Tech.BiznesINFO.pl > Energetyka

Energetyka

pieniądze
19.04.2024 13:08 Wzrost rachunków za prąd od lipca. Kto będzie mógł skorzystać z bonu energetycznego?

Analitycy ostrzegają, że od lipca rachunki za prąd w Polsce mogą wzrosnąć o kilkanaście procent, przynosząc dodatkowy ciężar dla konsumentów. Nowe przepisy rządowe zakładają zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh, co może jednak nie zatrzymać skokowych wzrostów. Kto będzie najbardziej dotknięty tymi zmianami i kto może liczyć na wsparcie w postaci bonu energetycznego? Oto najnowsze prognozy i kryteria uprawniające do otrzymania bonu.

skrzynka elektryczna
16.04.2024 12:02 Nowe ceny za prąd. Wielkie zmiany na rynku energii

Polscy konsumenci energii elektrycznej szykują się na znaczące zmiany w opłatach za prąd. Nowe regulacje wprowadzane przez rząd oraz firmy energetyczne mogą wpłynąć na wysokość rachunków i sposób ich rozliczania. Zwiększenie cen prądu oraz wprowadzenie dynamicznej taryfy to tylko niektóre z istotnych zmian, które warto mieć na uwadze.

sieć elektryczna
14.04.2024 22:34 NIK alarmuje. Sieć elektryczna w Polsce jest w fatalnym stanie

Gdy mówi się wiele o polskiej transformacji energetycznej i odnawialnych źródłach energii, często zapomina się o infrastrukturze. Tymczasem sieć elektryczna w kraju ma być w bardzo złym stanie. Uwagę na to zwraca Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie - liczne błędy i niedopatrzenia ostatnich dekad wymuszają pilną konieczność inwestycji w modernizację.

panele słoneczne
12.04.2024 20:51 Rząd proponuje zmiany dla właścicieli paneli słonecznych. Rewolucja na rynku energii?

Resort klimatu przygotował projekt zmian w ustawie o OZE, mający zachęcić właścicieli instalacji fotowoltaicznych do przejścia na taryfy dynamiczne. Jednak eksperci wyrażają wątpliwości co do atrakcyjności propozycji. Czy nowe regulacje będą korzystne dla prosumenckiego sektora energii?

lodówka
12.04.2024 17:36 Ile prądu pobiera lodówka? Proste sposoby na zmniejszenie rachunków

Lodówka to nieodłączny element większości kuchni, ale jej wysokie zużycie energii może powodować wysokie rachunki za prąd. Na szczęście istnieją proste sposoby, aby zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty. Ile prądu zużywa lodówka oraz jakie są skuteczne sztuczki, które pomogą ograniczyć zużycie energii?

Pralka
12.04.2024 16:54 Po cichu zużywają w łazience masę prądu. Lepiej zwróć na to uwagę

Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej uciążliwe dla każdego gospodarstwa i sprawiają, że większość z nas uważniej przygląda się zużyciu energii przez sprzęty domowe. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w łazience?

liczenie na kalkulatorze
10.04.2024 10:30 Nowe taryfy za prąd. Jakie limity zużycia wprowadza URE?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy za dystrybucję i dostawę prądu, ustanawiając limity zużycia dla gospodarstw domowych. Jakie to limity i jak wpłyną na rachunki?

Licznik energii elektrycznej
09.04.2024 09:32 Te urządzenia pobierają najwięcej prądu. Zaskakujące wyliczenia

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że codzienne urządzenia mogą pochłaniać znaczną ilość prądu, dodając niemałe koszty do rachunku za energię elektryczną. Zaskakujące wyliczenia pokazują, jakie urządzenia są największymi "pożeraczami prądu" w naszych domach, a także jakie proste kroki możemy podjąć, aby oszczędzać energię i pieniądze.

smartfony
07.04.2024 09:29 Nigdy nie ładuj telefonu w ten sposób. Ostrzegają nawet strażacy

Wielu z nas popełnia ten błąd, przed którym nieustannie ostrzegają specjaliści. Częstą praktyką jest podłączanie na noc smartfonów i tabletów do ładowania. Niestety, nie jest to ani poprawne, ani bezpieczne rozwiązanie. Strażacy byli wielokrotnie wzywani do podobnych przypadków. 

lodówka
05.04.2024 22:48 Tak lodówka zaoszczędzi prąd. Proste triki

Lodówki należą do sprzętu, który zużywa najwięcej prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przez lata i tak udało się wprowadzić znaczne optymalizacje, niemniej są metody na to, by urządzenie zużywało jeszcze mniej energii. Dzielą się nimi sami producenci.

