Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec abonamentu RTV. Jest nowa propozycja, opłaty obejmą wszystkich
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.03.2024 10:36

Koniec abonamentu RTV. Jest nowa propozycja, opłaty obejmą wszystkich

telewizja
Fot. Unsplash/Erik Mclean

Trwają analizy, które mają opracowanie nowego modelu finansowania mediów publicznych. Według Bogdana Zdrojewskiego, szefa sejmowej Komisji Kultury, zmiany mogłyby wejść w życie już od 1 stycznia 2025 r. Wciąż jednak nie jest dokładnie znany ich kształt.

Nowa propozycja w sprawie abonamentu RTV

Jak donosi se.pl, swoją propozycję nowej ustawy o mediach publicznych opracował Jan Dworak, prezes zarządu TVP do 2006 roku. Wraz z grupą ekspertów, wśród których znaleźli się byli szefowie mediów publicznych, Dworak proponuje rozwiązane podobne do pomysłów Bogdana Zdrojewskiego. Chodzi o opłatę wizualną w wysokości od 8 do 9 zł rocznie.

Ponadto Dworak przytacza wyroki Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że media publiczne muszą być finansowane przede wszystkim ze budżetu państwa, zaś z reklam pozyskiwać jedynie dodatkowe przychody. To może się wiązać z wyjściem spółek mediów publicznych z rynku reklamowego, co może poskutkować znaczny podwyżkami cen czasu reklamowego.

Opłata audiowizualna z PIT-em i CIT-em

Nowy pomysł zakłada uszczelnienie systemu i skuteczniejsze egzekwowanie obowiązków. Zamiast konieczności wprowadzania nadzoru i przeprowadzania ewentualnych oraz całkowicie nieskutecznych kontroli, nowa opłata obejmie wszystkich i będzie pobierana z rozliczeniem PIT-u i CIT-u.

Jednolita stawka ok. 9 zł dla gospodarstw domowych wykluczy zatem konieczność egzekwowania praw w dotychczasowych oraz rozwiąże problem nierejestrowanych odbiorników. Zlikwidowany zostanie też podział na klasy urządzeń. Ten sposób poboru opłat ogranicza również wpływ polityczny na media publiczne, obserwowany w ostatnich latach.

Kto nie zapłaci opłaty audiowizualnej?

Zespół prowadzony przez Jana Dworaka w swojej propozycji zawarł także listę osób, które nie będą musiały uiszczać opłaty audiowizualnej. Obejmą one osoby o niskich dochodach, bezrobotnych, uczniów i studentów oraz rencistów. Ponadto opłaty audiowizualnej nie będą musiały osoby młodsze niż 26 lat i starsze niż 75 lat.

Źródło: se.pl