Tech.BiznesINFO.pl > Motoryzacja

Motoryzacja

prawo jazdy
29.02.2024 15:11 Wiadomo, co z obowiązkowymi badaniami kierowców. Parlament Europejski zdecydował

Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie gruntownych zmian, jakie pojawią się w krajach członkowskich w kwestii prawa jazdy. Przegłosowana nowelizacja wprowadza regulacje w wielu obszarach, jak kwestia badań obowiązkowych, wiek uprawnionych do prowadzenia pojazdami czy cyfrowe prawa jazdy.

Mapy Google
28.02.2024 12:36 Ważna nowość w Mapach Google. Kierowcy będą zachwyceni

Mapy Google dla wielu użytkowników są już stałym zamiennikiem nawigacji GPS. Także tych preinstalowanych na samochodowych systemach infotainment, gdyż wymagają one często płatnych aktualizacji. Do aplikacji trafiły właśnie ważne nowości, z których skorzystają właśnie polscy kierowcy.

wnętrze samochodu
28.02.2024 10:36 Abonament RTV w samochodzie. Kary mogą sięgnąć 1,3 tys. zł

Kontrowersje wywoływane przez abonament RTV nie słabną. Choć w planach są gruntowne zmiany w systemie finansowania mediów publicznych, to Poczta Polska zatrudnia kolejnych kontrolerów, co zapowiada zintensyfikowane kontrole. Często zapominamy, że można ich dokonać także w samochodach.

pieniądze
25.02.2024 13:41 Niedługo nowe opłaty dla kierowców

Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.

EV
28.01.2024 13:10 Nowe ogniwa mają być rewolucją dla aut elektrycznych. Na razie to „produkcyjne piekło”

W ciągu ostatnich miesięcy kilka dużych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Volkswagen czy Toyota, ogłosiły postępy w pracach nad bateriami ze stałym elektrolitem, które docelowo mogą całkowicie zastąpić ciekłe ogniwa litowo-jonowe. Według ekspertów takie założenia mogą być jednak zbyt optymistyczne. 

samochody
27.01.2024 22:40 Nowe rejestracje na polskich drogach? Wiemy, dla kogo będą przeznaczone

W świecie motoryzacji zbliża się rewolucja, która może zmienić obraz polskich dróg. Już niedługo pojawić się mogą żółte tablice z czerwonym numerem rejestracyjnym, oznaczające samochody sportowe. Zmiany te mają wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. Sprawdźmy, jakie nowości niesie ze sobą ten projekt i jak wpisuje się w szerszy kontekst prawa drogowego.

linia montażowa
26.01.2024 23:07 Znana fabryka zostanie zlikwidowana. Pracę straciło 468 osób

Zakończyły się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w bielskiej fabryce FCA Powertrain a przedstawicielstwem jej właściciela, konglomeratu Stellantis. Oznacza to, że spełnione zostały już wszystkie warunki niezbędnie do zakończenia produkcji i zamknięcia zakładu w Bielsku-Białej.

radiowóz
23.01.2024 20:42 Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? Najważniejszy jest jeden szczegół

Przez lusterko wsteczne miga nieznane BMW - czy to radiowóz? W Polsce nieoznakowane policyjne auta to rzeczywistość. Wkraczamy w świat ich subtelnych oznaczeń i tajemniczych detali. Jak je rozpoznać?

symbol ryby
20.01.2024 17:45 Widzisz naklejkę ryby na karoserii auta? Nie jest tam bez powodu

W nowym roku, liczni nabywcy samochodów zdecydowali się ozdobić karoserię charakterystycznym symbolem ryby. To nieprzypadkowe działanie, a raczej przemyślana decyzja kierowców, którzy pragną przekazać istotne przesłanie na drodze. W tym artykule przybliżamy, co symbolika ryby na aucie faktycznie reprezentuje.

Automobilowy, Samochód, Panel.
15.01.2024 08:05 Wielu kierowców boi się nacisnąć. Do czego służy tajemniczy przycisk?

Jeżdżące komputery - tak  właśnie moglibyśmy określić współczesne samochody. Ich kabiny są pełne przycisków, których przeznaczenie często ciężko odgadnąć. Postrachem niektórych kierowców jest przycisk z gwiazdką. Czy naprawdę jest się czego bać?

