Kosmos

świeca
08.06.2024 12:16 Nie żyje legendarny astronauta, doszło do wypadku. NASA wydało oświadczenie

Były astronauta, ostatni z ”ludzi Księżyca”, nie żyje. Bill Anders zginął w katastrofie lotniczej. NASA wydało oświadczenie w tej sprawie. ”Będzie nam go brakowało”.

obłoki srebrzyste
02.06.2024 22:50 Niezwykłe zjawisko na niebie. Właśnie rozpoczął się sezon

W maju mieliśmy rzadką okazję obserwować zorze polarne nad terytorium w zasadzie całej Polski, ale także w czerwcu szykują się nie lada atrakcje do miłośników spoglądania w niebo. Warunki będą odpowiednie, by na niebie zobaczyć obłoki srebrzyste.

atmosfera
18.05.2024 18:15 Odkryto wyjątkową planetę. Ma gęstość waty cukrowej

Niezwykłego odkrycia dokonali astronomowie z uniwersytetu w Liege (Belgia). Udało im się odkryć egzoplanetę, której gęstość można porównać do waty cukrowej. Mimo, że WASP-193b jest o połowę większa od Jowisza, to jest od niego siedmiokrotnie mniej masywna. W tekście opublikowanym w ”Nature Astronomy” odkrywcy piszą, że tak niskiej gęstości nie da się wytłumaczyć standardowymi modelami. 

zorza polarna
12.05.2024 09:19 Zorze polarne nad Polską. Konsekwencje pięknego zjawiska

W ciągu ostatnich dwóch nocy w całej Polsce można było zaobserwować zorzę polarną. Zjawisko jest rezultatem rekordowych koronalnych wyrzutów masy na Słońcu. Oprócz możliwości zaobserwowania wspaniałego widowiska aktywność słoneczna może nam także przysporzyć problemów.

habitat
23.04.2024 21:44 Naukowcy z NASA szukają chętnych. Zapłacą 18 tys. euro za leżenie

Niemiecka Agencja Kosmiczna we współpracy z NASA poszukuje śmiałków do spędzenia 60 dni w łóżku. Za udział w eksperymencie, w którym badany będzie wpływ takich warunków na ludzki organizm można nieźle zarobić i przysłużyć się nauce. Trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Pluton
22.04.2024 18:19 Dodatkowa planeta w Układzie Słonecznym? Zaskakujące doniesienia

Już w 2016 roku dwaj naukowcy z Politechniki Kalifornijskiej przedstawili hipotezę, według której w naszym układzie jest jeszcze jedna, jak dotąd nieznana nam planeta. Nowe badania mają stanowić kolejny dowód na istnienie dziewiątej planety w Układzie Słonecznym.

ISS
17.04.2024 14:58 NASA potwierdza. Fragment ISS przedziurawił dwupiętrowy dom

Amerykańska agencja kosmiczna NASA potwierdziła, że obiekt, który spadł na dom w Naples na Florydzie to element Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W incydencie nikt nie ucierpiał, niemniej budynek będzie wymagał solidnego remontu.

zaćmienie Słońca
04.04.2024 21:00 Kiedy całkowite zaćmienie Słońca? Zdarza się raz na setki lat

Już za kilka dni na niebie będzie można zaobserwować zjawisko, z którym mamy do czynienia zaledwie co 370 lat. Na półkuli zachodniej dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Choć w Polsce niemożliwe będzie dokonanie obserwacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby śledzić to online.

teleskop
29.03.2024 18:53 Spójrz w niebo. Taki widok zdarza się raz na 71 lat

Na niebie pojawiło się niezwykłe zjawisko - kometę określa się mianem "Matki Smoków". To widoczne co 71 lat wydarzenie wzbudza zainteresowanie zarówno astronomów zawodowców, jak i amatorów. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podkreśla, że obserwacja tej komety to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kosmosu.

teleskop
28.03.2024 15:34 Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej

W 2004 r. dokonano odkrycia asteroidy Apophis i od razu zakwalifikowano ją do tzw. grupy PHA – potencjalnie niebezpiecznych planetoid, które zagrażają Ziemi. Najnowsze badania rzucają na prawdopodobieństwo zderzenia nowe światło.

słońce
24.03.2024 22:54 Rekordowa burza słoneczna. Możliwe problemy z sieciami elektrycznymi

Minionej nocy doszło do niespotykanego zjawiska na Słońcu – zaobserwowana burza magnetyczna należeć ma do najsilniejszych w całym cyklu słonecznym, który rozpoczął się pod koniec 2019 r. Skutki będą odczuwane na Ziemi – zaobserwować będzie można nie tylko zorze polarne, ale też zakłócenia w działaniu sieci elektrycznych czy radia.

międzynarodowa stacja kosmiczna
08.03.2024 11:58 Moduł ISS spada na Europę. Czy Polacy mają się czego bać?

