Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Chciał zainwestować w kryptowaluty i stracił miliony. Oszuści nie mieli dla Polaka żadnej litości
Redakcja Tech.BiznesINFO
Redakcja Tech.BiznesINFO 09.12.2023 14:02

Chciał zainwestować w kryptowaluty i stracił miliony. Oszuści nie mieli dla Polaka żadnej litości

Staruszek z pieniędzmi
Iberion

Historia 71-letniego mężczyzny z Lublina skłania do poważnych refleksji dotyczących bezpieczeństwa w sieci starszych osób. Senior chciał zainwestować w kryptowaluty, jednak został bezwzględnie oszukany. Gdy zorientował się, że jego pieniądze przepadły, ponownie padł ofiarą oszustów, tym razem podających się za prawników. Łącznie z jego konta znikła niebagatelna kwota prawie 4 milionów złotych. 

Senior chciał zainwestować w kryptowaluty. Popełnił fatalny błąd

Szybkie, a przede wszystkim łatwe pieniądze są kuszącą perspektywą dla wielu osób. Część z nich kompletnie zapomina o potencjalnych konsekwencjach, oddając się w wir ryzykownych inwestycji, nierzadko kończących się w fatalny sposób. 

O tym, że inwestowanie w sieci wiąże się z pewnym ryzykiem, w dobitny sposób przekonał się pewien 71-latek z Lublina. Chciał on za wszelką cenę pójść z duchem czasu i ulokować oszczędności swojego życia w kryptowalutach. Jak się okazało, przeznaczył środki nieodpowiednim osobom, które nie miały żadnych skrupułów, by go wykorzystać. 

Komenda Miejska Policji w Lublinie poinformowała za pośrednictwem swojej strony, że senior już w 2021 roku zdecydował się zainwestować w nową kryptowalutę. Z perspektywy czasu okazało się jednak, że zamiast zapowiadanych zysków, mężczyzna pozostał z niczym. 

Genialne wieści dla kierowców korzystających z Android Auto. Znacząco usprawni parkowanie

71-latek z Lublina zainwestował w nową kryptowalutę. Stracił prawie 4 miliony złotych

Oszuści skontaktowali się z mężczyzną, prosząc go o przelanie środków na specjalnie przygotowane konto. Senior przystał na ich propozycję i bardzo szybko wysłał około 3 milionów złotych. 

Jak można się spodziewać, mężczyzna stracił całą kwotę, a po kreatywnych oszustach nie pozostał żaden ślad. Poszkodowany od razu zaczął starać się odzyskać stracone pieniądze, jednak jego działania nie przyniosły zamierzonego skutku, a wręcz odwrotnie, pozbawiły go kolejnej sumy pieniędzy.

Zamiast od razu skierować swoją sprawę do organów ścigania, mężczyzna zdecydował się na usługi kancelarii, która miała rzekomo specjalizować się w odzyskiwaniu dużych kwot. Okazało się jednak, że ponownie popełnił fatalny błąd. 

71-latek został dwukrotnie oszukany. Utracił prawie cztery miliony złotych

Niestety, ale również i tym razem, 71-latek nie mógł liczyć na fachową pomoc, lecz ponownie został oszukany. Pracownicy kancelarii informowali go, że są postępy i odzyskali część utraconej kwoty.

Oczekiwali od mężczyzny opłaty za prowadzone działania i tym razem naciągnęli go na niebagatelną kwotę 800 tysięcy złotych. 

Senior po pewnym czasie zorientował się, że ponownie dał się nabrać i odmówił dalszych zapłat. Po jakimś czasie zaczęły przychodzić do niego groźby w postaci fałszywych “wezwań” od prawników.