Tech.BiznesINFO.pl > Technologia

Technologia

auto elektryczne
24.08.2023 10:41 Polski samochód elektryczny w Watykanie. Papież poświęcił auto eVan

Papież Franciszek, głowa Kościoła katolickiego, pobłogosławił polskie auto elektryczne eVan. Samochód dostawczy z Innovation AG został poświęcony podczas wizyty uczestników wyprawy “The eMobi Road to COP28” w Watykanie.

radom
24.08.2023 08:42 Wybuchy w Radomiu. Nastąpiło przekroczenie bariery dźwięku

Mieszkańcy Radomia i okolic przeżyli chwile grozy, kiedy ich uszu doleciały odgłosy dwóch potężnych wybuchów. Przerażający efekt dźwiękowy wywołał ogrom reakcji w sieci. Wojsko i radomska policja reagują na wybuchy w Radomiu i komentują zaistniały incydent. 

budynek
23.08.2023 13:24 Brytyjski gigant stawia na Polskę. Można znaleźć zatrudnienie na dobrych warunkach

Nawet pół tysiąca osób ma znaleźć pracę w nowo otwartym w Polsce globalnym centrum usług, które odpowiada za zadania z czterech różnych obszarów. Oferty publikowane przez firmę obejmują pracę hybrydową i zdalną, prywatną opiekę medyczną i wiele innych udogodnień. 

portfel
23.08.2023 11:46 Nie zapłacili mu za pracę, zemścił się w nieoczekiwany sposób. Nagranie ma ponad 3 mln wyświetleń

Internet obiegło nagranie, na którym widać, jak robotnik bierze piłę maszynową, wkracza na dach wybudowanej przez siebie konstrukcji i z zapałem niszczy własne dzieło. Jak się wkrótce okazało, była to prawdopodobnie jego reakcja na brak zapłaty za wykonane zlecenie. Zemsta dokonana w tak drastyczny sposób podzieliła widzów. Co robić w przypadku braku wypłaty za pracę na zlecenie?

banki
23.08.2023 09:46 Alarm dla niemal 3 milionów klientów dwóch dużych banków. Pieniądze Polaków znów zagrożone

Cyberprzestępcy ponownie atakują klientów banków. Złodzieje chcą wykraść dane logowania, aby móc z łatwością dobrać się do pieniędzy Polaków. Oszuści przejmują loginy i hasła użytkowników, uzyskują dostęp do konta bankowego ofiary i kradną umieszczone na nim środki. Lepiej mieć się na baczności.

dominika kulczyk
23.08.2023 08:32 Spółka Dominiki Kulczyk z nową inwestycją. Piekło zlokalizowane jest w Wielkopolsce

Grupa Polenergia, spółka kierowana przez Dominikę Kulczyk, uruchomiła właśnie kolejną potężną inwestycję. Biznes otrzymał nazwę Piekło i jest usytuowany w Wielkopolsce. Na działalności projektu skorzystać ma nawet 20 tys. gospodarstw domowych.

Internet Rzeczy
22.08.2023 12:53 Hitowy produkt pozwala wykraść hasło do Wi-Fi. Sprawdź, czy coś ci grozi

Elektronika na dobre trafiła pod strzechy także w całkiem dosłownym sensie. Coraz chętniej instalujemy systemy automatyki domowej, np. inteligentne zamki, oświetlenie czy sterowniki pozwalające zarządzać ogrzewaniem. Jednocześnie w przypadku elektroniki i oprogramowania nigdy nie można mówić o gwarancji stuprocentowego bezpieczeństwa, o czym mogą się przekonać posiadacze inteligentnych żarówek TP-Link.

uokik
22.08.2023 11:16 Wielkie oszustwo o znamionach piramidy finansowej w Polsce. Wprowadzali klientów w błąd, tysiące osób zainwestowało

Znamy ciąg dalszy wielkiej afery o znamionach piramidy finansowej, która dotknęła tysiące Polaków. O podejrzeniu oszustwa informowaliśmy w czerwcu br. "Spółka poprzez swoje działanie dawała konsumentowi niesłuszne podstawy do przekonania, że oferta charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i pewnością zwrotu kapitału. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej" - zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie dotyczącym oszustwa. Firma zostanie ukarana.

pieniądze
22.08.2023 08:23 Tak można zdobyć specjalne przywileje i jeszcze skorzystać na tym finansowo. Wystarczy kilka kroków

