Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dostałeś SMS z tego numeru? Uważaj, możesz stracić pieniądze
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 18.03.2024 17:19

Dostałeś SMS z tego numeru? Uważaj, możesz stracić pieniądze

telefon
fot.Marek BAZAK/East News

Czy dostałeś SMS-a o paczce do zapłaty? Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, grożąc blokadą dostawy. Dowiedz się jak uchronić się przed stratą swojego konta bankowego.

Pułapka Fałszywych SMS-ów

Ostrzeżenie w postaci SMS-a o paczce do opłacenia może zaskoczyć każdego, nawet najbardziej uważnego odbiorcę. W ostatnim czasie zwiększyła się liczba zgłoszeń od naszych czytelników, dotyczących fałszywych wiadomości SMS podszywających się pod popularną firmę kurierską DHL. 507779707 to jeden z numerów, których należy się wystrzegać. Możemy z niego otrzymać fałszywą informację o zatrzymanych paczkach.

Oszuści podszywają się pod renomowane firmy, podsycając niepokój i wzbudzając chęć natychmiastowego działania. Jednak kliknięcie linku może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Nowe złośliwe aplikacje. Mogą służyć do instalacji Pegasusa Uważaj na te numery telefonów. Nigdy ich nie odbieraj

Mechanizm działania oszustów

Fałszywe SMS-y wykorzystują nie tylko nazwę znanego przewoźnika, ale także prosty numer nadawcy, co ma na celu wzbudzenie złudzenia autentyczności. Osoby wysyłające te wiadomości liczą na pośpiech i brak wnikliwości odbiorcy, który może uwierzyć, że niedopłata jest niezbędna do dostarczenia paczki. 

Linki w treści prowadzą zwykle do spreparowanych serwisów płatności, gdzie oszuści próbują wyłudzić dane logowania lub informacje karty płatniczej. Podobne SMS-y mogą być wysyłane z różnych numerów, ale cel pozostaje ten sam - oszustwo.

Jak się bronić?

Najważniejsze to zachować spokój i ostrożność. Przede wszystkim, nie klikaj podejrzanych linków. Jeśli otrzymasz SMS-a o paczce, lepiej sprawdź status przesyłki na oficjalnej stronie kuriera. W razie wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z firmą kurierską. 

Warto także pamiętać, że SMS-y tego typu można zgłosić do CERT Polska pod numer 8080, aby zweryfikować ich wiarygodność i uniknąć potencjalnych zagrożeń. W walce z cyberprzestępczością, ostrożność jest najlepszą obroną.