Tech.BiznesINFO.pl > Energetyka

Energetyka

pompa ciepła
21.01.2024 10:33 Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane

Jednym z problemów transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych jest niska jakość pomp ciepła, które zalały rodzimy rynek. Niskie ceny przełożyły się na masowy import chińskich pomp, awaryjnych i pozbawionych profesjonalnego serwisu. Jest nadzieja, że już od kwietnia zaczniemy rozwiązywać część tego problemu.

lodówka
18.01.2024 20:02 Jest w większości zamrażalników. Używaj co kilka miesięcy, zapłacisz mniej za prąd

Zamrażarka to nie tylko miejsce, gdzie przechowujesz zapasy na zimę. To serce kuchni, które potrzebuje oddechu, a ty potrzebujesz jej w pełnej gotowości. Odkryj tajniki prawidłowego rozmrażania, które nie tylko zwiększą efektywność urządzenia, ale też zmniejszą rachunki za prąd. 

sieć energetyczna
10.01.2024 10:46 Rekordowe zapotrzebowanie na energię. Polskie Sieci Energetyczne podały dane

Według wstępnych danych wczorajsze przedpołudnie przejdzie do historii jako rekordowe pod względem zapotrzebowana na moc w Polsce. 9 grudnia 2024 r. około godziny 10:45 sięgnęło ono nawet 28 416 MW. W najbliższych dniach sytuacja może być dla operatorów równie dużym wyzwaniem.

elektryk
08.01.2024 11:52 Nie ma powodów do radości. Polska na szarym końcu europejskiego rankingu

Znamy już wyniki badania gotowości europejskich rynków do transformacji energetycznej. Zajęła się tym firma Eaton we współpracy z brytyjskim Stowarzyszeniem Association for Renewable Energy and Clean Technology (REA). Jak wypadła Polska? Niestety, nie jest dobrze.

fotowoltaika
05.01.2024 14:33 Zamontował pompę ciepła, na fotowoltaikę nie dostał zgody. Powód zaskakuje

Od 1 stycznia w kolejnych województwach w życie wszedł zakaz ogrzewania niektórymi piecami. Jest to impuls, by dokonywać jak najszybszych modernizacji, co jednak nie zawsze przebiega bezproblemowo. Przekonał się o tym suwałczanin, który nie otrzymał zgody na pełną termomodernizację, mimo że korzysta już z pompy ciepła.

kaloryfer
02.01.2024 17:22 Kolejne zakazy w źródłach ciepła. Na to zwróć uwagę przy wyborze pompy ciepła

Wejście w rok 2024 jest równoznaczne z wejściem w życie kolejnych regulacji ograniczających możliwości korzystania z przestarzałych i szkodliwych dla środowiska metod ogrzewania domów i mieszkań. To zachęca do poszukiwań nowych źródeł energii, a wybór często pada na pompy ciepła, które stały się w Polsce bardzo popularne, ale też nie są wolne od wad.

tankowanie
26.12.2023 11:54 Od stycznia duże zmiany na stacjach paliw. Kto będzie miał problem z zatankowaniem?

Już 1 stycznia na stacjach benzynowych zacznie pojawiać się nowy rodzaj paliwa. Będzie to tzw. benzyna E10, czyli benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów. Zastąpi ona benzynę silnikową E5. Konsekwencje tej zmiany mogą być decydujące dla posiadaczy starszych samochodów.

None
26.12.2023 09:17 Posiadacze pomp ciepła w tarapatach: problemem awarie i nieuczciwi sprzedawcy

Pompy ciepła spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem Polaków. Wpływ na ten stan rzeczy miały państwowe dopłaty oraz preferencyjne ceny energii. Te nie będą już oferowane w nadchodzącym roku, a to nie jedyne problemy posiadaczy pomp ciepła. Użytkownicy zgłaszają też problemy z awariami i serwisem.

pompa ciepła
21.12.2023 11:43 Posiadacze pomp ciepła wystrychnięci na dudka. W przyszłym roku zapłacą więcej

Pompy ciepła spotkały się w Polsce z dużym zainteresowaniem m.in. za sprawą państwowych dopłat. Niestety, już od 1 stycznia ci, którzy zdecydowali się na ekologiczne zasilanie gospodarstw domowych, zapłacą więcej.

pompa ciepła
12.12.2023 21:27 Zapukają do drzwi i przeprowadzą kontrolę. Zacznie się już w styczniu

W Polsce mieliśmy do czynienia z gigantyczny wzrostem zainteresowania pompami ciepła – w tej chwili odnotowywany nad Wisłą wzrost sprzedaży tych urządzeń jest najwyższy w Unii Europejskiej. Jak to jednak bywa w przypadku gwałtownego wzrostu popytu, nie brakuje ofert, które niewiele mają wspólnego z obowiązującymi standardami.