ładowanie
03.04.2024 22:43 Czy można zostawiać ładowarkę w kontakcie? Pobór prądu i bezpieczeństwo

Wokół ładowania narosło wiele mitów, część z nich bierze się z przeszłości, kiedy ładowarki nie były tak zaawansowane, jak dziś. Wielu jednak nadal zastanawia się, czy zostawianie ładowarki wpiętej do sieci, nawet gdy nie ładujemy smartfonu, ma negatywne skutki.

kuchenka gazowa
28.03.2024 13:55 Proste sposoby, by zmniejszyć rachunki za gaz. Mało kto o nich pamięta

Choć coraz częściej wybiera się płyty indukcyjne, to jednak kuchenka gazowa pozostaje najczęściej standardowym wyposażeniem kuchni. Oba rozwiązania generują koszty, niemniej w przypadku kuchenek gazowych są sposoby na to, by zaoszczędzić na zużyciu gazu. Najważniejszy to zachowywanie dysz w dobrej kondycji.

sieć energetyczna
28.03.2024 10:37 Pierwsze takie wyłączenie fotowoltaiki. Prosumenci mogą żądać rekompensat

Po raz pierwszy w historii spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczna zdecydowała o wyłączeniu instalacji fotowoltaicznych w dzień powszedni. Podobne przypadki zdarzały się już wcześniej, jednak tylko w weekendy. To przykład poniekąd kuriozalnej sytuacji kiedy OZE wyłącza się na rzecz ciągłości działania elektrowni węglowych.

bezpieczniki
28.03.2024 09:40 Jak samodzielnie odczytać licznik prądu? Tak skontrolujesz zużycie energii

Dostęp do informacji o ilości energii zużytej przez gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo jest kluczowy przy ustalaniu limitów zużycia i prognoz wysokości rachunków. Zwłaszcza dziś, kiedy często zachodzi konieczność równoległego śledzenia danych z OZE, warto na bieżąco być zorientowanym w ilości energii pobieranej z sieci i np. z instalacji fotowoltaicznych.

policja
24.03.2024 21:05 Zaginęło niebezpieczne urządzenie. Pilny apel do mieszkańców

W krakowskiej Nowej Hucie podczas prac drogowych został zagubiony defektoskop – średniej wielkości urządzenie służące do pomiaru ciągłości materiałów. Niestety, jego uszkodzenie może za sprawą aktywnego promieniowania stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

pompa ciepła
16.03.2024 21:36 Nowe zasady dla pomp ciepła. Zacznie się już w kwietniu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wydał komunikat dotyczący zmian, jakie już od 22 kwietnia zajdą w programie „Czyste Powietrze”. Te będą gruntowne i znacznie ograniczą możliwość uzyskania dofinansowania inwestycji w pompy ciepła i niektórych rodzajów kotłów, tak aby zmniejszyć napływ na polski rynek urządzeń niskiej jakości.

kaloryfer
13.03.2024 22:56 Magazyn energii z piasku. Kolejne miasto skorzysta z innowacji

O ile łatwiejsze byłyby rozmowy o transformacji energetycznej, gdybyśmy tylko dysponowali magazynami energii, które zachowywałyby 100 proc. ładunku niezależnie od upływu czasu czy warunków zewnętrznych, a przy tym były przynajmniej neutralne dla środowiska. Metody na taki wynalazek poszukują Finowie z Polar Night Energy. Poszukują w piasku.

rachunek za prąd
12.03.2024 09:39 Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć

Tylko do końca czerwca obowiązywać będą tarcze energetyczne, dzięki którym w określonych limitach zużycia można uzyskiwać niższe stawki cen energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że aż trzy grupy mogą korzystać z podwyższonych limitów. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest dopełnienie formalności.