Traffic light, Sygnał, Ruch drogowy.
14.01.2024 15:50 Będzie czwarte światło w sygnalizacji drogowej? Niebywałe doniesienia obiegły media

Czerwony, żółty i zielony - z takich kolorów składa się obecnie sygnalizacja świetlna. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że w przypadku rozwoju pojazdów autonomicznych konieczne jest wprowadzenie zmian w obecnym systemem sygnalizacji. Rozwiązaniem ma być czwarte, białe światło do standardowych sygnalizatorów.

Tesla 3
24.12.2023 15:26 Ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym w Polsce? Kwota może zaskoczyć

Fundacja EV Klub Polska, największa w Polsce organizacja zrzeszająca posiadaczy samochodów elektrycznych opublikowała pierwsze informacje z nadchodzącego raportu EV 1000. Dzięki temu znamy wyimki z badań nad faktycznymi kosztami eksploatacji samochodów z napędem elektrycznych w polskich warunkach.

samochód el
29.11.2023 21:06 Samochody elektryczne bardziej awaryjne od zwykłych. Najgorzej wypada jeden typ

Codziennie docierają do nas informacje na temat spektakularnych awarii samochodów z napędem elektrycznych. Nie sposób przynajmniej częściowo nie upatrywać się w tym działalności sprzedawców samochodów z silnikami benzynowymi lub diesla. Jak jednak pokazują badania, elektryki faktycznie są bardziej awaryjne niż samochody z „tradycyjnym” napędem i to w znacznym stopniu.

samochód
11.11.2023 17:03 Nadchodzą mrozy. Kierowcy muszą zrobić jedną rzecz, żeby uniknąć kosztownego błędu

W niemal całym kraju odnotowano pierwsze przymrozki i lada moment ujemne temperatury staną się codziennością, przysparzając problemów między innymi kierowcom. Często napotykanymi utrudnieniami są te związane z szybami i wycieraczkami. Na szczęście są sposoby na to, by zapobiec im zawczasu.

prawo jazdy
03.11.2023 14:31 Prawo jazdy w mObywatelu respektowane w całej UE? To element Europejskiego Portfela Cyfrowej Tożsamości

Dobre wieści dla wszystkich, którzy podróżują samochodem także poza granicami Polski. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło nabór do pilotażowego programu, który ma wyeliminować konieczność posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy także na dłuższych dystansach.

samochód we mgle
26.10.2023 22:57 Polak śmiertelnie potrącił turystę w Norwegii. Wyjdzie na wolność dzięki zjawisku Purkiniego

Sąd Apelacyjny w Oslo uniewinnił Polaka, który w 2016 roku ze skutkiem śmiertelnym potrącił w Norwegii pieszego. Choć pierwszy instancja skazała go na pobyt w więzieniu, utratę prawa jazdy i zasądziła odszkodowanie, stwierdzono, że mężczyzna nie mógł dostrzec ofiary wypadku. Było to spowodowane zjawiskiem Purkiniego.

Samochód elektryczny
11.09.2023 20:36 Niemcy idą na całość: samochody elektryczne będzie można naładować na 80% stacji paliw

Największą przeszkodą w popularyzacji pojazdów napędzanych nieodnawialnymi źródłami energii  są w wielu przypadkach braki infrastrukturalne. Nie chodzi jedynie o niewystarczającą liczbę odpowiednio zlokalizowanych ładowarek, ale tez o ich moc przekładającą się na czas, jaki wymagany jest do naładowania akumulatorów. Ambitny plan rozprawienia się z tym problemem zaprezentował niemiecki kanclerz Olaf Sholz.

Wnętrze samochodu
06.09.2023 19:47 „Współczesne auta to koszmar w kwestii prywatności”. Badania nie zostawiają na producentach suchej nitki

Za sprawą rozbudowanych systemów infotainment, integracji z usługami producenta, który ma niekiedy ogromne możliwości zdalnej kontroli nad pojazdem czy systemy sterowane z poziomu aplikacji mobilnych, współczesne samochody mają niewiele mniejszą powierzchnię ataku niż komputery osobiste. Światło na oferowany przez nie poziom bezpieczeństwa rzucają nowe badania Mozilli. Wnioski nie napawają optymizmem.

elektryk
13.05.2023 15:45 Koszty użytkowania tych samochodów mogą zaskoczyć. Porównanie rachunków pokazuje, co się bardziej opłaca

Organizacja FairCharge porównała rachunki za ładowanie elektryków w Wielkiej Brytanii w domu i poza nim. Okazało się, że różnice są znaczne, a średni roczny koszt korzystania z publicznych stacji ładowania sięga obecnie 1838 funtów, czyli ok. 7800 zł.

  • 1
  • 2