Tech.BiznesINFO.pl > Oszustwo

Oszustwo

haker
23.02.2024 22:20 Groźne maile trafiają do Polaków. Oszuści podszywają się pod znaną firmę

Do polskich internautów trafiają maile, które mają na celu wyłudzenie najwrażliwszych danych. Tym razem jednak oszustwo jest sprytnie zaprojektowane – nie powiela wyświechtanych schematów i jest bardzo dopracowane. Oszuści postanowili się podszyć pod najpopularniejszą usługę muzyczną bazującą na strumieniowaniu.

Logo PKO Bank Polski
21.02.2024 19:28 PKO BP z ważnym komunikatem dla wszystkich klientów

W dzisiejszym świecie, gdzie internet stał się głównym miejscem podejmowania decyzji finansowych, ryzyko oszustw stale rośnie. PKO BP w ostatnim komunikacie bezpieczeństwa ostrzega klientów przed fałszywymi reklamami inwestycyjnymi i technikami spoofingu. Oto jak możesz chronić swoje finanse.

zus
20.02.2024 21:21 ZUS ostrzega: Oszuści próbują wyłudzić pieniądze Polaków

Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), używając fałszywego profilu na Facebooku. Rzecznik ZUS ostrzega przed tym oszustwem, podkreślając, że oszuści próbują wyłudzić dane osobowe i pieniądze Polaków. Co więcej, wykorzystują nowoczesne narzędzia, takie jak deepfake, aby uwiarygodnić swoje działania. Oto szczegóły i ostrzeżenia dotyczące tego niebezpiecznego procederu.

bankomat
18.02.2024 18:47 Facebook znowu służy oszustom. Tym razem poszywają się pod bank Santander

Została zidentyfikowana kolejna kampania phishingowa. O ile nie wymyka się ona znanym wcześniej schematom, to stanowi ich konglomerat – napastnicy łączą zapewniania o łatwym i szybkim zarobku z podszywaniem się pod bank. Ich kanał kontaktu z ofiarami to oczywiście Facebook.

laptop
16.02.2024 10:56 Planujesz urlop? Lepiej uważaj, można stracić pieniądze i dane

Planując swoje wakacje lub rezerwując hotel, istnieje teraz większe ryzyko niż kiedykolwiek wcześniej. CERT Polska ostrzega przed nowym oszustwem, które pojawiło się na popularnej platformie rezerwacyjnej Booking.com. Fałszywe e-maile podszywające się pod tę stronę stwarzają zagrożenie dla użytkowników, grożąc usunięciem ich rezerwacji lub ogłoszeń. Poznaj szczegóły tego nowego zagrożenia i dowiedz się, jak możesz się przed nim chronić.

komputer z netflixem
13.02.2024 22:15 Podają się za Netfliksa. Uważaj, możesz stracić pieniądze i dane

Wirtualne pułapki coraz sprawniej udają autentyczne komunikaty, wzbudzając niepokój i zachęcając do podjęcia szybkich działań. Ostatnio popularnym celem stała się platforma streamingowa Netflix. Fałszywe wiadomości, podszywające się pod serwis, alarmują użytkowników o rzekomych problemach z płatnościami, prowokując do kliknięcia linku i podania swoich danych osobowych. Ostrzeżenia przed takimi praktykami nabierają coraz większego znaczenia w erze rosnącej liczby cyberataków.

policja
09.02.2024 21:55 25-latka w trzy miesiące oszukała 100 osób z całej Polski. Na Blika

System płatności BLIK to bez dwóch zdań coś, z czego w Polsce możemy być zadowoleni. Bezpieczny pod względem technicznym, wygodny i szybki. Nie jest jednak odporny – jak zresztą każdy inny system – na uzbrojenie go i wykorzystanie w phishingu. Policja z Bielska-Białej poinformowała o zatrzymaniu kobiety, która z użyciem BLIK-a oszukała ponad 100 osób.

pko bp
06.02.2024 18:59 Ważny komunikat PKO BP. Ostrzegają wszystkich klientów

Dziś 6 września, a to oznacza, że obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. To dobra okazja do tego, by przypomnieć sobie najważniejsze zasady, dzięki którym możemy uniknąć problem wynikających z naruszeń cyberbezpieczeństwo. Swój komunikat  w tej sprawie opublikował już PKO Bank Polski.

