Tech.BiznesINFO.pl > Motoryzacja

Motoryzacja

ładowanie samochodu
14.04.2024 20:56 Euro 7 zatwierdzone. Nowe wymogi UE wobec aut jeszcze surowsze

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wprowadzenie nowej europejskiej normy Euro 7. Stanowi ona nowe limity emisji m.in. gazów cieplarnianych przez pojazdy oraz surowsze wymogi wobec producentów samochodów elektrycznych. Był to ostatni krok przed wejściem Euro 7 w życie.

tankowanie
12.04.2024 12:05 Ceny paliw nadal będą rosły. Benzyna za 5 zł to już historia

Ceny paliw na stacjach benzynowych rosną, nie mamy już w ogóle do czynienia ze stawkami w okolicach 6 zł. Znacznie częściej przekraczają one 7 zł i ok. 1,5 zł więcej za benzynę premium. Czy możemy się w końcu spodziewać obniżek?

samochód
11.04.2024 10:23 Kolejne ograniczenie dla kierowców. Chcą wprowadzić mandaty na jedną rzecz

Do sejmu trafiła petycja w sprawie całkowitego zakazu korzystania ze słuchawek podczas jazdy dla kierowców i rowerzystów. Po udanych próbach ze zmianą pierwszeństwa na pasach i podwyższeniem wysokości mandatów wprowadzone ma zostać kolejne ważne ograniczenie, które zwiększy bezpieczeństwo na drogach.

prawo jazdy
10.04.2024 13:42 Wyrobienie prawa jazdy będzie droższe? Samorządy chcą wyższych opłat

Aktualnie wyrobienie dokumentu prawa jazdy kategorii B kosztuje 100 zł, do czego doliczane jest 50 gr opłaty ewidencyjnej. Wkrótce może się to jednak zmienić. Samorządy w związku z podwyższeniem kosztów produkcji chcą, by za wydanie potwierdzenia uprawnień kierowcy płacili więcej.

zmiana opon
08.04.2024 20:09 Kiedy zmienić opony na letnie? Ta zasada jest kluczowa

Choć mamy początek kwietnia, to warunki pogodowe panujące w większości kraju bardziej przypominają końcówkę czerwca. Ten stan rzeczy może stanowić zagwozdkę dla kierowców, którzy wciąż jeżdżą na zimowych oponach. 

Tesla
05.04.2024 22:57 Tesla kapituluje. Chiny wygrywają segment tanich elektryków

Agencja Reutera donosi, że Tesla porzuciła plany produkcji tanich elektrycznych samochodów. Choć miał to być jeden najważniejszych dalekosiężnych celów spółki Elona Muska, to szczytna idea nie wytrzymała konfrontacji z coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem. A mówiąc mniej oględnie - z Chinami.

mobywatel
04.04.2024 16:35 Ważny komunikat do Polaków. Zmiany w mObywatelu dla milionów osób

Aplikacja mObywatel to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi publicznych usług cyfrowych. Regularnie pojawiają się w niej nowe funkcje, zwłaszcza obsługa kolejnych cyfrowych dokumentów, a resort cyfryzacji już zapowiada kolejne. Wkrótce do mObywatela zawita moduł Stłuczka.

prawo jazdy
03.04.2024 19:25 Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy. Padł konkretny termin

Ważne informacje dla kierowców. W związku z ujednolicenie formatu prawa jazdy w Unii Europejskiej część z nich musi pamiętać o wymianie dokumentu na nowy. Program wymiany dokumentów rozłożonych jest na wiele etapów, jednak z zaniedbania grożą poważne konsekwencje.

wnętrze samochodu
13.03.2024 18:12 Auta udostępniają dane ubezpieczycielom? Zaskakujące doniesienia

Współczesne samochody zbierają ogromne ilości danych, co było już potwierdzone w niezależnych badaniach przeprowadzonych przez Fundację Mozilla. Często są one w postaci zanonimizowanej sprzedawane dalej. Dostęp do nich skupować mają firmy ubezpieczeniowe, które na ich podstawie mogą podejmować decyzje o pokryciu kosztów.

samochód
11.03.2024 10:01 Nie będziesz mieć takiego radia w aucie i możesz mieć kłopoty. Trwają prace nad ustawą

Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad ustawą, która będzie określać zasady kontroli samochodów pod kątem funkcji dostępnych w nich radioodbiorników. Nowe zasady wejdą w życie lada moment, a osoby, które nie spełnią wymogów, będzie czekać wysoka kara pieniężna.

telefon
09.03.2024 16:58 Chcą śledzić telefony kierowców. Zaskakujący powód

Samochody elektryczne cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż zakładali to ich producenci, a jedną z przeszkód do ich popularyzacji są braki w infrastrukturze. Zwłaszcza we wschodniej i południowej części Europy ładowarek jest zwyczajnie zbyt mało. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu ma być szpiegowanie kierowców.

Lidl
07.03.2024 11:15 Złe informacje dla klientów Lidla. Koniec z darmowym ładowaniem

Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych, darmowe ładowarki pod marketami Lidl przechodzą do historii. Decyzja o wprowadzeniu opłat za korzystanie z tych usług wywołuje dyskusję na temat przyszłości elektromobilności w Polsce. Jakie konsekwencje ma ta zmiana dla kierowców i dla samego rynku?

laboratorium
06.03.2024 19:04 Wodór w motoryzacji. Orlenu jako trzeci na świecie otrzymał akredytację

Coraz częściej twierdzi się, że przyszłością motoryzacji nie są napędy elektryczne, lecz wodorowe. Wykorzystanie tego pierwiastka ma eliminować problemy, z jakimi będziemy się musieli mierzyć w związku z popularyzacją samochodów elektrycznych. Orlen właśnie otrzymał akredytację, która pozwoli wykorzystać wodór w branży automotive.

samochód
03.03.2024 15:35 Te auta kradziono najczęściej w 2023 r. Na liście zaskoczenia

Choć dzisiejsza liczba kradzieży samochodów nijak ma się do skali tego zjawiska jeszcze na przełomie wieków, to i tak co roku kradzionych są tysiące aut. Dobre wieści są jednak takie, że liczba kradzież systematycznie spada. Ponadto można wskazać marki tych pojazdów, które padają łupem złodziei najczęściej.

policja
01.03.2024 21:36 Ta aplikacja jest obowiązkowa dla każdego kierowcy. Z jej funkcji korzysta nawet policja

Wśród aplikacji kierowanych do kierowców znajdziemy wszelkiej maści mapy, nawigacje, programy ułatwiające parkowanie i wiele innych. Tymczasem nieco w ich cieniu jest program TaPo24, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o ruchu drogowym, które z pewnością przyda się nie tylko mniej doświadczonym uczestnikom ruchu. Korzysta z niej nawet polska policja. 

prawo jazdy
29.02.2024 15:11 Wiadomo, co z obowiązkowymi badaniami kierowców. Parlament Europejski zdecydował

Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie gruntownych zmian, jakie pojawią się w krajach członkowskich w kwestii prawa jazdy. Przegłosowana nowelizacja wprowadza regulacje w wielu obszarach, jak kwestia badań obowiązkowych, wiek uprawnionych do prowadzenia pojazdami czy cyfrowe prawa jazdy.

Mapy Google
28.02.2024 12:36 Ważna nowość w Mapach Google. Kierowcy będą zachwyceni

Mapy Google dla wielu użytkowników są już stałym zamiennikiem nawigacji GPS. Także tych preinstalowanych na samochodowych systemach infotainment, gdyż wymagają one często płatnych aktualizacji. Do aplikacji trafiły właśnie ważne nowości, z których skorzystają właśnie polscy kierowcy.

wnętrze samochodu
28.02.2024 10:36 Abonament RTV w samochodzie. Kary mogą sięgnąć 1,3 tys. zł

Kontrowersje wywoływane przez abonament RTV nie słabną. Choć w planach są gruntowne zmiany w systemie finansowania mediów publicznych, to Poczta Polska zatrudnia kolejnych kontrolerów, co zapowiada zintensyfikowane kontrole. Często zapominamy, że można ich dokonać także w samochodach.

pieniądze
25.02.2024 13:41 Niedługo nowe opłaty dla kierowców

Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.