W tym sektorze jest mnóstwo ofert pracy, często nie trzeba mieć żadnego doświadczenia ani specjalnego wykształcenia, ale jest też możliwość rozwoju i nabywania specjalnych uprawnień. 22 sierpnia obchodzimy Dzień Pracownika Ochrony. Wydarzenie to jest nieoficjalnym świętem, które celebruje się od 1997 roku, a przypada w rocznicę wprowadzenia ustawy o ochronie osób i mienia. Szukasz pracy lub chcesz się przekwalifikować? Zwróć uwagę na ten dział. Ile zarabia w Polsce pracownik ochrony i jak nim zostać?

laptop
21.08.2023 14:09 Znany program na celowniku hakerów, korzystają z niego setki milionów osób. Doradzamy, jak się chronić

Szacuje się, że z WinRAR-a korzysta dziś na całym świecie nawet 500 mln osób. Czyni go to najpopularniejszym narzędziem w klasie oprogramowania służącego do kompresji plików i nie ma wątpliwości, że wielu użytkowników nie wyobraża sobie bez niego codziennej pracy. Niestety, w ostatnim czasie w programie odnaleziono groźną lukę bezpieczeństwa, która pozwala hakerom na zdalne przejęcie kontroli nad podatnym komputerem.

pieniądze
20.08.2023 13:40 Tu warto pracować, by sporo zarabiać. Poznaj listę najlepiej płatnych zawodów w Polsce, wypłaty to nawet 30 tys. zł

Dobre zarobki zwykle determinują poczucie bezpieczeństwa, są też źródłem komfortu. Nie wszystkim zależy jednak na stanowiskach kierowniczych, a to zwykle tutaj można zyskać najwyższe pensje. Są jednak takie zawody, w których również da się bardzo dobrze zarabiać, nie będąc menedżerem czy dyrektorem. Oto lista najlepiej płatnych zawodów w Polsce.

pieniądze
20.08.2023 11:53 Lepiej przejrzyj wszystkie zakamarki w domu. Jeśli masz te banknoty z PRL-u, możesz dużo zyskać

Choć pieniądze, które były w obiegu w czasach PRL-u dziś nie mogą być wykorzystywane do płacenia za towary i usługi, to i tak można z nich skorzystać. Nie da się nimi płacić, ale można otrzymać za nie pieniądze. Wiele banknotów z PRL-u jest bowiem w cenie, a kolekcjonerzy chętnie je zalicytują. Koniecznie sprawdź, czy masz gdzieś w mieszkaniu takie pieniądze i wystaw je na sprzedaż, a podreperujesz domowy budżet.

operacja
20.08.2023 09:56 Lekarze wszczepili człowiekowi świńską nerkę. Czy szykuje się przewrót w transplantologii?

Naukowcy od wielu lat starają się znaleźć sposób na to, aby ludzki organizm mógł funkcjonować po przeszczepach odzwierzęcych. Wykorzystanie zwierząt jako dawców mogłoby uratować tysiące istnień ludzkich. Teraz prawdopodobnie nastąpił przełom w tej dziedzinie transplantologii. Człowiekowi wszczepiono świńską nerkę, która się przyjęła i działa już dłuższy czas. To pierwszy taki przypadek na świecie.

bankomaty
20.08.2023 08:26 Popularny w Polsce bank wprowadza ważne zmiany. Obejmą niemal 7 milionów Polaków

Jedna z największych grup finansowych i największy bank z kapitałem prywatnym w Polsce ogłosił wprowadzenie ważnych zmian. Początek wyznaczono na 4 września. Modyfikacje dotkną miliony Polaków, bo bank z trzecią w Polsce wielkością aktywów oferuje propozycje finansowe zarówno dla osób indywidualnych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak i polskich i międzynarodowych korporacji. Co trzeba wiedzieć na temat nadchodzących przekształceń i jak się przygotować?

studenci polska sukces
19.08.2023 11:43 Polscy studenci przekazali wspaniałe wieści. Spektakularny sukces na międzynarodowej arenie

Są pełni pasji, zdeterminowani i ciekawi świata – studenci z Polski tworzą rewolucyjne projekty i osiągają imponujące wyniki na międzynarodowych konkursach. Jednak za rzadko słyszymy o tym w przestrzeni publicznej. Tym razem ogromnego sukcesu dokonał zespół AGH Space Systems. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że młodzi Polacy “niemal całkowicie znokautowali rywali”.

kobieta
18.08.2023 19:39 Polacy wolą komunikację miejską od samochodu, powody zaskakują. Niespodziewane wybory młodych osób

