Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Starlink pomoże ogarnąć kryzys. Donald Tusk zapowiedział użycie internetu od Elona Muska
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 15.09.2024 14:50

Starlink pomoże ogarnąć kryzys. Donald Tusk zapowiedział użycie internetu od Elona Muska

Starlink
fot. Science Photo Library, East News

W wielu regionach kraju kulminacja pogodowego kryzysu jest już za nami, a stan wody opada. Jednocześnie sytuacja w wielu miejscach kraju jest bardzo trudna. Mieszkańcy części województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego wciąż żyją w napięciu. W Stroniu Śląskim woda przelała się przez tamę zalewając domy i ulice, a w Głuchołazach po tym jak zniszczyła most, woda zalała rynek. Tymczasem na południu kraju, by zapewnić niezbędną łączność, użyte zostaną Starlinki – system satelitarnego internetu od Elona Muska. 

Kryzys powodziowy w Polsce

Odpowiedzialny za kryzys genueński niż Borys powoduje dramatyczne sytuacje w całym naszym zakątku Europy. W Polsce szczególnie zagrożona jest jej południowa oraz południowo-zachodnia część. To właśnie podobny niż doprowadził do wielkich powodzi zarówno w 1997, jak i w 2010 roku.

Dziś do końca dnia nadal będziemy mieli do czynienia z opadami, choć już nie tak intensywnymi, jak w ciągu ostatniej. Mimo to w województwie dolnośląskim przewiduje się do końca dnia 45 mm opadów, a na Śląsku i Opolszczyźnie - do 35 mm. W zagrożonym regionie temperatury nie przekroczą 13 st. C, w odróżnieniu od reszty do kraju, gdzie można spodziewać się 20 st. C.

Według najnowszych prognoz, nadzieje na ustanie opadów daje poniedziałek. Co prawda nadal będzie padać, jednak ilości opadów będą już dalekie od bitych w ostatnich godzinach rekordów. Spodziewać można się przelotnych opadów - do 15 mm na Dolnym Śląsku i do 25 mm na Śląsku. Wyższe będą także temperatury - do nawet 17 st. C. W Małopolsce temperatury utrzymują się na poziomie 17 st. C., a ewentualne opady zapowiadane są późnym wieczorem i nocą. 

Szef MSWiA potwierdza: będą szybkie zasiłki dla powodzian. Ile wyniosą i jak je otrzymać?

Starlink na ratunek komunikacji

Tymczasem w niedzielny poranek premier Donald Tusk poinformował, że w przezwyciężeniu kryzysu komunikacyjnego wśród służb ratowniczych pomoże system Starlink. Dzięki niemu służbom ma być łatwiej porozumiewać się miedzy sobą, szybciej mają także docierać do osób potrzebujących

W wielu miejscach nie ma łączności, głównie telefonii komórkowej i internetu. Podjęliśmy decyzję o użyciu starlinków, ale to też nie będzie powszechne – powiedział premier. 

Jak podkreślał premier, pierwszeństwo w użyciu internetu od Elona Muska będą miały służby, które przeprowadzają akcje ratunkowe. To właśnie im powodzie i podtopienia najbardziej utrudniają nawiązywanie kontaktu z osobami poszkodowanymi i wymagającymi najpilniejszej pomocy. 

 

Jak działa Starlink

System internetu satelitarnego Starlink rozwijany jest przed należącą do Elona Muska firmę SpaceX. Ogromna część naszego kraju znajduje się w zasięgu kilku tysięcy satelitów, które bez przerwy krążą po orbicie okołoziemskiej. Naziemna stacja Starlink w Polsce znajduje się w miejscowości Wola Krobowska (woj. mazowieckie). By korzystać z sieci, trzeba być w posiadaniu specjalnego terminala, który łączy się ze stacją naziemną, a następnie z satelitą na wysokości od 300 do 1200 km. 

Naziemne terminale Starlinka da się zasilać tradycyjnie, ale również metodami alternatywnymi, jak OZE i panele słoneczne oraz agregatami prądotwórczymi. Między innymi przez wzgląd na te cechy, a także niezależność od ataków Rosjan na ukraińską infrastrukturę, Starlink odgrywa tak istotną rolę w toczącej się na wschodzie wojnie.