Aplikacje w IT to po prostu programy, które funkcjonują w określonym środowisku komputerowym. Możemy w ten sposób nazywać wszystkie programy, niezależnie od tego na jakich urządzeniach one działają, jednak w mowie powszechnej za aplikacje uważa się po prostu aplikacje mobilne (czyli aplikacje na telefon, tablet czy pochodne urządzenia). Jest to jednak istotne niedopowiedzenie.
Obserwując współczesny rynek możemy bez trudu zauważyć, że rynek aplikacji mobilnych rzeczywiście rozwija się niezwykle dynamicznie, szczególnie w krajach azjatyckich (na przykład Chiny). W pewnej mierze to właśnie aplikacje mobilne dyktują trendy rozwojowe w IT, generując przy tym ogromny zysk dla tworzących je firm i programistów.
Aplikacje możemy podzielić na kilka rodzajów, przez wzgląd na dwie różne kategorie. Z technicznego punktu widzenia aplikacje możemy podzielić na cztery kategorie. Pierwszą z nich stanowią aplikacje desktopowe, a więc ogół programów, z których korzystamy na komputerach czy laptopach. Mogą to być edytory tekstu, edytory graficzne, gry komputerowe i rozmaite inne programy.
Drugą z kategorii stanowią z kolei aplikacje mobilne, wspominane już wyżej. Są to programy przeznaczone dla smartfonów, tabletów i pochodnych urządzeń. Ponownie mogą to być gry na telefon, ale nader często będziemy mówić o prostych, acz poręcznych narzędziach, stanowiących przedłużenie usług danego przedsiębiorstwa. Mogą to być aplikacje zakupowe czy aplikacje bankowe.
Trzecią kategorię stanowią aplikacje webowe, a więc programy, które uruchamiamy za pośrednictwem przeglądarki internetowej – w żadnym wypadku nie powinny one być mylone ze stronami internetowymi. Przykład aplikacji webowych mogą stanowić platformy bankowe (bankowość elektroniczna) czy sklepy internetowe. Ostatnią z kategorii stanowią nieco bardziej techniczne aplikacje sieciowe – mogą to być serwery pocztowe czy serwery WWW.
Poza tym aplikacje można podzielić na aplikacje darmowe i płatne oraz na aplikacje open source (OSS) i aplikacje o zamkniętym kodzie źródłowy (CSS). Aplikacje open source to takie, których kod jest publicznie dostępny i może być modyfikowany przez dowolne osoby – te drugie zaś zaś chronione są prawem przed jakąkolwiek ingerencją.
Istnieje wiele niezwykle popularnych aplikacji na telefon, a ich popularność determinowana jest zwykle przez ich praktyczność. Z tego względu niemal każdy z nas ma w swoim telefonie aplikację mobilną swojego banku, aplikacje zakupowe do ulubionych sklepów (np.: „Żappka”, „Lidl Plus” czy „Moja Biedronka”), komunikatory (np.: WhatsApp, Messenger), aplikacje przewozowe (np.: Uber, Bolt), czy inne, popularne aplikacje rozrywkowe, takie jak YouTube czy Spotify oraz służące do zamawiania jedzenia, jak na przykład Glovo. Popularne oczywiście są także aplikacje społecznościowe, takie jak TikTok, Instagram, Facebook czy X.
Pokaż więcej
Bank PKO BP poinformował klientów, że powinni spodziewać się przerwy w dostawie ważnych usług. Co ciekawe, nie będzie ona spowodowana działaniami samego banku. Jak się okazuje, winę za czasowe niedogodności ponosi inna duża firma i to właśnie osoby korzystające z jej usług będą przez pewien czas poszkodowani.
Kierowcy mają czas tylko do 15 września, by podjąć ważną decyzję, która zdecyduje o tym, jak działać będzie ich nawigacja. Sprawa dotyczy konkretnie Map Google, które właśnie tego dnia wprowadzą istotne zmiany w funkcjonowaniu aplikacji. Google zapowiedziało je już kilka miesięcy temu, a dotyczą one przede wszystkim tak zwanej osi czasu.