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że jeszcze dziś na Ziemię spadnie dziewięć baterii pochodzących z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Choć dokładne miejsce, na które spadną, nie jest jeszcze znane, to według części naukowców kosmiczne śmieci mogą rozbić się nieopodal polskich granic.

satelita
22.02.2024 21:20 Satelita ERS-2 spadł na Ziemię. Został zniszczony

Wielki satelita ERS-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który przez prawie trzy dekady zbierał dane o naszej planecie, kończy swoją podróż. Niedawno wpadł w atmosferę Ziemi, wywołując obawy o ewentualne szkody. Pomimo staranności ESA, spadek tego dwutonowego giganta odbył się niekontrolowanie, podkreślając pilność potrzeby zarządzania kosmicznymi odpadami.

ERS-2
20.02.2024 16:13 Satelita ERS-2 spadnie na Ziemię. ESA uspokaja: łatwiej oberwać meteorytem

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że już  jutro na Ziemię spadnie pokaźnych rozmiarów satelita ERS-2. Jest to standardowa procedura po zakończeniu misji. Rzecz w tym, że nie sposób do końca oszacować, gdzie spadnie obiekt. Jednocześnie agencja uspokaja: ryzyko, że wyrządzi jakiekolwiek szkody, jest minimalne.

Znak w kształcie kuli przedstawiający trójwymiarową reprezentację oryginalnego logo NASA
16.02.2024 13:57 Licealista z Polski zachwycił NASA. Wielki sukces 17-latka

W lutym bieżącego roku, świat nauki i fotografii kosmicznej został wstrząśnięty niezwykłą wiadomością – 17-letni Polak, zdobył prestiżowy konkurs NASA, prezentując swoje fascynujące ujęcie "Wilczego Księżyca". To wyjątkowe osiągnięcie nie tylko podkreśla talent młodego fotografa, ale również rzuca światło na potencjał i inspirację płynącą z eksploracji kosmosu przez młode pokolenia. 

astronauta
28.01.2024 13:41 Pierwsze zdjęcia Księżyca z japońskiego lądownika dotarły na Ziemię

Choć misja japońskiego lądownika SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) została uznana za sukces, to kontakt z nim został utracony. Zanim jednak do tego doszło, udało się wykonać skan powierzchni Księżyca wokół lądownika. Japońska agencja kosmiczna właśnie opublikowała i pierwsze – i być może ostatnie – fotografie.

Ziemia, Przestrzeń, Światło słoneczne.
13.01.2024 12:54 Sensacyjne odkrycie astronomów. To krok w poszukiwaniu planet podobnych do Ziemi

To naprawdę przełomowe odkrycie! Dzięki działaniom astronomów prawdopodobnie czeka nas rewolucja w naszym stanie wiedzy na temat egzoplanet oraz ich formowania. To wszystko za sprawą naukowców, którzy zaobserwowali wyjątkowy układ planetarny wokół gwiazdy HD88986. Zawiera on małą, rzadko spotykaną i zimną egzoplanetę oraz jej sporych rozmiarów towarzysza. Co wynika z tego odkrycia?

Księżyc, Światło księżyca, Zmierzch.
10.01.2024 22:59 Księżyc będzie cmentarzem? Ruszyła kosmiczna misja

Księżyc to niewątpliwie tajemniczy satelita. Jest on podstawą kalendarzy muzułmańskich i żydowskich. W wielu religiach przypisywało mu się nawet znaczenie mistyczne. Lud Indian Navaho uważał go za świętość - niedługo może powrócić do swoich korzeni.

słońce
07.01.2024 22:00 Ten rok przejdzie do historii. Sonda Parker Solar Probe znajdzie się w koronie Słońca

Rok 2024 przejdzie w eksploracji do historii jako ten, w którym nasza cywilizacja zbliżyła się do Słońca najbliżej w całej swojej dotychczasowej historii. Za sprawą sondy Parker Solar Probe mamy zdobyć bezcenne informacje na temat procesów zachodzących w gwieździe, co później może być wykorzystywane w naukach o wpływie aktywności słonecznej na Ziemię.

słońce
01.01.2024 22:58 Ogromny rozbłysk na Słońcu. Skutki możemy odczuć na Ziemi

Rok 2023 zakończył się na Słońcu wielkim rozbłyskiem słonecznym. Ilość wydzielonej energii wywołała tzw. słoneczne tsunami i pozwala sklasyfikować go jako X5. Skutki możemy odczuć wkrótce także na Ziemi.

meteory
01.01.2024 22:57 Za kilka dni pierwszy w tym roku deszcz meteorów. Jak obserwować kwadrantydy?

