Tech.BiznesINFO.pl > Dane Osobowe

Dane Osobowe

pendrive
19.05.2024 08:52 Używasz tak pendrive'a? Na to trzeba szczególnie uważać, kara może być surowa

Pracownik firmy z Kolbuszowej zgubił pendrive z wrażliwymi danymi, co doprowadziło do nałożenia na firmę kary w wysokości 240 tys. zł przez UODO. Mimo zgłoszenia incydentu przez firmę, ujawnione niedociągnięcia proceduralne przesądziły o surowej karze.

PIN
17.05.2024 16:25 Masz taki PIN? Lepiej szybko go zmień, zanim będzie za późno

Czterocyfrowy kod, który służy do zabezpieczania telefonu, kart bankowych czy choćby elektronicznego podpisu w dowodzie osobistym. Korzystają z niego niemal wszyscy, a na zbadanie jakie kody PIN są najpopularniejsze, zdecydował się portal ”Information is beautiful”. Wynik może zaskakiwać – okazuje się bowiem, że aż 27% wszystkich kodów PIN to… zaledwie 20 haseł. 

dowód
16.05.2024 19:53 Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Wiemy, jakie ma zastosowanie

Polacy co jakiś czas wymieniają swoje dowody osobiste, a kolejne ich wersje mogą być wyposażone w specjalne dodatki, których dokumenty wyrabiane dawniej nie posiadają. Jednym z takich dodatków jest dodana w 2019 roku warstwa elektroniczna. Dowód osobisty, który ją zawiera to e-dowód. Jego posiadacze mogą się cieszyć z rozmaitych przywilejów. 

komputer ręce
15.05.2024 22:35 Masowy wyciek danych polskich pacjentów. Chodzi m.in. o numery PESEL

Doszło do wycieku danych pacjentów z centrów medycznych All-Med w Łodzi i Nowa 5 w Gorzowie Wielkopolskim. Jak poinformowała już w kwietniu pierwsza z placówek, źródłem wycieku ma być spółka Medily, czyli twórca wykorzystywanego przez nie oprogramowania. Powiadomienia dostawały również osoby, które nigdy nie leczyły się w tych miejscach. Jak poradzić sobie z wyciekiem danych?

haker
15.05.2024 12:25 Atak hakerski na polskie markety. Wydano zalecenia dla klientów

Sieć POLOMarket poinformowała o ataku hakerskim przeprowadzonym na jej infrastrukturę. Jak dotąd nie potwierdzono, że doszło do wycieku danych, niemniej sieć ostrzega, że mogło dojść do naruszenia bezpieczeństwa informacji i wydała zalecenia adresowane do tych klientów, którzy dokonali rejestracji POLOkarty.

Haker
13.05.2024 09:19 Potężny wyciek danych. Zagrożonych nawet 26 mln osób

Według Portal Bleeping Computer w wyniku włamania na serwery serwisu The Post Millennial, do sieci mogły przedostać się dane 26 milionów osób. 

telefon
10.05.2024 17:19 Telefon pokazuje, że dzwoni bliska osoba, w rzeczywistości to oszust. Jak uchronić się przed spoofingiem?

Oszuści znajdują kolejne sposoby na wykorzystanie łatwowierności swoich ofiar. Chociaż spoofing nie jest nowym zjawiskiem, to w ostatnich miesiącach zdobył szeroki rozgłos. Wszystko za sprawą polityków, znanych ludzi, a nawet specjalistów od cyberbezpieczeństwa, których wybrano do próby oszustwa. Ryzykiem objęci są wszyscy obywatele – nie wiemy, kiedy otrzymamy fałszywy telefon. Jak przechytrzyć oszusta?

poczta
24.04.2024 18:04 Poczta nagminnie gubi dane osobowe. UODO mówi dość

Kolejne problemy Poczty Polskiej. Po trudnej sytuacji finansowej i perspektywie strajków przyszedł czas na Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jego prezes, Mirosław Wróblewski, zwrócił się do spółki w sprawie gubienia przesyłek nadawanych przez administratorów danych. 

dowód osobisty
23.04.2024 12:22 Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Jakie ma zastosowanie?

Od 2019 roku w polskich dowodach osobistych zagościł nowy symbol, otwierając drzwi do szerokiego wachlarza elektronicznych funkcji. Co właściwie oznacza ten enigmatyczny znak?

PKO Bank Polski
11.04.2024 11:14 Ważny komunikat PKO BP. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich klientów

Bank PKO ostrzega swoich klientów przed nową falą oszustw online, która wykorzystuje fałszywe wiadomości podszywające się pod oficjalne komunikaty bankowe. Przestępcy wysyłają e-maile podszywając się pod PKO Bank Polski. Niebezpieczne załączniki zawierają złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować komputery i doprowadzić do utraty pieniędzy oraz kontroli nad kontem bankowym.

laptop
08.04.2024 17:06 Popularny sklep internetowy potwierdza. Doszło do wycieku danych klientów

Sklep internetowy Etam.pl przeprosił klientów za ujawnienie danych osobowych w wyniku wewnętrznego incydentu technicznego, który dotknął niewielką liczbę użytkowników. Mimo szybkiej reakcji w rozwiązaniu problemu opóźniona informacja dla mediów budzi pytania o transparentność firmy wobec klientów.

