Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec popularnej wersji Messengera. Aplikacja zostanie wyłączona już we wrześniu
Paula Drechsler
Paula Drechsler 25.08.2023 08:37

Koniec popularnej wersji Messengera. Aplikacja zostanie wyłączona już we wrześniu

aplikacje
East News

Ciekawy fakt na temat Facebooka jest taki, że według statystyk jego aktywni użytkownicy stanowią 36,8% ludzi na Ziemi. Niemal wszyscy miłośnicy tej platformy korzystają również z facebookowego komunikatora, Messengera. Teraz część osób może się nieźle zirytować, bo firma Meta zdecydowała o wyłączeniu jednej z jego wersji. Popularny wariant Messengera przestanie działać już we wrześniu.

Popularność Facebooka i jego komunikatora

Facebook to jedna z najczęściej używanych platform w mediach społecznościowych. Tylko w zeszłym roku w serwisie aktywnych było niemal 3 miliardy (2,95) aktywnych kont użytkowników miesięcznie, według portaluThe Social Shepherd. Już kilka lat temu Facebook w porównaniu do innych mediów społecznościowych był przodującą platformą pod względem zainteresowania internautów, która z dnia na dzień przyciągała coraz większą liczbę użytkowników. Dziś Facebook to nie tylko serwis społecznościowy do dzielenia się codziennymi przeżyciami i spostrzeżeniami, posiada także inne funkcje oraz własne aplikacje, takie jak Messenger, menedżer reklam na Facebooku, menedżer stron i wiele innych. Jedną z najchętniej wykorzystywanych funkcji Facebooka jest właśnie wspomniany komunikator, Messenger.

Co to jest Messenger? Facebook Messenger to umożliwiające porozumiewanie się z innymi użytkownikami okno czatu. Pozwala wysyłać prywatne wiadomości do dowolnej osoby znajdującej się na naszej liście kontaktów lub nawet spoza tej listy. Facebook Messenger udostępnia usługi komunikacji błyskawicznej na całym świecie, ponadto możemy go używać do grupowych pogaduszek lub rozmów wideo. Za jego pomocą możemy również udostępniać dokumenty i filmy także innym osobom. Z tego komunikatora można korzystać bezpłatnie. Ponadto ciekawym sposobem korzystania z Messengera, który bardzo dobrze się przyjął i jest chętnie wykorzystywany, jest wysyłanie zabawnych i atrakcyjnych naklejek i GIF-ów podczas rozmowy z innym użytkownikiem.

Teraz firma Meta zdecydowała się na okrojenie swojej oferty dotyczącej komunikatora i ogłosiła oficjalny termin wyłączenia jednej z wersji aplikacji Messenger.

Wybuchy w Radomiu. Nastąpiło przekroczenie bariery dźwięku Alarm dla niemal 3 milionów klientów dwóch dużych banków. Pieniądze Polaków znów zagrożone

Ten Messenger przestanie działać we wrześniu

Wysoką popularność dowolnej wersji facebookowego komunikatora można odnotować wśród użytkowników w każdym wieku. Jak podaje portal enterpriseappstoday.com, liczba użytkowników w poszczególnych przedziałach wiekowych wyglądała mniej więcej tak: 

  • Biorąc pod uwagę łączną liczbę wszystkich aktywnych użytkowników w wieku 65 lat i więcej, z usługi korzysta 38,1 mln. 
  • Osoby w wieku od 55 do 64 lat to łącznie 60,9 miliona użytkowników na całym świecie. 
  • Liczba użytkowników Facebook Messenger w wieku od 45 do 54 lat wynosi 108,1 miliona na całym świecie. 
  • W ujęciu globalnym 188,9 miliona użytkowników to osoby w wieku od 35 do 44 lat. 
  • Najwyższą aktywność wykrytą na Messengerze wykazują młodzi ludzie w wieku od 25 do 34 lat, wynosząca 324,5 miliona. 
  • Podczas gdy młodsze pokolenie to 231,3 miliona na całym świecie.

Dane dotyczą zeszłego roku. Messenger od Facebooka został wydany w paru wersjach. Wiele osób zastanawiało się nie raz, który Messenger wybrać, bo warianty różniły się nieco możliwościami. Między innymi jedna z odsłon, Messenger Lite, dużo mniej ważyła, przez co doskonale sprawdzała się na starszych wersjach telefonów oraz u osób, które nie czuły potrzeby używania wszystkich funkcjonalności normalnego Messengera. 

Teraz Facebook postanowił, że wygasza “lżejszą” edycję aplikacji. Kiedy nastąpi koniec Messenger Lite? Firma Meta zdecydowała, że aplikacja przestanie działać z dniem 18 września br. Niektórzy użytkownicy, którzy korzystają z “okrojonego” komunikatora Facebooka informują, że po wejściu w aplikację wyskakuje im na ten temat komunikat.

Messenger Lite, screen z komunikatora. Informacja, że Messenger Lite przestanie działać z dniem 18 wrześnie 2023 r. Użytkownicy są zachęcani do instalacji zwykłego Messengera.

Fot. 9to5Google

Oprócz informacji o wygaszeniu Messenger Lite, użytkownicy korzystający z tej odmiany aplikacji są zachęcani do tego, aby zainstalować normalną, pełną wersję komunikatora. Jeśli zdecydują się na przeinstalowanie, rozmowy zostaną zachowane.

Koniec lżejszej wersji komunikatora Messenger

Messenger Lite to lżejsza i mniej zużywająca pamięć i wydajność urządzenia wersja komunikatora Facebook. Lite został ogłoszony w październiku 2016 roku i był przeznaczony dla słabszych urządzeń z Androidem. Później rozszerzono możliwość instalacji Lite na urządzenia z systemem iOS. 

Obecnie nie da się już pobrać Messenger Lite na iPhone z oficjalnej strony, a Facebook wyświetla na ten temat komunikat: “Aplikacja Messenger Lite dla systemu iOS nie jest już dostępna do pobrania. Nie można też jej używać do wysyłania wiadomości. Aby móc korzystać z tego samego środowiska wzbogaconego o nowe funkcje (takie jak możliwość zablokowania aplikacji), przełącz się na zaktualizowaną aplikację Messenger dla systemu iOS”. Do iOSa dołącza Android, apka przestanie działać 18 września 2023 r., już teraz nie jest dostępna do pobrania w sklepie Google Play dla nowych użytkowników. 

Decyzja o wygaszeniu aplikacji Messenger Lite podyktowana jest wieloma czynnikami, między innymi tym, że obecnie nawet tanie urządzenia radzą sobie z płynną obsługą zwykłej wersji komunikatora Mety. Przełączenie się na standardową wersję komunikatora nie będzie miało wpływu na historię rozmów, bo jak podaje serwis 9to5Google, Meta zapewnia o przeniesieniu danych pomiędzy wersjami komunikatora, jeśli nie zostanie on wcześniej odinstalowany, a zaktualizowany: „Wiemy, że Twoje czaty są dla Ciebie ważne, więc wszystko z programu Messenger Lite jest nadal dostępne w programie Messenger”.