Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Masz ten specyficzny symbol na dowodzie osobistym? Możesz dzięki niemu sporo zyskać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.12.2023 10:15

Masz ten specyficzny symbol na dowodzie osobistym? Możesz dzięki niemu sporo zyskać

Dowód osobisty, portfel
Iberion

Już od jakiegoś czasu na wydawanych dowodach osobistych w Polsce możemy zaobserwować pewien symbol. Niewiele osób wie, jakie jest jego zastosowanie. Jak się okazuje, można dzięki niemu sporo zyskać.  

Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym

Okazuje się, że dowody osobiste wydawane od 2019 roku mają pewną funkcję, o której wielu posiadaczy nie ma pojęcia. Chodzi o tajemniczy symbol znajdujący się na dokumencie, którego zastosowanie może zaskoczyć sporą część osób. To nic innego jak informacja, że nasz dowód może stać się wersją elektroniczną, która może przynieść nam całkiem sporo korzyści.

Zamiast abonamentu RTV, wejdzie nowa opłata. Wiadomo już, jak będzie pobierana

Do czego służy ten symbol na dowodzie osobistym?

Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasz dokument posiada takie oznaczenie, wystarczy spojrzeć na prawy górny róg dokumentu. Na dowodach wydawanych od 2019 roku znajdują się w tym miejscu dwa ciemne prostokąty rozdzielone kołem. Oznacza to, że posiadamy dowód z wersją elektroniczną. W przypadku, gdy dokument nie ma takiego symbolu, jest “zwykłym” dowodem. 

Zobacz też: Fatalne informacje dla seniorów. Chodzi o waloryzację rent i emerytur w przyszłym roku

E-dowód to wiele korzyści

E-dowód to bezpieczne narzędzie do komunikacji obywatela z administracją i podmiotami komercyjnymi. Możemy dzięki niemy naprawdę sporo zyskać. Po zbliżeniowej weryfikacji, umożliwia nam logowanie się do portali administracji publicznej i podpisywanie dokumentów. Pozwala także na przekraczanie automatycznych bramek na lotniskach w UE. Od 2021 roku e-dowody możemy wykorzystywać także za pomocą specjalnej aplikacji - eDO App.


 

Tagi: elektronika