Tech.BiznesINFO.pl > Cyberprzestępstwo

Cyberprzestępstwo

komputer z netflixem
13.02.2024 22:15 Podają się za Netfliksa. Uważaj, możesz stracić pieniądze i dane

Wirtualne pułapki coraz sprawniej udają autentyczne komunikaty, wzbudzając niepokój i zachęcając do podjęcia szybkich działań. Ostatnio popularnym celem stała się platforma streamingowa Netflix. Fałszywe wiadomości, podszywające się pod serwis, alarmują użytkowników o rzekomych problemach z płatnościami, prowokując do kliknięcia linku i podania swoich danych osobowych. Ostrzeżenia przed takimi praktykami nabierają coraz większego znaczenia w erze rosnącej liczby cyberataków.

hacker
13.02.2024 17:33 Dzwonią i mówią, że są z ZUS. Zadają jedno pytanie

Ostatnio coraz częściej dochodzi do nowych, perfidnych prób oszustw telefonicznych. Jednym z najnowszych zagrożeń są fałszywe telefony podające się za pracowników ZUS-u. To, co wydaje się niewinne, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przeczytaj, jak rozpoznać i unikać tego typu przekrętów

Policjanci
24.01.2024 17:14 Policja ostrzega Polaków. Uważaj, jeśli znalazłeś to w swojej skrzynce

Cyberprzestępcy coraz częściej podszywają się pod różne instytucje, w celu wyłudzenia pieniędzy czy też danych osobowych. Tym razem oszuści podają się za policję i wysyłają do wielu osób wiadomości e-mail. Trzeba zachować szczególną ostrożność. 

telefon
16.01.2024 11:24 Myślała, że rozmawia z pracownikiem banku. Straciła ogromne pieniądze, policja apeluje

Wielu oszustów podszywa się za pracowników banku. Ofiarą takiego nielegalnego działania padła pokrzywdzona z województwa mazowieckiego. Oszukano ją metodą na BLIK, bo uwierzyła, że jej środki finansowe są zagrożone.

komputer
09.01.2024 15:25 Dostałeś taką wiadomość od banku? Uważaj, możesz stracić duże pieniądze

Dostałeś e-maila z informacją o przelewie bankowym? Uważaj, to mogą być oszuści. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed nową praktyką, stosowaną przez internetowych przestępców w celu wyłudzenia danych do do bankowości elektronicznej.

None
26.12.2023 14:59 Szalony Reporter okradziony. Dał się nabrać oszustom na booking.com

Popularna osobowość internetowa Szalony Reporter poinformował, że został oszukany i stracił pieniądze. Do wyłudzenia wykorzystano serwis booking.com służący do rezerwacji miejsc m.in. w hotelach. To kolejny przykład kampanii phishingowych realizowanych za pośrednictwem tego portalu.

Tablet Facebook
10.12.2023 17:21 Jak rozpoznać oszustów podszywających się pod znajomych? Jest prosty sposób

Oszustwa internetowe każdego dnia zbierają ogromne żniwo, szczególnie wśród osób starszych i posiadających niewielką wiedzę na temat sposobów działania cyberprzestępców. Przestępcy nierzadko podszywają się pod znajomych ofiary, czym usypiają jej czujność. Jak chronić się przed wyłudzeniami i innymi niebezpieczeństwami? Podpowiadamy.

kod qr
24.11.2023 10:12 Sprytne oszustwo z użyciem kodów QR. Napastnicy podszywają się pod znaną firmę

Słuszne były ostrzeżenia przez publikowane przed quishingiem publikowane m.in. przez Ministerstwo Cyfryzacji. W Sieci pojawia się coraz więcej prób oszustw wykorzystujących kody QR, czego przykład może stanowić realizowana właśnie kampania, której ofiarami mogą paść także Polacy.

smartfon
05.11.2023 14:27 Wielu Polaków dostaje taki SMS z kierunkowego +44. Lepiej od razu go usuń

Oszuści podjęli kolejną próbę wyłudzenia pieniędzy od Polaków. Podszywają się pod dobrze znaną mieszkańcom Polski instytucję. Wysyłają masowo SMS-y i próbują manipulować odbiorcami. Trzeba bardzo uważać.

kobieta
05.11.2023 13:31 Elżbieta Jaworowicz zwróciła się z apelem do widzów TVP. Mówi o oszustwie

Elżbieta Jaworowicz, znana z programu “Sprawa dla reportera”, zwróciła się na antenie TVP do widzów z ważnym apelem. Opowiedziała o oszustwie, w jakie została zamieszana. To ważna przestroga nie tylko dla oglądających stację, ale i dla każdego Polaka, który korzysta z internetu.