Licznik energii elektrycznej
10.12.2023 18:26 Wymiana liczników energii elektrycznej. Jakie są zagrożenia?

W Polsce trwa proces wymiany liczników energii elektrycznej. Docelowo, do końca 2023 roku, we wszystkich gospodarstwach domowych mają pojawić się urządzenia pozwalające na zdalny odczyt danych. Zdaniem ekspertów, pozornie wygodne i przydatne rozwiązanie może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa. Jak się przed nimi uchronić?

elektrownia jądrowa
07.12.2023 12:33 Zapadła decyzja w sprawie małych reaktorów modułowych. ABW wydało negatywną opinię

Małe reaktory modułowe miały być dla Polski nadzieją na sprawną transformację energetyczną. Po ostatnich perturbacjach w działalności firmy NuScale, czyli amerykańskich partnerów KGHM-u, pojawiły się kolejne problemy, tym razem dotyczące Orlenu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało już decyzję w sprawie przyszłości SMR w Polsce.

reaktor
02.12.2023 18:28 Największy reaktor fuzyjny na świecie uruchomiony. JT-60SA to przełomowe osiągnięcie

Sukcesem zakończyło się uruchomienie reaktora JT-60SA, największego reaktora fuzyjnego na świecie, który znajduje się w Japonii. To krok milowy w pracach nad wykorzystywaniem tego rodzaju jednostek w systemach energetycznych – choć na razie nie są one wystarczająco efektywne, w przyszłości mogą zastąpić inne rodzaje reaktorów jądrowych.

pralka
30.11.2023 17:40 Wiadomo, który sprzęt w domu zużywa najwięcej prądu. Duże zaskoczenie

Wysokie ceny energii oraz niskie temperatury zachęcają do szukania oszczędności. Miejsca na optymalizację często szukamy na oślep, nierzadko posługując się tokiem myślenia, w którym jeśli coś jest większe, to pobiega więcej energii. W praktyce bardzo często jest zupełnie inaczej.

rurociąg baltic pipe
19.11.2023 20:17 Firma chroniąca infrastrukturę krytyczną Polski zaatakowana. Napastnicy grożą publikacją wrażliwych danych

Firmy i instytucje są dla hakerów atrakcyjniejszym celem niż prywatne urządzenia internautów. Sparaliżowanie infrastruktury czy kradzież danych może mieć daleko dalej idące negatywne konsekwencje, co wykorzystuje się w ataku ranosmware. Ich ofiarą stała się szczególnie ważna w Polsce spółka Naftor.

pieniądze
05.11.2023 12:49 Ruszył specjalny program dopłat, można dostać nawet 2 tys. zł. Trzeba się jednak pospieszyć

Tylko do końca listopada trwa program dofinansowań, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Można uzyskać nawet 2 tys. zł dopłaty. Oto co trzeba zrobić.

Rakieta Falcon 9
03.11.2023 10:43 Polskie firmy za kilka dni wyślą w kosmos satelitę. „Zupełnie nowy obszar eksploatacji”

Już w najbliższy wtorek, 7 listopada dni z bazy sił kosmicznych USA w Vandenberg w Kalifornii ma wyruszyć w swoją misję kolejna rakieta Falcon 9. Przedsięwzięcie będzie o tyle wyjątkowe, że dostarczy ona na orbitę satelitę obserwacyjnego STORK-7 – pierwszego w historii, który będzie wykorzystywać ogniwa perowskitowe. 

Kaloryfer
02.11.2023 08:33 Jak działają głowice kaloryferów? Wiele osób nie wie, jak poprawnie z nich korzystać

Mogłoby się wydawać, że przy ustawianiu głowic kaloryferów nie czekają nas żadne zaskoczenia – ot, kilka poziomów oznaczonych kolejnymi cyframi, które odpowiadają rosnącej temperaturze. A jednak logika zostająca za kolejnymi oznaczeniami jest inna, o czym nie wszyscy wiedzą.

liczniki prądu
30.10.2023 09:58 W całej Polsce trwa wymiana liczników na nowe. Czy za wymianę liczników trzeba płacić?

W całej Polsce trwa akcja wymiany liczników, w wyniku której docelowo do milionów gospodarstw trafią nowe urządzenia pozwalające na zdalny odczyt danych. Właściciele domów i mieszkań mają pytania co do przebiegu akcji oraz jedno zasadnicze pytanie – kto zapłaci za wymianę?

elektrownia jądrowa
26.10.2023 19:31 Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Jest decyzja o lokalizacji

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała o zakończeniu kolejnego etapu prac nad budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Choć ma ona charakter administracyjny, to jednak jest ważnym krokiem do tego, by w polskim miksie energetycznym w końcu pojawiła się tak potrzebna energia jądrowa.