biedronka
06.02.2024 16:47 Biedronka wysyła maile Polakom? Ważne ostrzeżenie

W ostatnim czasie część Polaków otrzymuje wiadomości od sieci sprzedażowych, między którymi najwidoczniej konkurencja bardzo się zaostrzyła. W takich okolicznościach łatwo dać się nabrać oszustom, którzy podszywają się pod sieć Biedronka. 

kurier
03.02.2024 21:35 Oszustwa z paczkami za pobraniem. Można stracić pieniądze

Oszustwo na przesyłkę za pobraniem znów zyskuje na popularności. Choć w natłoku phishingu, w którym z użyciem SMS-ów, maili i dopracowanych fałszywych stron dokonuje się wieloetapowych oszustw, może się ono wydawać prymitywne, to jest również bardzo skuteczne. Na sukces może się złożyć na przykład nieobecność adresata przesyłki w momencie jej dostarczenia.

haker
03.02.2024 20:07 Kobieta straciła prawie 130 tys. zł. Oszustwo na żołnierza

Lubelska policja informuje o kolejnym oszustwie zakończonym stratą dużej ilości pieniędzy. Choć scenariusz oszustwa może się z pozoru wydać dość wydumany, to był także bardzo skuteczny. Mieszkanka województwa lubelskiego straciła w rezultacie niemal 130 tys. zł.

płatność kartą
02.02.2024 22:07 Uwaga na maila o zwrocie środków z Allegro. To niebezpieczne oszustwo

Kolejni oszuści wyciągają ręce po pieniądze Polaków. Tym razem nie silą się choćby na odrobinę kreatywności i podejmują scenariusz znany już z wielu wcześniejszych ataków. Przestrzegamy przez wiadomości pochodzącymi rzekomo z Allegro, zwłaszcza że wypadają one dość wiarygodnie.

oszustwo inwestycyjne
02.02.2024 18:32 Nowe oszustwo reklamowane w największych portalach. Ważne ostrzeżenie

W ostatnim czasie cyberprzestępcy chcący oszukać polskich internautów działają z użyciem oszustw inwestycyjnych. Zidentyfikowano nową kampanię, która może być przekonująca za sprawą reklam widniejących także na stronach największych polskich portali horyzontalnych. 

Whatsapp
01.02.2024 08:59 Otrzymałeś taką wiadomość na WhatsApp? Musisz bardzo uważać

Nowe metody działań internetowych oszustów pojawią się relatywnie rzadko – gdy natomiast pojawia się nowy, skuteczny scenariusz ataku, to przez całe miesiące jest realizowany z zastosowaniem różnych kolejnych kanałów. Tak jest tym razem – oszustwo, które dotąd było realizowane głównie za pośrednictwem SMS-ów, przenosi się na najpopularniejsze komunikatory.

ZUS
31.01.2024 15:39 Oszustwo inwestycyjne na Facebooku. Podszywają się pod ZUS i Baltic Pipe

Trwa duża i dość złożona kampania oszustw inwestycyjnych wycelowana w polskich internautów. Napastnicy wykupili liczne kampanie reklamowe, które jak zwykle uszły uwadze moderatorów Facebooka. Atak jest wieloetapowy i może skończyć się utratą wszystkich pieniędzy.

zakupy przez internet
28.01.2024 15:26 Uwaga na zupełnie nowe oszustwo. Podszywają się pod Orlen i ministerstwa

W Sieci krążą nowe treści służące do dokonywania oszustw wycelowanych w polskich internautów. Tym razem zamiast podszywać się pod jedną z instytucji czy rozpoznawalnych osób w dopracowany sposób, napastnicy postawili na ilość, a nie jakość. Kampania uwiarygadnia się z użyciem wielu różnych środków.

haker
26.01.2024 22:24 Problem z płatnością za hotel? To złodzieje mogą właśnie kraść twoje pieniądze

Są ferie, a to okazja dla cyberprzestępców przy w swoich atakach podszywać się pod przedstawicieli hoteli, hosteli czy organizatorów wyjazdów. Nie zawsze jednak chodzi o zwykły phishing – niekiedy strategia jest złożona i niezwykle skuteczna. Oszuści mogą wykorzystywać do kradzieży prawdziwe strony takich serwisów jak booking.com.

haker
26.01.2024 18:42 Groźna pułapka na Polaków. Wykorzystali Dudę i Lewandowskiego

Polskojęzyczny internet zalewają wysokiej jakości deepfake’i wykorzystujące wizerunek rozpoznawalnych osób. Fałszywe nagrania mają nas przekonać do inwestowania pieniędzy. W rzeczywistości jest to kolejna próba zaangażowania mechanizmu deepfake do dokonywania oszustw inwestycyjnych.

