Tech.BiznesINFO.pl > Technologia

Technologia

Muzeum POLIN
08.12.2023 17:16 Ocalała z Holocaustu przemówiła dzięki AI. Niezwykła inicjatywa Muzeum POLIN

Zaawansowane oprogramowanie generujące obraz i dźwięk to ogrom nowych możliwości dla muzeów i instytucji kultury, czego dowodzi Muzeum POLIN. Wykorzystując nowoczesne narzędzia, udało wygenerować się niezwykłe nagranie, które stanowi unikatowe źródło o czasach największego mroku.

kiss
04.12.2023 13:49 Cyfrowe awatary zamiast muzyków: animacje zastąpią KISS. Eminem koncertuje w Fortinite

Rozwój techniki jest widoczny także w rozrywce i branży eventowej. Przed eksperymentami nie stronią nawet artyści estradowi o największym stażu, o czym świadczy decyzja zespołu KISS. Legendy rocka będą odtąd dawać koncerty tylko jako wirtualne awatary.

pralka
30.11.2023 17:40 Wiadomo, który sprzęt w domu zużywa najwięcej prądu. Duże zaskoczenie

Wysokie ceny energii oraz niskie temperatury zachęcają do szukania oszczędności. Miejsca na optymalizację często szukamy na oślep, nierzadko posługując się tokiem myślenia, w którym jeśli coś jest większe, to pobiega więcej energii. W praktyce bardzo często jest zupełnie inaczej.

IKEA
28.11.2023 21:22 Tanie urządzenia smart home w IKEA. Ochrona przed włamaniem czy zalaniem w okazyjnej cenie

IKEA ogłosiła, że do oferty wprowadzone zostaną urządzenia automatyki domowej z kategorii tzw. smart home. Niewielkie czujniki mogą nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami, a ponadto będą zachęcać ceną. IKEA wyceniła je bowiem na zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Bill Gates
24.11.2023 11:56 Bill Gates: dzięki sztucznej inteligencji większość z nas będzie pracować 3 dni w tygodniu

Automatyzacja pracy sprawia, że coraz głośniej mówi się o możliwości skrócenia 5-dniowego tygodnia pracy do 4 dni. Alternatywnie możliwa jest redukcja liczby godzin, jakie dziennie spędzamy na pracy. Według Billa Gatesa aktualne pomysły są jednak niedoszacowane. Według niego będziemy pracować jeszcze krócej.

playstation 5
23.11.2023 23:00 Sony oskarżone o monopol. Gracze domagają się gigantycznego odszkodowania

Współczesne metody dystrybucji treści, które uległy w ogromnej części całkowitej cyfryzacji, zachęcają producentów do tego, by zawłaszczać kanały sprzedażowe. Dostrzegli to brytyjscy posiadacze PlayStation, którzy żądają od Sony zwrotu części pieniędzy wydanych w PlayStation Store.

układy scalone
23.11.2023 18:11 Parlament Europejski zdecydował. Chodzi o naprawy sprzętu po upływie gwarancji

Celowe postarzanie urządzeń, AGD psujące się najdalej po kilku latach czy aktualizacje oprogramowania sprawiające, że urządzenie można wyrzucić do śmieci – to wszystko jest zmorą rynku elektroniki użytkowej. W Brukseli zapadły jednak decyzje, które mogą uzdrowić sytuację na korzyść konsumentów.

dowód osobisty
22.11.2023 19:59 Duże zmiany w dowodach osobistych. Wniosek złożymy przez internet, jest jedno ale

Powstał projekt rozporządzenia, które da podstawą prawną dla nowego wzoru dokumentu osobistego. To jednak kwestie wnioskowania o niego, sposób jego wydawania i procedury dotyczące m.in. jego utraty mogą stanowić najważniejszą różnicę. W kwestii dowodów osobistych czeka nas duża zmiana.

sala operacyjna
20.11.2023 22:19 Miał dbać o bezpieczeństwo, odpowie za wyjątkowo podłe cyberataki

Oferowanie usług w zakresie ochrony cyberbezpieczeństwa daje ogromną wiedzę na temat tego, jak je atakować. Swoją wiedzę w tym zakresie postanowił wykorzystać dyrektor firmy Securolytics. Grozi mu za to 10 lat więzienia.

half-life
19.11.2023 21:22 Kultowy Half-Life w specjalnej, odświeżonej edycji dostępny za darmo. Trzeba się pośpieszyć

Choć dla wielu graczy wiadomość ta może być bolesnym uświadomieniem upływu czasu, od premiery pierwszej części Half-Life’a minęło dokładnie 25 lat. Od ćwierć wieku gra i jej kontynuacja pozostają punktem odniesienia i przykładem zrewolucjonizowania  gatunku FPS. Valve postanowiło uczcić 25. urodziny HL pięknym prezentem dla graczy.

sam altman
19.11.2023 16:28 Sam Altman, szef OpenAI, zwolniony ze stanowiska. Co dalej z ChatGPT?

