Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Świetna nowość w Mapach Google. Przyda się każdemu. Jak z niej skorzystać?
Paula Drechsler
Paula Drechsler 13.09.2023 12:52

Świetna nowość w Mapach Google. Przyda się każdemu. Jak z niej skorzystać?

mapy google
domena publiczna

Google udoskonaliło popularną aplikację z nawigacją o świetną nową funkcję, na którą czekało wiele osób. Sprawi ona, że łatwiej będzie można korzystać z map. Zyskają na tym wszyscy użytkownicy aplikacji, zarówno piesi, rowerzyści, podróżujący komunikacją miejską, jak i kierowcy.

Zmiany w Google Maps. Rozwój popularnej aplikacji

Mapy Google to jedna z najpopularniejszych i najczęściej używanych usług z mapami na świecie. Aplikacja stała się niezbędnym narzędziem dla wielu osób, niezależnie od tego, czy są zmotoryzowane, czy też nie. Używana jest z wielu powodów, począwszy od pomocy w odnalezieniu się w danym miejscu, przez znalezienie najlepszej trasy, po uzyskanie szczegółowych informacji o lokalnych firmach. 

Według danych udostępnionych przez Gitnux w podsumowaniu na temat programu, Mapy Google mają ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie, 77% internautów w wieku od 16 do 64 lat korzysta z usług Google Maps, a 41% właścicieli smartfonów otwiera tę aplikację przynajmniej raz w tygodniu.

Teraz do Map Google trafiła nowość, która znacznie uprzyjemni oraz ułatwi wielu użytkownikom korzystanie z aplikacji. Ta opcja wpłynie nie tylko na jakość używania nawigacji, ale i na czytelność planowanych tras. O jej wprowadzeniu Google poinformowało m.in. na swoim profilu na portalu X (dawniej Twitter). Na czym polega fajna nowa zmiana w apce?

Polacy masowo oszukiwani metodą "na blika". Zatrzymano kolejną osobę, w kieszeni miała już tysiące złotych Lepiej sprawdź swój telefon. To groźne oprogramowanie zainstalowało już ponad 60 tysięcy osób

Lubię, nie lubię. Listy w Google Maps zmieniają wizerunek

Zmiana obejmuje dopisywanie wybranych miejsc do różnych list. Same listy są użytkownikom już znane, ale teraz dostaną one “twarz”, która przełoży się na widoczność dodanych do katalogu miejscówek. Nowa funkcja może znacznie ułatwić użytkownikom sortowanie zapisanych miejsc i odnajdywanie ich na mapie w szybszy sposób. 

Mapy Google otrzymały bowiem możliwość personalizacji wskazanych lokalizacji za pomocą emotikon. I nie chodzi o kilka grafik, a wielki pakiet emotek. Katalog tych obrazków jest spory, więc na pewno nie będzie problemu z tym, aby stworzyć unikalne oznaczenia, gdy już przyjdzie do katalogowania punktów. Dzięki temu ulubione (albo te nielubiane) miejsca znajdziemy znacznie łatwiej i szybciej.

Nie ma też ograniczeń co do tego, jak zdecydujemy się oznaczać miejsca - np. restauracje symbolem konkretnego jedzenia, typu sushi lub burger, park drzewem czy kwiatem, a miejsca na randkę serduszkiem albo całusem. Można też zrobić listę miejsc do unikania, czy to ze względu na nieprzyjemne doświadczenia, wysokie ceny czy też antypatyczną obsługę i oznaczyć je np. znakiem zakazu. Możliwości jest wiele.

Żeby skorzystać z funkcji, wystarczy otworzyć Mapy Google, wybrać miejsce i za pomocą kilku kliknięć oznaczyć je emotką. Jak to zrobić?

Jak skorzystać z nowej funkcji w Mapach Google? Krok po kroku

Emotikony do oznaczania miejsc w Google Maps systematycznie będą trafiać do kolejnych użytkowników aplikacji. U wielu osób już są dostępne. Niektórzy nie są tego nawet świadomi. Co jakiś czas internauci zgłaszają, że nie potrafią znaleźć tej opcji i ustawić oznaczeń do ulubionych miejsca na mapie. Jak zatem skorzystać z tej świetnej funkcji i sprawić, aby wybrane lokalizacje były teraz jeszcze bardziej czytelne i łatwe w odnalezieniu? Przykład podajemy na podstawie warszawskich kawiarni:

1. Wyszukujemy miejsce na mapie i z paska na dole wybieramy “Zapisz”. Wyświetli się menu “Zapisz na liście”, gdzie klikamy “Nowa lista”

2. Tu uzupełniamy wybrane pola - nazwę, opis, sposób wyświetlania (np. prywatnie, tylko dla nas) oraz emotikon

3. Wybierać można spośród mnóstwa dostępnych emotek. Buziek, znaczków, symboli.

4. Gdy wszystkie ustawienia i opisy nas satysfakcjonują, klikamy “Utwórz”.

5. Po powrocie do widoku mapy zauważymy pewną zmianę - wybrane miejsce będzie teraz dodatkowo oznaczone emotikonem, który mu przypisaliśmy.

dodawanie emotikonow do miejsc w mapach google.jpg

Fot. archiwum prywatne, Mapy Google

W ten sposób można tworzyć tematyczne listy ulubionych miejsc, typu stacje benzynowe, restauracje, kawiarnie, punkty obsługi klienta, muzea, czy nawet miasta. Co tylko chcemy. Nie trzeba za każdym razem dodawać nowej listy, można umieszczać podobne lokalizacje w już stworzonych katalogach z odpowiednią emotką.

Można tworzyć wiele kategorii lub wybrać jeden emotikon i oznaczyć nim wszystkie ulubione miejsca, niezależnie od ich przeznaczenia. Wszystko zależy od nas, od tego jak zdecydujemy się uporządkować te punkty na mapie. Plan staje się dzięki takim symbolom bardziej czytelny - już na pierwszy rzut oka widzimy swoje emotikony i z łatwością wyszukujemy interesujące nas, ulubione lokalizacje lub przypominamy sobie, do którego miejsca lepiej nie iść.