Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dzwoni nieznany numer? W prosty sposób możesz uniknąć kłopotów
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 26.05.2024 13:52

Dzwoni nieznany numer? W prosty sposób możesz uniknąć kłopotów

telefon
fxquadro/freepik

Każdy z nas przynajmniej raz znalazł się w sytuacji, gdy na ekranie telefonu pojawił się nieznany numer. Pierwsza myśl: odbierać czy nie? Odruchowe nieodbieranie może nie zawsze być najlepszym rozwiązaniem, a bezrefleksyjne podejście może prowadzić do kłopotów. Jak więc postępować w takich sytuacjach?

Dzwoni nieznany numer? Telefon od banku, a może kolejny oszust?

Często nieznane numery to połączenia od telemarketerów lub, co gorsza, oszustów próbujących zdobyć nasze dane. Nawet jeśli rozmówca podaje się za przedstawiciela banku, warto zachować ostrożność. 

Pracownicy banków najczęściej kontaktują się z klientami drogą mailową lub poprzez bankowość internetową. W przypadku wątpliwości, lepiej zakończyć rozmowę i samodzielnie zadzwonić na oficjalny numer banku, by zweryfikować informacje.

Potężny wyciek danych z polskiego urzędu. Poszkodowani mogą żądać odszkodowania Eksperci ostrzegają przed zmianami w Windowsie. Chodzi o prywatność użytkowników

Dzwoni nieznany numer? Pułapki telemarketerów i fałszywe numery

Oszustwa telefoniczne stają się coraz bardziej wyrafinowane. Niektóre firmy handlują bazami numerów telefonów, co daje oszustom dostęp do naszych danych. Takie listy trafiają w ręce nieuczciwych osób, które mogą próbować wyłudzić informacje, podając się za przedstawicieli banku czy innych instytucji.

Coraz częściej stosowanym trikiem jest podszywanie się pod inny numer telefonu. Dzięki zaawansowanej technologii oszuści mogą wyświetlić na naszym telefonie fałszywy numer, co utrudnia jego weryfikację. W takich przypadkach warto zachować szczególną ostrożność i nie udzielać żadnych poufnych informacji przez telefon.

Dzwoni nieznany numer? Jak chronić się przed telefonicznymi oszustami

Przede wszystkim, zachowaj zdrowy rozsądek i nie daj się zastraszyć. Oszuści często próbują wzbudzić panikę, mówiąc o nagłych problemach z kontem bankowym czy kartą kredytową. Warto wtedy przerwać rozmowę i skontaktować się z instytucją bezpośrednio przez oficjalne kanały. Nigdy nie udostępniaj danych osobowych ani finansowych przez telefon.

Nie bój się zgłaszać podejrzanych połączeń na policję. Edukuj również swoich bliskich, zwłaszcza starsze osoby, które mogą być bardziej podatne na tego typu manipulacje. Świadomość zagrożeń i odpowiednie działanie mogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami telefonicznych oszustw.