Handel

nakrętki
12.06.2024 12:13 Wkrótce start systemu kaucyjnego w Polsce. Jak będzie działał?

Wielkimi krokami zbliża się uruchomienie w Polsce systemu kaucyjnego. Ministerstwo klimatu i środowiska wydało pozwolenie dla jego nowego operatora. Będzie nim Polska Kaucja (PolKa). Co to oznacza dla wdrożenia i jak będzie ono przebiegać?

lidl
07.06.2024 22:17 Kultowe urządzenie powraca do Lidla. Klienci będą zachwyceni

Termorobot Monsieur Couisine, czyli popularny Lidlomix, trafił do sprzedaży w okazyjnej cenie. Zniżka jest znacząca, zaoszczędzić można 700 zł, jednak aby z niej skorzystać, konieczne jest spełnienia pewnych warunków i wykazanie się minimalną inicjatywą. 

płacenie biometryczne
06.06.2024 18:56 W Empiku zapłacisz, skanując tęczówkę. Ruszył pilotaż

Wrocławskie PayEye zajmuje się dostarczaniem urządzeń i oprogramowania umożliwiających płacenie za zakupy poprzez zeskanowanie tęczówki. Choć przez lata odniosła pewne sukcesy, to pomysł dla wielu wciąż wydaje się niszowy. To się może zmienić, bo tęczówką już za kilka dni będzie można zapłacić za zakupy w salonach Empik.

e-commerce
05.06.2024 15:24 Fiskus zapuka do sprzedających w sieci. Nowe prawo przegłosowane

Senat przegłosował nowe przepisy implementujące w polskim prawie dyrektywę DAC-7. Stanowi ona nowe obowiązki dla administracji serwisów sprzedażowych, jednak na celu ma zwalczanie szarej strefy, w której działalność mogli prowadzić internetowi sprzedawcy i usługodawcy.

neonet
05.06.2024 12:39 Co z likwidacją sieci NEONET? Sąd podjął kluczową decyzję

Pod koniec zeszłego roku gruchnęła wiadomość, że sieć sklepów NEONET postawiona została w stan likwidacji. Zarząd spółki uspokajał, że jest to tylko element restrukturyzacji mający przyśpieszyć formalności. W efekcie zamknięte zostały liczne sklepy, a ich pracownicy sieci stracili pracę. Teraz sąd odrzucił wniosek o likwidację.

kasa samoobsługowa
26.05.2024 19:55 Problem z kasami samoobsługowymi w sklepach. Brak "poszanowania praw"

Kasy samoobsługowe nie spełniły pokładanych w nich nadziei właścicieli sieci sprzedaży detalicznej i daleko jesteśmy od całkowitej automatyzacji handlu w obsłudze klienta. Często podczas wdrażania nowinek zapomina się o osobach wykluczonych cyfrowo, na co zwraca uwagę UOKiK.

trumna
19.05.2024 18:58 14-latek zjadł chipsa, nie żyje. Wszystko przez internetowy challenge

Media dotarły do raportu z sekcji zwłoki 14-letniego Harrisa Wolobaha, który we wrześniu minionego roku wziął udział w tzw. One Chip Challenge. Wyzwanie polegało na zjedzeniu wyjątkowo ostrego czipsa o bardzo wysokim stężeniu kapsaicyny, co w przypadku Wolobaha skończyło się śmiercią. 

haker
15.05.2024 12:25 Atak hakerski na polskie markety. Wydano zalecenia dla klientów

Sieć POLOMarket poinformowała o ataku hakerskim przeprowadzonym na jej infrastrukturę. Jak dotąd nie potwierdzono, że doszło do wycieku danych, niemniej sieć ostrzega, że mogło dojść do naruszenia bezpieczeństwa informacji i wydała zalecenia adresowane do tych klientów, którzy dokonali rejestracji POLOkarty.

sprzęt gamingowy
14.05.2024 09:14 UOKiK bada rynek gier wideo. Steam i PlayStation Store pod lupą

UOKiK rozpoczyna postępowania wyjaśniające dotyczące potencjalnych praktyk antykonkurencyjnych na rynku cyfrowej dystrybucji gier wideo. Na celowniku znalazły się największe platformy, takie jak Steam i PlayStation Store. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, firmom grożą wysokie grzywny.