Meta, czyli właściciel popularnego komunikatora, poinformowała, że już wkrótce jej aplikacje zyskają funkcjonalność, która dla wielu osób może się okazać nielichym zaskoczeniem. Zarówno WhatsApp, jak Messenger, zyskają możliwość odbierania wiadomości od innych komunikatorów, takich jak Signal, Telegram, czy nawet iMessage. Obie aplikacje od Meta będą mogły odbierać wiadomości również od siebie nawzajem. Jak się okazuje, odpowiedzialna za to jest Unia Europejska, a chodzić ma o… wyrównywanie szans.
Pod koniec sierpnia na płycie paryskiego lotniska Le Bourge zatrzymany został Paweł Durow, twórca medium społecznościowego VKontakte i komunikatora Telegram. Krótko po tym postawiono mu bardzo poważne zarzuty, m.in. współudział w organizacji aktów terrorystycznych. O tym, że Durow zdecydował się na współpracę z francuskimi służbami, mogą świadczyć subtelne zmiany, jakie właśnie zaszły w dokumentacji Telegrama. Mogą, ale nie muszą.
Bank Millenium ogłosił wprowadzenie funkcji, która zrewolucjonizuje składanie podpisywanie dokumentów. Już od września klienci mają zyskać narzędzie, które ułatwi im życie oraz oszczędzi czas. Stać ma się tak za sprawą nowej funkcji - mSzafir. Niestety, za taką możliwość trzeba będzie wcześniej zapłacić i to niemało.
Trudny czas nadchodzi dla X – portalu społecznościowego należącego do Elona Muska. Takie wnioski wpłyną z najnowszego raportu opublikowanego przez agencję Kantar. Analitycy dowodzą, że reklamodawcy na promocję na łamach dawnego Twittera zamierzają wydawać coraz mniej pieniędzy. Co im nie odpowiada?
Aplikację mObywatel zdecydowanie warto mieć w swoim telefonie. Potrafi ona nie tylko znacznie ułatwić życie polskiemu obywatelowi, ale i pomoże zabezpieczyć swoje finanse oraz zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Już wkrótce jednak zyska ona funkcjonalność, która ułatwi życie wszystkim, którzy zmagają się z urzędowymi formalnościami, a zwłaszcza płatnościami. O co dokładnie chodzi?
Nadszedł koniec komentowania relacji na Instagramie wyłącznie za pomocą emotek oraz prywatnych wiadomości. Twórcy aplikacji postanowili przekazać w ręce użytkowników narzędzie, którego brak dawał im się we znaki nieprzerwanie od ośmiu lat, kiedy to relacje ujrzały światło dzienne.
PKO BP właśnie wprowadziło do swojej aplikacji mobilnej zapowiadaną wcześniej nowość, dzięki której klienci mogą zarabiać realne pieniądze i to nie poprzez inwestowanie, lecz przez handel. Program oferuje już bowiem zapowiedziany w czerwcu br. społecznościowy kantor, który umożliwia wymianę bezpośrednio między klientami.
Polacy pokochali programy lojalnościowe w sieciach sprzedażowych, a te potrafią dzięki nim w sposób znaczny manipulować preferencjami konsumenckimi. Duży udział mają w tym aplikacje mobilne sklepów, na czele z najpopularniejszą - Moja Biedronka. Jeśli jednak zagłębimy się w zapisy zasad korzystania z karty, wówczas transakcje mogą wydawać się mniej korzystne.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił nowy serwis, który ma zastąpić dotychczasowy PUE. Mowa o stronie eZUS, która ma być początkiem gruntownej (i potrzebnej) modernizacji. Na razie jednak nowości widać tylko na pierwszy rzut oka - wystarczy zajrzeć nieco dalej, by zdać sobie sprawę, że zmiany to na razie głównie kosmetyka.
