Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Telewizja za darmo i bez anteny. Do oferty bezpłatnych kanałów w języku polskim dołącza stacja dokumentalna
Paula Drechsler
Paula Drechsler 09.09.2023 20:08

Telewizja za darmo i bez anteny. Do oferty bezpłatnych kanałów w języku polskim dołącza stacja dokumentalna

pilot do tv
domena publiczna

Jak oglądać telewizję za darmo? Wystarczy skorzystać z internetu. Jest wiele legalnych stron, które oferują kanały o zróżnicowanej tematyce i robią to całkowicie bezpłatnie. Nie trzeba wykupywać abonamentu ani mieć anteny, aby zrelaksować się przy filmie, serialu czy dokumencie. Teraz do oferty kanałów po polsku dołącza kolejna ciekawa stacja.

Telewizja wciąż na topie

Wiele osób wciąż najchętniej ogląda różne kanały telewizyjne, decydując się na taką formę spędzania czasu przed ekranem, zamiast wykupywania coraz nowszych (a ostatnio coraz częściej również coraz droższych) abonamentów np. na platformach strumieniujących. W pierwszym kwartale 2023 r. średnio w każdej minucie przed TV siedziało 6,21 mln widzów, którzy śledzili różne kanały, podaje Wyborcza. Ale nie trzeba koniecznie mieć anteny, czy nawet telewizora, aby oglądać filmy, seriale i dokumenty. Można również korzystać z usług darmowej telewizji internetowej

– FAST to Tik-Tok telewizji: wygodne, uzależniające doświadczenie dla widza, który może przebierać w darmowych treściach – podkreślał Srinivasan KA, współtwórca Amagi, firmy technologicznej usprawniającej zakładanie kanałów FAST, który wypowiadał się podczas zeszłorocznego MIPCOM (największe na świecie targi i zgromadzenie dyrektorów telewizji i branży rozrywkowej).

FAST, czyli dostępna za darmo i na żywo telewizja przez internet już od dawna podbija serca widzów w Ameryce, gdzie według serwisu Variety dostępnych jest blisko 1500 kanałów FAST u 22 głównych dostawców. Tym samym tropem powoli podąża Europa, a także Polska, gdzie FAST co prawda dopiero rozwija skrzydła, ale już ma obiecującą ofertę, w której prawdopodobnie każdy znajdzie coś dla siebie. Teraz do polskiego widza trafi kolejny ciekawy kanał.

Wielu Polaków jest zagrożonych. Oszuści podszywają się pod urząd Korzystasz ze Spotify? Lepiej się z tym zapoznaj. Mamy dobrą i złą wiadomość

Kilkadziesiąt opcji. Bez anteny i bez opłat

Łącznie w kraju nad Wisłą można oglądać ponad 60 kanałów polskojęzycznych za darmo i bez anteny. Wystarczy dobre łącze internetowe i telewizor Smart TV, albo przystawka do streamingu w przypadku starszego modelu, albo po prostu komputer, na którym uruchomimy usługę w przeglądarce. W samej tylko ofercie TVP VOD są 32 kanały w języku polskim.

Od zeszłego roku działa w Polsce też m.in. platforma Xiaomi TV+, na uwagę zasługuje również serwis Megogo. Jest także Rakuten TV. Ale, jak podkreśla portal Wirtualne Media, w naszym kraju wciąż nie pojawiły się popularne na świecie oferty Samsung TV Plus czy LG Channels, które oferują setki kanałów FAST. Natomiast Google TV dalej nie włączył bezpłatnych stacji do zakładki „Live TV”, co miało już miejsce np. w Stanach Zjednoczonych, podkreśla wspomniane źródło.

Z propozycji usługodawców oferujących kanały FAST skorzystamy, oglądając treści na komputerze, ale także m.in. za pomocą telewizorów i przystawek z systemami operacyjnymi Android TV lub Google TV (Sony, Philips, Xiaomi, TCL), czy Tizen (Samsung) i WebOS (LG), wyjaśnia portal Wirtualne Media. Trzeba pobrać odpowiednią aplikację i zarejestrować konto.

