Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > PKO BP wprowadza istotne zmiany. Do końca roku obejmą mnóstwo klientów
Paula Drechsler
Paula Drechsler 07.09.2023 08:37

PKO BP wprowadza istotne zmiany. Do końca roku obejmą mnóstwo klientów

pko bp
domena publiczna

Największy bank w Polsce wyszedł z nową, interesującą inicjatywą. W dodatku podjął się jej w takiej wersji jako pierwszy bank w naszym kraju. Efekty decyzji instytucji finansowej odczuje mnóstwo klientów, jednak nie wpłyną one negatywnie na korzystanie z usług banku. Zmiany już zachodzą, a spora liczba osób zostanie nimi objęta do końca tego roku.

PKO BP wydał ok. 10 milionów kart płatniczych

PKO Bank Polski obsługuje 11,8 mln klientów, co czyni go niewątpliwym liderem polskiego sektora bankowego. Wartość aktywów instytucji wynosi 461 mld zł i tylko w I półroczu 2023 r. bank wypracował ponad 2 mld zł zysku netto. Według informacji prasowej przedstawionej przez instytucję bank ten jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów, kredytów oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych. Spółka podkreśla też, że dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która została aktywowana przez klientów już ponad 7,6 mln razy, PKO Bank Polski jest “najbardziej mobilnym bankiem w kraju nad Wisłą.”

W portfelach klientów PKO BP znajduje się ok. 10 milionów kart płatniczych wydanych przez bank. Wiele osób może spodziewać się zmian na tym polu. Bank ogłosił bowiem, że do końca 2023 r. rozpocznie stopniowe wydawanie wszystkich swoich nowych i wznawianych plastikowych kart w odmienionej wersji. Już teraz, jako pierwszy bank w Polsce, PKO BP dołączył do wąskiego grona wydawców specjalnych kart, a pierwsze z nich trafiły do osób, które korzystają z usług tej instytucji finansowej. Jakie to karty i z czym wiąże się ich wymiana?

Nawet 70 tys. złotych dofinansowania od państwa. Chętnych nie brakuje

Specjalne karty płatnicze. W zgodzie z ekologią

Największy bank w Polsce zdecydował się dołączyć do grona wydawców kart płatniczych wykonanych z tworzywa Ocean Plastic, które pochodzi od organizacji Parley for the Oceans. W inicjatywie chodzi o to, aby zastąpić tradycyjne plastiki ich specjalną wersją — bardziej ekologiczną. Zwiększenie zainteresowania dbaniem o ekologię to bardzo istotna zmiana. “Do portfeli klientów PKO Banku Polskiego trafiły pierwsze ekologicznie innowacyjne karty, czyli wyprodukowane z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Są to Przejrzyste karty kredytowe wykonane w 70 proc. z Ocean Plastic®, czyli plastiku PET pochodzącego z recyklingu (tzw. rPET) - materiał pochodzi z przetwarzania plastikowych butelek odzyskiwanych ze środowiska naturalnego przez ekologiczną organizację Parley for the Oceans”, precyzuje na swojej stronie bank.

- W portfelach klientów PKO Banku Polskiego znajduje się 10 milionów kart płatniczych wydanych przez bank – jest to około 50 ton plastiku. Nowe, bardziej „zielone” karty wydawane klientom przez PKO Bank Polski to ważny krok w rozwoju zrównoważonych płatności w Polsce, bo jednoznacznie wskazujemy kierunek, w którym zmierzamy. I nie jest to nasze ostatnie słowo w tym obszarze — powiedziała Edyta Tararuj, dyrektorka Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.

Decyzję firmy skomentował serwis Cashless, twierdząc, że działania takie mają ograniczone znaczenie dla środowiska naturalnego, ponieważ do produkcji kart zużywa się niewiele plastiku w porównaniu do tworzenia opakowań - “karty banku w portfelach jego klientów ważą 50 ton. Dla porównania, co roku do produkcji plastikowych butelek zużywa się w Polsce ok. 200 tys. ton tworzyw sztucznych”.

Fizyczne karty płatnicze znikną z rynku

PKO BP w komunikacie zapowiada stopniową wymianę wszystkich nowych, jak również wznawianych kart na te w wersji bardziej ekologicznej, które zostaną wykonane z materiałów z recyklingu. “Na rewersie tych nowych kart znajdzie się napis „Wykonano w 100% z PVC z recyklingu” oraz logo recyklingu. Takie karty zaczną się pojawić w portfelach klientów PKO Banku Polskiego w 4 kwartale tego roku – stopniowo wraz z wyczerpaniem dotychczasowych zapasów tradycyjnych kart plastikowych poszczególnych rodzajów”, czytamy w informacji na stronie banku. Jednocześnie obserwowalny jest trend całkowitego odchodzenia od plastików, z którego bank doskonale zdaje sobie sprawę. 

- Przewidujemy, że plastikowe, fizyczne karty płatnicze już niedługo zaczną znikać z rynku i będą stopniowo zastępowane przez karty cyfrowe – czyli karty oferujące co najmniej takie same funkcje co karty tradycyjne, ale dostępne jedynie w wersji cyfrowej w mobilnych aplikacjach bankowych czy w serwisach internetowych instytucji finansowych — powiedziała Edyta Tararuj.

Choć PKO BP jako pierwszy bank w Polsce dołączył do wydawców kart z Ocean Plastic, to nie jest jedyną instytucją tego typu w naszym kraju, która zastępuje klasyczny plastik bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Serwis Cashless wymienia tu np. banki Credit Agricole oraz mBank. Portal wspomina też, że np. mBank informował niedawno o tym, że wszystkie karty można zamawiać w wersji wirtualnej, czyli bez wykorzystania plastiku do ich produkcji. W banku PKO BP na ten moment nie ma takiej możliwości, ale jest świetna alternatywa, czyli Blik, którym można wykonywać operacje takie jak płatności lub wypłaty z bankomatu bez użycia karty.

Wsparcie zielonej transformacji

PKO BP oprócz wymiany kart na bardziej ekologiczne podkreśla też w komunikacie swoją postawę względem zielonej transformacji. “Ochrona środowiska i wsparcie projektów OZE są jednym z filarów strategii PKO Banku Polskiego na lata 2023-25 - bank chce stać się liderem transformacji ESG w polskim sektorze bankowym, angażując się w zielone projekty, szczególnie w zakresie energetyki wiatrowej i słonecznej. Bank podpisał porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie projektów ekologicznych.”

W ramach takiej współpracy bank ma zamiar opracować propozycje finansowania przedsięwzięć dofinansowanych przez NFOŚiGW. Również takich, które są związane z termomodernizacją oraz wsparciem osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego.

Tagi: Fintech