Zwykle wszelkie prace serwisowe powodujące przerwę w dostępie do usług bankowych przeprowadzane są w weekendy. Często w środku nocy, by były one jak najmniej dotkliwe dla klientów. Inną decyzję podjął największy polski bank, który zaplanował przerwie w dostępie do usług w dzień powszedni, w dodatku dość wcześnie.
mBank to ścisła czołówka pod względem liczby obsługiwanych klientów wśród komercyjnych banków w Polsce. Szacuje się, że rachunek w mBanku ma 5,7 mln klientów detalicznych. Niestety, część z nich może wkrótce utracić dostęp do jednej z najważniejszych dla mBanku usług - bankowości mobilnej.
ZUS udostępnił nowe narzędzie, które może diametralnie zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej przyszłości na emeryturze. Kalkulator emerytalny, dostępny w aplikacji mobilnej, to nie tylko prosty gadżet. To narzędzie, które może pokazać Ci, jak wygląda Twoja emerytalna przyszłość — a wyniki mogą Cię zaskoczyć.
WhatsApp, aplikacja, której ufamy każdego dnia, może być wykorzystywana jako narzędzie szpiegowskie. Szczęśliwie, okazuje się, że - o ile łatwo paść ofiarą - równie łatwo sprawdzić, czy właśnie się nią stajemy. Zapamiętaj tę metodę i stosuj regularnie.
Internetowe usługi finansowe i aplikacje fintechowe często są celem ataków hakerskich - cyberprzestępcy zdają sobie sprawę, że specjalizując swoje malware we włamaniach do np. serwisów inwestycyjnych, mogą liczyć na pokaźny łup. Dlatego XTB wprowadza mechanizm, który utrudni kradzieże. Pilotażowym rynkiem jest Polska.
Stało się coś, czego spodziewaliśmy się od dawna i co w kontekście doniesień z innych rynków było kwestią czasu, a nie prawdopodobieństwa. Najpopularniejsza w Polsce usługa streamingowa podnosi ceny na naszym rynku. Netflix zaprezentował nowy cennik wprowadzający podwyżki, które odczują miliony Polaków.
Google wprowadza funkcję "Theft Detection Lock" w systemie Android, która automatycznie blokuje telefon w przypadku wykrycia podejrzanego ruchu. Ma to na celu zwiększenie ochrony przed kradzieżą, szczególnie w sytuacjach takich jak wyrwanie telefonu z ręki. Nowe zabezpieczenie znacznie utrudni złodziejom dostęp do urządzenia i danych użytkownika.
PKO Bank Polski pozostaje bankiem, który może pochwalić się największą liczbą klientów. W maju tego roku przekazano informację, że obsługuje nawet 12 mln klientów. Taka skala wymaga wprowadzania innowacji w obsłudze klienta, także z użyciem nowoczesnych narzędzi. Na przykład oprogramowania na smartfonach. PKO BP wydało właśnie ważną aktualizację aplikacji mobilnej IKO, dzięki której klienci zyskają zupełnie nowe i całkiem zaawansowane możliwości planowania kontaktu z pracownikami banku. To jednak nie wszystkie nowości, jakie przygotowano w najnowszej aktualizacji.
YouTube Music dostanie kolejną nową funkcję. Google nie szczędzi środków na zmniejszenie dystansu dzielącego jego platformę od czołówki streamingowego peletonu muzycznego, na której czele wciąż znajdują się Spotify oraz Apple Music. YouTube Music tym razem zaproponuje użytkownikom własną wizję radia. To jednak nie wszystko.
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że cyfrowe wersje dokumentów dostępne w aplikacji mObywatel są pełnoprawnymi odpowiednikami tradycyjnych dokumentów fizycznych. Tak jest z dowodem osobistym czy legitymacjami zawodowymi lub potwierdzającymi status np. emeryta czy studenta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby legitymować się z użyciem mObywatela w urzędach czy środkach transportu. Są jednak wyjątki, o czym można boleśnie przekonać się w drodze na urlop. Wiadomo już, że przed wylotem na wyczekiwane wakacje lepiej zabrać ze sobą tradycyjny dowód osobisty. Inaczej może się okazać, że nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu, nawet jeśli nie zamierzamy opuszczać Polski.