Młodzi Polacy zmieniają podejście do posiadania własnego samochodu. Zamiast prywatnego auta wolą przejazd komunikacją miejską czy taksówką. Powody zaskakują i nie chodzi wyłącznie o możliwość korzystania z telefonu w trakcie jazdy, ale również o inne aspekty takiego podróżowania. – Nie trzeba martwić się serwisem, ubezpieczeniem czy szukaniem miejsca parkingowego – tłumaczą post-millenialsi, wywracając do góry nogami system, który znamy od lat.

smutek
18.08.2023 19:25 Kolejna likwidacja w sektorze finansowym. Klienci nie mogą wypłacić środków zgromadzonych na koncie

Nastąpiła kolejna wielka upadłość w sektorze finansowym. Firma ogłosiła likwidację, klienci nie mogą dostać się do swoich kont. Ludzie utracili dostęp do środków, chodzi o tysiące na rachunkach rozliczeniowych, sprawa jest w toku. Podmiot gospodarczy poinformował, że nie był w stanie znaleźć nowego dostawcy bankowego po tym, jak dotychczasowy partner wycofał swoje usługi. 

pko bp
18.08.2023 17:52 Oszuści podszywają się pod PKO BP. Wystosowano ważny apel do klientów banku

Klienci popularnego banku PKO BP znów są w niebezpieczeństwie. Cyberprzestępcy próbują wykorzystać nieuwagę i zdobyć cenne dane swoich ofiar. Lepiej sprawdzić kilkukrotnie, zanim wykona się jakiekolwiek działania w banku. Specjaliści ostrzegają przed możliwymi stratami finansowymi. Trzeba mieć się na baczności i uważać na kilka elementów.

liczenie pieniędzy
18.08.2023 16:09 Polacy zaniepokojeni nowymi aktywnymi kredytami w BIK-u. To nie wina pomyłki ani oszustwa, tylko zmiany w przepisach

Nastąpiły modyfikacje w przepisach związanych z kredytami i pożyczkami. Nowe regulacje znacząco wpływają na to, jak wygląda teraz status użytkownika w BIK-u pod względem zalegających opłat. Liczba aktywnych kredytów u wielu Polaków nagle się zwiększyła, mimo że do tej pory nie posiadali oni pokaźniejszego zadłużenia. Mnóstwo osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jak teraz prezentuje się ich status w BIK-u. A jest on bardzo istotny, bo wpływa na tzw. scoring, czyli ocenę wiarygodności finansowej. Wyjaśniamy, co stoi za takim stanem rzeczy. 

pieniądze
16.08.2023 13:10 W tej branży wciąż szukają pracowników. Można sporo zarobić, wypłaty sięgają nawet 35 tys. zł

Niedawno obchodziliśmy Dzień Energetyka. To liczna grupa zawodowa, a jednak wciąż poszukiwani są nowi pracownicy. Stawki w tym sektorze sięgają nawet 35 tys. zł. Można przebierać w stanowiskach, otwartych wakatów jest sporo.

wirus
16.08.2023 11:43 Dostałeś takiego SMS-a? Natychmiast go usuń, jest poważnym zagrożeniem dla Twoich pieniędzy

Cyberprzestępcy po raz kolejny wykorzystują wiadomości SMS, by nas oszukać, ale tym razem mają w zanadrzu coś więcej, niż namawianie do wypełniania różnych formularzy. W tym przypadku kliknięcie linku równa się instalacji groźnego oprogramowania. Oszuści będą mogli zdalnie działać na urządzeniu i wykradać, co im się żywnie podoba. Prowadzi to do możliwości obejścia ochrony sprzętu, uwierzytelnienia (w tym uwierzytelniania dwuskładnikowego) oraz stworzenia automatycznych płatności z urządzenia ofiary.

samochody
16.08.2023 09:58 Uwaga na oszustwo "na koło". Złodzieje atakują na parkingach, stacjach paliw, a nawet na bramkach autostrad

Złodzieje nieustannie wymyślają kolejne metody działania. Potrafią znaleźć sposób na to, aby wyłudzić pieniądze lub ukraść mienie w każdej możliwej sytuacji. Tym razem za cel obrali sobie kierowców. Przestępcy skupiają się głównie osobach podróżujących samotnie, wcześniej dokładnie przyglądając się temu, co wybrana przez nich ofiara robi. Lepiej mieć się na baczności.

