Tech.BiznesINFO.pl > Cyberprzestępstwo

Cyberprzestępstwo

kobieta, laptop
12.06.2024 20:36 Straciła 180 tys. zł. Wszystko przez internetową znajomość, policja ostrzega

45-latka stała się ofiarą oszusta, który za pośrednictwem internetu przekonał ją, że jest amerykańskim lekarzem. Mamił ją opowieściami o planach przylotu do Polski oraz o problemach finansowych. Kobieta uwierzyła w te historie i przelała mu kwotę, która robi wrażenie. 

telefon
12.06.2024 19:54 Masz Androida? Lepiej uważaj, te aplikacje mogą być niebezpieczne

Google Play nie słynie jako środowisko, w którym wyjątkowo trudno o podejrzane aplikacje, ale jeśli ktoś jeszcze dotąd miał wątpliwości, z pomocą przychodzi najnowszy raport Top10VPN. Okazuje się, że nie brakuje popularnych aplikacji, które pod płaszczykiem bezpieczeństwa kradną nasze dane i wysyłają je aż do Rosji. 

whatsapp
11.06.2024 21:34 Dostałeś taką wiadomość? Lepiej bądź czujny

Wiele osób mogło w ostatnim czasie otrzymać wiadomość o tym, że ich konto finansowe zostało otwarte, w związku z czym mają do odebrania sporo środków. Niektórzy mogli się nawet nabrać na kuszącą ofertę. W rzeczywistości za wszystkim stoją cyberprzestępcy, którzy chcą wyłudzić w ten sposób od nas pieniądze.

telefon
11.06.2024 19:41 Uwaga na SMS-y z imieniem i nazwiskiem. Pilne ostrzeżenie

Oszuści znajdują coraz to nowsze sposoby na wyłudzanie naszych danych, a co za tym idzie, okradnięcie nas z pieniędzy. Niektórzy mogli już zaufać wiadomościom SMS, w których nadawca zwraca się do nas z imienia i nazwiska. Nie można dać się zmylić – to nowa metoda na oszustwo.

media expert
27.05.2024 20:23 Dziwne wiadomości trafiają do Polaków. Wysyłać ma je Media Expert

Na naszych internetowych skrzynkach mogliśmy ostatnio zobaczyć maila na temat wygranej w rozdaniu nagród znanego marketu ze sprzętem RTV i AGD. Autor informuje nas, że zdobyliśmy ”tajemnicze pudełko” prezentów od ze sieci sklepów Media Expert. Nie daj się zmylić, to kolejne oszustwo cyberprzestępców.

telefon
26.05.2024 13:52 Dzwoni nieznany numer? W prosty sposób możesz uniknąć kłopotów

Każdy z nas przynajmniej raz znalazł się w sytuacji, gdy na ekranie telefonu pojawił się nieznany numer. Pierwsza myśl: odbierać czy nie? Odruchowe nieodbieranie może nie zawsze być najlepszym rozwiązaniem, a bezrefleksyjne podejście może prowadzić do kłopotów. Jak więc postępować w takich sytuacjach?

telefon
23.05.2024 21:07 Nowa metoda oszustów. Podszywają się pod znaną osobę

Użytkownicy mediów społecznościowych powinni nieustannie mieć się na baczności. Oszuści bez przerwy wpadają na nowe metody oszustwa, a ostatnio często wykorzystują wizerunek znanego youtubera. Za pomocą technologii deepfake próbują przekonać fanów Buddy o tym, że wygrali pieniądze.

komórka
23.05.2024 16:49 Nigdy nie odbieraj tych numerów. Możesz łatwo stracić pieniądze

Oszuści telefoniczni nie próżnują, wciąż wymyślając nowe metody na wyłudzanie pieniędzy. Wystarczy jedno odebrane połączenie, aby stracić znaczną sumę pieniędzy. Warto znać numery, których unikać, i dowiedzieć się, jak chronić się przed tego rodzaju oszustwami.

Biedronka
22.05.2024 17:43 Ważne ostrzeżenie dla klientów Biedronki. Oszuści nie mają litości

Przestępcy po raz kolejny wykorzystują popularność jednego z dyskontów, aby oszukać kolejne osoby. Na nasze skrzynki mailowe mogły już trafić wiadomości, według których możemy otrzymać w Biedronce pewien produkt całkowicie za darmo. Oszuści chcą w ten sposób nie tylko pozyskać nasze dane osobowe, ale także wyczyścić nasze karty płatnicze.