Zarząd OpenAI podjął niezwykle zaskakującą decyzję o zmianach w kierownictwie firmy odpowiedzialnej za rozwój GPT oraz ChatGPT. Pracę stracił Sam Altman, co dla wielu jest szokujące i stawia pod znakiem zapytania kierunek dalszego rozwoju ChatGPT. Co może oznaczać dymisja Altmana?

beyond burger
14.11.2023 15:01 Gdzie się podziały burgery Beyond? Producent boryka się z poważnymi problemami

Czy to się komuś podoba, czy nie, rezultaty wielu badań są zbieżne w tym, że ze względów na zmiany klimatyczne prędzej czy później powinniśmy ograniczyć ilość spożywanego mięsa. Tym bardziej ważna jest każda inicjatywa, która dostarcza przynajmniej częściowego jego zamienniki. Jedną z nich była działalność firmy Beyond Meat, jednak wszystko wskazuje, że w ostatnich miesiącach sporo się w tej kwestii zmieniło. 

ipad
12.11.2023 22:32 Nowe urządzenia Apple. Wiadomo więcej o nadchodzących premierach

Jesteśmy już po premierach nowych iPhone’ów oraz komputerów Apple. Od jakiegoś czasu krążą pochodzące z wiarygodnych źródeł pogłoski, że już na wiosnę portfolio korporacji poszerzy się o odświeżone tablety. Dziś wiemy już więcej, czego spodziewać się po nowych iPadach.

smartfon z kodem qr
12.11.2023 22:13 Ważne ostrzeżenie Ministerstwa Cyfryzacji. Nowy typ ataków zagraża Polakom

Od lat poszukuje się wygodnych metod współdzielenia adresów prowadzących do konkretnych treści, dzięki którym można byłoby wyeliminować konieczność wprowadzania całych linków. Jedną z realizacji takiej koncepcji są kody QR. Niestety, mogą one być równie użyteczne, co niebezpieczne, o czym ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji.

procesor
12.11.2023 16:22 Sposób na przyśpieszenie urządzeń o ponad 30%. Niezbędny element znajdziesz w kuchni

Miniaturyzacja tranzystorów, choć postępuje, nie utrzymuje już takiego tempa, jak jeszcze dwie dekady temu. To skłania, by tak potrzebnej dziś mocy obliczeniowej szukać gdzie indziej. Jednym z najświeższych pomysłów są systemy chłodzenia, które mogą przyśpieszyć jednostki obliczeniowe dzięki… soli.

Black Friday
11.11.2023 23:02 PS5 w rekordowo niskiej cenie. Sony zaszalało z okazji Black Friday

Nachodzi Black Friday, a to zawsze dobra okazja dla zakupów dla graczy. Za sprawą wpisu opublikowanego na łamach oficjalnego hiszpańskiego bloga PlayStation, wiemy już, jakie obniżki cen na konsole i gry przygotowało Sony.

Steam Deck OLED
11.11.2023 19:26 Steam Deck OLED już od 16 listopada w sprzedaży. Lista nowości zaskakuje

Osoby poszukujące prezentu świątecznego dla graczy mogą zaniechać dalszych eksploracji ofert – Valve zaprezentował właśnie nowy wariant konsoli przenośnej Steam Deck. Nie tylko gruntownie odświeżono wiele komponentów, ale też zastosowano nowy ekran. Z pewnością niewiele jest rzeczy, z których gracz pod choinką ucieszy się bardziej.

None
04.11.2023 23:24 Deepfake na usługach rasizmu: modelka straciła twarz za sprawą sztucznej inteligencji

Nie przestają zaskakiwać nowe negatywne zastosowania mechanizmów deepfake, które mają na celu zafałszowanie rzeczywistości. Dochodzi do kradzieży wizerunków, głosów, nierzadko w celu oszustw. Okazuje się, że deepfake’i można także wykorzystać do rozpowszechniania uprzedzeń rasowych.

