Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ostrzeżenie dla użytkowników popularnej platformy handlowej. "Bądźcie czujni i nie dajcie się okraść"
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.09.2023 14:39

Ostrzeżenie dla użytkowników popularnej platformy handlowej. "Bądźcie czujni i nie dajcie się okraść"

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
Biznesinfo

Handel elektroniczny to jedna z najszybciej rozwijających się branż i trudno się temu dziwić – z raportu „E-commerce w Polsce 2022” zrealizowanego przez Gemius, PBI oraz IAB Polska wynika, że zakupy w internecie robi 77 proc. mieszkańców naszego kraju. Jest to opcja szybka i wygodna, ale trzeba pamiętać, że cyberprzestępcy nie śpią i próbują wykorzystać również ten sektor, by dostać się do pieniędzy Polaków. Jak zatem zachować ostrożność?

Rośnie liczba przestępstw w internecie

Metody oszustów się zmieniają, ale ich cel jest zawsze taki sam – zdobycie wrażliwych danych, które umożliwią kradzież bądź wyłudzenie pieniędzy. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli przestępstwa internetowe stały się problemem społecznym i gospodarczym, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo obywateli. W trakcie pandemii COVID-19 policja odnotowała, że wzrosła częstotliwość wykorzystywania domen internetowych m.in. do rejestracji fałszywych sklepów internetowych, dystrybucji złośliwego oprogramowania czy też kradzieży danych osobowych.

Pilny apel do użytkowników Netflixa. „Nie dajcie się okraść i ostrzeżcie znajomych” Pilne ostrzeżenie dla klientów popularnego supermarketu. W mięsie wykryto Salmonellę

Ostrzeżenie dla użytkowników portalu OLX

W poniedziałek 4 września CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego wydał ostrzeżenie przed fałszywą stroną podszywającą się pod portal sprzedażowy OLX. Jest to największa w naszym kraju platforma z ogłoszeniami lokalnymi, odwiedzana przez 12 milionów użytkowników miesięcznie. Na stronie OLX Grup czytamy, że codziennie użytkownicy dodają tam średnio 131 tys. nowych ogłoszeń w kategoriach takich jak Praca, Nieruchomości, Elektronika, Dom i Ogród, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Motoryzacja, Muzyka i Edukacja czy Usługi i Firmy. 

Cyberprzestępcy wykorzystują do oszustwa specjalne kodowanie znaków "ö" zamiast "o", przez co fałszywa domena łudząco przypomina prawdziwą. Bądźcie czujni i nie dajcie się okraść! Adres niebezpiecznej strony wykorzystywanej w oszustwie: hxxps:// ölx[.]pl – ostrzegają eksperci CSIRT KNF w swoich mediach społecznościowych.

Zrzut ekranu 2023-09-5 o 14.15.45.pngŹródło: CSIRT KNF.

Oszuści już nieraz podszywali się pod OLX

Dwa lata temu zespół CSIRT NASK przeprowadził analizę zgłoszeń i incydentów, która pozwoliła na wskazanie trendów dominujących zagrożeń w sieci. Jednym z nich były właśnie powtarzające się kampanie podszywające się pod serwis ogłoszeniowy OLX. Jaki był główny schemat działania oszustów?

Otóż kontaktowali się oni przez komunikator WhatsApp bądź mailowo z osobami, które zamieszczały ogłoszenia na wspomnianym portalu. Następnie fałszywi kupujący udawali, że są zainteresowani danym produktem i przekonywali swoją ofiarę, iż już za niego zapłacili, a sprzedający, w celu odebrania środków, musi kliknąć wskazany link. Oczywiście kierował on do fałszywej strony internetowej, wyłudzającej dane kart płatniczych lub do bankowości elektronicznej.

Przypominamy o ostrożności! To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych. Nie wchodźmy w linki, które są wysyłane za pomocą komunikatorów! Weryfikujmy co i kto do nas pisze! Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy – apeluje st.asp. Katarzyna Grela z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.