PIN
17.05.2024 16:25 Masz taki PIN? Lepiej szybko go zmień, zanim będzie za późno

Czterocyfrowy kod, który służy do zabezpieczania telefonu, kart bankowych czy choćby elektronicznego podpisu w dowodzie osobistym. Korzystają z niego niemal wszyscy, a na zbadanie jakie kody PIN są najpopularniejsze, zdecydował się portal ”Information is beautiful”. Wynik może zaskakiwać – okazuje się bowiem, że aż 27% wszystkich kodów PIN to… zaledwie 20 haseł. 

cyberwojsko
16.05.2024 22:54 Wielka bitwa w cyberprzestrzeni. Polacy w czołówce NATO

Chodzi o największe na świecie ćwiczenia cybernetyczne Locked Shields 2024. Brało w nich udział ponad 4000 ekspertów z kilkudziesięciu państw, a organizatorem było NATO. Mimo, że decydująca bitwa rozegrała się w rzeczywistości wirtualnej, należy ją więc traktować jak najbardziej serio. Szczególnie, że Polacy znów poradzili sobie wyjątkowo dobrze.

WhatsApp
16.05.2024 21:47 Dostałeś takiego SMS-a? Użytkownicy WhatsAppa powinni mieć się na baczności

Z WhatsAppa korzystają miliardy użytkowników na całym świecie, ten internetowy komunikator bardzo popularny jest również w Polsce. Niestety powszechność WhatsAppa sprawia, że jego użytkownicy stają się celem niebezpiecznych oszustów. Komunikat w tej sprawie wydała agencja CERT Polska.  

MSZ
04.05.2024 21:36 MSZ wydało pilne oświadczenie. Chodzi o rosyjskie cyberataki

Jest zdecydowana reakcja polskiego MSZ na cyberataki przeprowadzone na podmioty i instytucje w Niemczech i Czechach. Nasz kraj wyraził pełną solidarność z sąsiadami w związku z wrogą kampanią w cyberprzestrzeni, którą od dłuższego czasu prowadzi Federacja Rosyjska. Polska wyraźnie i zdecydowanie potępiła agresywne akty i zapewniła, że robi wszystko, by móc się przed nimi obronić. - Wzywamy wszystkie państwa, w tym szczególnie Rosję, do przestrzegania zasad odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni — zaapelowano.

zatrzymanie
27.03.2024 14:55 Policja zatrzymała sprzedawców fikcyjnych aut. Mieli wyłudzić ponad 1 mln zł

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o zatrzymaniu 7 osób działających na jednym z portali ogłoszeniowych, gdzie oferowali sprzedaż samochodów. Ofiary wpłacały wysokie zaliczki, jednak pojazdy nigdy do nich nie docierały. Oszuści mogli w ten sposób pozyskać ponad 1 mln zł.

komputer z netflixem
13.02.2024 22:15 Podają się za Netfliksa. Uważaj, możesz stracić pieniądze i dane

Wirtualne pułapki coraz sprawniej udają autentyczne komunikaty, wzbudzając niepokój i zachęcając do podjęcia szybkich działań. Ostatnio popularnym celem stała się platforma streamingowa Netflix. Fałszywe wiadomości, podszywające się pod serwis, alarmują użytkowników o rzekomych problemach z płatnościami, prowokując do kliknięcia linku i podania swoich danych osobowych. Ostrzeżenia przed takimi praktykami nabierają coraz większego znaczenia w erze rosnącej liczby cyberataków.

hacker
13.02.2024 17:33 Dzwonią i mówią, że są z ZUS. Zadają jedno pytanie

Ostatnio coraz częściej dochodzi do nowych, perfidnych prób oszustw telefonicznych. Jednym z najnowszych zagrożeń są fałszywe telefony podające się za pracowników ZUS-u. To, co wydaje się niewinne, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przeczytaj, jak rozpoznać i unikać tego typu przekrętów

Policjanci
24.01.2024 17:14 Policja ostrzega Polaków. Uważaj, jeśli znalazłeś to w swojej skrzynce

Cyberprzestępcy coraz częściej podszywają się pod różne instytucje, w celu wyłudzenia pieniędzy czy też danych osobowych. Tym razem oszuści podają się za policję i wysyłają do wielu osób wiadomości e-mail. Trzeba zachować szczególną ostrożność. 

