Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Czy można nagrywać policjanta? Każdy Polak powinien to wiedzieć
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 17.01.2024 18:16

Czy można nagrywać policjanta? Każdy Polak powinien to wiedzieć

policja
Pawel Wodzynski/East News

Coraz częściej obserwuje się dokumentowanie działań służb mundurowych, w tym policji, za pomocą smartfonów. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to akceptowalne, ważne jest pamiętanie o ryzyku, które może przynieść poważne konsekwencje.

Stosunek prawa wobec nagrywania policjantów podczas interwencji

Zgodnie z prawem, każdy obywatel ma prawo nagrywać działania policjanta podczas interwencji bez konieczności posiadania specjalnego zezwolenia czy legitymacji dziennikarskiej. Warunkiem jest jednak, aby to nagrywanie nie przeszkadzało w realizacji interwencji.

Warto zaznaczyć, że interpretacja pojęcia "utrudnianie interwencji" może prowadzić do kłopotów. Na przykład, groźba publikacji nagrania w internecie może być uznana za przestępstwo, karane zgodnie z art. 224 Kodeksu Karnego do 3 lat pozbawienia wolności.

Policja rozbiła gang internetowych oszustów. Niebywałe, czego się dopuścili Co zrobić, gdy policjant każe nam odblokować telefon? Każdy powinien to wiedzieć

Nagrywanie a publikacja nagrania

Chociaż funkcjonariusz publiczny ma inne uprawnienia niż zwykły obywatel, istotne jest, że policjant nie może odmówić zezwolenia na nagrywanie, o ile nie ma ku temu konkretnej podstawy prawnej. Publikacja wideo z interwencji lub wizerunku policjanta podlega ochronie prawnej związanej z dobrem osobistym, co reguluje art. 23 i 24 Kodeksu Cywilnego. Nagranie można opublikować jedynie z zgodą policjanta lub bez jego zgody, ale pod warunkiem, że nie pozwala ono na jego rozpoznanie ani przez wygląd, ani przez głos. 

Zgodnie z prawem prasowym, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby przedstawionej na nagraniu, chyba że jest to osoba powszechnie znana związana z pełnieniem funkcji publicznych. Opublikowanie wizerunku policjanta bez zgody może prowadzić do postępowania cywilnego i konieczności zapłaty odszkodowania.

Czy RODO obowiązuje w tej sytuacji?

Rozporządzenie RODO nie chroni policjanta, jeśli celem filmowania jest gromadzenie dowodów w sporze sądowym o charakterze osobistym, co wyłącza go spod reżimu tego rozporządzenia zgodnie z art. 2 ust. 2.

Tagi: dane osobowe