Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Zakleiłeś kamerę w swoim laptopie? Eksperci z Apple: zrobiłeś bardzo poważny błąd, konsekwencje mogą być tragiczne
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:51

Zakleiłeś kamerę w swoim laptopie? Eksperci z Apple: zrobiłeś bardzo poważny błąd, konsekwencje mogą być tragiczne

Zasłanianie kamery w laptopie może zniszczyć urządzenie
Flickr/www.Pixel.la Free Stock Photos

Zaklejanie kamery w laptopie może doprowadzić do jego uszkodzenia

Apple udostępniło poradnik, w którym radzi swoim użytkownikom, by nie zaklejali kamer w swoich laptopach, ponieważ zamykanie notebooka Mac przy założonej osłonie na aparat może doprowadzić do zniszczenia wyświetlacza. Firma podaje, że ich urządzenia są zaprojektowane w taki sposób, że każda część pasuje do siebie idealnie. Każda ingerencja w sprzęt i jego eksploatację może skończyć się jego zniszczeniem. Oprócz tego zakrycie kamery może zakłócić działanie czujnika światła, który odpowiada za takie funkcje jak automatyczna jasność, czy True Tone. Zdaniem Apple wystarczy zwrócić uwagę na wskaźnik kamery w laptopie, ponieważ jeśli ta rejestruje, zasygnalizuje nam to dioda.

Jeśli już musimy zasłaniać kamerkę, możemy użyć do tego bardzo cienkiego papieru (nie grubszego niż kartka papieru do drukarki - 0,1 mm), który nie zostawi śladu z kleju. Jeśli użyjemy grubszego materiału, powinniśmy osłonkę zdjąć przed zamknięciem laptopa.

Co na to specjaliści od bezpieczeństwa w internecie? Kamerę w laptopie zakleja sam Mark Zuckerberg, Niebezpiecznik przekazał też już dawno temu, że Marcus Thomas, były dyrektor pionu technologicznego FBI zdradził, że służby są w stanie zrobić zdjęcie podejrzanemu za pomocą kamery w jego laptopie. Ponadto może się to odbyć bez uruchamiania diody, która informuje o nagrywaniu, dlatego nieco martwi fakt, że taki gigant jak Apple zdaje się nie dbać o nasze bezpieczeństwo. W końcu można postąpić tak, jak życzy sobie tego producent - zakleić kamerę bardzo cienką taśmą.