telefon
29.09.2023 20:42 Rząd wziął się za SMS-y. Ustawa już obowiązuje, dotyczy każdego

Niewiele osób ma świadomość, że 28 lipca br. prezydent Andrzej Duda podpisał specjalną ustawę, która obejmuje m.in. SMS-y. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 25 września. Co to oznacza dla Polaków?

aresztowanie
29.09.2023 19:22 Wykryto potężną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze

Ujawniono oszustwo o znamionach piramidy finansowej, które prowadzono za pośrednictwem dwóch platform internetowych. Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mówią o 20 tys. poszkodowanych i apelują, by każdy, kto mógł paść ofiarą przestępców, zgłaszał się do śledczych.

inpost
16.05.2023 11:45 Kiepskie wieści dla klientów InPost. Niestety oszuści znaleźli nowy sposób, trzeba bardzo uważać

CSIRT KNF ostrzega klientów sieci InPost, aby zwracali uwagę na niepokojące SMS-y. Cyberprzestępcy atakują osoby, które zamówiły paczki.

Biznesinfo-wazne
22.03.2022 09:31 ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami. Jego klienci mogą stracić wszystkie pieniądze

Oszuści nie tylko doskonale podszywają się pod infolinię banku, ale także potrafią wysyłać SMS y, które wyglądają jakby zostały wysłane z banku – ostrzega ING Bank Śląski w komunikacie skierowanym do klientów.

policja-komisariat policji-iberion
22.03.2022 09:30 Policja ostrzega. Coraz więcej oszustw phishingowych

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. Jak podaje policja liczba oszustw tego rodzaju, nieprzerwanie rośnie od 2015 roku, najlepiej ukazują to statystki prowadzone przez zespół CERT Polska. – Ostatnie miesiące były rekordowe pod względem liczby zaobserwowanych prób oszustwa przez e-mail, SMS czy komunikator. Ten wzrost zbiega się z pandemią koronawirusa i związanym z nią ograniczeniem kontaktów osobistych oraz przeniesieniem do internetu wielu codziennych aktywności – wskazano. Większość ataków, z którymi możemy się zetknąć, stanowią proste sztuczki opierające się na powtarzalnych schematach i niewymagające dużych nakładów pracy – ale jest ich na tyle dużo, że należy zachować czujność – czytamy na stronie Policji.

EN 01402696 0099
22.03.2022 09:29 Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Będą podwyżki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa zarobki ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, pracujących w sektorze publicznym. Dostaną oni specjalny dodatek do pensji poinformowała Kancelaria Prezydenta.W ostatni czasie było głośno o podpisach, które Andrzej Duda złożył pod ustawami związanymi z energią i jej cenami. Jednak znacznie ciszej było o ustawie dotyczącej ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych, które odpowiedzialne są za cyberbezpieczeństwo państwa. Ma temu służyć utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego finansowane będą dodatki do wynagrodzeń osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych sektora publicznego, zwane świadczeniem teleinformatycznym.

EN 01491740 0015
22.03.2022 09:28 Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Jak zapowiadano w lipcu b.r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o policji, co oznacza, że niebawem zostanie powołane CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma być służbą ściśle wyspecjalizowaną.Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o Policji, nową jednostką będzie kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji.Komendanta CBZC będzie powoływał (spośród oficerów Policji) i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego Policji. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką jednolitą w skali kraju, z siedzibą w Warszawie. W procesie naboru do służby zwalczania cyberprzestępczości pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariuszom CBZC będzie przysługiwać w pełni możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o Policji.

Hakerzy atakują telemedycynę
22.03.2022 09:28 Przestępcy atakują służbę zdrowia. Teleporada jest na celowniku hakerów

