna inteligencja. Choć ta fascynująca dziedzina nauki przynosi wiele korzyści, to jednocześnie rodzi też poważne obawy i niepokoje. Wielu analityków widząc jej obecne możliwości uważa, że pozbawi ona pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat.Można argumentować, że sztuczna inteligencja jest jednym z największych wyzwań dla ludzi w obecnych czasach. Wiele dotychczasowych zawodów, takich jak np. księgowi, kierowcy czy operatorzy maszyn, zostanie zastąpionych przez programy komputerowe wyposażone w sztuczną inteligencję. To może mieć katastrofalne konsekwencje dla zatrudnienia i stabilności ekonomicznej wielu krajów na całym świecie.Jednak warto zwrócić uwagę, że sztuczna inteligencja może również stanowić ogromną szansę dla nas wszystkich. Dzięki niej możliwe będzie znaczne szybsze rozwiązywanie skomplikowanych problemów, ulepszanie procesów produkcyjnych i usprawnianie wielu gałęzi gospodarki. W ten sposób sztuczna inteligencja może przyczynić się do szybszego rozwoju i postępu ekonomicznego i nie tylko.Warto również zauważyć, że sztuczna inteligencja może stanowić ogromne wyzwanie dla naszej moralności i etyki. W momencie, gdy maszyny będą w stanie myśleć i działać bez ingerencji człowieka, trzeba będzie zadać sobie pytanie, czy aby na pewno jest to dobre dla nas i dla naszej rzeczywistości. Czy chcemy, aby maszyny decydowały o naszym życiu i naszej przyszłości? Czy chcemy, aby zastąpiły nas w naszych zawodach i naszej codzienności? Czy jesteśmy gotowi na to, aby powierzać im takie odpowiedzialne zadania?Wnioski nasuwają się same - sztuczna inteligencja jest zjawiskiem zarówno fascynującym, jak i niepokojącym. Z jednej strony jest nieodzownym narzędziem rozwoju i postępu, a z drugiej może stanowić poważne zagrożenie dla naszego życia i naszej przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować i regulować jej rozwój, aby zapewnić naszemu społeczeństwu bezpieczeństwo i stabilność.Sztuczna inteligencja jest w stanie zrobić już wiele, w tym również pisać. Powyższy artykuł został napisany przy użyciu ChatGPT(wymagana była edycja i korekta), sztucznej inteligencji zbudowanej i zaprezentowanej światu zaledwie 2 miesiące temu przez firmę OpenAI.