Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe studio Microsoftu w Polsce. Powstaną tam wyjątkowe gry
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.05.2024 22:37

Nowe studio Microsoftu w Polsce. Powstaną tam wyjątkowe gry

kontroler xbox
Fot. Unsplash/Diego Martin

Należące do Microsoftu Activision uruchomi studio gamdevowe w Warszawie. I to nie byle jakie - ma się ono zająć produkcją gier o największym budżecie, które staną się częścią zupełnie nowego IP. Oznacza to, że w Warszawie nie będą powstawać kolejne części znanych odsłon, lecz coś zupełnie nowego.

Nowe studio Microsoft/Activision w Warszawie

Jak zauważa serwis windowscentral.com, na stronach Microsoft/Actvision pojawiły się nowe oferty pracy. Spółka poszukuje pracowników do nowego studia zlokalizowanego w Warszawie, które nosić będzie nazwę Elsewhere Entertainment. Już na podstawie opisu ofert można uzyskać całkiem sporo informacji na temat planów Microsoftu wobec Elsewhere.

W skrócie - korporcja chce, by nowe studio było czymś budowanym od zera i aby odpowiadało za budowę czegoś od zera. Oczywiście na liście płac mają znaleźć się osoby z doświadczeniem, zaangażowane w prace nad The Last of Us, Uncharted czy Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077, niemniej same gry tworzone przez Elsewhere będą częścią nowego IP.

Dostałeś takiego SMS-a? Użytkownicy WhatsAppa powinni mieć się na baczności

Ambitne zadanie Elsewhere Entertainment

Elsewhere będzie drugim studiem Activision w Polsce. W Krakowie działa już bowiem Infinity Ward, którego praca skupia się jednak na rozwoju najbardziej kasowej serii gier w historii - Call of Duty. Z nowym warszawskim studiem ma być zupełnie inaczej. Ma zainaugurować nową franczyzę i zbudować ją od koncepcji aż do finalnego produktu.

Microsoft deklaruje, że nie będzie na to szczędził pieniędzy. Elsewhere będzie bowiem tworzyć gry klasy AAA. Oznacza to najbardziej zaawansowane technologicznie gry o największym budżecie walczące o największe grono graczy. Łatwo więc zdać sobie sprawę, że zadanie stojące przed nowym studio to nie lada wyzwanie.

Krytyczna sytuacja w gamdevie

Trzeba wziąć pod uwagę, że Microsoft w ostatnim czasie nie ma skrupułów, by rezygnować nawet z tych gamedevowych inicjatyw, które odnoszą wielkie sukcesy, czego dowodzi likwidacja studia Tango Gameworks odpowiedzialnego za świetne Hi-Fi Rush czy Arkade Austin.

Sytuacja w gamedevie w ogóle jest, delikatnie rzecz ujmując, nie do pozazdroszczenia. Zwolnienia idą w tysiące, a szeroko pojęty twórca gier to dziś jeden z najbardziej niepewnych zawodów w branży. To nie sprzyja powstawaniu dobrych gier, zwłaszcza najbardziej wymagających gier AAA. Dlatego szczególnie mocno trzymamy kciuki za Elsewhere Entertainment.

Źródło: windowscentral.com