Pandemia wpłynęła na znaczny wzrost potrzeby korzystania ze środków cyfrowych, co przełożyło się na wzrost zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Zagrożona jest również telemedycyna. Stale wzrasta zagrożenie atakami hakerskimi, ostatnie kilkanaście miesięcy to swoisty „rozkwit” działalności cyberprzestępców. Według danych gromadzonych przez Check Point liczba ataków na służbę zdrowia wzrosła we wrześniu o 55 proc., porównując rok do roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że co tydzień przestępcy atakują sektor zdrowia średnio 752 razy.Przestępcy wykorzystują każdą okazję i ostatnimi czasy coraz częściej atakują właśnie służbę zdrowia i pacjentów, co może być szczególnie groźne. Przykładowo, w lipcu hakerzy zablokowali dostęp do danych klinicznych szpitala w Bukareszcie, w sierpniu zdezorganizowali na kilka godzin szczepienia przeciw COVID-19 we włoskim regionie Lacjum, a wiosną zaatakowali ransomware publiczną służbę zdrowia w Irlandii, przez co odwołano część zaplanowanych porad lekarskich. Te zdarzenia mogą mieć tragiczny finał, jak atak na centrum kliniczne w Duesseldorfie w zeszłym roku, który doprowadził do śmierci pacjentki, ponieważ wskutek blokady systemów nie otrzymała na czas pomocy.– Spadku liczby i częstotliwości cyberataków na szpitale, przychodnie czy firmy zajmujące się ochroną zdrowia, nie należy się spodziewać. Współczesne technologie pozwalają przestępcom w szybki i prosty sposób podszyć się np. pod pracownika rejestracji POZ i wyłudzić od nas wrażliwe informacje lub pod przedstawiciela NFZ, żeby zaatakować placówkę medyczną. Tego typu ataki nasiliły się wraz z upowszechnieniem teleporad. Drugim powodem zainteresowania przestępców branżą zdrowotną jest fakt, że atakując „na telemedycynę” lub placówki medyczne, przestępcy otrzymują dostęp do wielu poufnych danych jednocześnie – zauważa Michał Bukontt, Dyrektor Sprzedaży w Sprint S.A., ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

telefon-wiadomość-oszuści-SMS-smartfon-iberion
22.03.2022 09:27 Klienci PKO BP znów zaatakowani przez oszustów

Do klientów banku PKO BP są rozsyłane emaile zawierające wirusa. Cyberprzestępcy atakują banki coraz częściej. I mimo wielu zabezpieczeń, nadal mogą przejąć nasze pieniądze.PKO BP poinformowało, że jeśli otrzymamy maila o tytule "Potwierdzenie_20.10.2021 r." to jest oszustwo, a załącznik zawiera szkodliwe oprogramowanie.– E-mail przypomina wiadomość z banku, ze skrzynki „Polisy SME” i zawiera podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik „Potwierdzenie.rar”. Załącznik to szkodliwe oprogramowanie. Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem – poinformował PKO Bank Polski w komunikacie prasowym.Przestępcy wysyłają fałszywe e-maile, w których podszywają się pod instytucję. Tytuł wiadomości brzmi "Potwierdzenie_20.10.2021 r.". W jej załączniku jest plik, który rzekomo ma być dowodem podpisania dokumentów, jednak w rzeczywistości zawiera złośliwe oprogramowanie. Za pomocą wysłanego linku wirtualni przestępcy mogą przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym klienta.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Amerykanie biorą na cel Chomikuj.pl. Mają dość łamania praw autorskich

Właściciele serwisu interentowego chomikuj.pl mogą mieć niebawem nielada problemy. Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego ma dość łamania praw autorskich i chce dogłębnie przyjrzeć się tej stronie, jak donosi „Puls Biznesu”.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 95% cyberataków przez e-mail. Firmy coraz gorzej chronione

E-mail to już podstawowa forma komunikacji na szczeblu urzędowym i biznesowym. Za pośrednictwem tego narzędzia wysyłanych dziennie jest niezliczona liczba informacji pomiędzy firmami czy osobami fizycznymi. Nie bez powodu więc cyberprzestępcy wzięli się za ataki przeprowadzane właśnie przez e-maile.O tym, jak wielkim zagrożeniem jest cyberatak poprzez e-mail, zdają sobie sprawę szefowie działów bezpieczeństwa informacji z różnorakich firm, którzy wzięli udział w badaniu CISO Benchmark Study. Z badania wynika, że liczba niechacianych wiadomości, zaliczanych jako "spam", rośnie, a obecnie już 92,4% przypadków ataków typu malware przeprowadzanych jest przez e-mail. E-mailem posiłkuje się także 96% ataków phishingowych.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:09 Polska zagrożona atakiem hakerów. Szczególnie z jednego kraju

Internet jest coraz bardziej narażony na ataki hakerów. Cyberprzestępcy mają coraz więcej sposobów i możliwości na szkodzenie użytkownikom Internetu. Narażeni są nie tylko prywatni użytkownicy, ale też całe państwa.

SMS wyłudzenie danych
22.03.2022 08:33 Tylko odbierzesz SMS. Potem możesz się nie wypłacić

Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób oszukano mieszkankę GnieznaJak się chronić przed takimi atakamiCo zrobić, gdy dostaniemy podejrzany SMS

CD Projekt ofiarą ataku hakerów
22.03.2022 08:30 CD Projekt w wielkich tarapatach. Atak przypuścili hakerzy

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie żądania przedstawili hakerzy spółce CD ProjektJakie kroki podjęła wytwórnia Cyberpunka i WiedźminaCo z akcjami spółki