EV
28.01.2024 13:10 Nowe ogniwa mają być rewolucją dla aut elektrycznych. Na razie to „produkcyjne piekło”

W ciągu ostatnich miesięcy kilka dużych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Volkswagen czy Toyota, ogłosiły postępy w pracach nad bateriami ze stałym elektrolitem, które docelowo mogą całkowicie zastąpić ciekłe ogniwa litowo-jonowe. Według ekspertów takie założenia mogą być jednak zbyt optymistyczne. 

samochody
27.01.2024 22:40 Nowe rejestracje na polskich drogach? Wiemy, dla kogo będą przeznaczone

W świecie motoryzacji zbliża się rewolucja, która może zmienić obraz polskich dróg. Już niedługo pojawić się mogą żółte tablice z czerwonym numerem rejestracyjnym, oznaczające samochody sportowe. Zmiany te mają wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. Sprawdźmy, jakie nowości niesie ze sobą ten projekt i jak wpisuje się w szerszy kontekst prawa drogowego.

linia montażowa
26.01.2024 23:07 Znana fabryka zostanie zlikwidowana. Pracę straciło 468 osób

Zakończyły się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w bielskiej fabryce FCA Powertrain a przedstawicielstwem jej właściciela, konglomeratu Stellantis. Oznacza to, że spełnione zostały już wszystkie warunki niezbędnie do zakończenia produkcji i zamknięcia zakładu w Bielsku-Białej.

radiowóz
23.01.2024 20:42 Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? Najważniejszy jest jeden szczegół

Przez lusterko wsteczne miga nieznane BMW - czy to radiowóz? W Polsce nieoznakowane policyjne auta to rzeczywistość. Wkraczamy w świat ich subtelnych oznaczeń i tajemniczych detali. Jak je rozpoznać?

symbol ryby
20.01.2024 17:45 Widzisz naklejkę ryby na karoserii auta? Nie jest tam bez powodu

W nowym roku, liczni nabywcy samochodów zdecydowali się ozdobić karoserię charakterystycznym symbolem ryby. To nieprzypadkowe działanie, a raczej przemyślana decyzja kierowców, którzy pragną przekazać istotne przesłanie na drodze. W tym artykule przybliżamy, co symbolika ryby na aucie faktycznie reprezentuje.

Automobilowy, Samochód, Panel.
15.01.2024 08:05 Wielu kierowców boi się nacisnąć. Do czego służy tajemniczy przycisk?

Jeżdżące komputery - tak  właśnie moglibyśmy określić współczesne samochody. Ich kabiny są pełne przycisków, których przeznaczenie często ciężko odgadnąć. Postrachem niektórych kierowców jest przycisk z gwiazdką. Czy naprawdę jest się czego bać?

Traffic light, Sygnał, Ruch drogowy.
14.01.2024 15:50 Będzie czwarte światło w sygnalizacji drogowej? Niebywałe doniesienia obiegły media

Czerwony, żółty i zielony - z takich kolorów składa się obecnie sygnalizacja świetlna. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że w przypadku rozwoju pojazdów autonomicznych konieczne jest wprowadzenie zmian w obecnym systemem sygnalizacji. Rozwiązaniem ma być czwarte, białe światło do standardowych sygnalizatorów.

Tesla 3
24.12.2023 15:26 Ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym w Polsce? Kwota może zaskoczyć

Fundacja EV Klub Polska, największa w Polsce organizacja zrzeszająca posiadaczy samochodów elektrycznych opublikowała pierwsze informacje z nadchodzącego raportu EV 1000. Dzięki temu znamy wyimki z badań nad faktycznymi kosztami eksploatacji samochodów z napędem elektrycznych w polskich warunkach.

samochód el
29.11.2023 21:06 Samochody elektryczne bardziej awaryjne od zwykłych. Najgorzej wypada jeden typ

Codziennie docierają do nas informacje na temat spektakularnych awarii samochodów z napędem elektrycznych. Nie sposób przynajmniej częściowo nie upatrywać się w tym działalności sprzedawców samochodów z silnikami benzynowymi lub diesla. Jak jednak pokazują badania, elektryki faktycznie są bardziej awaryjne niż samochody z „tradycyjnym” napędem i to w znacznym stopniu.

  • 1
  • 2