Rok zaczął się przed kilkunastoma godzinami, a miłośnicy obserwacji nieba już mają na czym zawiesić oko. Rozpoczął się pierwszy w 2024 r. deszcz meteorów i choć pierwsze zjawiska można obserwować już teraz, to na maksimum musimy jeszcze chwilę zaczekać.

zaprzęg świętego mikołaja
24.12.2023 11:52 Święty Mikołaj ruszył w podróż z prezentami. Na Flightradar24 można śledzić jego trasę

Operatorzy Flightradar24, serwisu służącego do globalnego śledzenia przelotu samolotów poinformowali o identyfikacji nowego obiektu. Poruszający się z zawrotną prędkością pojazd oznaczony sygnaturami SANTA1, HOHOHO oraz R3DNO53 wystartował wczoraj o 20 czasu polskiego z okolic Bieguna Północnego i jego trasę może już śledzić każdy.

nocne niebo
24.12.2023 11:07 Nie ma już naturalnej nocy nad Polską? Zanieczyszczenie światłem coraz większe

Odnalezienie pierwszej gwiazdki na niebie może być w tym roku trudniejsze niż zwykle i to nie tylko ze względu na duże zachmurzenie. Centrum Badań Kosmicznych PAN potwierdza, że coraz większym problemem w Polsce jest zanieczyszczenie nieba światłem, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz ma negatywny wpływ na ludzi i zwierzęta.

Falcon
04.12.2023 14:25 Tajemnicza czerwona łuna po startach rakiet SpaceX. O co chodzi?

Działalność SpaceX, przede wszystkim zaś zapewniającej satelitarny dostęp do internetu inicjatywie Starlink, wzbudza jak sam twórca, Elon Musk, liczne kontrowersje. Można właśnie do nich doliczyć nową – zauważono, że po startach rakiet na niebie pojawia się zjawisko nazwane już „SpaceX aurora”.

perseidy
03.12.2023 09:52 Ostatnie deszcze meteorów w tym roku wkrótce nad Polską. Zobacz Geminidy i Ursydy

Rok 2024 zmierza ku końcowi, ale zanim do niego dojdzie będziemy mieli jeszcze dwie okazje do obserwacji tzw. deszczu meteorytów. Pierwszy z nic rozpocznie się już jutro!

zorza polarna
01.12.2023 14:56 Zorza polarna nad Polską. To najlepsza okazja na obserwację od wielu miesięcy

Dzisiejszego wieczoru zapowiada się na nie lada ucztę dla każdego, kto lubi oglądać nocne niebo. Zwiększona aktywność słoneczna może sprawić, że z niemal całego terytorium Polski będzie można obserwować zorzę polarną. Kiedy i gdzie będzie można ją zobaczyć?

ziemia
24.11.2023 09:27 Zaobserwowano drugi najpotężniejszy promień kosmiczny w historii. „To może być nowa fizyka”

W liczącym ponad 3 tys. mieszkańców miasteczku Delta w Utah w USA można obejrzeć m.in. Muzeum Topazu czy miejsce upamiętnienia masakry wyprawy Johna Gunnsiona. Teraz wiemy już w Delta można też zaobserwować drugi najbardziej naładowany energią promień kosmiczny, z jakim naukowcy mieli w całej historii obserwacji.

Very Large Array
23.11.2023 16:37 Ziemia po raz pierwszy otrzymała w ten sposób wiadomość z kosmosu. Nadchodzi rewolucja

Sukcesem zakończył się ważny test systemu, który już w niedalekiej przyszłości może całkowicie zmienić to, jak komunikujemy się z obiektami w przestrzeni kosmicznej, także tej relatywnie odległej. NASA dowiodła, że z powodzeniem można nawiązać kontakt z miejscami oddalonymi o dziesiątki milionów kilometrów, wykorzystując w tym celu nie radio, lecz światło.