temu
10.05.2024 22:37 Rząd zawalczy z fast fashion. Na celowniku Temu i Shein

Chińscy giganci e-commerce’owi od lat śmiało ekspandują na polski rynek. Szlaki przetarł AliExpress, dziś tryumfy święci m.in. Temu, ustępując pod względem popularności wyłącznie rodzimemu Allegro. To się jednak może wkrótce zmienić. Walkę z nieuczciwą konkurencją z Chin zapowiedziało ministerstwo finansów.

płatność telefonem
10.05.2024 21:48 Ustawa o dostępności - nowe wymogi dot. terminali płatniczych

Sejm uchwalił ustawę wdrażającą do polskiego systemu prawnego zapisy europejskiego aktu o dostępności. W rezultacie wkrótce do polskich sklepów zawitają nowe terminale płatnicze. Ustawa o dostępności wprowadza także wiele innych zmian, jednak właśnie terminale wzbudzają najwięcej kontrowersji.

uokik
07.05.2024 20:40 UOKiK o zmowie cenowej. Pod lupą największe sieci RTV i AGD

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował, że na polskim rynku nawet przez 10 lat mogła funkcjonować zmowa cenowa. W sprawę rzekomo zamieszane mają być największe sieci marketów RTV AGD, a sprawa dotyczy popularnych ekspresów do kawy firmy Jura. W wyniku zmowy, naruszane miały być prawa konsumentów.

Nokia 3210
03.05.2024 22:58 Miliony osób miało taki telefon. Właśnie pokazano nową wersję

Fińska firma HMD Global wprowadza na rynek Nokię 3210 - tym samym wskrzeszając legendę sprzed lat. Co o modelu piszą międzynarodowe media i recenzenci?

kasa samoobsługowa
24.04.2024 21:06 Sklepy wycofują kasy samoobsługowe. Wszystko z powodu klientów

Dość powszechna jest opinia, że kasy samoobsługowe, w których pokładano nadzieję na automatyzację obsługi klienta, przysparzają więcej problemów, niż pożytku. Widać to już także w decyzjach dużych sieci sprzedaży detalicznej, które zaczynają rakiem wycofywać się z kas samoobsługowych.

allegro
17.04.2024 10:16 Duże zmiany w działaniu Allegro. Odczują je wszyscy użytkownicy

Allegro rozesłało wśród sprzedawców maile informujące o nowych zasadach wprowadzanych w serwisie. Już w połowie maja dodawane oferty będą podlegały bardziej skrupulatnej analizie pod kątem jakości. Przełoży się to na opóźnienia w publikacji ofert sprzedażowych, ale też części komentarzy.

lidl
17.04.2024 09:58 Nowe urządzenia w sklepach Lidla. Wydały klientom już 100 tys. zł

Choć system kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce dopiero od 1 stycznia 2025 r., to już teraz w kolejnych sklepach pojawiają się automaty umożliwiający zdawanie butelek. Tak jest w Lidlu, który postawił już w Polsce kilkadziesiąt takich urządzeń.

sklep sinsay
15.03.2024 23:00 Polski gigant odzieżowy ukrywał działalność w Rosji?

Firma Hindenburg Research specjalizująca się w analizie przestępstw finansowych opublikowała raport wskazujący, że polska spółka giełdowa LLP wbrew wcześniejszym deklaracjom dostarcza swoje produkty na rynek rosyjski. Ma się to dokonywać za pośrednictwem fasadowych podmiotów, zaś na trop sprawy trafiono dzięki analizie kodów kreskowych.

sklep Żabka
05.03.2024 20:16 Żabka dostarczy twoje zakupy za pomocą robota. Dostawa w 15 minut

Żabka poinformowała o testach nowego sposobu na dostawy zakupów w ramach usługi Żabka Jush. Po wcześniejszych testach dronów przyszedł czas na autonomicznego robota, który może dotrzeć do klientów nawet w 15 minut po zleceniu.

kurier
03.03.2024 14:15 Zakup tytoniu przez internet. Czy to zgodne z prawem?