Parlament Europejski
13.03.2024 20:15 Parlament Europejski przegłosował akt o sztucznej inteligencji

W Parlamencie Europejskim przegłosowano pierwsze na świecie kompleksowe ramy prawne dla rozwoju SI. Akt o sztucznej inteligencji oczywiście nie jest idealny i prędzej czy później będzie wymagał poprawek i uzupełnień, niemniej Europejczycy już teraz mogą mieć powody do dumy i zadowolenia.

mężczyzna z laptopem
11.03.2024 21:27 Wyciek danych w Ministerstwie Cyfryzacji. Wiemy, czego dotyczył

Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce ogłosiło niedawno naruszenie danych osobowych, które wstrząsnęło opinią publiczną. Dochodzenie ujawniło przypadkowe ujawnienie poufnych informacji dotyczących wynagrodzeń pracowników, co wywołało falę zaniepokojenia w kontekście ochrony danych osobowych.

dziewczyna używa smartfona na ulicy
20.02.2024 11:23 Sukces rządowej aplikacji. Nowa funkcja podbiła serca Polaków

Elektroniczny dowód osobisty stał się niezwykłym sukcesem w Polsce, zdobywając popularność wśród milionów użytkowników. Wprowadzony przez aplikację mObywatel 2.0, mDowód umożliwił wygodne i bezpieczne załatwianie wielu spraw bez konieczności noszenia tradycyjnego dokumentu tożsamości. Teraz, po pół roku od jego debiutu, Ministerstwo Cyfryzacji podzieliło się imponującymi danymi, ukazując powszechne przyjęcie tej nowoczesnej formy identyfikacji.

komputer
24.01.2024 15:43 Potężny wyciek danych z popularnych platform. Sprawdź, czy Twoje hasła zostały skradzione

Alarmujące doniesienia płyną z ekspertów, którzy informują o rozległym wycieku danych użytkowników z platform takich jak Twitter, Adobe, LinkedIn i Canva. Według badaczy bezpieczeństwa, w ręce hakerów trafiło aż 26 miliardów rekordów. Udostępniamy listę dotkniętych atakiem serwisów oraz doradzamy, jak sprawdzić, czy nasze dane zostały wykradzione.

policja
17.01.2024 18:16 Czy można nagrywać policjanta? Każdy Polak powinien to wiedzieć

Coraz częściej obserwuje się dokumentowanie działań służb mundurowych, w tym policji, za pomocą smartfonów. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to akceptowalne, ważne jest pamiętanie o ryzyku, które może przynieść poważne konsekwencje.

profil zaufany
17.01.2024 16:40 Profil Zaufany przestanie działać na 2 dni. Wiemy, co można zrobić

W dniach 19-20 stycznia Profil Zaufany nie będzie działał ze względu na prace techniczne, ale mamy dla Ciebie alternatywne szlaki do e-rządu. Sprawdź poniżej.

szpital, haker
12.01.2024 19:36 Wyciekły dane pacjentów polskiego szpitala. Prokuratura przekazała ważne informacje

Pacjenci Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli mogą mieć powody do obaw. Wyciekły ich prywatne dane. Jak do tego doszło? Czy wiadomo już, kto za tym stoi? Co na to odpowiednie służby?

Laptop
21.10.2023 11:58 Włączyłeś tę funkcję? Nie zdziw się, gdy komputer zwolni nawet o 45%

Rosnąca liczba zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa idzie w parze z coraz większym ich zróżnicowaniem oraz skomplikowaniem. To zachęca do wprowadzania odpowiednich miar bezpieczeństwa. Niestety, czasem mogą one mieć bardzo negatywny wpływ na komfort korzystania z samych urządzeń i ich wydajność. Przekonali się o tym ci użytkownicy Windowsa, którzy korzystają z BitLockera.

komputer dane
30.06.2023 21:20 Dane milionów Polaków wylądowały na Seszelach. Dostęp kosztuje 40 zł, a rząd nie może tego zakazać

Spółka zarejestrowana na Seszelach udostępnia za 40 zł dane z ksiąg wieczystych. Wyciek dotyczy milionów danych Polaków, a zysk z tego procederu również liczony jest w milionach. W naszym kraju taka działalność jest nielegalna, ale rząd nie może jej zakazać, jeśli dzieje się poza granicami – ujawnia Interia.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 95% cyberataków przez e-mail. Firmy coraz gorzej chronione

E-mail to już podstawowa forma komunikacji na szczeblu urzędowym i biznesowym. Za pośrednictwem tego narzędzia wysyłanych dziennie jest niezliczona liczba informacji pomiędzy firmami czy osobami fizycznymi. Nie bez powodu więc cyberprzestępcy wzięli się za ataki przeprowadzane właśnie przez e-maile.O tym, jak wielkim zagrożeniem jest cyberatak poprzez e-mail, zdają sobie sprawę szefowie działów bezpieczeństwa informacji z różnorakich firm, którzy wzięli udział w badaniu CISO Benchmark Study. Z badania wynika, że liczba niechacianych wiadomości, zaliczanych jako "spam", rośnie, a obecnie już 92,4% przypadków ataków typu malware przeprowadzanych jest przez e-mail. E-mailem posiłkuje się także 96% ataków phishingowych.