telefon
16.01.2024 11:24 Myślała, że rozmawia z pracownikiem banku. Straciła ogromne pieniądze, policja apeluje

Wielu oszustów podszywa się za pracowników banku. Ofiarą takiego nielegalnego działania padła pokrzywdzona z województwa mazowieckiego. Oszukano ją metodą na BLIK, bo uwierzyła, że jej środki finansowe są zagrożone.

komputer
09.01.2024 15:25 Dostałeś taką wiadomość od banku? Uważaj, możesz stracić duże pieniądze

Dostałeś e-maila z informacją o przelewie bankowym? Uważaj, to mogą być oszuści. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed nową praktyką, stosowaną przez internetowych przestępców w celu wyłudzenia danych do do bankowości elektronicznej.

None
26.12.2023 14:59 Szalony Reporter okradziony. Dał się nabrać oszustom na booking.com

Popularna osobowość internetowa Szalony Reporter poinformował, że został oszukany i stracił pieniądze. Do wyłudzenia wykorzystano serwis booking.com służący do rezerwacji miejsc m.in. w hotelach. To kolejny przykład kampanii phishingowych realizowanych za pośrednictwem tego portalu.

Tablet Facebook
10.12.2023 17:21 Jak rozpoznać oszustów podszywających się pod znajomych? Jest prosty sposób

Oszustwa internetowe każdego dnia zbierają ogromne żniwo, szczególnie wśród osób starszych i posiadających niewielką wiedzę na temat sposobów działania cyberprzestępców. Przestępcy nierzadko podszywają się pod znajomych ofiary, czym usypiają jej czujność. Jak chronić się przed wyłudzeniami i innymi niebezpieczeństwami? Podpowiadamy.

kod qr
24.11.2023 10:12 Sprytne oszustwo z użyciem kodów QR. Napastnicy podszywają się pod znaną firmę

Słuszne były ostrzeżenia przez publikowane przed quishingiem publikowane m.in. przez Ministerstwo Cyfryzacji. W Sieci pojawia się coraz więcej prób oszustw wykorzystujących kody QR, czego przykład może stanowić realizowana właśnie kampania, której ofiarami mogą paść także Polacy.

smartfon
05.11.2023 14:27 Wielu Polaków dostaje taki SMS z kierunkowego +44. Lepiej od razu go usuń

Oszuści podjęli kolejną próbę wyłudzenia pieniędzy od Polaków. Podszywają się pod dobrze znaną mieszkańcom Polski instytucję. Wysyłają masowo SMS-y i próbują manipulować odbiorcami. Trzeba bardzo uważać.

kobieta
05.11.2023 13:31 Elżbieta Jaworowicz zwróciła się z apelem do widzów TVP. Mówi o oszustwie

Elżbieta Jaworowicz, znana z programu “Sprawa dla reportera”, zwróciła się na antenie TVP do widzów z ważnym apelem. Opowiedziała o oszustwie, w jakie została zamieszana. To ważna przestroga nie tylko dla oglądających stację, ale i dla każdego Polaka, który korzysta z internetu.

telefon
29.09.2023 20:42 Rząd wziął się za SMS-y. Ustawa już obowiązuje, dotyczy każdego

Niewiele osób ma świadomość, że 28 lipca br. prezydent Andrzej Duda podpisał specjalną ustawę, która obejmuje m.in. SMS-y. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 25 września. Co to oznacza dla Polaków?

aresztowanie
29.09.2023 19:22 Wykryto potężną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze

Ujawniono oszustwo o znamionach piramidy finansowej, które prowadzono za pośrednictwem dwóch platform internetowych. Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mówią o 20 tys. poszkodowanych i apelują, by każdy, kto mógł paść ofiarą przestępców, zgłaszał się do śledczych.

inpost
16.05.2023 11:45 Kiepskie wieści dla klientów InPost. Niestety oszuści znaleźli nowy sposób, trzeba bardzo uważać

CSIRT KNF ostrzega klientów sieci InPost, aby zwracali uwagę na niepokojące SMS-y. Cyberprzestępcy atakują osoby, które zamówiły paczki.

Biznesinfo-wazne
22.03.2022 09:31 ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami. Jego klienci mogą stracić wszystkie pieniądze

Oszuści nie tylko doskonale podszywają się pod infolinię banku, ale także potrafią wysyłać SMS y, które wyglądają jakby zostały wysłane z banku – ostrzega ING Bank Śląski w komunikacie skierowanym do klientów.

  • 1
  • 2