Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Nastoletni haker skazany za wycieki z GTA VI. Długo nie wyjdzie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.12.2023 22:46

Nastoletni haker skazany za wycieki z GTA VI. Długo nie wyjdzie

GTA VI
Fot. Rockstar

GTA VI to w tej chwili jedna z najbardziej wyczekiwanych growych premier. Twórcy gry z firmy Rockstar znani są walki z wszelkimi przedpremierowymi przeciekami, co jednak nie zawsze im zapobiega. Dziś wyrok w sprawie włamania do infrastruktury Rockstara i publikacji skradzionych stamtąd materiałów usłyszał odpowiedzialny za to haker.

Haker z Lapsus$ skazany

Materiały z GTA VI zostały już wbrew prawu i woli Rockstara udostępnione już dwukrotnie. W ostatnim czasie było to tuż przed premierą pierwszego zwiastuna, co zresztą przyczyniło się do jego wcześniejszej premiery. Ogłoszony dziś wyrok w sprawie hakera 18-letniego Ariona Kurtaja dotyczy jednak wcześniejszego, dużego wycieku prezentującego filmy i zrzuty ekrany z wcześniejszej fazy prac nad grą, które trafiły do Sieci jeszcze w 2022 roku.

Zobacz też: Kolejny wyciek danych z laboratoriów ALAB. Skradzione informacje w sieci

Kurtaj jest jednym z najważniejszych członków grupy Lapsus$, która oprócz infiltracji infrastruktury Rockstara (włamano się do komunikatora Slack firmy) skutecznie atakowała również m.in. Microsoft czy Nvidię. Po tych włamaniach Kurtaj został zatrzymany, następnie opuścił areszt za kaucją, jednak pozostawał pod obserwacją policji oraz skonfiskowano jego sprzęt. Mimo to udało mu się skraść materiały dotyczące GTA VI z użyciem smartfonu, urządzenia Amazon Firestick (przystawka telewizyjna) oraz hotelowego telewizora.

Problemy z działaniem smartfonów w warszawskim metrze. Apple znalazło rozwiązanie

Pobyt w szpitalu na czas nieokreślony

Jak donosi BBC, dziś sąd skazał Kurtaja na pobyt w szpitalu psychiatrycznym na czas nieokreślony. Tak surową karę uargumentowano deklaracją Kurtaja, że powróci on do działalności cyberprzestępczej, gdy tylko wróci na wolność oraz faktem niezwykle agresywnego zachowania – gdy przebywał w areszcie, dziesiątki razy niszczył sprzęt, odnoszący przy tym obrażenia. Arion Kurtaj, genialny 18-letni haker z grupy Lapsus$, jest osobą autystyczną.

Sąd, zasięgnąwszy wcześniej ekspertyzy lekarzy, uznał, że odpowiedzialny za publikację przecieków z GTA VI haker duże stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Skazanie go na pobyt w zamkniętym ośrodku na czas nieokreślony nie ma odpowiednika w polskim prawie i nie należy go traktować jako dożywocia. Kurtaj nie trafia do więzienia, a o jego dalszych losach mają zdecydować postępy w terapii i resocjalizacji.

Rockstar: tysiące godzin pracy w piach

Jako okoliczności łagodzące w sprawie włamania do Rockstara obrona wskazywała fakt, że wycieki nie wpłynęły na popularność GTA VI. Wręcz przeciwnie, opublikowany na początku grudnia zwiastun cieszył się rekordowym zainteresowaniem na YouTube. Innego zdania byli jednak prawnicy Rockstara, którzy przekonywali, że wyciek z 2022 roku kosztował twórców GTA VI 5 mln dolarów oraz tysiące godzin pracy.

Źródło: BBC