Telefony towarzyszą naszej codzienności niemal na każdym kroku i coraz trudniej jest wskazać osobę, która nie potrafiłaby dziś, choćby w stopniu podstawowym, obsłużyć smartfon. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że urządzenia, które nosimy w kieszeni skrywają swoje tajemnice. Jedną z nich możesz odkryć już teraz, a jest nią sekretna, sprytnie ukryta gra. Z tego tekstu dowiesz się:● Jaką grę skrywa twój telefon.● W jaki sposób ją uruchomić.● Jak w nią grać.
Skandaliczne praktyki i nieprzestrzeganie przepisów zarzucił amerykański Departament Sprawiedliwości popularnej na całym świecie aplikacji TikTok. Kilka lat temu wydawcy aplikacji zobowiązali się do wprowadzenia konkretnych zmian, które między innymi miały na celu ochronę prywatności dzieci. Okazuje się, że najwyraźniej do tego nie doszło. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego TikTok może być niebezpieczny.● Jakie dane może gromadzić aplikacja o twoim dziecku.● Jakie zarzuty usłyszeli wydawcy TikToka.
Popularna platforma, która oferuje usługi w zakresie rezerwacji miejsc w hotelach i pokojach gościnnych stosuje nieuczciwe praktyki handlowe, a do tego nie respektuje unijnych przepisów. Takie zarzuty usłyszał Booking.com w Hiszpanii. Tamtejsza Komisja Rynków i Konkurencji nałożyła na platformę ogromną karę, która może odbić się również na użytkownikach w Polsce. W jaki sposób?Z tego tekstu dowiesz się:● O co chodzi w sporze z Booking.com,● Co zarzuca się platformie,● Jaką karę nałożono na Booking.com,● Jak sytuacja może wpłynąć na klientów w Polsce.
Google zapowiada kolejne funkcje, które już wkrótce trafią do popularnej przeglądarki internetowej Chrome. Gigant w coraz większym stopniu zdaje się stawiać na sztuczną inteligencję, która pomoże użytkownikom nie tylko w sprawniejszym przeglądaniu stron w internecie, ale i znacząco zwiększy poziom bezpieczeństwa. Komputery dostaną też rozwiązania znane z urządzeń mobilnych. Z tego tekstu dowiesz się:● Co to jest Google Lens,● W jaki sposób Chrome może zrewolucjonizować zakupy w sieci,● Jak Chrome zadba o bezpieczeństwo.
Dziesięć lat temu smartfony Xiaomi zaczęły podbijać serca Polaków połączeniem trzech cech: niską ceną, wysoką jakością i dopracowaną nakładką systemową MIUI. Po dekadzie z każdej z tych cech zostało niewiele. W pierwszych dwóch aspektach znajdziemy już na rynku urządzenia bardziej atrakcyjne, a MIUI przeszło do historii, zastąpione przez HyperOS, który ma swoje przywary w postaci dużej liczby zbędnego preinstalowanego oprogramowania i reklam. Producent planuje to zmienić, ale korzyści otrzymają tylko klienci, którzy przy zakupie smartfonu zechcą głębiej sięgnąć do kieszeni.
Nadchodzą spore zmiany dla użytkowników Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dotychczasowy model przestanie bowiem działać, a zastąpi go nowa, odświeżone wersja, która od tego czasu zyska też nową, bardziej intuicyjną nazwę - eZUS. Zmieni się wygląd platformy, ale i rozmaite zasady, w tym te dotyczące rejestracji i logowania. O czym powinni wiedzieć użytkownicy, których jest około 13 milionów?Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie zmiany czekają PUE ZUS,● Co nowego znajdzie się w eZUS,● na jakie kroki powinni przygotować się użytkownicy.
Na smartfony z Androidem i iOS-em wydano aktualizację aplikacji mObywatel. Dodana została też nowa funkcja w przeglądarkowej wersji serwisu. Aktualizacja nie jest duża, ale wprowadza ważny moduł, który umożliwia wypełnienie wniosku o wypłatę świadczenia, które dla wielu rodzin w Polsce odegra bardzo ważną rolę. Dzięki aplikacji mogą zyskać nawet 1,2, tys. zł jednorazowej pomocy finansowej, która będzie wsparciem przy rosnących cenach energii u wielu dostawców.