flaga
16.08.2023 08:20 Niemal 90 proc. Polaków deklaruje chęć podróżowania. Ten sposób może okazać się sporym ułatwieniem

Podróże po Polsce są świetnym sposobem nie tylko na spędzanie wakacji, ale też wykorzystywania wolnych weekendów. Takie wycieczki praktykują zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy. Oprócz samodzielnego komponowania tras lub korzystania z usług przewodników teraz można sięgnąć także po audioprzewodnik, który da się pobrać na telefon. Powstała do tego specjalna aplikacja — VacationPoland. Jak mówią o niej twórcy, „to nowoczesna wersja przewodnika, która pozwala w przyjemny i wygodny sposób podróżować po Polsce. Na zawsze zapomnisz o nudnych wycieczkach, nieodpowiednich warunkach pogodowych, niewygodnym czasie i zmęczeniu, natłoku turystów i niesmacznych restauracjach. Wszystko, czego potrzebujesz, aby poznać Polskę: telefon, słuchawki i dobry nastrój”. O kulisach powstania apki, jej rozwoju i pomysłach na przyszłość opowiedziała mi Aleksandra Verchanka, współzałożycielka VacationPoland. Jak twierdzi moja rozmówczyni, osoby pracujące przy aplikacji chcą tworzyć „polską turystykę bardziej zaawansowaną technologicznie, budując TravelTech startup ze wsparciem sztucznej inteligencji”. 

gg
15.08.2023 11:27 Przetrwał, ma się dobrze, dziś obchodzi urodziny. Kultowy polski komunikator Gadu-Gadu jest z nami od 23 lat

Dziś, czyli 15 sierpnia, swoje 23. urodziny obchodzi kultowy polski komunikator Gadu-Gadu (GG). Mało kto nie kojarzy charakterystycznego dźwięku nadchodzącej wiadomości GG, emotek, kultowych statusów dostępności “zaraz wracam, “dostępny”, czy opisów informujących o nastroju znajomego na liście kontaktów GG. Do komunikatora wciąż loguje się rocznie 1 mln użytkowników.

wojsko polskie
15.08.2023 11:13 Już dziś w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego. W planach niesamowite pokazy specjalistycznych sprzętów

Pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” od 12 do 15 sierpnia odbywają się Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po 3 latach nieobecności wraca też wielka defilada Wojska Polskiego. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowały na ten czas liczne atrakcje. W planach pokazy specjalistycznych sprzętów i nowych technologii.

flaga
15.08.2023 10:15 Mamy powód do świętowania. Polacy w światowej czołówce w bardzo nietypowym konkursie związanym z kosmosem

Zespół z Polski zajął wysokie miejsce na podium w konkursie Hack-A-Sat. Polacy dostali nagrodę za… włamanie! Drużyny z całego świata miały bowiem za zadanie zhakować satelitę. Powód był bardzo ważny, całe wydarzenie miało na celu umożliwienie służbom i badaczom znalezienie słabych stron w systemie, aby w przyszłości żadne wrogie siły nie złamały ochrony satelity.

bankomat
15.08.2023 08:17 Jeśli Twój kod PIN znajduje się na tej liście, to masz się czym martwić. Twoje pieniądze mogą być zagrożone

Wydawać by się mogło, że kod PIN to taka kombinacja cyfr, która z pewnością ochroni nasze finanse przed dostępem nieuprawnionych do tego osób. Nic bardziej mylnego. Niektóre kody PIN mogą narazić nas na nieprzyjemności. Chodzi o to, że oszuści z łatwością przejmują pieniądze z kont osób, które posługują się akurat tymi hasłami. Jeśli Twój kod PIN znajduje się na poniższej liście, to Twoje środki na rachunku bankowym są zagrożone. Lepiej zmienić taką kombinację cyfr.

laptop-ekran-mezczyzna
14.08.2023 14:05 Jak prosty błąd pracownika może prowadzić do cyberataku? Odkryj najczęstsze pułapki!

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost ataków cybernetycznych na firmy, urzędy oraz osoby prywatne. W tym roku doszło do jednego z największych wycieków danych w historii polskiego Internetu[1] obejmującego ponad milion unikalnych rekordów z loginami i hasłami do różnych stron, w tym portali społecznościowych czy aukcyjnych. Szczegóły wycieku zaskakiwały nie tylko co do jego skali, ale łatwości z jaką można uzyskać dostęp do tych danych. Eksperci z krakowskiej firmy Axence, tłumaczą jak bronić się przed atakami i przede wszystkim jak skutecznie edukować pracowników.