Nowy kanał dokumentalny po polsku i za darmo

Do kanałów telewizyjnych dostępnych w Polsce do oglądania przez sieć za darmo dołączyła teraz kolejna stacja. Dostarcza programy dokumentalne po polsku. Udostępnia ją Rakuten TV, który rozszerzył tym samym swoją ofertę w języku polskim.

W Rakuten TV można oglądać wiele stacji anglojęzycznych, a w naszym języku do niedawna dostępne były trzy kanały filmowe - Top Movies Polska i Bjgtjme, które emitują filmy różnych gatunków, oraz Grjngo, który dotyczy westernów. Teraz doszła czwarta stacja po polsku.

- Niedawno został opublikowany nowy kanał FAST w języku polskim - Moconomy. W ostatnich latach stał się największym na świecie kanałem streamingowym prezentującym filmy dokumentalne dotyczące tematów ekonomicznych i finansowych. Portfolio programu obejmuje filmy dokumentalne z całego świata, a także ekskluzywne produkcje własne. Jest to już nasz 4 kanał FAST w języku polskim i jesteśmy bardzo zadowoleni ich wyników. W naszej ofercie znajduje się również ponad 70 kanałów obcojęzycznych – poinformował Wirtualnemedia.pl Paweł Madetko, content & marketing country manager CEE w Rakuten TV. 

Poza tym Madetko powiedział portalowi o planach rozwoju w Polsce.

- Do naszej stale powiększającej się bezpłatnej biblioteki filmów zostały ostatnie dodane takie tytuły jak: „Birdman”, „Charlie”, „Natural Born Killers”, „Fantastyczny Pan Lis”, „Miłość i inne używki” oraz wiele innych kultowych już pozycji. Będziemy regularnie informować o nadchodzących planach dotyczących rozszerzania naszej oferty w Polsce - zapowiedział manager.

Do wyboru, do koloru. Coś dla dzieci i coś dla dorosłych

Poza polskojęzycznymi stacjami w ofercie są anglojęzyczne kanały. Wirtualne Media wymianią tutaj stacje filmowe: (Film Stream, Lone Star), serialowe (Rakuten Viki), rozrywkowe (The Pet Collective, People Are Awesome, AFV Family, Revry, Young Hollywod, Fail army, Watch Mojo, Cops, Shades of Black, Jail), sportowe (DAZN Womens Football, FIFA+, Skate Surf Snow Fuel TV, Motorvision.tv, World Billiards, E-Sports Television, Hard Knocks, Impact! Wrestling, Glory Kickboxing, World Poker Tour, USGA, DAZN Combat, Fite 24/7, World of Freesports,  Strongman Champions League, Motorsport.tv, MAV Motorsports Network), poświęcone stylowi życia (GQ, Fashion TV, The Design Network, Tavelxp, Vanity Fair, Vogue, Power Nation, Love Stories TV, GoUSA), kulinarne (Taste Made, Bon Apetit, Gusto TV, Planet Eat), muzyczne (Clubbing TV, QWEST, Stingray Greatest Hits, Stringray Hit List, Stingray Remember The 80’s, Ello Concerts by Stingray, InSpotLight), dziecięce (Baby Shark TV, Brat TV, Super Toons TV), prezentujące krajobrazy oraz naturę (Stingray Naturespace, Weather Spy, Wild Earth), dokumentalne (Documentary+, Beautiful Planet, CGTN), informacyjne (Euronews, Reuters, Revry News, Ticker News, Bloomberg Originals, Bloomberg Television, Africanews i The Guardian).

Program TV, w tym kolejność nadawania, można sprawdzić w odpowiedniej zakładce.

Kanały telewizyjne w trybie FAST. Oferta Rakuten TV z kanałami po polsku

Fot. www Rakuten TV