kurier
25.01.2024 14:18 Oszuści mają nową metodę. Wysyłają paczki za pobraniem. Można stracić setki złotych

Powraca wielokrotnie już wykorzystywany przez oszustów scenariusz ataków. Mimo jego dużej popularności w poprzednich miesiącach wciąż skuteczne pozostają oszustwa, w których napastnicy podszywają się pod nadawców przesyłek wymagających do dostarczenia paczek dodatkowych opłat.

haker
25.01.2024 11:47 Polacy masowo otrzymują niepokojące SMS-y. MSWiA reaguje, wydano pilne ostrzeżenia

Do Polaków trafiają SMS-y, których nadawcy podają się za przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort wydał już ostrzeżenia – w rzeczywistości nie rozsyła żadnych wiadomości, a te które pojawiły się w eterze, są tak naprawdę próbą oszustwa i wyłudzenia danych.

haker
24.01.2024 14:48 Oszuści podszywają się pod giełdę kryptowalut. Można stracić wszystkie środki

Popularność inwestowania w kryptowaluty jest niestety nagminnie wykorzystywana przez oszustów i cyberprzestępców. Pierwsi na ogromną skalę dokonują oszustw inwestycyjnych, drudzy wykorzystują kryptowaluty do phishingu. Drugi scenariusz ataków jest właśnie realizowany w Polsce.

smartfon
21.01.2024 15:40 Oszuści przekonali kobietę, że jest okradana. Straciła 48 tys. zł

Wydawać mogłoby się, że wydumane, rozłożone na wiele etapów, a nawet dni mają najmniejsze szanse powodzenia. Choćby przez to, że ofiara nie działa już pod wpływem emocji i ma czas na konsultacje z innym. Niestety, czasem im bardziej złożony scenariusz, tym jego skuteczność jest większa. 

smartfon
21.01.2024 08:31 Uwaga na numer telefonu +48 662 242 058. Policja wydała ostrzeżenie

Śląska policja przestrzega przed nowym oszustwem dokonywanym za pośrednictwem SMS-ów. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż nie wykorzystuje najpopularniejszych scenariuszy, co może osłabiać czujność. Tym razem oszuści przekonują, że oferują pracę.

senior
20.01.2024 11:33 Dzień Babci i Dzień Dziadka – ostrzegamy przed nieuczciwymi sprzedawcami i oszustami

Jutro i pojutrze obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Tak może być jednak szczególną okazją dla sprzedawców stosujących nieuczciwe praktyki, ale też dla cyberprzestępców. Swoje zalecenia wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz instytucje finansowe.

osoba ze smartfonem
18.01.2024 23:18 Popularny bank apeluje do Polaków. Każdy musi uważać

ING Bank Śląski wydał ostrzeżenie przed vishingiem. Jest to odmiana phishingu, która zamiast na wiadomościach tekstowych, mailach czy fałszywych stronach, bazuje na oszustwach dokonywanych za pomocą połączeń telefonicznych. Nie oznacza to jednak, że vishing to zawsze proste oszustwo.

microsoft
15.01.2024 18:45 Oszuści podszywają się pod Microsoft. Trwa kolejna niebezpieczna kampania

Powraca niebezpieczne oszustwo internetowe. Napastnicy podszywają się pod Microsoft, by przekonać potencjalne ofiary do przekazania im danych uwierzytelniania do kont. Mogą w ten sposób uzyskać dostęp do szeregu usług, łącznie z przejęciem całkowitej kontroli nad skrzynkami mailowymi hostowanymi przez korporację.

None
12.01.2024 12:31 Facebook wykorzystany do oszustwa inwestycyjnego. Moderacja serwisu ślepa na zagrożenia

Zidentyfikowano nowy wariant oszustwa inwestycyjnego. Scenariusz phishingowy stosowany przez atakujących może być tym bardziej skuteczny, że do wyłudzania danych nie jest wykorzystywana specjalnie spreparowana strona, lecz formularze na Facebooku. Prawdziwym Facebooku.

dowód osobisty
12.01.2024 11:06 Nowe, groźne oszustwo. Podają się za MSW i namawiają do aktualizacji dowodu osobistego

Wśród Polaków rozsyłane są SMS-y, których nadawcą ma być Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jej treści jesteśmy przekonywani o konieczności aktualizacji danych dowodu osobistego, inaczej grozi nam utrata jego ważności.