Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Nie odbieraj połączeń z tego numeru telefonu, to oszust i wyłudzacz. Lepiej od razu go zablokuj
Paula Drechsler
Paula Drechsler 28.08.2023 14:17

Nie odbieraj połączeń z tego numeru telefonu, to oszust i wyłudzacz. Lepiej od razu go zablokuj

kobieta
domena publiczna

Oszustwa przez telefon to prawdziwa plaga. Niekiedy przestępcy są tak przekonujący, że łatwo się naciąć i wiele stracić. Często dochodzi do wyłudzenia danych wrażliwych, które mogą zostać wykorzystane w niecny sposób, oraz po prostu do kradzieży pieniędzy. Jeśli więc dzwoni do Ciebie ten numer, natychmiast go zablokuj, ponieważ po drugiej stronie słuchawki również czyha oszust.

Nieznany numer telefonu i natrętny rozmówca

Dzwoni do Ciebie nieznany numer, odbierasz, a interlokutor próbuje wmówić Ci, że podpisałeś jakąś umowę, warunki się zmieniły i jesteś stratny. Zaniepokojony kontynuujesz rozmowę i starasz dowiedzieć się, o jaką umowę chodzi, skąd dokładnie dzwoni rozmówca i co możesz zrobić. 

Osoba po drugiej stronie sprytnie manipuluje, wymiguje się od odpowiadania na stawiane przez Ciebie pytania lub posługuje się przenośniami, zmienia temat i intensywnie nakłania Cię do udzielenia informacji na temat Twoich umów oraz przekazania danych wrażliwych w celu optymalizacji zawartego kontraktu. Pojawiają się wzmianki o koncie oszczędnościowym, ale też o ubezpieczeniu oszczędnościowym oraz utracie kapitału. 

O ile konto oszczędnościowe jest popularnie znaną i wykorzystywaną na świecie formą odkładania pieniędzy, to ubezpieczenie oszczędnościowe jest rzadziej wybierane i to “wyjątkowy rodzaj polisy, która oprócz finansowego wsparcia po wypadku czy zachorowaniu, pozwala także na zgromadzenie pokaźnych oszczędności. Dodatkowe pieniądze rzędu 20 000, 50 000 czy nawet 100 000 zł i więcej przydadzą się np. jako uzupełnienie środków z emerytury”, tłumaczy Rankomat. 

Konfunduje więc nieco powoływanie się na ten typ polisy, jednak oszuści lubią działać na zasadzie zaskoczenia, więc być może właśnie o to tutaj chodzi. Niezależnie od tego, na którą z tych opcji powołuje się rozmówca, wmawia on, że dzwoni z ramienia firmy Biuro Optymalizacji i ma przygotowane dla nas lepsze warunki wcześniej zawartej umowy, które uchronią nas przed dalszą utratą pieniędzy. 

Kradną samochody w ciągu kilku sekund. Złodzieje wykorzystują metodę "na game boya" Zatrważające dane na temat przestrzeni kosmicznej. NASA zainwestuje miliony, by sobie z tym poradzić

Oszustwo przez telefon. Jak sprawdzić, kto dzwoni?

To wszystko jest oczywiście oszustwem, a żadna firma Biuro Optymalizacji nie istnieje. Rozmówca dzwoniący z numeru 507 768 267 jest jednoznacznie oznaczany przez internautów jako niebezpieczny. Warto zawsze sprawdzić w wyszukiwarce opinie innych osób, które być może miały już styczność z numerem telefonu, który do nas wydzwania. Wystarczy w pasku wyszukiwarki wstukać numer i dodać np. pytanie “kto dzwoni” lub “czyj to numer”. Często w wynikach już na pierwszych pozycjach pojawi nam się odpowiedź. W przypadku numeru 507768257 wiele osób opisuje swoje doświadczenia z osobą kontaktującą się spod tego numeru — nie są to przyjemne rozmowy.