None
23.10.2023 07:39 Co dalej z gazociągiem Balticconnector? Naprawy potrwają miesiące, Litwa się zbroi

Wygląda na to, że pierwotne doniesienia o uszkodzeniu gazociągu Balticonnector i ich relatywnie uspokajający ton były przedwczesne. Dziś wiemy już o znacznie większej  skali i skutkach incydentu. Także tych militarnych.

pieniądze
06.10.2023 12:12 To zawód przyszłości, zarobki lepsze niż w IT. W Polsce pojawi się kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy

W najbliższym czasie mają w Polsce ruszyć inwestycje, które tylko na początku rozwoju zaoferują pracę ponad 30 tysiącom osób. Z czasem liczba etatów ma się zwiększyć do ok. 70 tysięcy. Wielu zatrudnionych będzie mogło liczyć na zarobki wyższe niż w branży IT.

Rozdzielnia prądu
27.08.2023 09:49 Na rewolucję w energetyce jeszcze poczekamy. Nowe wieści w sprawie głośnego odkrycia

W ubiegłym tygodniu świat nauki obiegła wiadomość o niezwykłe ważnym odkryciu, jakiego mieli dokonać badacze z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu. Twierdzili oni, że wynaleźli materiał, który ma szansę de facto wywrócić do góry nogami to, jak myślimy dziś o przesyłaniu energii. Dziś na temat tego odkrycia wiemy już więcej – po początkowych wielkich nadziejach przyszedł czas na chłodzenie entuzjazmu.

fuzja
05.01.2023 18:12 Przełom w fuzji jądrowej. Ekspert wyjaśnia dlaczego jest on ogromnym i ważnym osiągnięciem

Po dziesięcioleciach badań naukowcy z Ministerstwa Energii w USA osiągnęli w końcu bardzo istotny i wyczekiwany przełom. Udało im się uzyskać więcej energii z reakcji termojądrowej niż użyto do jej rozpoczęcia.- Wyniki eksperymentu zakomunikowane na konferencji przez zespół z NiF są pewnego rodzaju kumulacją wielu lat pracy nad fuzją dla celów energetycznych. Jest to bardzo istotne zagadnienie z punktu widzenia naukowca jak i zwykłego śmiertelnika, który może w przyszłości stać się beneficjentem tej technologii. Zagadnienie z naukowego punktu widzenia nie jest skomplikowane, gdyż jest to łączenie lekkich izotopów wodoru Deuteru i Trytu, wskutek czego otrzymujemy He i neutron – komentuje dla serwisu BiznesInfo.pl dr. Marcin Rosiński - kierownik Zakładu Fizyki i Zastosowań Plazmy Laserowej w warszawskim Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego.„Proces ten jest paliwem dla gwiazd które produkują energię właśnie w taki sposób. Niestety trudno jest zainicjować ten proces w warunkach ziemskich, gdyż nie mamy tak ogromnej grawitacji jaka występuje w gwiazdach, dlatego aby proces syntezy mógł być zainicjowany konieczne jest sztuczne wytworzenie warunków jakie panują w gwiazdach. Dla celów fuzji w kontekście przyszłej elektrowni prowadzi się badania w dwóch typach urządzeń różniących się sposobem działania: magnetyczne i bezwładnościowe (przy użyciu laserów). W pierwszej metodzie, pole magnetyczne wykorzystywane jest do utrzymywania plazmy (jonów) skupionych blisko siebie, podczas równoczesnego ich podgrzewania za pomocą mikrofal lub innych źródeł energii. Metoda magnetycznego utrzymywania plazmy wykorzystywana jest w tokamakach. W metodzie bezwładnościowej malutka kapsułka wodorowa jest poddawana działaniu wielu wysokoenergetycznych promieni laserowych w bardzo krótkim czasie. W efekcie jest ściskana i ogrzewana do tak wysokich wartości ciśnienia i temperatury, że możliwa staje się fuzja jądrowa” – informuje dr. Marcin Rosiński.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:20 Burze słoneczne mogą skutecznie odłączyć Cię od sieci. Już niedługo zaczną występować

Burza słoneczna może być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego. Naukowcy wskazują, że ryzyko powstania niekorzystnych zjawisk pogodowych w kosmosie jest coraz większe, ponieważ Słońce rozpoczęło nowy 11-letni cykl. Jego apogeum nastąpi już w 2025 r. Skutki mogą być wyjątkowo dotkliwe, zważając na uzależnienie od technologii.Z tego artykułu dowiesz się:Jak powstaje burza słonecznaJakie były skutki największej burzy magnetycznej w historiiJak można przeciwdziałać negatywnym skutkom tego zjawiska