Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > NASA ujawni raport o UFO. „Zapotrzebowanie na odpowiedzi jest duże”
Paula Drechsler
Paula Drechsler 14.09.2023 08:30

NASA ujawni raport o UFO. „Zapotrzebowanie na odpowiedzi jest duże”

nasa
NASA

W czwartek 14 września br. o godzinie 16:00 czasu polskiego NASA udostępni wyniki badań zespołu badawczego, który zajął się kwestią niezidentyfikowanych zjawisk anomalnych. “Wiemy, że zainteresowanie opinii publicznej UAP jest duże i że zapotrzebowanie na odpowiedzi jest duże”, powiedział jeden z ekspertów ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA, Daniel Evans. Podpowiadamy, gdzie oglądać konferencję.

NASA z ważnym ogłoszeniem. Chodzi o niezidentyfikowane zjawiska anomalne

Niezależny zespół NASA zajmujący się badaniem UFO jest gotowy podzielić się swoimi odkryciami. W 2022 r. agencja zleciła grupie ekspertów zbadanie danych związanych z niezidentyfikowanymi zjawiskami anomalnymi (UAP), powszechnie określanymi jako UFO. Obecnie UAP obejmują nietypowe obiekty lub zdarzenia na niebie, pod wodą lub w przestrzeni, których nie można natychmiast zidentyfikować.

Zespół ma udostępnić dzisiaj publicznie swój pierwszy raport. Po publikacji wyników badań rozpocznie się również konferencja, którą każdy może śledzić na żywo.

- Mamy dostęp do szerokiego zakresu obserwacji Ziemi z kosmosu – i to jest siła napędowa badań naukowych – powiedział Thomas Zurbuchen z NASA w zeszłym roku przed rozpoczęciem badań, wspomina serwis sciencealert.com. - Mamy narzędzia i zespół, który może pomóc nam lepiej zrozumieć nieznane. Taka jest definicja nauki. Tym właśnie się zajmujemy - podsumował specjalista.

W skład 16-osobowego zespołu badawczego NASA do spraw UAP wchodzi zgodnie z informacją agencji m.in. były astronauta Scott Kelly, oraz wielu ekspertów naukowych ze środowisk akademickich, przemysłu lotniczego i kosmicznego oraz jeden dziennikarz naukowy. Liderzy NASA, w tym administrator agencji Bill Nelson, dołączą do przewodniczącego grupy badawczej UAP, Davida Spergela, prezesa Fundacji Simonsa, aby poprowadzić konferencję na temat pierwszego raportu grupy w czwartek (14 września br.) o godzinie 14:00 czasu polskiego. Na pół godziny przed rozpoczęciem rozmów, zostanie opublikowany pełny raport zawierający ustalenia specjalistów. Na czym będzie polegała konferencja i gdzie ją oglądać?

Świetna nowość w Mapach Google. Przyda się każdemu. Jak z niej skorzystać? Polacy masowo oszukiwani metodą "na blika". Zatrzymano kolejną osobę, w kieszeni miała już tysiące złotych

Zespół ekspertów analizował temat UAP. Gdzie obejrzeć konferencję?

Temat UAP/UFO był w ostatnich latach często omawiany w rządzie federalnym. W lipcu dwóch byłych pracowników wojskowych USA złożyło zeznania dotyczące spotkań z dziwnymi obiektami, które miały miejsce w kontrolowanej przestrzeni powietrznej USA. Trzeci świadek na rozprawie, były oficer wywiadu Pentagonu i weteran Sił Powietrznych USA David Grusch, powiedział Podkomisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego na Granicach i Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, że rząd USA ukrywa istnienie “programu odzyskiwania danych po awarii UAP i wykorzystywania inżynierii wstecznej” oraz że “niektóre z tych odkryć przyniosły próbki biologiczne”, przypomina portal space.com. Naciskany o wyjaśnienia dotyczące identyfikacji tych „substancji biologicznych”, Grusch wyjaśnił, że ma na myśli „nie-ludzkie” szczątki.

Dzisiejszy komunikat ma jednak nie skupiać się na analizowaniu starych doniesień o UFO. To raport, który będzie zawierał nowe sugestie dla NASA, przede wszystkim dotyczące lepszego gromadzenia i analizowania danych, które mogą pomóc w wyjaśnieniu natury i pochodzenia UAP.

- Głównym celem tego niesamowitego zespołu ekspertów nie jest cofanie się i przeglądanie ziarnistego materiału filmowego o UAP, ale raczej przekazanie planu działania, który poprowadzi nas do przyszłych analiz – wyjaśnił Daniel Evans, urzędnik NASA, cytowany przez sciencealert.com.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo, można je oglądać na stronie Space.com dzięki uprzejmości agencji lub na stronie NASA: www.nasa.gov/nasalive oraz na YouTube, bezpośrednio tu:

Czego dokładnie można się spodziewać po raporcie i konferencji? M.in. objaśnień na temat lepszego zrozumienia natury UFO oraz informacji o bezpieczeństwie związanym z pojawianiem się takich obiektów.

Kongres badaczy UFO w USA. Wyniki badań będą dotyczyć kilku spraw

Wyznaczeni przez NASA badacze skupili się na tym, jak można w przyszłości organizować i analizować dane rządu cywilnego, dane komercyjne i inne źródła, aby rzucić więcej światła na mało znane obiekty, jednak nie zajmowali się informacjami tajnymi, wyjaśnia agencja. 

- Niesklasyfikowane wcześniej dane umożliwiają naszemu zespołowi otwartą komunikację, co pomaga w lepszym zrozumieniu UAP nie tylko między sobą, ale także w społeczności naukowej i opinii publicznej – wyjaśniła szefowa działu nauki NASA, astrofizyk Nicola Fox. 

Jak podkreśla agencja, jedną z misji NASA jest zapewnienie bezpieczeństwa statków powietrznych, zatem badania prowadzone od 2022 r. przez wyznaczonych ekspertów są z tym zgodne, a także z interesami bezpieczeństwa narodowego w badaniu UAP. Zespół zanalizował potencjalne ulepszenia zarządzania ruchem lotniczym, aby uzyskać dane na temat przyszłych zgłaszanych obserwacjach UFO i przeanalizował wyzwania związane z badaniem UAP oraz potencjalnym ryzykiem dla krajowej przestrzeni powietrznej USA ze strony takich obiektów. 

- Rozumiejąc naturę UAP, możemy zapewnić, że nasze niebo pozostanie bezpieczną przestrzenią dla wszystkich – powiedział Evans w maju podczas innej konferencji, cytuje sciencealert.com. 

Wyniki badania pozwolą określić, jakie metody naukowe należy zastosować, co jeszcze NASA powinna zebrać, aby zrozumieć UAP oraz jakie są podstawowe ograniczenia fizyczne dotyczące pochodzenia i natury UAP. 

- Wiemy, że zainteresowanie opinii publicznej i że zapotrzebowanie na odpowiedzi dotyczące UAP jest duże – przytacza Evansa wspomniane źródło. - Teraz naszym wspólnym obowiązkiem jest zbadanie tych zdarzeń, poddając je rygorystycznej analizie naukowej, na jaką zasługują.

Tagi: kosmos