Tele-Anioł
02.11.2023 10:20 Niewielki gadżet uratował życie setek Polaków. Wkrótce trafi do tysięcy kolejnych

Zakończył się nabór partnerów do realizacji programu Małopolski Tele-Anioł 2.0. Po sukcesie pierwszej części akcji, dzięki której udało się pomóc tysiącom osób, nadszedł czas na zwiększenie zasięgu akcji.

Kaloryfer
02.11.2023 08:33 Jak działają głowice kaloryferów? Wiele osób nie wie, jak poprawnie z nich korzystać

Mogłoby się wydawać, że przy ustawianiu głowic kaloryferów nie czekają nas żadne zaskoczenia – ot, kilka poziomów oznaczonych kolejnymi cyframi, które odpowiadają rosnącej temperaturze. A jednak logika zostająca za kolejnymi oznaczeniami jest inna, o czym nie wszyscy wiedzą.

None
31.10.2023 13:47 Aż 79% programistów chce zmienić pracę. Mają jeden powód

Stack Overflow Developer Survey to jedno z największych i z pewnością cieszące się największym prestiżem badanie społeczności programistów z całego świata. Z podsumowanych właśnie danych wynika, że ogromna większość developerów zamierza zmienić pracę.

Podpisywanie dokumentów
30.10.2023 14:59 Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnym obowiązku. Zbliża się ostateczny termin

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o zmianach, jakie wkrótce zajdą na platformach cyfrowych wykorzystywanych do wymiany korespondencji z administracją państwową i samorządową. Powstał nowy obowiązek, którego niedopełnienie może skutkować sankcjami.

ładowanie smartfonów
29.10.2023 20:08 Jak ładować smartfony? Obalamy największe mity

Przez lata utarło się wiele praktyk, które rzekomo mają podwyższać wydajność pracy akumulatorów zasilających smartfony lub przekładać się na dłuższą żywotność. Choć część z nich ma pełne uzasadnienie, to niektóre z nich należy włożyć między bajki. Jak najlepiej ładować smartfony? 

None
27.10.2023 18:51 Papież zachęca młodych do programowania. Za przedsięwzięciem „Code with Pope” stoi Polak

Papież Franciszek idzie z duchem czasu i dostrzegł potrzebę zachęcania młodych do nauki programowania. W ramach inicjatywy „Code with Pope” zapoczątkowanej przez polskiego programistę i przedsiębiorcę, Mirona Mironiuka, biskup Rzymu chce, by jak najwięcej młodych osób zainteresowało się tworzeniem oprogramowania.

śmieci w lesie
27.10.2023 17:14 Wyrzucił do lasu 90 kg śmieci. Policja odnalazła go dzięki kodom kreskowym

Wyrzucanie śmieci na tereny zielone, przede wszystkim do lasów, to praktyka, dla której nie sposób znaleźć usprawiedliwienia. Mimo to lasy pełne są odpadów, z czym trudno walczyć. Może w tym pomóc trochę sprytu i… kody kreskowe. 

Kasa samoobsługowa
26.10.2023 17:06 Nowość w Biedronce. Ukryta funkcja w kasach samoobsługowych

Można odnieść, że kasy samoobsługowe budzą w Polakach ambiwalentne odczucia – dla jednych to świetny sposób na ominięcie kolejek, inni je krytykują. To jednak nie zraża do dalszych inwestycji w kasy samoobsługowe największej z sieci marketów, Biedronki. Tamtejsze urządzenia właśnie zyskały nową przydatną funkcję.

Komputer z Windowsem
24.10.2023 23:27 Duże nowe wydanie kultowego programu. Warto dać mu szansę

Przeglądarka Firefox po implementacji wielu elementów nowego silnika Servo pod żadnym względem nie odstaje od programów budowanych na bazie Chromium – Chrome’a, Opery,  Brave’a czy Edge’a. Mimo tego szczyt popularności  Firefox ma już za sobą. Także w Polsce. Intensywne prace nad przeglądarką jednak nie ustają, co potwierdza wydana właśnie wersja 119.

Samochód Izera
23.10.2023 13:07 Koniec polskich samochodów elektrycznych Izera? Pół miliarda złotych w błoto

Polskie samochody elektryczne Izera były jednym ze sztandarowych projektów kolejnych dwóch rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jest niemal pewne, że nie uda się sformować trzeciego, a to rodzi wątpliwości, czy Izery kiedykolwiek wyjadą na drogi. Według nieoficjalnych doniesień – nie.