W Sieci dostępne są towary objęte akcyzą, jednak wokół ich zakupu online panują wątpliwości prawne. Co prawda można na tym zaoszczędzić, jednak niewykluczone są także nieprzyjemności prawne.

zakupy przez internet
29.02.2024 14:49 Duże zmiany dla użytkowników OLX. To pokłosie działań UOKiK

Użytkownicy serwisu OLX otrzymali już maile informujące o zmianach w regulaminie. Są one bezpośrednim rezultatem decyzji UOKiK, który zobowiązał OLX do modyfikacji zapisów, które dotąd działały na niekorzyść kupujących. Najważniejsza nowość to całkowita przebudowa tego, jak działa usługa Pakiet Ochronny.

kasa samoobsługowa
29.02.2024 12:33 Tajny przycisk na kasach samoobsługowych. Do czego służy?

Kasy samoobsługowe znajdziemy dziś w niemal każdym sklepie należącym do sieci sprzedażowej Biedronka, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że mają one pewną ukrytą funkcję, która można znacząco przyśpieszyć kasowanie produktów. Dzięki ukrytemu przyciskowi zakupy z pewnością przebiegną sprawniej.

zakupy w sieci
27.02.2024 18:30 To już koniec. Popularny sklep internetowy wycofuje się z Polski

Okres pandemicznych lockdownów poskutkował uruchomieniem wielu usług dowozu zakupów, także tych codziennych, spożywczych. W tym czasie na polskim rynku uruchomiony został internetowy sklep spożywczy Barbora. Przez pewien czas cieszył się on popularnością, lecz to już się skończyło. Władze spółki podjęły ostateczną decyzję co do przyszłości sklepu.

kasa samoobsługowa
22.02.2024 22:15 Sklepy rezygnują z kas samoobsługowych. Powodem są klienci

Jeśli chodzi o kasy samoobsługowe, to część konsumentów nie potrafi już sobie bez nich wyobrazić zakupów ze względu na oszczędność czasu, inni zaś przeklinają je z uwagi na częstą konieczność wzywania obsługi. Fakt faktem jednak, że dziś takie urządzenia stoją niemal w każdym markecie, co może się okazać problematyczne dla samych sklepów. Niektóre z nich rezygnują z takiego rozwiązania.

nextbike
19.02.2024 13:35 UOKiK zdecydował. Wypożyczalnia rowerów zapłaci wysoką karę

Wypożyczalnie rowerów obsługiwane przez aplikacje mobilne na stałe wpisały się w krajobrazy polskich miast. Jedną z działających w Polsce spółek jest Nextbike, która właśnie została surowo ukarana przez UOKiK dotkliwą karą.

temu
15.02.2024 21:12 UOKiK analizuje skargi na Temu. Chodzi m.in. o dyrektywę Omnibus

Serwis sprzedażowy Temu przebojem wdarł się na polski rynek i w mniej niż rok wyprzedził pod względem popularności m.in. AliExpress, ustępując tylko Allegro. Pojawiają się jednak wątpliwości co do zgodności mechanizmów funkcjonowania Temu z polskim prawem. 

Biedronka
08.02.2024 12:56 Kontrowersyjne SMS-y od Biedronki. UOKiK wkracza do akcji

4 lutego do klientów Biedronki, którzy zdecydowali się przekazać sieci swój numer telefonu, trafiły SMS-y, których zawartość dla wielu była zaskoczeniem. Biedronka otwarcie porównywała na swoją korzyść ceny z tymi, które obowiązują w Lidlu. Sprawie przyjrzy się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

fakutra
03.02.2024 18:33 Reset Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów wraca do konsultacji

Próby uruchomienia Krajowego Systemu e-Faktur w zobowiązanych do tego podmiotach kończyły się jak dotąd porażką. Kolejne graniczne terminy przesuwano, do urzędów wysyłano specjalistów ds. wdrożeń i organizowano szkolenia, a mimo to przedsięwzięcie kończy się niepowodzeniem. Teraz zapadła decyzja, aby dokonać resetu.

None
24.01.2024 11:58 Nieprawdziwe informacje o cenach samochodów i niewłaściwe umowy. UOKiK nałożył drakońską karę

Nie jedną, lecz dwie decyzję podjął prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w sprawie Autocentrum AAA Auto, jednego z największych dilerów samochodów używanych, aktywnego w m.in. w serwisie OTOMOTO. Łącznie kara wyniosła 72 mln zł. Firma nie tylko okłamywała klientów w sprawie cen, ale też stosowała abuzywne zapisy w umowach.