bezpieczniki
11.03.2024 13:40 Wysokie opłaty za prąd? Te aplikacje pozwolą zmniejszyć rachunki

Zwiększające się ceny energii elektrycznej zachęcają do tego, by szukać oszczędności. Mogą do tego służyć smartfony, a konkretniej zainstalowane na nich aplikacje pozwalające śledzić zużycie i analizować je w taki sposób, aby opłaty były mniejsze niż dotychczas. Przydatne są także dostępne w Polsce kalkulatory rachunków.

telefon
09.03.2024 16:58 Chcą śledzić telefony kierowców. Zaskakujący powód

Samochody elektryczne cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż zakładali to ich producenci, a jedną z przeszkód do ich popularyzacji są braki w infrastrukturze. Zwłaszcza we wschodniej i południowej części Europy ładowarek jest zwyczajnie zbyt mało. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu ma być szpiegowanie kierowców.

Fotowoltaika
07.03.2024 14:05 Przymusowe wyłączenia fotowoltaiki. Co to oznacza dla Polaków?

W Polsce narasta problem przymusowego odłączania farm fotowoltaicznych od sieci energetycznej. Ograniczenia w produkcji energii z odnawialnych źródeł stają się coraz bardziej powszechne, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość branży OZE w kraju.

Lidl
07.03.2024 11:15 Złe informacje dla klientów Lidla. Koniec z darmowym ładowaniem

Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych, darmowe ładowarki pod marketami Lidl przechodzą do historii. Decyzja o wprowadzeniu opłat za korzystanie z tych usług wywołuje dyskusję na temat przyszłości elektromobilności w Polsce. Jakie konsekwencje ma ta zmiana dla kierowców i dla samego rynku?

laboratorium
06.03.2024 19:04 Wodór w motoryzacji. Orlenu jako trzeci na świecie otrzymał akredytację

Coraz częściej twierdzi się, że przyszłością motoryzacji nie są napędy elektryczne, lecz wodorowe. Wykorzystanie tego pierwiastka ma eliminować problemy, z jakimi będziemy się musieli mierzyć w związku z popularyzacją samochodów elektrycznych. Orlen właśnie otrzymał akredytację, która pozwoli wykorzystać wodór w branży automotive.

pompa ciepła
04.03.2024 11:01 Gwałtowny spadek sprzedaży pomp ciepła. Co jest powodem?

W ostatnich latach ogromną popularność cieszyła się termomodernizacja z użyciem pomp ciepła, często połączona z montażem fotowoltaiki. Była to także często instalowana konfiguracja w nowo powstałych budynkach. Niestety trend się odmienił się w całej Europie, także w Polsce – pomp ciepła montuje się coraz mniej.

bezpieczniki
03.03.2024 12:16 Jak oszczędzać prąd w domu? Są oficjalne zalecenia ministerstwa

Ceny prądu motywują konsumentów energii do jej oszczędzania, co skłoniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska do publikacji zaleceń i dobrych praktyk, dzięki którym można obniżyć rachunki. W natłoku mitów i półprawd, jakie są publikowane na ten temat, warto zwrócić uwagę na te zalecenia, za które odpowiedzialność bierze rząd.

fotowoltaika
28.02.2024 12:08 Rekord wydajności paneli fotowoltaicznych. Kolejna granica przekroczona

Producenci paneli fotowoltaicznych prześcigają się w pracach nad zapewnieniem ich jak największej wydajności. Choć przez lata branża tkwiła w pewnym zastoju, to jednak wzrost zainteresowania fotowoltaiką doprowadził w zeszłym roku do bicia kolejnych rekordów. Cóż, właśnie ustanowiono kolejny, znaczący.

pieniądze
25.02.2024 13:41 Niedługo nowe opłaty dla kierowców

Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.

ogrzewanie
22.02.2024 17:57 Całkowity zakaz pieców gazowych. Podano ostateczny termin

Zawirowania wokół programu Mój Prąd i Czyste Powietrze zachęcają Polaków do tego, by opóźniać termomodernizację w kierunku OZE. Dla wielu bieżące metody rozliczeń bazujące na net-billingu są do tego, by pozostawać przy uzależnieniu od paliw kopalnych i instalacji kotłów gazowych. Może to być jednak wybór krótkowzroczny.