Ze strony Nieznany-Numer możemy dowiedzieć się, że 507 768 267 to numer komórkowy w sieci Orange Polska, a informacje użytkowników wskazują na to, że jest on głównie kojarzony z próbą wyłudzenia danych. Niemal wszyscy komentujący podkreślają, że dzwoniący z tego numeru oszuści podają się za biuro optymalizacji danych i próbują nakłonić rozmówców do podania swoich danych osobowych. Tylko na tej jednej stronie numer wyszukiwany był już 1204 razy i posiada 27 negatywnych komentarzy.

Większość z nich brzmi podobnie: “Oszust. Twierdził, że zawarłem umowę na oszczędzanie na przyszłość, i że jest z Biura Optymalizacji”, pisze jeden z komentujących. Inna osoba potwierdza te spostrzeżenia i dodaje: “Próbuje wyłudzić i wmówić jakieś umowy, natrętny nieznający prawa i zasad współpracy. Jak odmówiłem rozmowy, zaczął wulgarnie wyzywać mnie tzn. ze jeszcze jakiś prostak i burak”. 

Są też bardziej obszerne opisy kontaktu z wyłudzaczem: “Podaje się za Biuro optymalizacji umów na jakiś kapitał, twierdził, ze zawarłam umowę i zmieniły się warunki, więc tracę pieniądze, a oni są od tego, żeby tego pilnować. Chciał mnie umówić na spotkanie ze specjalistą, który mi wszystko objaśni. Na pytanie o nazwę firmy i adres nie odpowiadał, tylko ze Biuro Optymalizacji i Warszawa- nie chciał podać dokładnego adresu. Nie znał nazwy firmy, z która rzekomo podpisałam umowę. Denerwował się i próbował tłumaczyć, że tracę pieniądze. Pytałam jakie pieniądze skoro nie kojarzę, żebym podpisała taką umowę. Mówił łamaną polszczyzną. Rozłączyłam się, mówiąc, że to bez sensu”. 

Podobne komentarze znajdują się również na innych stronach do wyszukiwania numerów, m.in. na Odebrać Telefon: “Jakieś Biuro Optymalizacji, próbują wmówić, że zmieniła się umowa (nie potrafił sprecyzować jaka) i że przez to tracę pieniądze. Jak pytałam o szczegóły, był bezczelny i arogancki i koniecznie chciał się umówić na podpisanie nowej umowy. Rozłączyłam się i zablokowałam numer”.

Oszustwo na biuro optymalizacji numer 507768267 lepiej nie odbierać to oszust

Fot. Nieznany-Numer.pl

Jak się chronić przed wyłudzeniami przez telefon?

Najlepiej od razu zablokować numer 507 768 267, aby mieć pewność, że przypadkiem nie odbierzemy połączenia od wyłudzacza, co oszczędzi nam straconego czasu i nerwów. Ponadto w przypadku, gdy kontaktuje się z nami ktokolwiek, kto podszywa się pod jakiegoś telemarketera lub przedstawiciela instytucji, zawsze zachowajmy ostrożność i zdrowy rozsądek.

- Gdy mamy do czynienia z przekazywaniem jakichkolwiek danych, nie tylko osobowych, drogą telefoniczna, należy zachować ostrożność. W pierwszej kolejności należy zapytać o tożsamość osoby, która się z nami kontaktuje, a jeżeli reprezentuje jakiś podmiot, o jego nazwę. Zanim przejdziemy do meritum, warto te dane zapisać — przekazała w rozmowie na temat oszustw przez telefon dla money.pl Marta Rutkowska, ekspert Intrum.

Warto również dopytywać o powody oraz źródło kontaktu, a także to, skąd interlokutor posiada nasz numer telefonu. W wielu przypadkach takie pytania wystarczą, aby oszust przestraszył się i sam przerwał połączenie.

- Jeżeli rozmówca udzieli nam odpowiedzi na te pytania i okaże się, że okoliczności, na które się powołuje, tj. zawarcie zobowiązania, złożenie wniosku, udział w kampanii itp., miały miejsce, możemy kontynuować rozmowę — dodaje Rutkowska. 

Najważniejsze jest jednak to, żebyśmy nie dali się nabrać na wymuszanie przekazania danych, które mogą ułatwić oszustom działania na naszą szkodę.